לתרומה
חפש
מידע לחולים
תרופות וטיפולים

אקטינומיצין D - Actinomycin D (קוסמגן ליובאק® -®Cosmegen lyovac)

עוד בנושא
מידע לחולים
מוקדי מידע ותמיכה
מעון צ'ארלס קלור
פורומים מקצועיים
תרופות וטיפולים
תרופות וטיפולים במחלת הסרטן
תרופות וטכנולוגיות לטיפול במחלת הסרטן
רשימת התרופות והטכנולוגיות שנכנסו לסל הבריאות
בתי מרקחת המוכרים תרופות בהנחה -כתב העדר אחריות
הטיפול הניתוחי (כירורגי)
תרופות וטיפול כימותרפי
טיפול קרינתי (רדיותרפיה)
תרופות וטיפול הורמונלי
טיפול ביולוגי (מכוונן, ממוקד מטרה)
אימונותרפיה
קנאביס רפואי לחולי סרטן
תרופות וטיפולים שונים נוספים
התמודדות עם כאב ממקור סרטני
רפואה משלימה וסרטן
תזונה לחולה סרטן
השתלת תאי גזע ומח עצם
שירות ייעוץ בנושא טיפול תומך וסוף החיים
טיפול תרופתי לגמילה מעישון
קבוצות ומרכזי תמיכה
מחקרים קליניים בישראל
התמודדות ושיקום
פעילויות למחלימי סרטן
זכויות חולי הסרטן
ארועים וימי עיון
סקירת מאמרים
סיפורי התמודדות
ארגון בעלי סטומה
טיפול ביתי תומך
שירותי הוספיס
ביטוח לאומי ורשות המיסים
אתר 'כמוני'
אתרים נוספים
גנטיקה וסרטן
מידע מותאם לכל חולה

אקטינומיצין D היא תרופה כימותרפית הניתנת כטיפול למספר סוגי סרטן. דף מידע זה מתאר את האקטינומיצין D, כיצד מקבלים אותה, ומספר תופעות לוואי אפשריות. כדאי לקרוא דף מידע זה יחד עם חוברת האגודה למלחמה בסרטן הנקראת "הטיפול הכימי-כימותרפיה", הכוללת מידע ועצות נוספים.

 

התגובה של כל אדם לכימותרפיה היא יחודית. אנשים מסוימים חווים מעט מאוד תופעות לוואי, ואחרים חווים יותר. תופעות הלוואי המתוארות בדף מידע זה לא ישפיעו על כל מי שמקבל אקטינומיצין D, והן עשויות להיות שונות אם אתה נוטל יותר מסוג אחד של תרופה כימותרפית.

 

בדף מידע זה מתוארות תופעות הלוואי השכיחות ביותר ותופעות שכיחות פחות, כדי שתוכל להיות מודע להן אם הן תופענה. עם זאת, לא מתוארות תופעות לוואי נדירות מאוד, דהיינו - תופעות שישנה סבירות נמוכה מאוד שהן תשפענה עליך. אם אתה חווה תופעות כלשהן שלדעתך קשורות לתרופה אך אינן מתוארות בדף מידע זה, דון בהן עם הצוות המטפל בך. תיפגש עם הרופא באופן שגרתי במהלך קבלת טיפול זה, כדי שהוא יוכל לעקוב אחר השפעות הכימותרפיה. דף מידע זה אמור לסייע לך לדון עם הצוות המטפל בך בכל שאלה שהיא אודות הטיפול ותופעות הלוואי, כי הם אלה שיכולים לעזור לך במתן העצות הטובות ביותר.

 

כיצד היא נראית?

נוזל צהוב לאחר המסה מאבקה.

 

כיצד מקבלים אותה?

בזריקה לתוך הוריד דרך צינורית המוכנסת לתוך הוריד או דרך עירוי מרכזי שמוכנס מתחת לעור לתוך וריד ליד עצם הבריח.

 

תופעות לוואי אפשריות

בחילה והקאות

כיום קיימות תרופות יעילות ביותר נגד בחילה שעשויות למנוע או להפחית אותה. אם יהיו לך בחילה או הקאות, הן עשויות להתחיל מספר שעות לאחר מתן הטיפול ולהימשך יום אחד, או יותר. אם לא ניתן לשלוט בבחילה, או שהיא ממשיכה, ספר על כך לרופא שלך. הוא יוכל לרשום לך תרופות אחרות שיתכן כי יהיו יותר יעילות.

 

נשירת שיער

נשירת השיער מתחילה בדרך כלל שלושה או ארבעה שבועות אחרי המנה הראשונה של אקטינומיצין D, אם כי יכולה להתחיל עוד קודם. יתכן שהשיער ינשור לגמרי או ידלל. יתכן שתרגיש גם הידללות ונשירה של ריסים, גבות ושיער גוף אחר. מצב זה הוא זמני: השיער יצמח כשהטיפול ייגמר.

