לתרומה
חפש
מידע לחולים
תרופות וטיפולים

דאונורוביצין - Daunorubicin (צרובידין®, דאונוקסום® - ®Cerubidine®, Daunoxome)

עוד בנושא
מידע לחולים
מוקדי מידע ותמיכה
מעון צ'ארלס קלור
פורומים מקצועיים
תרופות וטיפולים
תרופות וטיפולים במחלת הסרטן
תרופות וטכנולוגיות לטיפול במחלת הסרטן
רשימת התרופות והטכנולוגיות שנכנסו לסל הבריאות
בתי מרקחת המוכרים תרופות בהנחה -כתב העדר אחריות
הטיפול הניתוחי (כירורגי)
תרופות וטיפול כימותרפי
טיפול קרינתי (רדיותרפיה)
תרופות וטיפול הורמונלי
טיפול ביולוגי (מכוונן, ממוקד מטרה)
אימונותרפיה
מרפאות עור לחולי סרטן
מרפאות קרדיו-אונקולוגיות
קנאביס רפואי לחולי סרטן
טיפול בתא לחץ לנזקי קרינה
טיפול פוטו דינמי
סטרואידים
גורמי גדילה המטופוייטיים
בדיקה גנומית מקיפה
כאב והטיפול בו
רפואה משלימה וסרטן
תזונה לחולה סרטן
השתלת תאי גזע ומח עצם
שירות ייעוץ בנושא טיפול תומך וסוף החיים
טיפול תרופתי לגמילה מעישון
קבוצות ומרכזי תמיכה
מחקרים קליניים בישראל
התמודדות ושיקום
פעילויות למחלימי סרטן
זכויות חולי הסרטן
ארועים וימי עיון
סקירת מאמרים
סיפורי התמודדות
חיים עם סטומה
שירות ייעוץ בנושא טיפול תומך וסוף החיים
אתר 'כמוני'
אתרים נוספים
גנטיקה וסרטן

דאונורוביצין היא תרופה כימותרפית הניתנת כטיפול בסוגים מסוימים של מחלת הסרטן, בעיקר לוקמיות. דף מידע זה מתאר את דאונורוביצין כיצד היא ניתנת, וכמה מתופעות הלוואי האפשריות. כדאי לקרוא דף מידע זה יחד עם חוברת האגודה למלחמה בסרטן הנקראת "הטיפול הכימי - כימותרפיה", הכוללת מידע ועצות נוספים.
התגובה של כל אדם לכימותרפיה היא יחודית. אנשים מסוימים חווים מעט מאוד תופעות לוואי, ואחרים יותר. תופעות הלוואי המתוארות בדף מידע זה לא ישפיעו על כל מי שמקבל דאונורוביצין, והן עשויות להיות שונות אם אתה נוטל יותר מסוג אחד של תרופה כימותרפית.

 

בדף מידע זה מתוארות תופעות הלוואי השכיחות ביותר וחלק מהתופעות השכיחות פחות, כדי שתוכל להיות מודע להן אם תופענה אצלך. עם זאת, לא מתוארות תופעות נדירות מאוד, שישנה סבירות נמוכה מאוד להופעתן. אם אתה מבחין בתופעות אחרות שאינן מופיעות בדף המידע, ואתה חושב שהן קשורות לתרופה, תוכל לשוחח על כך עם הצוות המטפל בך.

תיפגש עם הרופא באופן שגרתי במהלך קבלת טיפול זה, כדי שהוא יוכל לעקוב אחר השפעות הכימותרפיה. דף מידע זה אמור לסייע לך לדון עם הצוות המטפל בך בכל שאלה שהיא אודות הטיפול ותופעות הלוואי, כי הם אלה שיכולים לעזור לך במתן העצות הטובות ביותר.

 

כיצד היא נראית?

נוזל אדום לאחר המסה מאבקה.

 

כיצד מקבלים אותה?

בזריקה לתוך הוריד דרך צינורית המוכנסת לתוך הוריד או דרך עירוי מרכזי שמוכנס מתחת לעור לתוך וריד ליד עצם הבריח; באמצעות טפטפת (עירוי תוך-ורידי) דרך צינורית.

רישום התרופה בסל שירותי הבריאות בישראל

סל שירותי הבריאות מכיל רשימה מוגדרת של בדיקות, תרופות, תכשירים וטיפולים שחברי קופת החולים זכאים לקבל מהקופה שלהם, מתוקף חוק ביטוח בריאות ממלכתי. הסל מתעדכן אחת לשנה.

לצד כל תרופה או טיפול בסל רשומים התנאים והמגבלות לקבלתו במסגרת הסל (אוכלוסיית יעד, סוג מחלה, שלב המחלה, סוג ומספר קווי טיפול קודמים ופרמטרים קליניים נוספים). תנאים ומגבלות אלה נקראים "התוויה".

התנאים והמגבלות המלאים מפורטים באתר כל הבריאות של משרד הבריאות, והם אלה המחייבים את הקופות במתן אישור לקבלת התרופה.

דאונורוביצין רשומה בישראל לטיפול בלוקמיה מיאלואידית חריפה (AML) וקפושי סרקומה בהתוויות מסויימות.

 

תופעות לוואי אפשריות

בחילה והקאות

יש כיום תרופות יעילות ביותר נגד בחילה שעשויות למנוע או להפחית אותה. אם יהיו לך בחילה או הקאות, הן עשויות להתחיל לאחר מתן הטיפול ולהימשך עד יום אחד. אם לא ניתן לשלוט בבחילה, או שהיא נמשכת, ספר על כך לרופא שלך. הוא יוכל לרשום לך תרופות אחרות שיתכן כי יהיו יעילות יותר. 

