לתרומה
חפש
מידע לחולים
תרופות וטיפולים

ציטאראבין - Cytarabine (אראבינוזיד - Arabinosylcytosine) (ציטוזאר® - ®Cytosar)

עוד בנושא
מידע לחולים
מוקדי מידע ותמיכה
מעון צ'ארלס קלור
פורומים מקצועיים
תרופות וטיפולים
תרופות וטיפולים במחלת הסרטן
תרופות וטכנולוגיות לטיפול במחלת הסרטן
רשימת התרופות והטכנולוגיות שנכנסו לסל הבריאות
בתי מרקחת המוכרים תרופות בהנחה -כתב העדר אחריות
הטיפול הניתוחי (כירורגי)
תרופות וטיפול כימותרפי
טיפול קרינתי (רדיותרפיה)
תרופות וטיפול הורמונלי
טיפול ביולוגי (מכוונן, ממוקד מטרה)
אימונותרפיה
מרפאות עור לחולי סרטן
מרפאות קרדיו-אונקולוגיות
קנאביס רפואי לחולי סרטן
טיפול בתא לחץ לנזקי קרינה
טיפול פוטו דינמי
סטרואידים
גורמי גדילה המטופוייטיים
בדיקה גנומית מקיפה
כאב והטיפול בו
רפואה משלימה וסרטן
תזונה לחולה סרטן
השתלת תאי גזע ומח עצם
שירות ייעוץ בנושא טיפול תומך וסוף החיים
טיפול תרופתי לגמילה מעישון
קבוצות ומרכזי תמיכה
מחקרים קליניים בישראל
התמודדות ושיקום
פעילויות למחלימי סרטן
זכויות חולי הסרטן
ארועים וימי עיון
סקירת מאמרים
סיפורי התמודדות
חיים עם סטומה
שירות ייעוץ בנושא טיפול תומך וסוף החיים
אתר 'כמוני'
אתרים נוספים
גנטיקה וסרטן

ציטאראבין היא תרופה כימותרפית הניתנת כטיפול בסוגים מסוימים של מחלת הסרטן, בעיקר לוקמיות ולימפומות. דף מידע זה מתאר את ציטאראבין כיצד היא ניתנת, וכמה מתופעות הלוואי האפשריות. כדאי לקרוא דף מידע זה יחד עם חוברת האגודה למלחמה בסרטן הנקראת "הטיפול הכימי - כימותרפיה", הכוללת מידע ועצות נוספים.


התגובה של כל אדם לכימותרפיה היא יחודית. אנשים מסוימים חווים מעט מאוד תופעות לוואי, ואחרים יותר. תופעות הלוואי המתוארות בדף מידע זה לא ישפיעו על כל מי שמקבל ציטאראבין, והן עשויות להיות שונות אם אתה נוטל יותר מסוג אחד של תרופה כימותרפית.


בדף מידע זה מתוארות תופעות הלוואי השכיחות ביותר וחלק מהתופעות השכיחות פחות, כדי שתוכל להיות מודע להן אם תופענה אצלך. עם זאת, לא מתוארות תופעות נדירות מאוד, שישנה סבירות נמוכה מאוד להופעתן. אם אתה מבחין בתופעות אחרות שאינן מופיעות בדף המידע, ואתה חושב שהן קשורות לתרופה, תוכל לשוחח על כך עם הצוות המטפל בך.


תיפגש עם הרופא באופן שגרתי במהלך קבלת טיפול זה, כדי שהוא יוכל לעקוב אחר השפעות הכימותרפיה. דף מידע זה אמור לסייע לך לדון עם הצוות המטפל בך בכל שאלה שהיא אודות הטיפול ותופעות הלוואי, כי הם אלה שיכולים לעזור לך במתן העצות הטובות ביותר.

 

כיצד היא נראית

נוזל צלול לאחר המסה מאבקה.

כיצד מקבלים אותה

  • בזריקה לתוך הוריד דרך צינורית המוכנסת לתוך הוריד או דרך עירוי מרכזי שמוכנס מתחת לעור לתוך וריד ליד עצם הבריח;
  • בזריקה לתוך הנוזל שסביב חוט השדרה דרך נקב בחולייה;
  • בזריקה מתחת לעור (תת-עורית.

