לתרומה
חפש
מידע לחולים
תרופות וטיפולים

פרוקרבזין - Procarbazine (נטולן® - ®Natulan)

עוד בנושא
מידע לחולים
מוקדי מידע ותמיכה
מעון צ'ארלס קלור
פורומים מקצועיים
תרופות וטיפולים
תרופות וטיפולים במחלת הסרטן
תרופות וטכנולוגיות לטיפול במחלת הסרטן
רשימת התרופות והטכנולוגיות שנכנסו לסל הבריאות
בתי מרקחת המוכרים תרופות בהנחה -כתב העדר אחריות
הטיפול הניתוחי (כירורגי)
תרופות וטיפול כימותרפי
טיפול קרינתי (רדיותרפיה)
תרופות וטיפול הורמונלי
טיפול ביולוגי (מכוונן, ממוקד מטרה)
אימונותרפיה
מרפאות עור לחולי סרטן
טיפולי סרטן והסיכון לפגיעה לבבית
קנאביס רפואי לחולי סרטן
טיפול בתא לחץ לנזקי קרינה
טיפול פוטו דינמי
סטרואידים
גורמי גדילה המטופוייטיים
בדיקה גנומית מקיפה
כאב והטיפול בו
רפואה משלימה וסרטן
תזונה לחולה סרטן
השתלת תאי גזע ומח עצם
שירות ייעוץ בנושא טיפול תומך וסוף החיים
טיפול תרופתי לגמילה מעישון
קבוצות ומרכזי תמיכה
מחקרים קליניים בישראל
התמודדות ושיקום
פעילויות למחלימי סרטן
זכויות חולי הסרטן
ארועים וימי עיון
סקירת מאמרים
סיפורי התמודדות
חיים עם סטומה
שירות ייעוץ בנושא טיפול תומך וסוף החיים
אתר 'כמוני'
אתרים נוספים
גנטיקה וסרטן

פרוקרבזין היא תרופה כימותרפית הניתנת כטיפול בסוגים מסוימים של מחלת הסרטן. דף מידע זה מתאר את הפרוקרבזין, כיצד היא ניתנת, וכמה מתופעות הלוואי האפשריות. כדאי לקרוא דף מידע זה יחד עם חוברת האגודה למלחמה בסרטן הנקראת "הטיפול הכימי - כימותרפיה", הכוללת מידע ועצות נוספים.

התגובה של כל אדם לכימותרפיה היא יחודית. אנשים מסוימים חווים מעט מאוד תופעות לוואי, ואחרים יותר. תופעות הלוואי המתוארות בדף מידע זה לא ישפיעו על כל מי שמקבל פרוקרבזין, והן עשויות להיות שונות אם אתה נוטל יותר מסוג אחד של תרופה כימותרפית.


בדף מידע זה מתוארות תופעות הלוואי השכיחות ביותר וחלק מהתופעות השכיחות פחות, כדי שתוכל להיות מודע להן אם תופענה אצלך. עם זאת, לא מתוארות תופעות נדירות מאוד, שקיימת סבירות נמוכה מאוד להופעתן. אם אתה מבחין בתופעות אחרות שאינן מופיעות בדף המידע, ואתה חושב שהן קשורות לתרופה, תוכל לשוחח על כך עם הצוות המטפל בך.


תיפגש עם הרופא באופן שגרתי במהלך קבלת טיפול זה, כדי שהוא יוכל לעקוב אחר השפעות הכימותרפיה. דף מידע זה אמור לסייע לך לדון עם הצוות המטפל בך בכל שאלה שהיא אודות הטיפול ותופעות הלוואי, כי הם אלה שיכולים לעזור לך במתן העצות הטובות ביותר.

יש להמנע מצריכת אלכוהול בזמן קבלת הפרוקרבזין.

איך היא נראית?

כמוסות לבנות של 50 מ"ג. 

איך מקבלים אותה?

בבליעה. יש לבלוע את הכמוסות שלמות עם הרבה מים.

רישום התרופה בסל שירותי הבריאות בישראל

סל שירותי הבריאות מכיל רשימה מוגדרת של בדיקות, תרופות, תכשירים וטיפולים שחברי קופת החולים זכאים לקבל מהקופה שלהם, מתוקף חוק ביטוח בריאות ממלכתי. הסל מתעדכן אחת לשנה.

לצד כל תרופה או טיפול בסל רשומים התנאים והמגבלות לקבלתו במסגרת הסל (אוכלוסיית יעד, סוג מחלה, שלב המחלה, סוג ומספר קווי טיפול קודמים ופרמטרים קליניים נוספים). תנאים ומגבלות אלה נקראים "התוויה".

התנאים והמגבלות המלאים מפורטים באתר כל הבריאות של משרד הבריאות, והם אלה המחייבים את הקופות במתן אישור לקבלת התרופה.

פרוקרבזין רשומה בישראל לטיפול בהודג'קין בשלבים 3 ו-4.

 

תופעות לוואי אפשריות

ירידה זמנית בספירות הדם

ירידה כזו עלולה לגרום לאנמיה (חוסר דם), סיכון לשטפי דם או דימום, וסיכון מוגבר לזיהום. תופעה זו יכולה להתחיל מספר ימים לאחר מתן הטיפול ולהגיע לשיאה בשבוע השני לאחריו. לאחר מכן, ספירות הדם שלך יתחילו לעלות בהדרגה ויחזרו למצבם התקין בתוך 28-21 ימים. המידה שבה תרד ספירת הדם שלך תלויה במינון של הכימותרפיה שאתה מקבל ובאלו תרופות כימותרפיות אחרות אתה מקבל במשולב, אם בכלל. הרופא שלך יוכל לייעץ לך מה הסיכוי שספירת הדם שלך תרד בגלל הכימותרפיה. ספירת הדם שלך תיבדק באופן שגרתי כדי לעקוב אחר תפקוד מוח העצם.

