לתרומה
חפש
מידע לחולים
תרופות וטיפולים

וינקרסיטין - Vincristine (אונקובין ® Oncovin)

עוד בנושא
מידע לחולים
מוקדי מידע ותמיכה
מעון צ'ארלס קלור
פורומים מקצועיים
תרופות וטיפולים
תרופות וטיפולים במחלת הסרטן
תרופות וטכנולוגיות לטיפול במחלת הסרטן
רשימת התרופות והטכנולוגיות שנכנסו לסל הבריאות
בתי מרקחת המוכרים תרופות בהנחה -כתב העדר אחריות
הטיפול הניתוחי (כירורגי)
תרופות וטיפול כימותרפי
טיפול קרינתי (רדיותרפיה)
תרופות וטיפול הורמונלי
טיפול ביולוגי (מכוונן, ממוקד מטרה)
אימונותרפיה
מרפאות עור לחולי סרטן
טיפולי סרטן והסיכון לפגיעה לבבית
קנאביס רפואי לחולי סרטן
טיפול בתא לחץ לנזקי קרינה
טיפול פוטו דינמי
סטרואידים
גורמי גדילה המטופוייטיים
בדיקה גנומית מקיפה
כאב והטיפול בו
רפואה משלימה וסרטן
תזונה לחולה סרטן
השתלת תאי גזע ומח עצם
שירות ייעוץ בנושא טיפול תומך וסוף החיים
טיפול תרופתי לגמילה מעישון
קבוצות ומרכזי תמיכה
מחקרים קליניים בישראל
התמודדות ושיקום
פעילויות למחלימי סרטן
זכויות חולי הסרטן
ארועים וימי עיון
סקירת מאמרים
סיפורי התמודדות
חיים עם סטומה
שירות ייעוץ בנושא טיפול תומך וסוף החיים
אתר 'כמוני'
אתרים נוספים
גנטיקה וסרטן

וינקריסטין היא תרופה כימותרפית, הניתנת כטיפול בסוגים מסוימים של מחלת הסרטן, לרבות לויקמיה, לימפומה, סרטן השד וסרטן הריאה. המידע הזה מתאר את התרופה וינקריסטין, את אופן קבלתה ואת תופעות הלוואי הנפוצות כתוצאה מהשימוש בה. על מנת לקבל תמונה מלאה יותר על הטיפול והתרופה, כדאי לשלב את קריאת המידע הזה עם החוברת 'הטיפול הכימי - כימותרפיה' של האגודה למלחמה בסרטן. כמו כן, בטלמידע של האגודה למלחמה בסרטן תוכל למצוא מידע בנוגע לסוג הסרטן בו חלית.

 

תגובתו של כל אדם לטיפול היא ייחודית. ישנן אנשים החווים מעט תופעות לוואי, בעוד אחרים מדווחים על תופעות לוואי רבות. במידע זה מתוארות תופעות הלוואי השכיחות ביותר וחלק מהתופעות השכיחות פחות, במטרה לתת לך מידע מוקדם על תופעות אפשריות כתוצאה מהשימוש בתרופה. יש לציין כי התרופה משפיעה בצורה שונה על מטופלים שונים ויוצרת תופעות לוואי אחרות. כמו כן, שילוב של תרופות כימותרפיות עשוי גם הוא ליצור תופעות לוואי שונות. תופעות נדירות אינן נכללות במידע זה. אם אתה מבחין בתופעות אחרות, שאתה חושב שקשורות לתרופה, תוכל לשוחח על כך עם הצוות המטפל בך.

במהלך הטיפול תיפגש עם הרופא שלך באופן שגרתי, על מנת שיוכל לעקוב אחר השפעות הכימותרפיה. אל תחשוש לפנות אל הצוות המטפל בך בכל בעיה או שאלה. מידע זה יוכל לסייע לך להתארגן לקראת פגישתך עם הרופא.

 

כיצד נראית התרופה?

וינקריסטין מגיעה כנוזל צלול, שהומסה בו אבקה.

 

אופן קבלת התרופה

התרופה ניתנת בזריקה לוריד דרך צינורית, או באמצעות עירוי מרכזי, המוחדר לוריד ליד עצם הבריח או בזרוע.

רישום התרופה בסל שירותי הבריאות בישראל

סל שירותי הבריאות מכיל רשימה מוגדרת של בדיקות, תרופות, תכשירים וטיפולים שחברי קופת החולים זכאים לקבל מהקופה שלהם, מתוקף חוק ביטוח בריאות ממלכתי. הסל מתעדכן אחת לשנה.

לצד כל תרופה או טיפול בסל רשומים התנאים והמגבלות לקבלתו במסגרת הסל (אוכלוסיית יעד, סוג מחלה, שלב המחלה, סוג ומספר קווי טיפול קודמים ופרמטרים קליניים נוספים). תנאים ומגבלות אלה נקראים "התוויה".

התנאים והמגבלות המלאים מפורטים באתר כל הבריאות של משרד הבריאות, והם אלה המחייבים את הקופות במתן אישור לקבלת התרופה.

וינקרסיטין רשומה בישראל לטיפול בלוקמיה, לימפומה, נוירובלסטומה ורבדיוסרקומה בהתוויות מסויימות.

