לתרומה
חפש
מידע לחולים
תרופות וטיפולים

ויסמודג'יב - Vismodegib (אריוודג'® - ®Erivedge)*

עוד בנושא
מידע לחולים
מוקדי מידע ותמיכה
מעון צ'ארלס קלור
פורומים מקצועיים
תרופות וטיפולים
תרופות וטיפולים במחלת הסרטן
תרופות וטכנולוגיות לטיפול במחלת הסרטן
רשימת התרופות והטכנולוגיות שנכנסו לסל הבריאות
בתי מרקחת המוכרים תרופות בהנחה -כתב העדר אחריות
הטיפול הניתוחי (כירורגי)
תרופות וטיפול כימותרפי
טיפול קרינתי (רדיותרפיה)
תרופות וטיפול הורמונלי
טיפול ביולוגי (מכוונן, ממוקד מטרה)
אימונותרפיה
מרפאות עור לחולי סרטן
מרפאות קרדיו-אונקולוגיות
קנאביס רפואי לחולי סרטן
תרופות וטיפולים שונים נוספים
כאב והטיפול בו
רפואה משלימה וסרטן
תזונה לחולה סרטן
השתלת תאי גזע ומח עצם
שירות ייעוץ בנושא טיפול תומך וסוף החיים
טיפול תרופתי לגמילה מעישון
קבוצות ומרכזי תמיכה
מחקרים קליניים בישראל
התמודדות ושיקום
פעילויות למחלימי סרטן
זכויות חולי הסרטן
ארועים וימי עיון
סקירת מאמרים
סיפורי התמודדות
חיים עם סטומה
שירות ייעוץ בנושא טיפול תומך וסוף החיים
ביטוח לאומי ורשות המיסים
אתר 'כמוני'
אתרים נוספים
גנטיקה וסרטן

דף מידע זה מתאר את התרופה ויסמודג'יב, אופן קבלתה ותופעות הלוואי האפשריות שלה. מומלץ לקרוא את דף המידע הזה יחד עם חוברת האגודה למלחמה בסרטן העוסקת במחלה בה חלית. קיימת אפשרות שהתרופה תוצע לך במסגרת מחקרים קליניים הבדוקים את יעילותה כנגד מחלתך.

 

התגובה של כל אדם לטיפול היא ייחודית. אנשים מסוימים חווים מעט מאוד תופעות לוואי, בעוד אחרים חווים יותר. במהלך הטיפול, תיפגש בקביעות עם הרופא בכדי לעקוב אחר השפעות הטיפול.

אם אתה חווה תופעה כלשהי שאינה מתוארת בדף זה - דווח לרופא המטפל בך.**

*או תרופות המכילות חומר פעיל דומה, בעלות שמות מסחריים אחרים.
**המידע כתוב בלשון זכר, אך מתייחס לנשים וגברים כאחד.

 

 

כיצד נראית התרופה?

התרופה ניתנת בכמוסות לבליעה בחוזק של 150 מ"ג.

 

מהי התרופה וכיצד היא פועלת?

ויסמודג'יב היא תרופה מוכוונת מטרה, המכונה גם "מעכב מסלול הקיפוד"(Hedgehog pathway). "מסלול הקיפוד" הוא קבוצת חלבונים המעבירים אותות למרכז הבקרה של התא וממלאים תפקיד חשוב בהתפתחות התאים. בסוגים מסוימים של סרטן, כגון קרצינומה של תאי הבסיס (BCC) חלבונים אלו עלולים לעודד את התפתחותם של התאים הסרטניים. התרופה חוסמת את פעילותו של חלבון מסוים ב"מסלול הקיפוד" ומעכבת את התפתחות הגידול הסרטני.

 

אופן נטילת התרופה

יש להקפיד על נטילת התרופה בהתאם להוראות הרופא. המינון המקובל הוא כמוסה אחת ליום. יש לבלוע את הכמוסה בשלמותה, בזמן הארוחה או על בטן ריקה.

 

משך הטיפול בתרופה

התרופה ניתנת כל עוד היא מוכיחה את יעילותה ומעכבת את התפתחות הגידול הסרטני.

 

תופעות לוואי אפשריות

התכווצויות שרירים

התכווצויות שרירים, לעיתים מלוות בכאבים. תרגילי מתיחה קלים עשויים להקל על התופעה. כאשר מתחילות התכווצויות שרירים ניתן להניח רטיות חמות על האזור, וכאשר התופעה חולפת ניתן להניח רטיות קרות. בזמן התכווצויות שרירים מרובות מומלץ להרבות בשתיית נוזלים, המקלים על התופעה.

 

נשירת שיער

נשירת שיער יכולה להתרחש באזורים שונים בגוף, באופן פתאומי או הדרגתי. יש להימנע מטיפולים שונים כגון סלסול, החלקת שיער וכדומה. מומלץ לחפוף את השיער עם שמפו עדין ולהימנע מחפיפה יומיומית.