אם החום שלך עולה מעל 38 מעלות, או אם מתפתחים אצלך שטפי דם או דימומים בלתי מוסברים, או אם פתאום אתה לא מרגיש טוב אפילו אם אין לך חום גבוה, פנה מיד לרופא שלך או לבית החולים.

 

בחילה והקאות.

פרוקרבזין ידועה כתרופה הגורמת לבחילה יותר מאחרות. יש כיום תרופות יעילות ביותר נגד בחילה שעשויות למנוע או להפחית אותה. אם יהיו לך בחילה או הקאות, הן עשויות להתחיל לאחר מתן הטיפול ולהימשך עד יום אחד. אם לא ניתן לשלוט בבחילה, או שהיא נמשכת, ספר על כך לרופא שלך. הוא יוכל לרשום לך תרופות אחרות שיתכן כי יהיו יעילות יותר.

 

עייפות ותחושת חולשה כללית.

אם אתה מבחין בתופעות כאלה, חשוב שתפנה לעצמך כמה שיותר זמן למנוחה.

 

תסמינים דמויי-שפעת.

לעיתים יופיעו תסמינים דמויי שפעת לאחר קבלת פרוקרבזין. ייתכן ויהיו לך כאבי ראש, כאבי פרקים ושרירים, חום, צמרמורות ותשישות. במקרה זה חשוב להרבות בשתיה ובמנוחה.

 

תופעות לוואי שכיחות פחות

 

פצעים בפה ושינויים בחוש הטעם.

יתכן ותחוש בכאב בחלל הפה או שתבחין בכיבים בפה, בזמן הטיפולים. שתיה מרובה, הקפדה על הגייניית הפה וצחצוח השיניים במברשת בעלת סיבים רכים יפחיתו את האפשרות להתפתחות תופעה זו. דווח לרופא המטפל שלך באם נתקלת באחת מתופעות אלו. הוא יוכל לרשום לך שטיפות פה מיוחדות ותרופות שיקלו וימנעו זיהום בחלל הפה.
ייתכן ותבחין בשינוי בטעם המזון. תחושת הטעם הנורמלית תחזור לאחר סיום הטיפולים.

 

שלשול.

בדרך כלל ניתן לשלוט בו בקלות באמצעות תרופה, אולם ספר לרופא שלך אם הוא חריף או מתמשך. חשוב להרבות בשתיית נוזלים.

 

אובדן תיאבון.

גם אובדן תיאבון הוא מתון בדרך כלל, ונמשך כיום אחד. לאגודה למלחמה בסרטן חוברת הנקראת 'הטיפול התזונתי התומך בחולה הסרטן', הכוללת עצות שונות, ובנוסף, דיאטנית בבית החולים תוכל לעזור לך.

 

שינויים בעור.

פרוקרבזין עלול לגרום לפריחה מגרדת. הרופא שלך יכול לרשום לך תרופה לטיפול בתופעה. העור שלך עלול לכהות עקב עודף יצור פיגמנטים. תופעה זו חולפת לאחר סיום הטיפולים.

 

חוסר תחושה או תחושת עקצוץ או נימול בכפות הידיים או הרגליים.

תופעה זו נגרמת כתוצאה מהשפעה של פרוקרבזין על העצבים בקצות הגפיים. אתה עלול להתקל בקשיים בסגירת כפתורים או מטלות עדינות מסוג זה. דווח לרופא המטפל במידה ומופיעה אצלך תופעה כזו. התופעה תעלם לאיטה לאחר סיום הטיפולים.

 

שינויים התנהגותיים.

פרוקרבזין עלולה לגרום להופעת דיכאון, חלומות רעים, נדודי שינה, עצבנות ותחושת חרדה. תופעה זו נדירה, ואם היא מופיעה יש להוועץ בצוות המטפל.

 

מידע נוסף


ישנן תרופות אחרות שעלולות לגרום לנזק במשולב עם קבלת כימותרפיה. זכור תמיד ליידע את הרופא המטפל על כל תרופה אחרת שאתה נוטל.

 

פוריות.

יתכן שנטילת פרוקרבזין תשפיע על היכולת של אשה להרות, או על היכולת של גבר לעבר אישה. חשוב לשוחח על נושא הפוריות עם הרופא המטפל לפני תחילת הטיפול.

 

מניעת הריון.

מומלץ לא להרות או לעבר אישה בזמן נטילת פרוקרבזין, מאחר ועלול להיגרם נזק לעובר המתפתח. גם על כך יש לשוחח עם הרופא המטפל.

 

דברים שחשוב לזכור לגבי כמוסות פרוקרבזין

  • חשוב לקחת את הכמוסות בזמן. חובה ליטול אותן בדיוק לפי הוראות הרופא;
  • שמור את הכמוסות במקום בטוח הרחק מהישג ידם של ילדים: פרוקרבזין עלולה להזיק להם;
  • אם הרופא מחליט להפסיק את הטיפול, החזר את הכמוסות שנשארו לך לבית המרקחת. אל תזרוק אותן לאסלה או לפח;
  • אם הקאת מיד אחרי שנטלת כמוסה, ספר על כך לרופא שלך, שכן יתכן שתצטרך ליטול כמוסה נוספת. אל תיקח כמוסה נוספת בלי להודיע על כך קודם לרופא שלך;
  • אם אתה שוכח לקחת כמוסה, אל תיקח מנה כפולה. הודע על כך לרופא שלך, ושמור על לוח הזמנים של המינון הקבוע.

 

<< לרשימת התרופות