לתרומה
חפש
סרטן השד
מניעה ואבחון מוקדם

בדיקת ממוגרפיה

עוד בנושא

בדיקת ממוגרפיה – בדיקה פשוטה העשויה להציל את חייך

הנשק היעיל ביותר נגד סרטן השד הוא הגילוי המוקדם!

גילוי סרטן שד בשלבים מוקדמים ביותר מעלה את סיכויי הריפוי לכ-90%!

מי צריכה להיבדק ומהן הבדיקות המומלצות?

לנשים בסיכון רגיל

  • בכל גיל ובכל מצב (היריון, הנקה וכד'), אם גילית ממצא או שינוי כלשהו, פני לרופא/ה ודרשי לברר את טיבו.

  • ניתן לבצע בדיקת שד פעם בשנה על ידי רופא המומחה בבדיקת שד (בדיקת שד ידנית לא הוכחה כאמצעי המפחית את התמותה מסרטן השד).

  • מומלץ לכל אישה מגיל 50 ועד 74 לעבור בדיקת ממוגרפיה אחת לשנתיים. לנשים בסיכון גבוה ולבעלות היסטוריה של סרטן במשפחה

  • לנשאית גנטית ולאישה שקרובת משפחה שלה בדרגה ראשונה (אם, אחות) חלתה בסרטן השד, מומלצת בדיקת ממוגרפיה מגיל 40, אחת לשנה, או קודם לכן, בהתאם להמלצות הרופא.

  • לנשאית מוטציות בגנים BRCA1/2, ולנשים בקבוצות סיכון נוספות, מומלץ לבצע בדיקת MRI של השד אחת לשנה, בהתאם להמלצות משרד הבריאות. הבדיקה מומלצת גם לנשים שהוגדרו כבעלות סיכון של יותר מ-20% לחלות בסרטן השד במשך חייהן (לחצו כאן לפירוט כל ההתוויות המאושרות בסל).

  • אישה/נערה שעברה הקרנות לבית החזה, בעיקר לפני גיל הפריון (בדרך כלל כטיפול במחלת לימפומה מסוג הודג'קין), נמצאת בסיכון מוגבר לחלות בסרטן השד, ומומלץ כי תבצע מעקב רפואי לגילוי מוקדם בהתאם להמלצות הרופא.

 

מהי בדיקת סריקה בממוגרפיה?

ממוגרפיה הינה בדיקת רנטגן מהירה של השדיים. הבדיקה מיועדת לנשים ללא תסמינים מוקדמים. מטרתה לגלות את המחלה בשלב מוקדם, בו יש שינויים ממאירים התחלתיים בשד. לעתים קרובות ניתן באמצעות הבדיקה לזהות גידול עוד לפני שניתן להרגישו בבדיקת רופא ידנית.במקרה שהתגלה ממצא חשוד בשד, חשוב כי תבצעי בירור מקיף במרכזי שד רב-מקצועיים. תוכלי למצוא מידע מפורט בנושא בחוברות האגודה למלחמה בסרטן:


אופן בדיקת הממוגרפיה

בדיקת הממוגרפיה נמשכת מספר דקות בלבד. בעת הבדיקה מופעל לחץ על השד. לעתים הלחץ גורם לאי נעימות או לכאב לשניות אחדות. ביום הבדיקה רצוי לא להשתמש בדאודורנט, באבקת טלק או בקרמים כלשהם באזור השדיים או מתחת לבית השחי.

כיצד לתרום לשיפור הנוחות במשך הבדיקה?

למרות החשיבות הרבה שיש לבדיקת ממוגרפיה, ישנן נשים הנמנעות מהבדיקה בגלל החשש מכאב. העובדה היא שרוב הנשים שביצעו את הבדיקה, לא חשו כאב כלל. חלק מהנשים חשו באי נוחות זמנית כתוצאה מהלחץ שהופעל על השדיים. אם יש לך שדיים רגישים במיוחד, ניתן להפחית את חוסר הנוחות באמצעים הבאים:

  • מומלץ להרפות את השרירים בזמן שהטכנאית ממקמת את הזרוע והשד לצורך הבדיקה. התהליך יהיה  מהיר ונוח יותר כאשר הגוף רפוי וללא תזוזה.
  • אם חשים בכאב, יש לדווח לטכנאית על מנת שתפחית במידת האפשר את הלחץ אשר מפעיל המכשיר.
  • לנשים בגיל הפוריות, מומלץ לבצע את הבדיקה חמישה ימים לאחר סיום מחזור הווסת. בזמן זה השדיים רגישים פחות, ולכן תחושת חוסר הנוחות הנובעת מהלחץ שמופעל על השדיים במהלך הבדיקה תפחת.
  • תוך כדי הבדיקה, כדאי להתמקד בחפץ מסוים אשר נמצא בחדר, ולנסות לחשוב על מקום נעים.

 

ניידת הממוגרפיה של האגודה למלחמה בסרטן


ניידת הממוגרפיה

ניידת הממוגרפיה של האגודה למלחמה בסרטן מופעלת על ידי צוות מקצועי (המורכב מנשים בלבד) של "אסותא שירותים רפואיים", אשר אחראי לביצוע בדיקות האבחון והפענוח. הניידת מגיעה ליישובים בהתאם לתוכנית שנתית. נשים בגיל המתאים מקבלות הזמנה מקופת החולים, הכוללת תאריך ושעת בדיקה, בהתאם למועד שבו תפעל הניידת ביישוב בו הן מתגוררות. מסלול הניידת מתפרסם כאן. לשאלות ולמידע נוסף ניתן לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע'® של האגודה למלחמה בסרטן בטל': 1-800-599-995.

חשוב לדעת כי רוב השינויים המתגלים בשד אינם ממאירים. אך גם אם מתגלה בבדיקה ממצא ממאיר, הגילוי המוקדם מאפשר סיכויי ריפוי גבוהים ביותר ואיכות חיים טובה יותר.

ניתן להפחית את הסיכון לחלות בסרטן השד על ידי אימוץ אורח חיים בריא. לחצו כאן לחוברת: