לתרומה
חפש
מידע לחולים
תרופות וטיפולים

פּאקליטקסל - Paclitaxel (טקסול® - ®Taxol)

עוד בנושא
מידע לחולים
מוקדי מידע ותמיכה
מעון צ'ארלס קלור
פורומים מקצועיים
תרופות וטיפולים
תרופות וטיפולים במחלת הסרטן
תרופות וטכנולוגיות לטיפול במחלת הסרטן
רשימת התרופות והטכנולוגיות שנכנסו לסל הבריאות
בתי מרקחת המוכרים תרופות בהנחה -כתב העדר אחריות
הטיפול הניתוחי (כירורגי)
תרופות וטיפול כימותרפי
טיפול קרינתי (רדיותרפיה)
תרופות וטיפול הורמונלי
טיפול ביולוגי (מכוונן, ממוקד מטרה)
אימונותרפיה
מרפאות עור לחולי סרטן
טיפולי סרטן והסיכון לפגיעה לבבית
קנאביס רפואי לחולי סרטן
טיפול בתא לחץ לנזקי קרינה
טיפול פוטו דינמי
סטרואידים
גורמי גדילה המטופוייטיים
בדיקה גנומית מקיפה
כאב והטיפול בו
רפואה משלימה וסרטן
תזונה לחולה סרטן
השתלת תאי גזע ומח עצם
שירות ייעוץ בנושא טיפול תומך וסוף החיים
טיפול תרופתי לגמילה מעישון
קבוצות ומרכזי תמיכה
מחקרים קליניים בישראל
התמודדות ושיקום
פעילויות למחלימי סרטן
זכויות חולי הסרטן
ארועים וימי עיון
סקירת מאמרים
סיפורי התמודדות
חיים עם סטומה
שירות ייעוץ בנושא טיפול תומך וסוף החיים
אתר 'כמוני'
אתרים נוספים
גנטיקה וסרטן

פאקליטקסל (הנקרא גם טאקסול) הוא תרופה כימותרפית הניתנת לטיפול בסוגים מסוימים של סרטן. דף מידע זה מתאר את פאקליטקסל, כיצד היא ניתנת, וכמה מתופעות הלוואי האפשריות. כדאי לקרוא דף מידע זה יחד עם חוברת האגודה למלחמה בסרטן הנקראת "הטיפול הכימי-כימותרפיה", הכוללת מידע ועצות נוספים.התגובה של כל אדם לכימותרפיה היא יחודית. אנשים מסוימים חווים מעט מאוד תופעות לוואי, ואחרים יותר.


בדף מידע זה מתוארות תופעות הלוואי השכיחות ביותר וחלק מהתופעות השכיחות פחות, כדי שתוכל להיות מודע להן אם תופענה אצלך. עם זאת, לא מתוארות תופעות נדירות מאוד, שישנה סבירות נמוכה מאוד להופעתן. אם אתה מבחין בתופעות אחרות שאינן מופיעות בדף המידע, ואתה חושב שהן קשורות לתרופה, תוכל לשוחח על כך עם הצוות המטפל בך.


תיפגש עם הרופא באופן שגרתי במהלך קבלת טיפול זה, כדי שהוא יוכל לעקוב אחר השפעות הכימותרפיה. דף מידע זה אמור לסייע לך לדון עם הצוות המטפל בך בכל שאלה שהיא אודות הטיפול ותופעות הלוואי, כי הם אלה שיכולים לעזור לך במתן העצות הטובות ביותר.

כיצד מקבלים אותה?

קיימות שתי תכניות טיפול בתרופה זו. לפי תכנית אחת ניתנת התרופה אחת לשבוע, במינון יחסית נמוך, ולפי התכנית השנייה ניתנת התרופה אחת ל- 3 שבועות, במינון גבוה יחסית.
בצורה של עירוי (אינפוזיה) דרך צינורית דקה המוכנסת לתוך הוריד (תוך-ורידית) עם טפטפת, למשך פרק זמן קצר. ניתן גם לקבל אותה בצורה של עירוי מרכזי המוכנס מתחת לעור, לתוך וריד ליד עצם הבריח.

