לתרומה
חפש
מידע לחולים
תרופות וטיפולים

גֶמְצִיטָאבִּין - Gemcitabine (גמזר® - ®Gemzar)

עוד בנושא
מידע לחולים
מוקדי מידע ותמיכה
מעון צ'ארלס קלור
פורומים מקצועיים
תרופות וטיפולים
תרופות וטיפולים במחלת הסרטן
תרופות וטכנולוגיות לטיפול במחלת הסרטן
רשימת התרופות והטכנולוגיות שנכנסו לסל הבריאות
בתי מרקחת המוכרים תרופות בהנחה -כתב העדר אחריות
הטיפול הניתוחי (כירורגי)
תרופות וטיפול כימותרפי
טיפול קרינתי (רדיותרפיה)
תרופות וטיפול הורמונלי
טיפול ביולוגי (מכוונן, ממוקד מטרה)
אימונותרפיה
מרפאות עור לחולי סרטן
טיפולי סרטן והסיכון לפגיעה לבבית
קנאביס רפואי לחולי סרטן
טיפול בתא לחץ לנזקי קרינה
טיפול פוטו דינמי
סטרואידים
גורמי גדילה המטופוייטיים
בדיקה גנומית מקיפה
כאב והטיפול בו
רפואה משלימה וסרטן
תזונה לחולה סרטן
השתלת תאי גזע ומח עצם
שירות ייעוץ בנושא טיפול תומך וסוף החיים
טיפול תרופתי לגמילה מעישון
קבוצות ומרכזי תמיכה
מחקרים קליניים בישראל
התמודדות ושיקום
פעילויות למחלימי סרטן
זכויות חולי הסרטן
ארועים וימי עיון
סקירת מאמרים
סיפורי התמודדות
חיים עם סטומה
שירות ייעוץ בנושא טיפול תומך וסוף החיים
אתר 'כמוני'
אתרים נוספים
גנטיקה וסרטן

גמציטאבין היא תרופה כימותרפית הניתנת כטיפול במספר סוגי סרטן. דף מידע זה מתאר את הגמציטאבין, כיצד מקבלים אותה, ומספר תופעות לוואי אפשריות. כדאי לקרוא את הדף יחד עם חוברת האגודה למלחמה בסרטן הנקראת "הטיפול הכימי- כימותרפיה", הכוללת מידע ועצות נוספים.

התגובה של כל אדם לכימותרפיה היא יחודית. אנשים מסוימים חווים מעט מאוד תופעות לוואי, ואחרים חווים יותר. תופעות הלוואי המתוארות בדף מידע זה לא ישפיעו על כל מי שמקבל גמציטאבין, והן עשויות להיות שונות אם אתה נוטל יותר מסוג אחד של תרופה כימותרפית.

בדף מידע זה מתוארות תופעות הלוואי השכיחות ביותר ותופעות שכיחות פחות, כדי שתוכל להיות מודע להן אם הן תופענה. עם זאת, לא מתוארות תופעות לוואי נדירות מאוד, דהיינו - תופעות שישנה סבירות נמוכה מאוד שהן תשפענה עליך. אם אתה חווה תופעות כלשהן שלדעתך קשורות לתרופה אך אינן מתוארות בדף מידע זה, דון בהן עם הצוות המטפל בך. תיפגש עם הרופא באופן שגרתי במהלך קבלת טיפול זה, כדי שהוא יוכל לעקוב אחר השפעות הכימותרפיה. דף מידע זה אמור לסייע לך לדון עם הצוות המטפל בך בכל שאלה שהיא אודות הטיפול ותופעות הלוואי, כי הם אלה שיכולים לעזור לך במתן העצות הטובות ביותר. 

כיצד היא נראית?

גמציטאבין היא נוזל צלול המתקבל לאחר המסת אבקה לבנה במים. 

כיצד מקבלים אותה?

בצורה של עירוי (אינפוזיה) באמצעות צינורית המוכנסת לוריד דרך טפטפת, למשך פרק זמן קצר.ניתן גם לקבל אותה דרך עירוי מרכזי המוכנס מתחת לעור לתוך וריד ליד עצם הבריח. 

רישום התרופה בסל שירותי הבריאות בישראל

סל שירותי הבריאות מכיל רשימה מוגדרת של בדיקות, תרופות, תכשירים וטיפולים שחברי קופת החולים זכאים לקבל מהקופה שלהם, מתוקף חוק ביטוח בריאות ממלכתי. הסל מתעדכן אחת לשנה.

לצד כל תרופה או טיפול בסל רשומים התנאים והמגבלות לקבלתו במסגרת הסל (אוכלוסיית יעד, סוג מחלה, שלב המחלה, סוג ומספר קווי טיפול קודמים ופרמטרים קליניים נוספים). תנאים ומגבלות אלה נקראים "התוויה".

התנאים והמגבלות המלאים מפורטים באתר כל הבריאות של משרד הבריאות, והם אלה המחייבים את הקופות במתן אישור לקבלת התרופה.

גמציטאבין רשומה בישראל לטיפול בסרטן ריאה מסוג תאים לא קטנים (NSCLC), סרטן לבלב, סרטן שלפוחית השתן, סרטן שד וסרטן שחלה בהתוויות מסויימות.

