לתרומה
חפש
סרטן השד
סרטן השד - מידע כללי

מילון מונחים - סרטן השד

עוד בנושא


מילון מונחים

א

אולטרה-סאונד - בדיקה על קולית של השד- מבוצעת כבדיקה משלימה לבדיקת ממוגרפיה, ובעיקר כדי להבחין בין גוש ציסטי לבין גוש מוצק.

אונקולוגיה - תחום רפואה העוסק בטיפול ובחקר גידולים ממאירים.

אמבולטורי - טיפול שאינו מצריך אישפוז בבית-חולים.

אסטרוגן - הורמון מין נשי המיוצר בעיקר על-ידי השחלות.

אקזמה - גרד - מחלת עור דלקתית המאופיינת ע"י אדמומית, גירוד וקשקשים על העור.

 

ב

בדיקה עצמית- בדיקה עצמית כשלעצמה, לא הוכחה כשיטה יעילה לגילוי מוקדם של סרטן השד. חשוב לכל אשה ללמוד ולהכיר את שדיה החל מגיל 20, בכדי שתוכל להבחין בשינויים במידה והם קיימים ולפנות לרופא להמשך בדיקה.

בדיקת רופא - מומלץ לכל אשה לעבור בדיקת שד אחת לשנה ע"י רופא, רצוי כירורג, או רופא מיומן בנושא.

בדיקה תקופתית - מומלץ לכל אשה מגיל 35 לעבור בדיקת שד אחת לשנה ע"י רופא, רצוי כירורג, או רופא מיומן בנושא.

בדיקה פתולוגית - בדיקת רקמות ואיבחון מחלות על-פיהן.

בדיקה ציטולוגית - בדיקת מבנה התאים, כדי לאבחן את סוגם.

בדיקת תהודה מגנטית ( MRI )

בדיקת הדמיה באמצעות תהודה מגנטית, נערכת לפני ואחרי הזרקת חומר ניגודי לגוף. כלומר, מדובר בבדיקה המשמשת כיום כבדיקה משלימה לאבחון סרטן שד, על פי הצורך.

ביופסית מחט עבה בסיוע ואקום ( MAMMOTOME , ממוטומיה)

דגימת גושים קטנים והסתיידויות אשר זוהו בממוגרפיה, תוך שימוש במחט חלולה ובתוכה מכשיר חד, המחוברים לואקום, לשם דגימת תאים ואבחונם במעבדה.

בחילות - אחת מתופעות הלוואי של הטיפול הכימי. עוצמת הבחילות משתנה בהתאם לתרופה ולתגובת החולה. ניתן להתמודד עם תופעה זו בעזרת דמיון מודרך ו/או טיפול תרופתי.

ביופסיה - דגימת רקמה. כדי לאבחן אם גוש הוא ממאיר או שפיר, יש צורך לכרות דגימה מהגוש, בהרדמה כללית או מקומית, ולשלחה לבדיקה פתולוגית. בבדיקה זו נקבעת האבחנה הסופית - אם יש צורך בניתוח או לא.

ביופסיית מחט עדינה ( F.N.A ) - דגימת תאים מהירה ופשוטה. הרופא שואב באמצעות מזרק בעל מחט דקה דגימת תאים מן הגוש בשד, לשם איבחון סוג התאים במעבדה.

בלוטות לימפה - בלוטות קטנות, שהן חלק ממערכת הלימפה, המהווה רשת צנורות ובלוטות המקבילה לרשת כלי הדם בגוף. תפקידה להגן על הגוף מפני זיהומים ולעצור את התפשטותם של גורמי מחלה.

 

 

ג

גידול סרטני - ממאיר - מורכב מתאים שאיבדו את המנגנון המבקר את צמיחתם. הם עלולים להתפשט לאיברים סמוכים ולפגוע בתפקוד אברים אלו. לעתים, ניתקים תאים מן הגידול הראשוני ומתפשטים, עם זרם הדם או דרך מערכת הלימפה, לאיברים אחרים בגוף.

גידול שפיר - בגידול זה התאים הם בעלי מנגנון בקרה עצמי המפסיק צמיחה ואינם מתפשטים לחלקי גוף אחרים.

הם עלולים לגרום הפרעה כתוצאה מלחץ שהם יוצרים על איברים סמוכים.

גידול ממוקד ( Insitu ) - סוג גידול הנמצא במקום אחד ולא התפשט לרקמות שכנות. זהו גידול המאובחן בשלב מוקדם מאוד.

גידול פולשני ( Invasive ) - סוג גידול שהוא בעל יכול התפשטות לרקמות ואיברים אחרים בגוף.

גלי חום - יש נשים שבתקופת המעבר סובלות מתופעות של גלי חום פתאומיים.

