לתרומה
חפש
מידע לחולים
תרופות וטיפולים

דוקסורוביצין הידרוכלוריד - Doxorubicin Hydrochloride (אדריאמיצין ® Adriamycin)

עוד בנושא
מידע לחולים
מוקדי מידע ותמיכה
מעון צ'ארלס קלור
פורומים מקצועיים
תרופות וטיפולים
תרופות וטיפולים במחלת הסרטן
תרופות וטכנולוגיות לטיפול במחלת הסרטן
רשימת התרופות והטכנולוגיות שנכנסו לסל הבריאות
בתי מרקחת המוכרים תרופות בהנחה -כתב העדר אחריות
הטיפול הניתוחי (כירורגי)
תרופות וטיפול כימותרפי
טיפול קרינתי (רדיותרפיה)
תרופות וטיפול הורמונלי
טיפול ביולוגי (מכוונן, ממוקד מטרה)
אימונותרפיה
מרפאות עור לחולי סרטן
טיפולי סרטן והסיכון לפגיעה לבבית
קנאביס רפואי לחולי סרטן
טיפול בתא לחץ לנזקי קרינה
טיפול פוטו דינמי
סטרואידים
גורמי גדילה המטופוייטיים
בדיקה גנומית מקיפה
כאב והטיפול בו
רפואה משלימה וסרטן
תזונה לחולה סרטן
השתלת תאי גזע ומח עצם
שירות ייעוץ בנושא טיפול תומך וסוף החיים
טיפול תרופתי לגמילה מעישון
קבוצות ומרכזי תמיכה
מחקרים קליניים בישראל
התמודדות ושיקום
פעילויות למחלימי סרטן
זכויות חולי הסרטן
ארועים וימי עיון
סקירת מאמרים
סיפורי התמודדות
חיים עם סטומה
שירות ייעוץ בנושא טיפול תומך וסוף החיים
אתר 'כמוני'
אתרים נוספים
גנטיקה וסרטן

דוקסורוביצין היא תרופה כימותרפיה הניתנת כטיפול בסוגים מסוימים של סרטן. דף מידע זה מתאר את הדוקסורוביצין, את האופן בו היא ניתנת, וכמה מתופעות הלוואי האפשריות.

כדאי לקרוא את הדף יחד עם חוברת האגודה למלחמה בסרטן הנקראת " הטיפול הכימי - כימותרפיה", הכוללת מידע ועצות נוספים. התגובה של כל אדם לכימותרפיה היא יחודית. אנשים מסוימים חווים מעט מאוד תופעות לוואי, ואחרים חווים יותר. תופעות הלוואי המתוארות בדף מידע זה לא ישפיעו על כל מי שמקבל דוקסורוביצין, והן עשויות להיות שונות אם אתה נוטל יותר מסוג אחד של תרופה כימותרפית.

 

בדף מידע זה מתוארות תופעות הלוואי השכיחות ביותר ותופעות שכיחות פחות, כדי שתוכל להיות מודע להן אם הן תופענה. עם זאת, לא מתוארות תופעות לוואי נדירות מאוד, דהיינו - תופעות שישנה סבירות נמוכה מאוד שהן תשפענה עליך. אם אתה חווה תופעות כלשהן שלדעתך קשורות לתרופה אך אינן מתוארות בדף מידע זה, דון בהן עם הצוות המטפל בך. תיפגש עם הרופא באופן שגרתי במהלך קבלת טיפול זה, כדי שהוא יוכל לעקוב אחר השפעות הכימותרפיה. דף מידע זה אמור לסייע לך לדון עם הצוות המטפל בך בכל שאלה שהיא אודות הטיפול ותופעות הלוואי, כי הם אלה שיכולים לעזור לך במתן העצות הטובות ביותר.

 

כיצד היא נראית?

נוזל צלול, שצבעו אדום.

 

כיצד מקבלים אותה?

בזריקה לתוך הוריד דרך צינורית דקה שמוכנסת לוריד או דרך עירוי מרכזי שמוכנס מתחת לעור לתוך וריד ליד עצם הבריח.