לאגודה למלחמה בסרטן דף מידע בנושא "התמודדות עם נשירת שיער" המכיל מידע ועצות בנושא. לקבלת החוברת ללא תשלום מומלץ לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע®' של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 1-800-599-995.

שינויים בתיאבון ובחוש הטעם

ייתכן שינוי בטעמי המזון. ניתן לנסות להוסיף תבלינים ועשבי תיבול להעשיר את טעם המזון. ברוב המקרים, חוש הטעם חוזר לקדמותו עם סיום הטיפול . חלק מהמטופלים מגלים כי מזון קר טעים יותר עבורם מאשר מזון חם. כמו כן, חלק מהמטופלים מאבדים את התיאבון; במקרה זה, מומלץ להיעזר בייעוץ של תזונאית קלינית במרכז הרפואי בו הנך מטופל על מנת לסייע בהגברת התיאבון ובשמירה על משקל תקין.

לאגודה למלחמה בסרטן חוברת "הטיפול התזונתי התומך" המעניקה מידע רב, עצות ודרכי התמודדות עם תופעות שונות הקשורות בתזונה בזמן הטיפולים. לקבלת החוברת ללא תשלום ניתן לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע®' של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 1-800-599-995.

שלשולים או עצירות

ניתן לשלוט היטב בתופעות אלו באמצעות תרופות, יש לפנות לרופא המטפל. חשוב מאד להקפיד על שתיה מרובה במקרה שאתה סובל משלשולים.

 

בחילות והקאות

בחילות והקאות הן תופעות הניתנות לטיפול תרופתי יעיל, אך חלק מהתרופות עלולות לגרום לעצירות. אם אתה חווה בחילות והקאות - דווח לרופא המטפל בך.

לאגודה למלחמה בסרטן חוברת "בחילות והקאות הנלוות לטיפול האונקולוגי" המעניקה מידע רב, עצות ודרכי התמודדות עם תופעות שונות הקשורות בתזונה בזמן הטיפולים. לקבלת החוברת ללא תשלום ניתן לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע®' של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 1-800-599-995.

עייפות ותשישות

עייפות ותשישות הן תופעות לוואי נפוצות בזמן השימוש בתרופה. חשוב להקפיד על מנוחה ככל שתצטרך. ניתן לנסות לאזן את העייפות באמצעות פעילות גופנית מתונה שעשויה לעזור, למשל הליכות קצרות. מרבית האנשים מדווחים על שיפור בהרגשת העייפות בטווח של חצי שנה עד שנה מסיום הטיפול .

לאגודה למלחמה בסרטן חוברת הנקראת 'תשישות ועייפות אצל חולי סרטן', המכילה מידע ועצות יעילות להתמודד עם התופעה.לקבלת החוברת ללא תשלום ניתן לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע®' של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 1-800-599-995.

הפרעות במחזור החודשי

יכולה להופיע אי-סדירות וסת עד כדי הפסקתה.

 

 

מידע נוסף

  • פוריות ומניעת הריון - נטילת ויסמודג'יב עלולה להשפיע על פוריות גברים ונשים, ויש להתייעץ עם הרופא המטפל על שימור פוריות לפני תחילת הטיפול. אין ליטול ארווידג' בזמן הריון! הטיפול בתרופה עלול לגרום למומים חמורים בעובר. אין להיכנס או להכניס להריון בזמן הטיפול בתרופה. נשים צריכות להימנע מהריון עד שנתיים מסיום הטיפול, וגברים -עד חודשיים. מומלץ להתייעץ עם הרופא המטפל בנוגע לאמצעי מניעה מתאים.
  • טיפולים רפואיים - אם אתה נדרש להגיע לבית החולים מכל סיבה שהיא מלבד מחלת הסרטן, חשוב לעדכן את הצוות הרפואי שהנך מטופל בתרופה אריוודג'. בנוסף, רצוי למסור לצוות הרפואי פרטים על הרופא המטפל בך לשם התייעצות.
  • שילובי תרופות ותוספי מזון - תוספי מזון ותרופות שונות, לרבות תרופות ללא מרשם, עלולות להזיק לך בזמן הטיפול באריוודג'. דווח לרופא המטפל שלך על כל תרופה או תכשיר שהנך נוטל.
  • אנשי קשר בשעת חרום - חשוב לשמור בהישג-יד מידע, הכולל שמות וטלפונים אליהם תוכל לפנות בשעת חרום לקבלת תמיכה ומידע.

<< לרשימת התרופות


 

 מידע נוסף בנושא

למידע נוסף על התרופה באתר משרד הבריאות

 

תודתנו נתונה ל-
פרופ' יעקב שכטר,
סגן מנהל המערך האונקולוגי ומנהל מכון אלה לטיפול ומחקר במלנומה וסרטן העור במרכז הרפואי ע"ש שיבא, תל -השומר,
על הארותיו והערותיו.

ספטמבר 2014

 

המידע כתוב בלשון זכר, אך מתייחס לנשים וגברים כאחד.