לתרומה
חפש
הסברה והדרכה
סקירת מחקרים וחידושים בתחום הסרטן

מחקר: האם יש קשר בין שתיית קפה וחזרה של מחלת סרטן הערמונית?

עוד בנושא

הערה חשובה
המידע המובא כאן תורגם ותוקצר על ידי האגודה למלחמה בסרטן. ניתן לקרוא את המאמר המלא על פי ציון מקום פרסומו. התוכן נועד לספק מידע בלבד, ואינו משמש המלצה טיפולית או תחליף להתייעצות עם מומחה בכל תחום. במקרה של בעיה רפואית כלשהי יש לפנות לרופא/ה.


האם יש קשר בין שתיית קפה וחזרה של מחלת סרטן הערמונית?

 

במחקר שנערך  בארה"ב על ידי חוקרים ממרכז מחקר הסרטן Fred Hutchinson Cancer Research Center  בארה"ב, נערך מעקב אחר צריכת קפה ותה של  630 גברים שאובחנו כחולים בסרטן הערמונית, בין השנים 2002-2005 במדינת וושינגטון.

 

החוקרים קיבלו נתונים אודות צריכת הקפה והתה של המשתתפים במשך שנתיים לפני האיבחון. הנשאלים לא נתבקשו לדווח על סוג הקפה, קפה רגיל או נטול קופאין, ולא על סוג התה והחוקרים מניחים שמדובר בתה שחור רגיל.

 

בנוסף לשאלון, החוקרים בדקו את האירועים הבריאותיים של המשתתפים במשך כשש וחצי שנים לאחר האיבחון. בשנת 2011 נערך שאלון מעקב, אשר בו  דווחו נתונים אודות חזרת המחלה, טיפולים ובדיקות שבוצעו במהלך המעקב וכו'.  במהלך שנים אלו דווח על 140 חזרות של המחלה, או התקדמות שלה, כאשר חזרת המחלה הוגדרה כמקרה מוות מסרטן הערמונית, גילוי גרורות, קבלת טיפול נוסף למחלה, או עליה במדד ה-PSA .

נתונים על צריכת הקפה נחלקו ל-5 קטגוריות: פחות מכוס לשבוע,  2-6 כוסות לשבוע, כוס ביום, 2-3 כוסות ביום ומעל 4 כוסות ביום. 

 

כ-61% מהמטופלים צרכו לפחות כוס קפה אחת ביום,  12% צרכו מעל 4 כוסות ליום.

 

נמצא כי צריכת קפה הייתה קשורה בירידה בסיכון לחזרת המחלה, או התקדמותה. החולים שצרכו מעל 4 כוסות ביום, היו בסיכון נמוך ב- 59% לחזרת המחלה, או להתקדמותה, מאלו שהיו בקטגוריה הנמוכה ביותר, צריכת כוס בשבוע.

 

החוקרים מצאו, כי לצריכת תה לא היה קשר לסיכון לחזרת המחלה, או להתקדמותה. כמו כן לא נמצא קשר בין צריכת קפה ותמותה מסרטן הערמונית או מסיבה אחרת.

 

לאור העובדה שמחקרים בעבר מצאו כי צריכת קפה קשורה לירידה בסיכון לחלות במספר סוגי סרטן, החוקרים משערים שקיימים מרכיבים מסויימים בקפה האחראים לאפקט האנטי-סרטני. היות ומחקר אחר אודות צריכת קפה רגיל וגם צריכת קפה נטול קפאין הצביעו על קשר דומה לגבי סרטן הערמונית האגרסיבי, החוקרים מעלים השערה שאולי מדובר במרכיב אחר מאשר הקפאין עצמו.  הם שמים דגש על הצורך במחקרים גדולים ומקיפים יותר לאישוש תוצאות אלו. יחד עם זאת, חשוב להדגיש שתוצאות מחקר זה, תואמות לממצאים של הרווארד- (Health Professionals Follow-Up  Study Harvard's) שמצא שגברים ששותים 6 או יותר ספלי קפה ליום, זכו בהפחתה של 60% בסיכון  שלהם לסרטן ערמונית גרורתי, בהשוואה לגברים  שלא שותים קפה.

 

המחקר פורסם בכתב העת Cancer Causes & Control במהדורת אוגוסט 2013. (Milan S. Geybels, et al.)

 

עלה לאתר: אוקטובר 2013

 

בחזרה לרשימת המאמרים בנושא סרטן במערכת המין הגברית>>