לתרומה
חפש
מידע לחולים
תרופות וטיפולים

מטוטרקסאט Methotrexate

עוד בנושא
מידע לחולים
מוקדי מידע ותמיכה
מעון צ'ארלס קלור
פורומים מקצועיים
תרופות וטיפולים
תרופות וטיפולים במחלת הסרטן
תרופות וטכנולוגיות לטיפול במחלת הסרטן
רשימת התרופות והטכנולוגיות שנכנסו לסל הבריאות
בתי מרקחת המוכרים תרופות בהנחה -כתב העדר אחריות
הטיפול הניתוחי (כירורגי)
תרופות וטיפול כימותרפי
טיפול קרינתי (רדיותרפיה)
תרופות וטיפול הורמונלי
טיפול ביולוגי (מכוונן, ממוקד מטרה)
אימונותרפיה
מרפאות עור לחולי סרטן
טיפולי סרטן והסיכון לפגיעה לבבית
קנאביס רפואי לחולי סרטן
טיפול בתא לחץ לנזקי קרינה
טיפול פוטו דינמי
סטרואידים
גורמי גדילה המטופוייטיים
בדיקה גנומית מקיפה
כאב והטיפול בו
רפואה משלימה וסרטן
תזונה לחולה סרטן
השתלת תאי גזע ומח עצם
שירות ייעוץ בנושא טיפול תומך וסוף החיים
טיפול תרופתי לגמילה מעישון
קבוצות ומרכזי תמיכה
מחקרים קליניים בישראל
התמודדות ושיקום
פעילויות למחלימי סרטן
זכויות חולי הסרטן
ארועים וימי עיון
סקירת מאמרים
סיפורי התמודדות
חיים עם סטומה
שירות ייעוץ בנושא טיפול תומך וסוף החיים
אתר 'כמוני'
אתרים נוספים
גנטיקה וסרטן

מטוטרקסאט היא תרופה כימותרפית הניתנת כטיפול בסוגים מסוימים של סרטן. דף מידע זה מתאר את המטוטרקסאט, את האופן בו היא ניתנת, וכמה מתופעות הלוואי האפשריות. כדאי לקרוא דף מידע זה יחד עם חוברת האגודה למלחמה בסרטן הנקראת "הטיפול הכימי - כימותרפיה", הכוללת מידע ועצות נוספים. התגובה של כל אדם לכימותרפיה היא יחודית. אנשים מסוימים חווים מעט מאוד תופעות לוואי, ואחרים חווים יותר. תופעות הלוואי המתוארות בדף מידע זה לא ישפיעו על כל מי שמקבל מטוטרקסאט, והן עשויות להיות שונות אם אתה נוטל יותר מסוג אחד של תרופה כימותרפית.


בדף מידע זה מתוארות תופעות הלוואי השכיחות ביותר ותופעות שכיחות פחות, כדי שתוכל להיות מודע להן אם הן תופענה. עם זאת, לא מתוארות תופעות לוואי נדירות מאוד, דהיינו – תופעות שישנה סבירות נמוכה מאוד שהן תשפענה עליך. אם אתה חווה תופעות כלשהן שלדעתך קשורות לתרופה אך אינן מתוארות בדף מידע זה, דון בהן עם הצוות המטפל בך. תיפגש עם הרופא באופן שגרתי במהלך קבלת טיפול זה, כדי שהוא יוכל לעקוב אחר השפעות הכימותרפיה. דף מידע זה אמור לסייע לך לדון עם הצוות המטפל בך בכל שאלה שהיא אודות הטיפול ותופעות הלוואי, כי הם אלה שיכולים לעזור לך במתן העצות הטובות ביותר.
תפקוד כלייתי ירוד מהווה הוראת-נגד לטיפול במטוטרקסאט. כך גם במקרה של אגירת נוזלים בגוף בצורת מיימת או תפליטים.

 

כיצד היא נראית?

נוזל צהוב, לאחר המסת אבקה או כמוסות צהובות של 2.5 ו-10 מ"ג.

 

כיצד מקבלים אותה?

 • בזריקה לתוך הוריד דרך צינורית המוכנסת לתוך הוריד או דרך עירוי מרכזי שמוכנס מתחת לעור לתוך וריד ליד עצם הבריח.
 • כעירוי עם טפטפת (אינפוזיה) לתוך הוריד דרך צינור.
 • בזריקה לתוך השריר (תוך-שרירית).
 • בזריקה לעורקים (תוך-עורקית).
 • בזריקה לתוך הנוזל סביב עמוד השדרה דרך מרווח בין חולייתי בגב התחתון, או למאגר אומאיה ((Omaya Reservoir (מכשיר המוכנס לאזור מתחת לקרקפת).
 • בבליעה. יש לבלוע את הכמוסות שלמות עם הרבה מים.

רישום התרופה בסל שירותי הבריאות בישראל

סל שירותי הבריאות מכיל רשימה מוגדרת של בדיקות, תרופות, תכשירים וטיפולים שחברי קופת החולים זכאים לקבל מהקופה שלהם, מתוקף חוק ביטוח בריאות ממלכתי. הסל מתעדכן אחת לשנה.

