לתרומה
חפש
מניעה וגורמי סיכון
גורמי סיכון סביבתיים

מנורות לייבוש לק ג'ל בציפורניים

עוד בנושא
מניעה וגורמי סיכון
המאבק בעישון
חכם בשמש
קרינה אלקטרומגנטית
תזונה ומשקל תקין
פעילות גופנית
כללים לחיים בריאים
אלכוהול וסרטן
גנטיקה וסרטן
גורמי סיכון סביבתיים
סרטן וסביבה - (חלק א') מידע כללי
סרטן וסביבה - (חלק ב') גורמים להתפתחות סרטן המושפעים מאורח החיים
ועדת המסרטנים הסביבתיים באגודה למלחמה בסרטן
רשימות וסיווג של חומרים מסרטנים
אזבסט
מזהמים סביבתיים אפשריים
חימום ביתי מבעירת עצים בקמין
אקרילאמיד (הכנת מזון בטמפרטורה גבוהה)
הקשר בין דיאודורנטים וסרטן השד
קרינה מטלפונים סלולריים
הסרת שיער לצמיתות
צבעי שיער והסיכון לסרטן
החלקת שיער
האם תאורה מלאכותית (סביבתית) מהווה גורם סיכון לסרטן ?
קרינה מכלי רכב היברידיים וחשמליים
מנורות לייבוש לק ג'ל בציפורניים
משרד הבריאות - מידע בנושא מזהמים סביבתיים והשפעתם על הבריאות
מניעה ואבחון מוקדם של סרטן השד
מניעת סרטן המעי הגס
מניעת סרטן צוואר הרחם
המלצות המועצה הלאומית לאונקולוגיה למניעת סרטן
הרצאות בנושאי מניעת סרטן

שלא כמו לק רגיל הנמרח על הציפורניים, לק ג'ל מתייבש רק באמצעות חשיפת לאור על-סגול. המנורות (מסוג LED או מסוג UV) המשמשות לייבוש לק ג'ל פולטות קרינה על־סגולה מסוג UVA - קרינה המוגדרת כגורמת לסרטן - אולם כיום אין עדויות מחקריות ודאיות הקושרות בין חשיפה לקרינה זו ובין סרטן העור בידיים.


במחקר משנת 2014 נמצא כי אפילו חשיפות מרובות למנורות ייבוש אינן מגבירות את הסיכון לסרטן והוא נותר קטן, ומסקנה דומה הוצגה במחקר משנת 2020. המקרים הידועים היחידים, שדווחו בשנת 2009, היו בשתי נשים מעל גיל 40 שחלו בסרטן עור על גב הידיים לאחר שנים של מניקור בלק ג'ל.


עם זאת, במחקר שהתפרסם בשנת 2013 צוין כי בתוך פחות מ-10 דקות מקבלות כפות הידיים המיובשות במנורת ייבוש קרינה במינון שווה ערך למגבלה היומית המומלצת לאנשים העובדים בחוץ.


מחקר משנת 2023 מצא שהקרינה הנפלטת על ידי מנורות UV המשמשות לייבוש לק ג'ל עלולה לפגוע בחומר תאי וגנטי, ולגרום למוטציות קבועות בתאים אנושיים. החוקרים מצאו כי הקרנה בודדת של 20 דקות הביאה למוות של 30-20% מן התאים, ואילו שלוש חשיפות רצופות של 20 דקות גרמו למוות של 70-65% מן התאים. לכן החוקרים מציינים כי תוצאות הניסוי מצביעות על כך שקרינה הנפלטת ממייבשי לק UV עלולה להגביר את הסיכון לסרטן עור.


עם זאת, החוקרים מציינים כי יידרש מחקר נוסף בבני אדם כדי לכמת במדויק את הסיכון לסרטן העור של היד באנשים החשופים באופן קבוע למייבשי לק UV.


החשיפה לקרינה במכונות הייבוש מצטברת ככל שחוזרים על הפעולה, לכן מומלץ להפחית אותה ככל שניתן ולהגבילה עד ל־10 דקות בכל פעם – כך מציע מִנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA). כמו כן הוא מדגיש כי יש להקפיד להשתמש במנורות הייבוש על פי הוראות היצרן. איגוד רופאי העור האמריקאי ממליץ להשתמש במסנן קרינה בעל מקדם הגנה של SPF 30 ומעלה לידיים ולציפורניים לפני השימוש במנורות אלו.


אומנם לא הוכח כי מריחת מסנני קרינה בזמן השימוש במנורות הייבוש מפחיתה את הסיכון לסרטן, אולם כיוון שמנגנון הפעולה דומה למנגנון השיזוף במיטות שיזוף או בחשיפה לשמש, ההנחה היא כי גם במקרה זה יש ערך לשימוש במסנני קרינה. לחלופין, מומלץ בעת הייבוש לעטות כפפות המשאירות רק את הציפורניים חשופות.


בנוסף, ה-FDA מציע כי אנשים המשתמשים בתרופות מסוימות או נוטלים תוספי מזון הגורמים לרגישות יתר לקרני UV יימנעו מחשיפה למנורות ייבוש. תרופות אלו כוללות אנטיביוטיקה, אמצעי מניעה הורמונליים הניטלים דרך הפה ותוספי מזון מסוימים דוגמת סנט ג'ונס וורט (פרע מחורר,   St. John’s Wort) רשימת תרופות הגורמות רגישות לאור מופיעה באתר ה-FDA.

לסיכום, המחקר בתחום זה נמשך, אך מכיוון שלק ג'ל הוא טכניקה חדשה למדי, ואילו סרטן יכול להתפתח גם עשרות שנים לאחר החשיפה, ייתכן שהתמונה המלאה תתבהר רק בעוד כמה שנים.

מרץ 2023