רישום התרופה בסל שירותי הבריאות בישראל

סל שירותי הבריאות מכיל רשימה מוגדרת של בדיקות, תרופות, תכשירים וטיפולים שחברי קופת החולים זכאים לקבל מהקופה שלהם, מתוקף חוק ביטוח בריאות ממלכתי. הסל מתעדכן אחת לשנה.

לצד כל תרופה או טיפול בסל רשומים התנאים והמגבלות לקבלתו במסגרת הסל (אוכלוסיית יעד, סוג מחלה, שלב המחלה, סוג ומספר קווי טיפול קודמים ופרמטרים קליניים נוספים). תנאים ומגבלות אלה נקראים "התוויה".

התנאים והמגבלות המלאים מפורטים באתר כל הבריאות של משרד הבריאות, והם אלה המחייבים את הקופות במתן אישור לקבלת התרופה.

דוקסורוביצין הידרוכלוריד רשומה בישראל לטיפול בסרטן שד, סרטן ריאה, סרטן שלפוחית השתן, סרטן בלוטת התריס, סרטן שחלה, סרטן עצם, סרקומה של רקמות רכות, לימפומה מסוג הודג'קינס, GL, לימפומה מסוג נון הודג'קינס, NHL, נוירובלסטומה, גידול ע"י ווילמס, ALL, לוקמיה לימפובלסטית חריפה, AML ולוקמיה מיאלובלסטית חריפה בהתוויות מסויימות.

 

תופעות לוואי אפשריות

נשירת שיער

מתחילה בדרך כלל 4-3 שבועות לאחר המינון הראשון של דוקסורוביצין, אולם עלולה להתחיל גם קודם לכן. השיער עלול לנשור לגמרי. יתכן שתרגיש גם בהידללות ונשירה של ריסים, גבות ושיער גוף אחר. מצב זה הוא זמני: השיער יצמח לאחר תום הטיפול.

 

בחילה והקאות

כיום קיימות תרופות יעילות ביותר נגד בחילה שעשויות למנוע או להפחית אותה. אם יהיו לך בחילה או הקאות, הן עלולות להתחיל לאחר מתן הטיפול ולהימשך עד יום אחד. אם לא ניתן לשלוט בבחילה, או שהיא נמשכת, דווח על כך לרופא שלך: הוא יוכל לרשום לך תרופות אחרות שיתכן כי יהיו יעילות יותר.

 

ירידה זמנית בספירות הדם

ירידה זו עלולה לגרום לאנמיה, סיכון לשטפי דם או דימום וזיהום. התופעה עשויה להתחיל כ-7 ימים לאחר מתן הטיפול, ובדרך כלל מגיעה לשיאה 14-10 יום לאחר קבלת הכימותרפיה. אז, ספירת הדם שלך תעלה בהדרגה ובדרך כלל תחזור למצבה הרגיל תוך 21 יום לאחר הטיפול. המידה שבה תרד ספירת הדם שלך תלויה במינון של הכימותרפיה שאתה מקבל ובאלו תרופות כימותרפיות אחרות אתה מקבל במשולב, אם בכלל. הרופא שלך יוכל לייעץ לך מה הסיכוי שספירת הדם שלך תרד בעקבות הכימותרפיה. ספירת הדם שלך תיבדק באופן שגרתי כדי לעקוב אחר תפקוד מוח העצם. אם החום שלך עולה מעל 38 מעלות, או אם מתפתחים אצלך שטפי דם או דימומים בלתי מוסברים, או אם פתאום אתה לא מרגיש טוב אפילו אם אין לך חום גבוה, פנה מיד לרופא שלך או לבית החולים.

 

כאבים וכיבים בפה

אם אתה מרגיש כאבים בפה, או אם אתה מבחין בכיבים קטנים, דווח לצוות המטפל בך: הוא יוכל לרשום לך טיפול מתאים.