לצד כל תרופה או טיפול בסל רשומים התנאים והמגבלות לקבלתו במסגרת הסל (אוכלוסיית יעד, סוג מחלה, שלב המחלה, סוג ומספר קווי טיפול קודמים ומשְתַנים קליניים נוספים). תנאים ומגבלות אלה נקראים "התוויה".

התנאים והמגבלות המלאים מפורטים באתר 'כל הבריאות' של משרד הבריאות, והם אלה המחייבים את הקופות במתן אישור לקבלת התרופה.


מטוטראקס רשומה בסל בישראל לטיפול בלוקמיה, סרטן שד, סרטן ראש צוואר, סרטן ריאות, סרטן שלפוחית השתן, סרטן העצמות ולימפוסרקומה, בהתוויות מסויימות.

 

תופעות לוואי אפשריות

ירידה זמנית בספירות הדם:

ירידה זו עלולה לגרום לאנמיה, סיכון לשטפי דם או דימום, וזיהום. השפעה זו עלולה להתחיל 7 ימים לאחר מתן הטיפול, ובדרך כלל מגיעה לשיאה 14-10 יום לאחר הכימותרפיה. אז, ספירת הדם שלך תעלה בהדרגה ובדרך כלל תחזור למצבה הרגיל תוך 21 יום. המידה שבה תרד ספירת הדם שלך תלויה במינון של הכימותרפיה שאתה מקבל ובאלו תרופות כימותרפיות אחרות אתה מקבל במשולב, אם בכלל. הרופא שלך יוכל לייעץ לך מה הסיכוי שספירת הדם שלך תרד בגלל הכימותרפיה. ספירת הדם שלך תיבדק באופן שגרתי כדי לעקוב אחר תפקוד מוח העצם. אם החום שלך עולה מעל 38 מעלות, או אם מתפתחים אצלך שטפי דם או דימומים בלתי מוסברים, או אם פתאום אתה לא מרגיש טוב אפילו אם אין לך חום גבוה, פנה מיד לרופא שלך או לבית החולים.

 

שינויים זמניים בחוש הטעם:

עשויים לקרות. תזונאי בבית החולים יוכל לייעץ לך בנושא זה. לאגודה למלחמה בסרטן חוברת הנקראת הטיפול התזונתי התומך בחולה הסרטן', הכוללת מידע נוסף ועצות.

 

כאבים וכיבים בפה:

אם אתה מרגיש כאבים בפה, או שאתה מבחין בכיבים קטנים, ספר על כך לרופא שלך: הוא יוכל לרשום לך טיפול מתאים.

 

שלשול:

בדרך כלל ניתן לשלוט בו בקלות באמצעות תרופה, אולם ספר לרופא שלך אם הוא חריף או מתמשך. חשוב להרבות בשתיית נוזלים.

 

שינויים בעור:

ייתכן שהעור שלך יתכהה עקב ייצור יתר של פיגמנט (צובען). התופעה בדרך כלל נעלמת מספר חודשים לאחר תום הטיפול.

 

ייתכן שהכליות שלך יושפעו:

מינון גבוה מאוד של מטוטרקסאט (הניתן לעתים רחוקות) עלול לפגוע בכליות. ההשפעה אינה מתרחשת בדרך כלל עם מינונים מקובלים של התרופה. כדי למנוע זאת, תמיסה בסיסית (סודה ביקרבונט) ניתנת דרך הוריד במשך כמה שעות לפני מתן המטוטרקסאט במנות גבוהות. הכליות שלך ייבדקו באמצעות בדיקת דם לפני ותוך כדי כל טיפול במטוטרקסאט במנה גבוהה.

 

גירוד בעיניים:

נובע מדלקת בקרנית. אם התופעה מתרחשת, חשוב שתספר על כך לרופא שלך:. הוא יוכל לרשום לך טיפות עיניים מרגיעות.

 

פוריות:

יתכן שנטילת המטוטרקסאט תשפיע על היכולת של אשה להרות או של גבר לעבר אישה. חשוב לדון בנושא הפוריות עם הרופא המטפל לפני תחילת הטיפול.

 

מניעת הריון:

מומלץ שלא להרות או לעבר אישה בזמן נטילת המטוטרקסאט, שכן הדבר עלול לגרום נזק לעובר המתפתח. גם בכך יש לדון עם הרופא המטפל.

 

תופעות לוואי שכיחות פחות

בחילה והקאות:

כיום קיימות תרופות יעילות ביותר נגד בחילה שעשויות למנוע או להפחית אותה. אם יהיו לך בחילה או הקאות, הן עשויות להתחיל לאחר מתן הטיפול ולהימשך מספר ימים. אם לא ניתן לשלוט בבחילה, או שהיא נמשכת, ספר על כך לרופא שלך. הוא יוכל לרשום לך תרופות אחרות נגד בחילה.

