לתרומה
חפש
מידע לחולים
תרופות וטיפולים

טיאוגואנין - Thioguanine (לאנביס® - ®Lanvis)

עוד בנושא
מידע לחולים
מוקדי מידע ותמיכה
מעון צ'ארלס קלור
פורומים מקצועיים
תרופות וטיפולים
תרופות וטיפולים במחלת הסרטן
תרופות וטכנולוגיות לטיפול במחלת הסרטן
רשימת התרופות והטכנולוגיות שנכנסו לסל הבריאות
בתי מרקחת המוכרים תרופות בהנחה -כתב העדר אחריות
הטיפול הניתוחי (כירורגי)
תרופות וטיפול כימותרפי
טיפול קרינתי (רדיותרפיה)
תרופות וטיפול הורמונלי
טיפול ביולוגי (מכוונן, ממוקד מטרה)
אימונותרפיה
מרפאות עור לחולי סרטן
מרפאות קרדיו-אונקולוגיות
קנאביס רפואי לחולי סרטן
טיפול בתא לחץ לנזקי קרינה
טיפול פוטו דינמי
סטרואידים
גורמי גדילה המטופוייטיים
בדיקה גנומית מקיפה
כאב והטיפול בו
רפואה משלימה וסרטן
תזונה לחולה סרטן
השתלת תאי גזע ומח עצם
שירות ייעוץ בנושא טיפול תומך וסוף החיים
טיפול תרופתי לגמילה מעישון
קבוצות ומרכזי תמיכה
מחקרים קליניים בישראל
התמודדות ושיקום
פעילויות למחלימי סרטן
זכויות חולי הסרטן
ארועים וימי עיון
סקירת מאמרים
סיפורי התמודדות
חיים עם סטומה
שירות ייעוץ בנושא טיפול תומך וסוף החיים
אתר 'כמוני'
אתרים נוספים
גנטיקה וסרטן

טיאוגואנין היא תרופה כימותרפית, הניתנת כטיפול בסוגים מסוימים של מחלת הסרטן, בעיקר כטיפול בלויקמיה. מידע זה מתאר את הטיאוגואנין, אופן קבלתה ותופעות הלוואי הנפוצות כתוצאה מהשימוש בה. על מנת לקבל תמונה מלאה יותר על הטיפול והתרופה, כדאי לשלב את קריאת המידע הזה עם החוברת 'הטיפול הכימי - כימותרפיה' של האגודה למלחמה בסרטן. כמו כן, בטלמידע של האגודה למלחמה בסרטן תוכל למצוא מידע בנוגע לסוג הסרטן בו חלית.

 

תגובתו של כל אדם לטיפול היא ייחודית. ישנן אנשים החווים מעט תופעות לוואי, בעוד אחרים מדווחים על תופעות לוואי רבות. במידע זה מתוארות תופעות הלוואי השכיחות ביותר וחלק מהתופעות השכיחות פחות, במטרה לתת לך מידע מוקדם על תופעות אפשריות הנובעות מקבלת התרופה. יש לציין כי התרופה משפיעה בצורה שונה על מטופלים שונים ויוצרת תופעות לוואי אחרת. כמו כן, שילוב של תרופות כימותרפיות עשוי גם הוא ליצור תופעות לוואי שונות. תופעות נדירות אינן נכללות בדף המידע. אם אתה מבחין בתופעות אחרות, שאתה חושב שקשורות לתרופה, תוכל לשוחח על כך עם הצוות המטפל בך.

במהלך קבלת הטיפול תיפגש עם הרופא שלך באופן שגרתי על מנת שיוכל לעקוב אחר השפעות הכימותרפיה. אל תחשוש לפנות אל הצוות המטפל בך בכל בעיה או שאלה. מידע זה יוכל לסייע לך בפגישותיך עם הרופא.

 

כיצד נראית התרופה?

טיאוגואנין מגיעה כגלולה צהובה, המכילה 40 מ"ג.

 

אופן קבלת התרופה

טיאוגואנין היא גלולה, אותה יש לבלוע על בטן ריקה בשילוב עם שתיית כמות גדולה של מים.

רישום התרופה בסל שירותי הבריאות בישראל

סל שירותי הבריאות מכיל רשימה מוגדרת של בדיקות, תרופות, תכשירים וטיפולים שחברי קופת החולים זכאים לקבל מהקופה שלהם, מתוקף חוק ביטוח בריאות ממלכתי. הסל מתעדכן אחת לשנה.

לצד כל תרופה או טיפול בסל רשומים התנאים והמגבלות לקבלתו במסגרת הסל (אוכלוסיית יעד, סוג מחלה, שלב המחלה, סוג ומספר קווי טיפול קודמים ופרמטרים קליניים נוספים). תנאים ומגבלות אלה נקראים "התוויה".

התנאים והמגבלות המלאים מפורטים באתר כל הבריאות של משרד הבריאות, והם אלה המחייבים את הקופות במתן אישור לקבלת התרופה.

טיאוגואנין רשומה בישראל לטיפול במחלות סרטן שונות, בעיקר לוקמיה, על פי ההתוויות המעודכנות באתר משרד הבריאות.


