לתרומה
חפש
סרטן השד
מניעה ואבחון מוקדם

בדיקת ממוגרפיה

עוד בנושא

מהי בדיקת ממוגרפיה?

ממוגרפיה היא צילום רנטגן של השדיים, שמסייע לאבחן סרטן בשד בשלבים מוקדמים. זוהי בדיקה לא פולשנית שמיועדת לנשים ללא תסמינים מוקדמים. לעיתים קרובות ניתן באמצעות הבדיקה לזהות גידול עוד לפני שניתן להרגישו בבדיקה ידנית או בבדיקת רופא.


מי צריכה להיבדק?

מומלץ לכל אישה מגיל 50 ועד 74 לעבור בדיקת ממוגרפיה אחת לשנתיים, בהתאם לתוכנית הלאומית לגילוי מוקדם של סרטן השד.
מגיל 45 עד 49 נשים יכולות לפנות לרופא כדי לקבל מידע על היתרונות והחסרונות של הבדיקה בגילים אלה. אם הן מחליטות לבצע את הבדיקה, היא תיעשה דרך קופות החולים.

נשים בסיכון גבוה ובעלות היסטוריה של סרטן במשפחה

  • לנשאית גנטית ולאישה שקרובת משפחה שלה בדרגה ראשונה (אם, אחות) חלתה בסרטן השד, מומלצת בדיקת ממוגרפיה מגיל 40, אחת לשנה, או קודם לכן, בהתאם להמלצות הרופא.

  • לנשאית מוטציות בגנים BRCA1/2, ולנשים בקבוצות סיכון נוספות, מומלץ לבצע בדיקת MRI של השד אחת לשנה, בהתאם להמלצות משרד הבריאות. הבדיקה מומלצת גם לנשים שהוגדרו כבעלות סיכון של יותר מ-20% לחלות בסרטן השד במשך חייהן (פירוט כל ההתוויות המאושרות בסל הבריאות ניתן למצוא באתר האגודה).

  • אישה/נערה שעברה הקרנות לבית החזה, בעיקר לפני גיל הפריון (בדרך כלל כטיפול במחלת לימפומה מסוג הודג'קין), נמצאת בסיכון מוגבר לחלות בסרטן השד, ומומלץ כי תבצע מעקב רפואי לגילוי מוקדם בהתאם להמלצות הרופא.

נשים יהודיות בריאות ממוצא אשכנזי מלא או חלקי, על פי הצהרה עצמית, גם ללא סיפור משפחתי, זכאיות לבצע בדיקה לגילוי נשאות למוטציות בגנים BRCA2-1 BRCA1. הזכאות לבדיקה לא מחייבת ייעוץ גנטי מקדים ותינתן באופן חד פעמי במהלך חיי המטופלת. הבדיקה מתבצעת בקופות החולים.  


כיצד מתבצעת הבדיקה?

בדיקת הממוגרפיה נמשכת דקות אחדות בלבד. הטכנאית תסייע לך למקם את השד במכשיר הרנטגן. בעת הבדיקה השד נלחץ בין שני לוחות, כדי לשטח ככל האפשר את רקמת השד. לעיתים הלחץ גורם לאי נעימות או לכאב לזמן קצר. ביום הבדיקה רצוי לא להשתמש בדאודורנט, באבקת טלק או בתכשירי לחות באזור השדיים או בבית השחי.


היכן מתבצעת הבדיקה?

מגיל 50 כל אישה מקבלת מקופת החולים אחת לשנתיים זימון לבצע בדיקת ממוגרפיה. יש לתאם תור לבדיקה בהתאם להסדרי הקופה.

גילוי סרטן שד בשלב מוקדם מעלה את סיכויי הריפוי לכ-90%! 


כיצד לתרום לשיפור הנוחות בעת הבדיקה?

חלק מהנשים חשות באי נוחות לפרק זמן קצר בשל הלחץ שמופעל על השד בעת הבדיקה. אם יש לך שדיים רגישים במיוחד, ניתן להפחית את חוסר הנוחות באמצעים הבאים:

  • מומלץ להרפות את השרירים בזמן שהטכנאית ממקמת את הזרוע והשד במכשיר הסריקה. התהליך יהיה מהיר ונוח יותר כאשר הנוף רפוי וללא תזוזה.
  • אם חשים בכאב, יש לדווח למכנאית על מנת שתפחית במידת האפשר את הלחץ שהמכשיר מפעיל.
  • לנשים בגיל הפוריות מומלץ לבצע את הבדיקה חמישה ימים לאחר סיום מחזור הווסת. בזמן זה השדיים רגישים פחות, ולכן תחושת חוסר הנוחות במהלך הבדיקה תפחת.
  • בזמן הבדיקה, כדאי להתמקד בחפץ מסוים אשר נמצא בחדר, ולהסיט את המחשבות מן הבדיקה.


חשוב לדעת כי רוב השינויים המתגלים בשד אינם ממאירים. אך גם אם מתגלה בבדיקה ממצא ממאיר, הגילוי המוקדם מאפשר סיכויי ריפוי גבוהים ביותר ואיכות חיים טובה יותר.

אימוץ אורח חיים בריא מפחית אה הסיכון לחלות בסרטן
למידע נוסף בנושא ניתן לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע' של האגודה למלחמה בסרטן: 1-800-599-995 או לקרוא באתר האגודה את דף המידע 'לבחור בריא - בריאות השד נתונה בידייך'.


ניידת הממוגרפיה של האגודה למלחמה בסרטן מופעלת על ידי צוות מקצועי (המורכב מנשים בלבד) של אסותא שירותים רפואיים, אשר אחראי לביצוע בדיקות האבחון והפענוח. הניידת מגיעה ליישובים בהתאם לתוכנית שנתית. נשים בגיל המתאים מקבלות הזמנה מקופת החולים, הכוללת תאריך ושעת בדיקה, בהתאם למועד שבו תפעל הניידת ביישוב בו הן מתגוררות.

מסלול הניידת מתפרסם באתר האגודה למלחמה בסרטן.

לשאלות ולמידע נוסף ניתן לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע'® של האגודה למלחמה בסרטן בטל': 1-800-599-995.