רישום התרופה בסל שירותי הבריאות בישראל

סל שירותי הבריאות מכיל רשימה מוגדרת של בדיקות, תרופות, תכשירים וטיפולים שחברי קופת החולים זכאים לקבל מהקופה שלהם, מתוקף חוק ביטוח בריאות ממלכתי. הסל מתעדכן אחת לשנה.

לצד כל תרופה או טיפול בסל רשומים התנאים והמגבלות לקבלתו במסגרת הסל (אוכלוסיית יעד, סוג מחלה, שלב המחלה, סוג ומספר קווי טיפול קודמים ופרמטרים קליניים נוספים). תנאים ומגבלות אלה נקראים "התוויה".

התנאים והמגבלות המלאים מפורטים באתר כל הבריאות של משרד הבריאות, והם אלה המחייבים את הקופות במתן אישור לקבלת התרופה.

פאקליטקסל רשומה בישראל לטיפול בסרטן השחלות, סרטן השד, סרטן ריאות וקפושי סרקומה בהתוויות מסויימות.

 

תופעות לוואי אפשריות

ירידה זמנית בספירות הדם, במתן התרופה אחת ל-3 שבועות:

ירידה זמנית בספירות הדם. ירידה זו עלולה לגרום לאנמיה, סיכון לשטפי דם או דימום, וזיהום. התופעה עשויה להתחיל כשבעה ימים לאחר מתן הטיפול, והיא מגיעה לשיאה כעשרה עד ארבעה-עשר יום לאחר קבלת הכימותרפיה. לאחר מכן, ספירת הדם שלך תעלה בהדרגה ובדרך כלל תגיע לרמתה הנורמלית תוך 28-21 יום.

 

במתן התרופה אחת לשבוע:

הירידה בספירות הדם תהיה מתונה.
באופן כללי מידת ההשפעה של הטיפול על ספירת הדם מידת הירידה בספירת הדם שלך תלויה במינון הכימותרפיה שאתה מקבל ובתרופות הכימותרפיות האחרות שאתה מקבל במשולב, אם יש כאלה. הרופא המטפל ייעץ לך אודות הסיכוי שספירת הדם שלך תרד כתוצאה מהכימותרפיה. ספירת הדם שלך תיבדק באופן שגרתי, כדי לראות איך מתפקד מוח העצם שלך.
אם החום שלך עולה מעבר ל-38°C מעלות, או אם מתפתחים אצלך שטפי דם או דימומים בלתי מוסברים, או אם פתאום אתה מרגיש לא טוב אפילו אם אין לך חום, פנה מיד לרופא שלך או לבית החולים.

 

כאבים וכיבים בפה:

אם אתה מרגיש כאב בפה, או אם אתה מבחין בכיבים קטנים, ספר על כך לרופא שלך: הוא יוכל לרשום לך טיפול מתאים.

 

שלשול:

בדרך כלל קל להשתלט על הבעיה באמצעות תרופה, אולם עליך לדווח לרופא שלך אם השלשול חריף או מתמשך. חשוב להרבות בשתיית נוזלים.

 

נשירת שיער:

תופעה זו בדרך כלל מתחילה 3-2 שבועות לאחר המינון הראשון של פאקליטקסל, אך היא יכולה להופיע גם מוקדם יותר. יכולה להיות נשירה מוחלטת של השיער או הידללות בלבד. יתכן שתבחין גם בהידללות ונשירה של ריסים, גבות ושיער במקומות אחרים בגוף. התופעה הזו זמנית: השיער יחזור למצב תקין לאחר סיום הטיפול.

 

מיחושים או כאבים במפרקים ובשרירים:

יכולים להופיע מספר ימים לאחר מתן פאקליטקסל. התופעה בדרך כלל אינה נמשכת זמן רב, והרופא יכול לתת לך מרשם לתרופות נגד כאבים, או תרופות נגד דלקת, שיכולות לעזור.

 

שינויים בעור:

פאקליטקסל יכולה לגרום לפריחה שעלולה לגרום לגירוד. הרופא שלך יוכל לרשום לך תרופה שתקל על התסמינים.