נשירת שיער

נשירת השיער מתחילה בדרך כלל שלושה או ארבעה שבועות אחרי קבלת המנה הראשונה של דאונורוביצין, אם כי היא יכולה להתחיל עוד קודם. יתכן שהשיער ינשור לגמרי, ויתכן שתרגיש גם הידללות ונשירה של ריסים, גבות ושיער גוף אחר. מצב זה הוא זמני: השיער יצמח שוב כשהטיפול ייגמר. 

ירידה זמנית בספירות הדם

ירידה כזו עלולה לגרום לאנמיה (חוסר דם), סיכון לשטפי דם או דימום, וסיכון מוגבר לזיהום. תופעה זו יכולה להתחיל מספר ימים לאחר מתן הטיפול ולהגיע לשיאה בשבוע השני לאחריו. לאחר מכן, ספירות הדם שלך יתחילו לעלות בהדרגה ויחזרו למצבם התקין בתוך 28-21 ימים. 

המידה שבה תרד ספירת הדם שלך תלויה במינון של הכימותרפיה שאתה מקבל ובאלו תרופות כימותרפיות אחרות אתה מקבל במשולב, אם בכלל. הרופא שלך יוכל לייעץ לך מה הסיכוי שספירת הדם שלך תרד בגלל הכימותרפיה. ספירת הדם שלך תיבדק באופן שגרתי כדי לעקוב אחר תפקוד מוח העצם.

 

אם החום שלך עולה מעל 38 מעלות, או אם מתפתחים אצלך שטפי דם או דימומים בלתי מוסברים, או אם פתאום אתה לא מרגיש טוב אפילו אם אין לך חום גבוה, פנה מיד לרופא שלך או לבית החולים.

 

כאבים וכיבים בפה

אם יש לך כאבים בפה, או אם אתה מבחין בכיבים קטנים, ספר על כך לרופא שלך; הוא יוכל לרשום לך טיפול מתאים. 

שתן בצבע לא רגיל

יתכן שהשתן שלך יקבל צבע ורוד-אדום. הדבר עשוי להימשך עד 24 שעות לאחר קבלת דאונורוביצין, ונובע מצבע התרופה. זהו מצב רגיל בהחלט. 

רגישות לשמש

בזמן שאתה מקבל דאונורוביצין, וגם מספר חודשים לאחר מכן, תהיה רגיש יותר לשמש, והעור שלך יישרף בקלות רבה יותר. תוכל לצאת לשמש, אך עליך להימרח בקרם עם מקדם הגנה גבוה, וללבוש בגדים מגנים. באגודה למלחמה בסרטן מידע רב אודות התנהגות חכמה בשמש והגנה על העור. 

דיכוי פעולת הלב

מינון גבוה מצטבר של דאונורוביצין עלול לדכא את פעולת הלב. מקובל, לכן, לבדוק את התפקוד לפני תחילת הטיפול. אם המינון המצטבר של דאונורוביצין עולה על המקובל, מפסיקים את הטיפול או שמוסיפים חומר מגן.

 

תופעות לוואי נפוצות פחות

שלשול

בדרך כלל ניתן לשלוט בו בקלות באמצעות תרופה, אולם ספר לרופא שלך אם הוא חריף או מתמשך. חשוב להרבות בשתיית נוזלים. 

שינויים בעור

אזורים שעברו טיפול בקרינה בעבר עלולים להיות אדומים וכואבים;. ספר לרופא שלך אם זה קורה. העור מעל הוריד שאליו מוזרקת הזריקה עשוי לשנות את צבעו. 

שינויים בציפורניים

הן עלולות להתכהות, או שיופיעו בהן חריצים. ציפורניים ללא סימנים אלה יצמחו תוך כמה חודשים לאחר תום הטיפול. 

דלקת

במקרים מסוימים, עלולה התרופה לגרום לאדמומיות או דלקת באזורים שעברו טיפול בקרינה בעבר. 

פוריות

יתכן שנטילת דאונורוביצין תשפיע על היכולת של אשה להרות, או על היכולת של גבר לעבר אישה. חשוב לשוחח על נושא הפוריות עם הרופא המטפל לפני תחילת הטיפול. 

מניעת הריון

יתכן שנטילת דאונורוביצין תשפיע על היכולת של אשה להרות, או על היכולת של גבר לעבר אישה. חשוב לשוחח על נושא הפוריות עם הרופא המטפל לפני תחילת הטיפול.

מניעת הריון. מומלץ לא להרות או לעבר אישה בזמן נטילת דאונורוביצין, מאחר ועלול להיגרם נזק לעובר המתפתח. גם על כך יש לשוחח עם הרופא המטפל.

 

מידע נוסף

אם דאונורוביצין דולפת לתוך הרקמה שמסביב לוריד, היא עלולה לגרום לדלקת המלווה בנזק לרקמה באזור זה. אם אתה מרגיש דקירות, או שורף לך מסביב לוריד בזמן שאתה מקבל את התרופה, או אם אתה מבחין בדליפה של נוזל ממקום הצינורית או בנפיחות, חשוב מאוד שתיידע את הצוות המטפל מיד. אם האזור מסביב למקום הזריקה נהיה אדום או נפוח בכל זמן שהוא, עליך להודיע על כך לצוות המטפל גם אם אתה בביתך.

אנשים מסוימים חשים סומק וחום כשהם מקבלים את התרופה.

 

 

<< לרשימת התרופות


 

 

 

ישנן תרופות אחרות שעלולות לגרום לנזק במשולב עם קבלת כימותרפיה. זכור תמיד ליידע את הרופא המטפל על כל תרופה אחרת שאתה נוטל.