 

תופעות לוואי אפשריות

התכווצויות בבטן ועצירות

ישנן דרכים שונות להקל על תופעה זו כמו לשתות נוזלים רבים, לאכול מזון עשיר בסיבים ולבצע התעמלות גופנית קלה. לעיתים עולה הצורך ליטול תרופות לגירוי פעילות המעי, אותן ניתן לקבל מהרופא המטפל.

 

חוסר תחושה, תחושת עקצוץ או נימול בכפות הידיים או הרגליים

תופעה זו ("נוירופתיה פריפרית") נובעת מהשפעת הוינקריסטין על העצבים. אם אתה חש בתופעות אלו דווח על כך לרופא שלך. תחושות אלו ישתפרו בהדרגה מספר חודשים לאחר תום הטיפול. אתה עשוי להבחין בקושי לכפתר כפתורים ולעתים רחוקות עלולים להופיע כאבים בלסת או ראייה כפולה, בשל פגיעה בעצבים אחרים (כגון עצב הצוואר).

 

תופעות לוואי נפוצות פחות

נשירת שיער

נשירת השיער מתחילה בדרך כלל שלושה או ארבעה שבועות לאחר קבלת המנה הראשונה של וינקריסטין, אם כי היא יכולה להתחיל עוד קודם. שיערך עלול להתדלדל או לנשור לחלוטין. כמו כן, אתה עלול לחוות דילול ונשירה בריסים, בגבות ובשיער בחלקים אחרים של הגוף. זהו מצב זמני, שיערך ישוב ויצמח לאחר גמר הטיפולים. לאגודה למלחמה בסרטן דף מידע הנקרא 'התמודדות עם נשירת השיער'.

 

שינויים זמניים בחוש הטעם

הטיפול עשוי לגרום לך לחוש כי למזון ישנו טעם שונה. תחושת הטעם הרגילה תשוב אליך עם תום הטיפולים. תוכל לפנות לתזונאית, או לאחות מומחית בבית החולים, על מנת לקבל יעוץ בנושא.

 

עייפות ותחושה כללית של חולשה

התרופה עלולה לגרום לך לחוש עייף וחלש, לכן חשוב שתפנה זמן רב למנוחה. בחוברת 'תשישות ועייפות אצל חולי סרטן' תוכל למצוא מידע נוסף בנושא.

 

ירידה זמנית בספירות הדם

ירידה בספירת הדם עלולה לגרום לאנמיה (חוסר דם), סיכון לשטפי דם או דימום וסיכון מוגבר לזיהום. ירידה בספירות הדם עלולה להתחיל מספר ימים לאחר מתן הטיפול ולהגיע לרמתה הנמוכה ביותר בשבוע השני לאחר הטיפול. לאחר מכן, ספירות הדם שלך יעלו בהדרגה וישובו למצבן התקין בתוך 21-28 ימים. המידה בה תרד ספירת הדם שלך תלויה במינון הכימותרפיה ובשילוב התרופות הכימותרפיות שאתה מקבל במשולב, אם בכלל. הרופא שלך יוכל לייעץ לך מה הסיכוי שספירת הדם שלך תרד בגלל הכימותרפיה. ספירת הדם שלך תיבדק באופן שגרתי כדי לעקוב אחר תפקוד מוח העצם.

אם חום גופך עולה מעל ל-38 מעלות, אם מתפתחים אצלך שטפי דם או דימומים בלתי מוסברים, או אם אתה חש שלא בטוב (אפילו ללא עלייה בחום), פנה אל הרופא שלך או אל בית החולים באופן מיידי.

 

מידע נוסף

אם וינקריסטין דולפת לרקמה שבאזור הוריד, היא עלולה לגרום נזק לתאים, שבאותו אזור. אם בעת קבלת התרופה, אתה מבחין בעקצוץ, או בצריבה, באזור הוריד, או אם אתה מאתר דליפת נוזל מאזור הצינורית, חשוב שתדווח על כך מיד לצוות הרפואי. אם האזור, שסביב לאזור הזריקה, מאדים או מתנפח דווח על כך לצוות הרפואי. במקרה בו הינך בבית, התקשר למרפאה או למחלקה ובקש לשוחח עם אחד מאנשי הצוות המטפל בך.

 

נטילת תרופות נוספות, בשילוב עם הטיפול, עלולה להזיק לך. לכן חשוב שתדווח לרופא שלך על כל תרופה שאתה נוטל.

 

פוריות

התרופה עשויה להשפיע על יכולתה של האישה להיכנס להריון או על יכולתו של הגבר לעבר אישה. חשוב לדון על נושא הפוריות עם הרופא המטפל לפני תחילת הטיפול.

 

מניעת הריון

בעת נטילת וינקריסטין, מומלץ לנשים לא להרות ולגברים להימנע מלעבר אישה, היות ועלול להיגרם נזק לעובר המתפתח. חשוב להשתמש באמצעי מניעה יעילים במהלך השימוש בתרופה ובמשך מספר חודשים לאחר מכן. גם בנושא זה רצוי לדון עם הרופא לפני קבלת הטיפול.

 

<< לרשימת התרופות