רישום התרופה בסל שירותי הבריאות בישראל

סל שירותי הבריאות מכיל רשימה מוגדרת של בדיקות, תרופות, תכשירים וטיפולים שחברי קופת החולים זכאים לקבל מהקופה שלהם, מתוקף חוק ביטוח בריאות ממלכתי. הסל מתעדכן אחת לשנה.

לצד כל תרופה או טיפול בסל רשומים התנאים והמגבלות לקבלתו במסגרת הסל (אוכלוסיית יעד, סוג מחלה, שלב המחלה, סוג ומספר קווי טיפול קודמים ופרמטרים קליניים נוספים). תנאים ומגבלות אלה נקראים "התוויה".

התנאים והמגבלות המלאים מפורטים באתר כל הבריאות של משרד הבריאות, והם אלה המחייבים את הקופות במתן אישור לקבלת התרופה.

ציטאראבין רשומה בישראל לטיפול בלוקמיה בהתוויות מסויימות.


תופעות לוואי אפשריות

ירידה זמנית בספירות הדם

ירידה כזו עלולה לגרום לאנמיה (חוסר דם), סיכון לשטפי דם או דימום, וסיכון מוגבר לזיהום. תופעה זו יכולה להתחיל מספר ימים לאחר מתן הטיפול ולהגיע לשיאה בשבוע השני לאחריו. לאחר מכן, ספירות הדם שלך יתחילו לעלות בהדרגה ויחזרו למצבם התקין בתוך 28-21 ימים.


המידה שבה תרד ספירת הדם שלך תלויה במינון של הכימותרפיה שאתה מקבל ובאלו תרופות כימותרפיות אחרות אתה מקבל במשולב, אם בכלל. הרופא שלך יוכל לייעץ לך מה הסיכוי שספירת הדם שלך תרד בגלל הכימותרפיה. ספירת הדם שלך תיבדק באופן שגרתי כדי לעקוב אחר תפקוד מוח העצם.


אם החום שלך עולה מעל 38 מעלות, או אם מתפתחים אצלך שטפי דם או דימומים בלתי מוסברים, או אם פתאום אתה לא מרגיש טוב אפילו אם אין לך חום גבוה, פנה מיד לרופא שלך או לבית החולים.

 

בחילה והקאות

יש כיום תרופות יעילות ביותר נגד בחילה שעשויות למנוע או להפחית אותה. אם יהיו לך בחילה או הקאות, הן עשויות להתחיל לאחר מתן הטיפול ולהימשך עד יום אחד. אם לא ניתן לשלוט בבחילה, או שהיא נמשכת, ספר על כך לרופא שלך. הוא יוכל לרשום לך תרופות אחרות שיתכן כי יהיו יעילות יותר.


שלשול. בדרך כלל ניתן לשלוט בו בקלות באמצעות תרופה, אולם ספר לרופא שלך אם הוא חריף או מתמשך. חשוב להרבות בשתיית נוזלים.

 

אובדן תיאבון

גם אובדן תיאבון הוא מתון בדרך כלל, ונמשך כיום אחד. לאגודה למלחמה בסרטן חוברת הנקראת 'הטיפול התזונתי התומך בחולה הסרטן', הכוללת עצות שונות, ובנוסף, דיאטנית בבית החולים תוכל לעזור לך.

 

רמות מוגברות של חומצת שתן בדם.

תרופה בשם אלופורינול יכולה למנוע את התופעה, ושתיית נוזלים מרובה יכולה לעזור. בזמן שאתה מקבל ציטאראבין, רמות חומצת השתן בדם שלך ייבדקו באופן קבוע.

 

גירוד בעיניים

נובע מדלקת בקפל של העפעפיים (קוניוקטיבה). אם הדבר קורה, חשוב שתספר לרופא שלך: הוא יוכל לרשום לך טיפול מתאים בטיפות עיניים מרגיעות. בקבלת מינון גבוה של ציטאראבין מקובל לתת טיפול מונע בטיפות עיניים.

נובע מדלקת בקפל של העפעפיים (קוניוקטיבה). אם הדבר קורה, חשוב שתספר לרופא שלך: הוא יוכל לרשום לך טיפול מתאים בטיפות עיניים מרגיעות. בקבלת מינון גבוה של ציטאראבין מקובל לתת טיפול מונע בטיפות עיניים.
כאבים וכיבים בפה

אם יש לך כאבים בפה, או אם אתה מבחין בכיבים קטנים, ספר על כך לרופא שלך; הוא יוכל לרשום לך טיפול מתאים.