 

תופעות לוואי אפשריות

ירידה זמנית בספירות הדם

ירידה בספירת הדם עלולה לגרום לאנמיה (חוסר דם), סיכון לשטפי דם או דימום וסיכון מוגבר לזיהום. ירידה בספירות הדם עלולה להתחיל כשבוע לאחר מתן הטיפול ולהגיע לרמתה הנמוכה ביותר לאחר 10-14 ימים. לאחר מכן, ספירות הדם שלך יעלו בהדרגה וישובו למצבן התקין בתוך 21-28 ימים. שיעור הירידה בספירת הדם שלך תלוי במינון התרופה שאתה מקבל ובשילוב התרופות שאתה נוטל, באם ניתנות מספר תרופות במקביל. הרופא שלך יוכל לומר לך מהו הסיכוי כי ספירות הדם שלך ירדו כתוצאה מהטיפול. במהלך הטיפול תיבדק ספירת הדם שלך באופן שגרתי על מנת לעקוב אחר תפקודי מוח העצם שלך.

אם חום גופך עולה מעל ל-38 מעלות, אם מתפתחים אצלך שטפי דם או דימומים בלתי מוסברים, או אם אתה חש שלא בטוב (אפילו ללא עלייה בחום), פנה אל הרופא שלך או אל בית החולים באופן מיידי.

 

רמות מוגברות של חומצת שתן בדם

על מנת למנוע תופעה זו ניתן ליטול תרופה בשם אלופורינול. מינון הטיאוגואנין הניתן לך יותאם לקבלת שתי התרופות יחד. כמו כן, חשוב כי תקפיד על שתייה מרובה. במהלך הטיפול בטיאוגואנין יילקחו ממך בדיקות דם באופן קבוע על מנת לעקוב אחר רמות חומצת השתן.

 

עייפות ותחושה כללית של חולשה

התרופה עלולה לגרום לך לחוש עייף וחלש, לכן חשוב שתפנה זמן רב למנוחה. בחוברת 'תשישות ועייפות אצל חולי סרטן' תוכל למצוא מידע נוסף בנושא.

 

תופעות לוואי נפוצות פחות

בחילה והקאות

אלו הן תופעות לא שכיחות ויחסית מתונות. הבחילה, או ההקאה, עשויה להתחיל מספר שעות לאחר מתן הטיפול ולהימשך מספר ימים. כיום ישנן תרופות יעילות נגד בחילה שיכולות למנוע או להחליש תופעות אלו. במידה והתרופה אינה מקלה את תחושתך, או שהבחילה נמשכת, פנה אל הרופא שלך על מנת שיוכל לרשום לך תרופות יעילות יותר.

 

כאב בפה ושינוי בטעם

בזמן הטיפולים אתה עלול לסבול מכאב ומכיבים קטנים בפה. על מנת להפחית את הסיכוי להופעת תופעות אלו הקפד על שתייה מרובה ועל צחצוח שיניים יסודי ועדין. כמו כן, אם תחוש כאב או תבחין בכיבים בפה תוכל לפנות אל הצוות המטפל על מנת שירשמו לך תרופות ומי פה מיוחדים שימנעו ויטפלו בזיהום בפה. הטיפול עשוי לגרום לך לחוש כי למזון ישנו טעם שונה. תחושת הטעם הרגילה תשוב אליך עם תום הטיפולים.

 

שלשול

ישנן תרופות יעילות לטיפול ולהקלה על שלשול. כמו כן, חשוב שתרבה בשתיית נוזלים בזמן שאתה סובל משלשול. אם אתה סובל משלשול מתמשך או חריף פנה אל הרופא שלך על מנת שיוכל לרשום לך תרופות יעילות יותר.

 

השפעות זמניות על הכבד

טיאוגואנין עלולה לגרום לשינויים בתפקוד הכבד, שלאחר גמר הטיפול ישוב למצבו התקין. קיימת סבירות נמוכה ביותר שייגרם לך נזק כתוצאה משינויים אלו, לכן יילקחו ממך דגימות דם תקופתיות במטרה לעקוב אחר תפקודי הכבד שלך.

 

מידע נוסף

כאשר אתה מטופל בתרופות כימותרפיות, נטילת תרופות נוספות עלולה להזיק לך. חשוב כי תדווח לרופא שלך על כל התרופות שאתה נוטל על מנת למנוע סיכון זה.

 

פוריות

תרופה זו עלולה להשפיע על יכולתה של אישה להרות, או על יכולתו של גבר לעבר אישה. חשוב לדון על נושא הפוריות עם הרופא המטפל לפני תחילת הטיפול.

 

מניעת הריון

בזמן קבלת טיאוגואנין נשים צריכות להימנע מלהיכנס להריון וגברים מלעבר אישה, על מנת למנוע פגיעה בעובר. לכן חשוב להשתמש באמצעי מניעה בזמן הטיפולים ומספר חודשים לאחריהם. מומלץ לדון על נושא מניעת הריון עם הרופא המטפל לפני תחילת הטיפול.

 

דברים שחשוב לזכור לגבי גלולות טיאוגואנין

  • שמור את הגלולות בטמפרטורת החדר במקום יבש הרחק מאור שמש ישיר.
  • חשוב לקחת את הגלולות בזמן ובהתאם להוראות הרופא.
  • שמור את הגלולות במקום בטוח, הרחק מהישג ידם של ילדים. טיאוגואנין עלולה להזיק להם.
  • אם הרופא מחליט להפסיק את הטיפול, החזר את הגלולות שנשארו לך אל בית המרקחת. אל תשליך אותן לאסלה או לפח האשפה.
  • אם שכחת ליטול גלולה, אל תיקח מנה כפולה. הודע על כך לרופא שלך ושמור על לוח הזמנים של המינון הקבוע שלך.
  • אם הקאת מיד לאחר נטילת גלולה, דווח על כך לרופא שלך. יתכן שתצטרך לקחת כמוסה נוספת, אך אל תעשה זאת מבלי להודיע על כך קודם לרופא שלך.

 

<< לרשימת התרופות