 

ירידה בתחושה או נימול בכפות הידיים והרגליים:

תופעה זו נובעת מהשפעה של פאקליטקסל על העצבים, ואינה מופיעה מיד לאחר טיפול אחד, אלא לאחר סדרה של מספר טיפולים. יתכן שתבחין גם בקושי לכפתר כפתורים. אם אתה מבחין בירידה בתחושה או בנימול בכפות הידיים או הרגליים, תיידע את הרופא שלך. התופעה בדרך כלל משתפרת בהדרגה מספר חודשים לאחר סיום הטיפול.

 

פוריות:

יתכן שנטילת פאקליטקסל תשפיע על היכולת של אשה להרות, או על היכולת של גבר לעבר אישה. חשוב לשוחח על נושא הפוריות עם הרופא המטפל לפני תחילת הטיפול.

 

מניעת הריון:

מומלץ לא להרות או לעבר אישה בזמן נטילת פאקליטקסל, מאחר ועלול להיגרם נזק לעובר המתפתח. גם על כך יש לשוחח עם הרופא המטפל.

 

תגובה אלרגית:

מופיעה תוך כדי קבלת הטיפול הראשון או השני בלבד. חלק מהסימנים של תגובה אלרגית הם פריחה בעור וגרד, חום גבוה, צמרמורת, סומק בפנים, תחושה של סחרחורת, כאב ראש, קוצר נשימה, חרדה וצורך להטיל שתן. במהלך הטיפול, תהיה תחת מעקב כדי לוודא שלא מופיעים אצלך סימנים של תגובה אלרגית. אם אתה מבחין בסימנים האלה, תיידע את הצוות המטפל. לפני מתן הפאקליטקסל, תקבל תרופות שמפחיתות את הסיכוי לתגובה אלרגית.

 

תחושת בחילה או הקאות:

בדרך כלל מדובר בתופעות מתונות, וכיום קיימות תרופות יעילות ביותר נגד בחילה, שהרופא שלך ייתן לך על מנת למנוע או להפחית אותה באופן משמעותי. אם יהיו לך בחילה או הקאות, הן עשויות להתחיל מספר שעות לאחר קבלת הטיפול ולהימשך עד 24 שעות. אם לא ניתן לשלוט בבחילה, או שהיא ממשיכה, ספר על כך לרופא שלך: הוא יוכל לרשום לך תרופות אחרות שיתכן ויהיו יעילות יותר.

 

תופעות לוואי פחות שכיחות

 

לחץ דם נמוך:

לחץ הדם שלך יבדק באופן שגרתי במהלך הטיפול. אם אתה מרגיש חולשה או סחרחורת, תיידע את הרופא שלך.

 

שינויים בקצב הלב:

פאקליטקסל יכול לגרום לעיתים להאטה בקצה הלב (ברדיקרדיה bradycardia). התופעה הזו בדרך כלל אינה גורמת לנזק. לפני שתתחיל את הטיפול, תצטרך לבצע ECG שיבדוק את פעילות הלב שלך. יתכן שתצטרך לבצע בדיקה זו מדי פעם גם בהמשך הטיפול. בזמן מתן הפאקליטקסל, הצוות ימדוד את הדופק שלך באופן שגרתי, כדי לבדוק את קצב הלב.

 

כאבי בטן:

כאבי בטן יכולים להופיע מספר ימים לאחר סיום הטיפול הכימותרפי ולהמשך מספר ימים. אם תופעה זו מתרחשת, הרופא יכול לרשום לך תרופות נגד כאבים.

 

שינויים זמניים בחוש הטעם:

תזונאי בבית החולים יוכל לייעץ לך בעניין זה. לאגודה למלחמה בסרטן חוברת הנקראת 'הטיפול התזונתי התומך בחולה הסרטן', הכוללת עצות ומידע נוסף.

 

מידע נוסף


בעת מתן פאקליטקסל, עלול להיגרם כאב במקום ההזרקה או לאורך הוריד. אם אתה מרגיש כאב, ספר על כך לצוות המטפל: ניתן להאט את קצב הטפטוף כדי להפחית את התחושה. ישנן תרופות אחרות שעלולות לגרום לנזק במשולב עם קבלת כימותרפיה. זכור תמיד ליידע את הרופא המטפל על כל תרופה אחרת שאתה נוטל.

 

<< לרשימת התרופות