 

פגיעה במערכת העצבים המרכזית


במינון גבוה עלולה להיות פגיעה במערכת העצבים המרכזית, עם מגוון של ביטויים, החל מעייפות, נמנום וטשטוש קל ועד פגיעה קשה יותר במוח.

תופעות לוואי נפוצות פחות

 

נשירת שיער

נשירת השיער מתחילה בדרך כלל שלושה או ארבעה שבועות אחרי קבלת המנה הראשונה של ציטאראבין אם כי היא יכולה להתחיל עוד קודם. יתכן שהשיער ינשור לגמרי, ויתכן שתרגיש גם הידללות ונשירה של ריסים, גבות ושיער גוף אחר. מצב זה הוא זמני: השיער יצמח שוב כשהטיפול ייגמר.

השפעה זמנית על תפקוד הכבד

ציטאראבין עלולה לגרום לשינויים בתפקוד הכבד (שהביטוי להם הינו מעבדתי בלבד), אשר יחזור למצבו הרגיל עם תום הטיפול. קיימת סבירות נמוכה מאוד שהדבר יגרום לך נזק כלשהו, אך הרופא שלך יעקוב אחר המצב בצורה קפדנית: מדי פעם יילקחו ממך דגימות דם כדי לעקוב אחר תפקוד הכבד שלך. בקבלת מינון גבוה של ציטאראבין סיבוך זה שכיח יותר.

תשישות, עייפות, בלבול ואובדן שיווי המשקל

אלה תופעות נדירות, ומתרחשות רק כשהטיפול ניתן במינון גבוה. אם אתה חווה תופעות לוואי אלה, עליך לספר לרופא שלך על כך מיד.

שינויים בריאות

ציטאראבין עלולה לגרום לעתים רחוקות לשינויים מסוימים ברקמת הריאה. עליך לדווח לרופא שלך אם אתה סובל משיעול או מקוצר נשימה.

כאב ואדמומיות בכפות הידיים והרגליים

(ידוע גם בכינוי 'סינדרום פאלמר פלאנטר'). מצב זה זמני, ושיפור יחול עם תום הטיפול.

שינויים בעור

ציטאראבין יכולה לגרום לפריחה שעלולה להיות מגרדת. הרופא שלך יכול לרשום לך תרופה שתעזור לך להתגבר על בעיה זו.

תסמינים דמויי-שפעת

לעתים יכולים להופיע תסמינים דמויי-שפעת לאחר קבלת התרופה ולהימשך מספר ימים. יתכן שיהיו לך כאבי ראש, כאבים בפרקים ובשרירים, חום תשישות וצמרמורות. עליך לספר מייד לרופא שלך כשיש לך חום, חשוב לשתות הרבה נוזלים, רצוי כוס כל שעה, ולהרבות במנוחה.

מידע נוסף

 

פוריות

יתכן שנטילת ציטאראבין תשפיע על היכולת של אשה להרות, או על היכולת של גבר לעבר אישה. חשוב לשוחח על נושא הפוריות עם הרופא המטפל לפני תחילת הטיפול.

מניעת הריון

מומלץ לא להרות או לעבר אישה בזמן נטילת ציטאראבין, מאחר ועלול להיגרם נזק לעובר המתפתח. גם על כך יש לשוחח עם הרופא המטפל.

ישנן תרופות אחרות שעלולות לגרום לנזק במשולב עם קבלת כימותרפיה. זכור תמיד ליידע את הרופא המטפל על כל תרופה אחרת שאתה נוטל.


בעת מתן ציטאראבין, עלול להיגרם כאב במקום ההזרקה או לאורך הוריד. אם אתה מרגיש כאב, או אם מופיעה נפיחות מקומית, ספר על כך לצוות המטפל: ניתן להאט את קצב הטפטוף כדי להפחית את התחושה.


כשציטאראבין ניתן לתוך הנוזל שסביב חוט השדרה, תופעות הלוואי עשויות להיות שונות מאלה המפורטות בדף מידע זה. הצוות המטפל ישוחח איתך על כך.

 

<< לרשימת התרופות