גרורות - מושבות מרוחקות של גידולים, שמקורן בגידול הראשוני. התפשטות המחלה מתבצעת דרך מערכת הלימפה או זרם הדם. האתרים השכיחים בסרטן השד הינם עצמות, כבד, ריאות.

 

ה

הורמונים - חומרים כימיים המיוצרים ע"י בלוטות פנימיות מיוחדות בגוף, המפרישות אותם ישירות לזרם הדם. הם מווסתים, מזרזים, או מעכבים, את פעולתם של איברים שונים ותהליכים שונים בגוף.

הסתיידות - הצטברויות קטנות של סידן ברקמות השד, אותן ניתן לראות באמצעות ממוגרפיה. כשהן מתעבות, עלול הדבר להוות סימן לגידול ממאיר ממוקד, שמקורו בצינוריות החלב.

הקרנות - טיפול קרינתי (רדיותרפיה) הוא טיפול באמצעות קרינה בעלת אנרגיה גבוהה המתמקדת בגידולים ממאירים, כדי להרוס את תאי הסרטן, תוך גרימת נזק קטן ככל האפשר לתאים התקינים.

 

ח

חתך קפוא - הקפאה מיידית של הרקמה שהוצאה בביופסיה, לצורך בדיקה מיידית במיקרוסקופ, בעוד המנותחת נשארת תחת הרדמה, בהמתנה לקבלת תוצאות הבדיקה.

 

ט

טיפול הורמונלי בסרטן השד - מטרת הטיפול ההורמונלי היא לשנות את הסביבה ההורמונלית בגוף האישה, וכך למנוע התפתחות תאי גידול סרטניים. הטיפול מתבצע ב - 2 צורות: באמצעות תרופות, או באמצעות כריתה או הקרנה של השחלות.

טלמידע - שירות מידע טלפוני של האגודה למלחמה בסרטן המספק מידע הקשור למחלה. הוא קשור למאגרי מידע בינלאומיים. טל. 1-800-599-995.

טלתמיכה - שירות תמיכה טלפוני של האגודה למלחמה בסרטן המספק תמיכה בטלפון ע"י אנשי מקצוע  טל. 1-800-200-444.

 

 

י

"יד להחלמה" - מתנדבות "יד להחלמה" של האגודה למלחמה בסרטן, חלו בסרטן השד. מתנדבות אלה מבקרות את החולה לאחר הניתוח, מוסרות לה חוברות מידע, הסבר, תמיכה ומעניקות לה מניסיונן האישי.  טל. 1-800-36-07-07.

 

 

כ

כאב - הופעת כאב בשד אינה דבר שכיח אצל חולות סרטן השד והוא מופיע רק בקרב כ - 10% מהחולות.

כימותרפיה - כינוי לכל טיפול הנעשה באמצעות תרופות כימיות. הכימותרפיה כוללת מספר רב של תרכובות כימיות היכולות להגיע לכל חלקי הגוף ומטרתן להרוס תאים.

כריתת שד ( MODIFIED RADICAL MASTECTOMY ) - כריתת השד כולו, עם בלוטות הלימפה בבית השחי. בעבר נהגו לבצע כריתה נרחבת, שכללה גם את שריר קיר בית החזה ( EXTENDED RADICAL MASTECTOMY ).

 

ל

לימפדמה ( LYMPHEDEMA ) - נפיחות היד והזרוע - תיתכן לאחר הוצאת בלוטות הלימפה מתחת לבית השחי. היא יכולה להופיע מיד או לאחר תקופת זמן מהניתוח או הקרנת האזור ולהיות זמנית או קבועה. רצוי לקבל טיפול מתאים מיד עם הופעתה, כדי שלא תיווצרנה בעיות בעתיד.

למפקטומי ( LUMPECTOMY ) - הוצאת הגידול עצמו וחלק מהרקמה הבריאה מסביב לו, תוך כדי שמירת מרבית ריקמת השד והוצאת בלוטות הלימפה מבית השחי.

 

מ

ממוגרפיה - צילום רנטגן של השד, באמצעותו ניתן לאבחן שינויים ממאירים כבר בשלבים הראשונים, כמו גושים קטנים שעדיין אינם ניתנים למישוש.

מערכת החיסון - מערכת מורכבת באמצעותה מסוגל הגוף להגן על עצמו מפני פולשים זרים.

 

נ

ניתוח משמר שד - למפקטומי, טומורקטומי, או כריתת רביע של השד - אצל נשים עם גידול קטן בשד ניתן, בדרך-כלל, להוציא חלק מהגידול וחלק מהריקמה הבריאה הסמוכה. הניתוח מלווה בד"כ בהוצאת בלוטות הלימפה מבית השחי ובטיפול קרינתי משלים.