תופעות לוואי אפשריות

תופעות הלוואי המתוארות בדף מידע זה לא ישפיעו על כל מי שמקבל גמציטאבין, והן עשויות להיות שונות אם אתה מקבל יותר מתרופה כימותרפית אחת. 

ירידה זמנית בספירות הדם

בדרך כלל מדובר בתופעה מתונה, אך לעיתים היא עלולה להיות חמורה יותר. אם היא מתרחשת, היא עלולה לגרום לאנמיה, סיכון לשטפי דם או דימום וסיכון מוגבר לזיהום. התופעה עשויה להתחיל כ-7 ימים לאחר מתן הטיפול, ובדרך כלל מגיעה לשיאה 14-10 יום לאחר קבלת הטיפול. ספירת הדם שלך תעלה בהדרגה ובדרך כלל תחזור למצבה הרגיל תוך 21 יום. ספירת הדם שלך תיבדק באופן שגרתי כדי לעקוב אחר תפקוד מוח העצם. 

אם החום שלך עולה מעל 38 מעלות, או אם מתפתחים אצלך שטפי דם או דימומים בלתי מוסברים, או אם פתאום אתה לא מרגיש טוב אפילו אם אין לך חום גבוה, פנה מיד לרופא שלך או לבית החולים. 

תחושת בחילה או הקאות

בדרך כלל מדובר בתופעות מתונות, וכיום קיימות תרופות יעילות ביותר נגד בחילה, שהרופא שלך ייתן לך על מנת למנוע או להפחית אותה באופן משמעותי. אם יהיו לך בחילות או הקאות, הן עשויות להתחיל מספר שעות לאחר קבלת הטיפול ולהימשך עד 24 שעות. אם לא ניתן לשלוט בבחילה, או שהיא ממשיכה, ספר על כך לרופא שלך: הוא יוכל לרשום לך תרופות אחרות שיתכן ויהיו יעילות יותר. 

אובדן תיאבון

תופעה זו היא מתונה בדרך כלל, ועשויה להימשך כיום אחד. לאגודה למלחמה בסרטן חוברת הנקראת "המלצות תזונתיות למתמודדים עם מחלת הסרטן", הכוללת עצות ומידע נוסף. גם תזונאי בבית החולים עשוי לעזור. 

השפעה זמנית על תפקוד הכבד

גמציטאבין עלולה לגרום לשינויים בתפקוד הכבד (שהביטוי להם הינו מעבדתי בלבד), אשר יחזור למצבו הרגיל עם תום הטיפול. קיימת סבירות נמוכה מאוד שהדבר יגרום לך נזק כלשהו, אך הרופא שלך יעקוב אחר המצב בצורה קפדנית: מדי פעם יילקחו ממך דגימות דם כדי לעקוב אחר תפקוד הכבד שלך 

שינויים בתפקוד הכליות

אצל אנשים מסוימים מתגלה כמות קטנה של דם או חלבון בשתן לאחר בדיקה. ישנה סבירות נמוכה מאוד שתחוש בשינוי כלשהו, ולא סביר שייגרם לך כל נזק. 

שינויים בתפקוד ריאתי

לעתים רחוקות תיתכן הפרעה בתפקודי ריאה, מלווה בקוצר נשימה. על הפרעות בנשימה עליך לדווח מיד לצוות המטפל. 

שינויים בעור

גמציטאבין יכולה לגרום לפריחה שעלולה לגרום לגירוד. הרופא שלך יוכל לרשום לך תרופה שתקל על התסמינים. יתכן שתרגיש גם נפיחות בקרסוליים. תופעה זו היא מתונה בדרך כלל, ונעלמת לאחר תום הטיפול. 

תסמינים דמויי-שפעת

לעתים יכולים להופיע תסמינים דמויי-שפעת לאחר מתן גמציטאבין. יתכן שיהיו לך כאבי ראש, כאבים בפרקים ובשרירים, וחום. עליך לספר מייד לרופא שלך כשיש לך חום.

תופעות לוואי שכיחות פחות 

כאבים וכיבים בפה

אם אתה מרגיש כאב בפה, או אם אתה מבחין בכיבים קטנים, ספר על כך לרופא שלך: הוא יוכל לרשום לך טיפול מתאים. 

שלשול

בדרך כלל קל להשתלט על הבעיה באמצעות תרופה, אולם עליך לדווח לרופא שלך אם השלשול חריף או מתמשך. חשוב להרבות בשתיית נוזלים. 

נשירת שיער

תופעה זו אינה שכיחה בטיפול בגמציטאבין, אולם היא עלולה להתרחש לעתים. בדרך כלל, השיער שלך רק ידלל. מצב זה הוא זמני, והשיער שלך יחזור למצבו הרגיל כשהטיפול יסתיים. 

מידע נוסף

פוריות

יתכן שנטילת גמציטאבין תשפיע על היכולת של אשה להרות, או על היכולת של גבר לעבר אישה. חשוב לשוחח על נושא הפוריות עם הרופא המטפל לפני תחילת הטיפול. 

מניעת הריון

מומלץ לא להרות או לעבר אישה בזמן נטילת גמציטאבין, מאחר ועלול להיגרם נזק לעובר המתפתח. גם על כך יש לשוחח עם הרופא המטפל. 

 

<< בחזרה לרשימת התרופות