 

שתן בצבע לא רגיל

יתכן שהשתן שלך יקבל צבע ורוד-אדום. הדבר עשוי להימשך עד 24 שעות לאחר קבלת דוקסורוביצין, ונובע מצבע התרופה. זהו מצב רגיל בהחלט.

 

שינויים בעור ובציפרניים

העור שלך עלול להתכהות בגלל ייצור יתר של פיגמנט (צובען). המצב בדרך כלל חוזר לקדמותו מספר חודשים אחרי תום הטיפול.

 

פוריות

יתכן שנטילת דוקסורוביצין תשפיע על היכולת של אשה להרות או של גבר לעבר אישה. חשוב לדון בנושא הפוריות עם הרופא המטפל לפני תחילת הטיפול.

 

מניעת הריון

מומלץ שלא להרות או לעבר אישה בזמן נטילת דוקסורוביצין, שכן הדבר עלול לגרום נזק לעובר המתפתח. גם בכך יש לדון עם הרופא המטפל.

 

רגישות לשמש

בזמן שאתה מקבל דוקסורוביצין, וגם מספר חודשים לאחר מכן, תהיה רגיש יותר לשמש, והעור שלך יישרף בקלות רבה יותר. תוכל לצאת לשמש, אך עליך להימרח בקרם עם מקדם הגנה גבוה, וללבוש בגדים מגנים. באגודה למלחמה בסרטן מידע רב אודות התנהגות חכמה בשמש והגנה על העור.

 

תופעות לוואי שכיחות פחות

שינויים בפעולת הלב

מינונים גבוהים יותר של דוקסורוביצין עלולים לגרום לשינויים בשריר הלב. דבר זה עלול להשפיע על האופן בו פועל הלב, ולגרום לאי-ספיקה לבבית. ההשפעה על הלב תלויה במינון הכולל שניתן. נדיר מאוד שישנה השפעה בעלת משמעות קלינית על הלב, אם אתה מקבל מינונים מקובלים. מסיבה זאת, ועל מנת להפחית את הסיכון לפגיעה בשריר הלב, הכמות הכוללת המצטברת של דוקסורוביצין מוגבלת. לעתים ייערכו בדיקות של פעולת הלב לפני מתן התרופה.

 

שלשול

בדרך כלל ניתן לשלוט בו בקלות במתן תרופה, אולם ספר לרופא שלך אם השלשול חריף או מתמשך. חשוב להרבות בשתיית נוזלים.

 

שינויים בעור

אזורים שטופלו בעבר בהקרנות עלולים להיות אדומים וכואבים. ספר לרופא שלך אם דבר זה קורה. העור באיזור ההזרקה עשוי לשנות את צבעו.

 

שינויים בציפורניים

הן עלולות להתכהות ועשויים להופיע עליהן קווים שצבעם כהה. ציפורניים ללא סימנים אלה יצמחו תוך מספר חודשים לאחר תום הטיפול.

 

תחושות חום וקור

עשויות להופיע מרגע נתינת התרופה, אך בדרך כלל אינן נמשכות זמן רב. הרופא שלך יוכל לרשום תרופה שתקל על תופעה זו.

 

מידע נוסף

אם דוקסורוביצין דולפת לתוך הרקמה שמסביב לוריד, היא עלולה לגרום נזק לרקמה באזור זה. אם אתה מרגיש דקירות, או שורף לך מסביב לוריד בזמן שאתה מקבל את התרופה, או אם אתה מבחין בדליפה של נוזל ממקום הצינורית, חשוב מאוד שתיידע את הצוות המטפל מיד.

 

אם האזור מסביב למקום הזריקה נהיה אדום או נפוח בכל זמן שהוא, עליך להודיע על כך לצוות המטפל גם אם אתה בביתך. יש אנשים שמרגישים סומק וחום כשהם מקבלים את התרופה.

 

ישנן תרופות אחרות שעלולות לגרום לנזק במשולב עם קבלת כימותרפיה. זכור תמיד ליידע את הרופא המטפל על כל תרופה אחרת שאתה נוטל.

 

 

<< לרשימת התרופות