 

נשירת שיער:

נשירת שיער אינה נפוצה במינונים נמוכים, אך יכולה להופיע כשמקבלים את התרופה במינון גבוה. השיער עלול להידלל ולעתים גם לנשור לגמרי. אם תתרחש נשירת שיער, היא תתחיל בדרך כלל 4-3 שבועות לאחר תחילת הטיפול, למרות שהוא עשויה להתחיל קודם לכן. זהו מצב זמני, והשיער יצמח עם תום הטיפול.

 

רגישות העור לשמש:

בזמן הטיפול במטוטרקסאט, וגם מספר חודשים לאחר מכן, תהיה יותר רגיש לשמש, והעור שלך יישרף יותר בקלות. תוכל לצאת לשמש, אך עליך להימרח בקרם עם מקדם הגנה גבוה, וללבוש בגדים מגנים. באגודה למלחמה בסרטן מידע רב אודות התנהגות חכמה בשמש והגנה על העור.

 

שינויים בעור:

מטוטרקסאט יכולה לגרום לפריחה שעלולה לגרד. הרופא שלך יוכל לרשום לך תרופה שתעזור. אזורים שטופלו קודם לכן בהקרנות יכולים להאדים ולכאוב. ספר לרופא שלך אם הדבר קורה.

 

שינויים ברקמת הריאה:

דווח לרופא שלך אם אתה סובל משיעולים או קוצר נשימה.

 

הכבד שלך עשוי להיות מושפע באופן זמני:

מטוטרקסאט עלולה לגרום לשינויים בתפקוד הכבד (שהביטוי להם הינו מעבדתי בלבד), אשר יחזור למצבו הרגיל עם תום הטיפול. קיימת סבירות נמוכה מאוד שהדבר יגרום לך נזק כלשהו, אך הרופא שלך יעקוב אחר המצב בצורה קפדנית: מדי פעם יילקחו ממך דגימות דם כדי לעקוב אחר תפקוד הכבד שלך.

 

תגובה אלרגית:

תהיה תחת מעקב כדי לגלות סימנים של תגובה אלרגית במהלך הטיפול. הסימנים כוללים דלקות בעור, גירודים, חום גבוה, רעידות, אדמומיות בפנים, תחושת סחרחורת, כאב ראש, קוצר נשימה, חרדה וצורך לתת שתן. דווח לרופא שלך או לאחות אם אתה מרגיש בסימנים כאלה, כי ניתן לרשום לך תרופות שיפחיתו אותם.

 

מידע נוסף

כשמקבלים מטוטרקסאט לתוך הנוזל שסביב חוט השדרה או לתוך המוח, היא עלולה לגרום לכאבי ראש, סחרחורת, עייפות, ראייה מטושטשת ואובדן שיווי משקל למשך מספר שעות. דווח לרופא שלך אם אתה סובל מהשפעות כאלה.

ישנן תרופות אחרות שעלולות לגרום לנזק במשולב עם קבלת כימותרפיה. זכור תמיד ליידע את הרופא המטפל על כל תרופה אחרת שאתה נוטל.

ניתן לרשום תרופה זו לטיפול במחלות אחרות. בדרך כלל, המינון יהיה נמוך יותר, וכנראה שתופעות אלה לא יופיעו.

ניתן לקבל תרופה הנקראת חומצה פולינית (Leucovorin) 24 שעות לאחר תחילת הטיפול במטוטרקסאט (במנות גבוהות) כדי להפחית את הסיכון לתופעות לוואי. בזמן שהטפטפת מחוברת אליך, ניתן לקבל את החומצה הפולינית לתוך הוריד, ובמקרה שאינך מחובר לטפטפת - בצורת כמוסות. חשוב מאוד לקחת את החומצה הפולינית בזמן, ושכל הכמוסות יילקחו על פי הוראות הרופא. לעיתים קרובות קוראים לחומצה הפולינית "Rescue" (הצלה) כשהיא ניתנת לאחר טיפול במטוטרקסאט.

 

דברים שיש לזכור לגבי כמוסות מטוטרקסאט:

 • חשוב ליטול את הכמוסות בזמן.
 • חובה ליטול אותן על פי הוראות הרופא.
 • שמור את הכמוסות במקום בטוח, הרחק מהישג ידם של ילדים, משום שמטוטרקסאט עלולה לגרום להם נזק.
 • אם הרופא שלך מחליט להפסיק את הטיפול, החזר כמוסות שנשארו לך לבית המרקחת. אל תזרוק אותן לאסלה או לפח.
 • אם הקאת מיד אחרי שנטלת כמוסה, ספר על כך לרופא שלך, משום שיתכן כי תצטרך ליטול כמוסה נוספת. אל תיקח כמוסה נוספת בלי להתייעץ עם הרופא שלך.
 • אם שכחת לקבל כמוסה, אל תיקח מינון כפול. ספר על כך לרופא שלך, והקפד על לוח הזמנים של המינון הרגיל שלך.

<< לרשימת התרופות