 

ירידה זמנית בספירות הדם

ירידה זו עלולה לגרום לאנמיה, סיכון לשטפי דם או דימום וסיכון מוגבר לזיהום. התופעה עשויה להתחיל כ-7 ימים לאחר מתן הטיפול, ובדרך כלל מגיעה לשיאה 14-10 יום לאחר הכימותרפיה. אז, ספירת הדם שלך תעלה בהדרגה ובדרך כלל תחזור למצבה הרגיל תוך 21 יום לאחר הטיפול. המידה שבה תרד ספירת הדם שלך תלויה במינון של הכימותרפיה שאתה מקבל ובאילו תרופות כימותרפיות אחרות אתה מקבל במשולב, אם בכלל. הרופא שלך יוכל לייעץ לך מה הסיכוי שספירת הדם שלך תרד בגלל הכימותרפיה. ספירת הדם שלך תיבדק באופן שגרתי כדי לעקוב אחר תפקוד מוח העצם. אם החום שלך עולה מעל 38 מעלות, או אם מתפתחים אצלך שטפי דם או דימומים בלתי מוסברים, או אם פתאום אתה לא מרגיש טוב אפילו אם אין לך חום גבוה, פנה מיד לרופא שלך או לבית החולים.

 

אובדן תיאבון

תזונאי בבית החולים יוכל לייעץ לך בעניין זה. לאגודה למלחמה בסרטן חוברת הנקראת הטיפול התזונתי התומך בחולה הסרטן', הכוללת עצות ומידע נוסף בנושא.

 

פוריות

יתכן שנטילת אקטינומיצין D תשפיע על היכולת של אשה להרות או של גבר לעבר אישה. חשוב לדון בנושא הפוריות עם הרופא המטפל לפני תחילת הטיפול.

 

מניעת הריון

מומלץ שלא להרות או לעבר אישה בזמן נטילת אקטינומיצין D שכן הדבר עלול לגרום נזק לעובר המתפתח. גם בכך יש לדון עם הרופא המטפל.

 

תופעות לוואי שכיחות פחות

כאבים או כיבים בפה

אם אתה מרגיש כאבים בפה, או אם אתה מבחין בכיבים קטנים, ספר על כך לרופא שלך: הוא יוכל לרשום לך טיפול מתאים.

 

שלשול

בדרך כלל ניתן לשלוט בו בקלות באמצעות תרופה, אולם ספר לרופא שלך אם הוא חריף או מתמשך. חשוב להרבות בשתיית נוזלים.

 

גלי חום וקור

עשויים להופיע עם אקטינומיצין D, אולם בדרך כלל אינם נמשכים זמן רב. הרופא שלך יוכל לרשום לך תרופות שיפחיתו תופעה זו.

 

שינויים בעור

אקטינומיצין D עלולה לגרום לפריחה הדומה לפצעי בגרות. אזורים שטופלו קודם לכן בהקרנות עשויים להיות אדומים וכואבים. דווח לרופא שלך אם הדבר קורה.

 

הכבד שלך עשוי להיות מושפע באופן זמני

אקטינומיצין D עלולה לגרום לשינויים בתפקוד הכבד (שהביטוי להם הינו מעבדתי בלבד), אשר יחזור למצבו הרגיל עם תום הטיפול. קיימת סבירות נמוכה מאוד שהדבר יגרום לך נזק כלשהו, אך הרופא שלך יעקוב אחר המצב בצורה קפדנית: מדי פעם יילקחו ממך דגימות דם כדי לעקוב אחר תפקוד הכבד שלך.

 

קושי בבליעה (דיספאגיה)

אם יש לך בעיות בבליעה, דווח על כך לרופא שלך.

 

מידע נוסף

אם אקטינומיצין D דולפת לתוך הרקמה שמסביב לוריד, היא עלולה לגרום נזק לרקמה באזור. אם דוקר לך או שורף לך סביב הוריד בזמן שאתה מקבל את התרופה, או אם אתה מבחין בדליפה של נוזל ממקום הצינורית, חשוב מאוד שתגיד זאת לצוות המטפל.

 

אם האיזור סביב מקום ההזרקה מאדים או מתנפח בכל זמן שהוא, עליך להודיע לצוות המטפל גם אם אתה בביתך. ישנן תרופות אחרות שעלולות לגרום לנזק במשולב עם קבלת כימותרפיה. זכור תמיד ליידע את הרופא המטפל על כל תרופה אחרת שאתה נוטל.

 

<< לרשימת התרופות