 

ס

סיליקון - החומר ממנו עשויים רוב התותבים המושתלים בניתוח משחזר שד. תותב הסיליקון מורכב ממעטפת נוקשה, שבתוכה סיליקון ג'ל או מי-מלח. לאחרונה עלתה שאלת הבטיחות בשימוש בסיליקון. עד כה לא נמצאו ראיות להגברת הסיכון לסרטן כתוצאה משמוש בשתל הסיליקון. יחד עם זאת, דווח על קשר אפשרי למחלות אוטואימוניות, כמו זאבת (לופוס), דלקת פרקים ותופעות לוואי אפשריות אחרות. כיום מותר השימוש בסיליקון ע"י שלטונות הבריאות האמריקניים והישראליים למטרה של שיחזור שד.

סרטן - גוש המורכב ממצבור תאים הגדלים ללא בקרה וללא מנגנון המפסיק את צמיחתם. התאים מתרבים ומתפתחים לגוש הנקרא גידול. כיום ידועים למעלה מ - 200 סוגי סרטן, כשלכל אחד המאפיינים והטיפול המתאימים לו.

סרקומה - סרטן המתפתח ברקמות חיבור.

 

ע

עטרה - החלק הכהה המקיף את הפיטמה.

 

פ

פיברואדנומה - גידול שפיר של השד, שכיח ביותר בקרב נשים צעירות.

פרוגנוזה - סיכויי הריפוי לפי הסטטיסטיקה, לפי השלב בו אובחנה המחלה, סוג הגידול ומצבה הבריאותי הכללי של האישה.

פרוגסטרון - הורמון נשי המיוצר על-ידי השחלה. משתתף בתהליך המחזור החודשי.

פרוטזה - תחליף שד חיצוני, המקובע בתוך חזייה מיוחדת.

 

צ

ציסטה - שקיק נוזל שצבעו בד"כ ירוק-אפור עכור. הטיפול בה הוא באמצעות שאיבה ע"י מזרק ומחט. אם התוכן הנשאב נקי מדם, ובבדיקה לאחר מכן לא ממששים דבר, המשך הטיפול הוא במעקב. במקרה שהתוכן דמי, צבע הנוזל אינו שגרתי, או שלאחר השאיבה נותר גוש, מופנית האישה לביופסיה.

 

ק

קולטן (רצפטור) לאסטרוגן ולפרוגסטרון - חלבון הנמצא על מעטפת התא, באמצעותו נקשרים הורמונים, אסטרוגן ופרוגסטרון, לתא. הם מסייעים להעביר את ההורמונים מזרם הדם לתוך התא.

קרצינוגן - חומר כימי או וירוס העלול לגרום התפתחות סרטן.

קרצינומה - סרטן הנוצר בריקמת הציפוי (האפיתל), כמו עור, בלוטות וציפוי של איברים פנימיים. מרבית הגידולים בשד הם מסוג קרצינומה.

 

 

ר

רדיולוג - רופא מומחה לאיבחון באמצעות הדמייה, כמו ממוגרפיה, אולטרה-סאונד וכד'.

רקמת שד - מורכבת משומן, כלי דם, כלי לימפה, סיבי עצב וביניהם מסועפות צינוריות החלב.

 

ש

שחזור שד - שחזור השד, לאחר כריתת שד מלאה, בעזרת רקמות הגוף של האישה, או שתל סיליקון. הניתוח מבוצע על-ידי מנתח פלסטיקאי. המועד וסוג השחזור צריכים להיעשות בתיאום בין האישה, הכירורג, האונקולוג והמנתח הפלסטיקאי.

 

ת

תורשה- מרבית מקרי סרטן השד (כ- 85%) אינם קשורים לגורמים גנטיים. אצל נשים צעירות מתחת לגיל 40, המפתחות סרטן שד, יש אחוז גבוה יותר של גידולים הקשורים בתורשה ושינוי גנטי. לאחרונה זוהו 2 גנים ( BRCA2 , BRCA1 ) ששינויים בהם קשורים לשכיחות גבוהה יותר של סרטן השד וסרטן השחלה, במיוחד אצל נשים ממוצא אשכנזי. כ- 55% ומעלה מהנשים בהן אובחן פגם גנטי, עלולות לחלות בסרטן השד עד גיל 80, כלומר שינוי גנטי בבדיקה אינו מעיד, בהכרח, שהאשה תחלה בסרטן השד.

תקופת המעבר - התקופה לפני הפסקתו הסופית של מחזור הווסת, בה יש ירידה בייצור ההורמונים אסטרוגן ופרוגסטרון, עד להפסקת ייצורם בכלל והפסקת המחזור. לעיתים, מלווה בתופעות כמו גלי חום.

 מידע נוסף בנושא

סרטן השד
פורום סרטן השד
הקלטות של הרצאות מימי עיון

© כל הזכויות שמורות לאגודה למלחמה בסרטן.