לתרומה
חפש
הסברה והדרכה
סקירת מחקרים וחידושים בתחום הסרטן

מחקר: קונסורציום בינלאומי מיפה את גורמי הסיכון לתת סוגי מחלת הלימפומה

עוד בנושא

הערה חשובה
המידע המובא כאן תורגם ותוקצר על ידי האגודה למלחמה בסרטן. ניתן לקרוא את המאמר המלא על פי ציון מקום פרסומו. התוכן נועד לספק מידע בלבד, ואינו משמש המלצה טיפולית או תחליף להתייעצות עם מומחה בכל תחום. במקרה של בעיה רפואית כלשהי יש לפנות לרופא/ה.למחלת לימפומה שאינה-הודג'קין- NHL, מחלת סרטן של המערכת החיסונית, יש תתי-סוגים רבים. קונסורציום בינלאומי, המאגד כ-100 חוקרים מכל העולם, ביולוגים, ביו-סטטיסטיקאים, אפידמיולוגים, ופתולוגים, סקר את המאפיינים של 11 תתי-סוגים של לימפומה שאינה-הודג'קין כדי למפות את גורמי הסיכון להם. בקונסורציום חברה גם פרופ' אורה פלטיאל, המטולוגית בכירה ופרופסור לאפידמיולוגיה, מהמחלקה להמטולוגיה בהדסה ובי"ס לבריאות הציבור, באוניברסיטה העברית בירושלים. 

חברי הקונסורציום סקרו 20 מחקרים ממדינות צפון אמריקה, אירופה ואוסטרליה המתעדים נתונים על כ- 17,500 חולים במחלה וכ- 23,000 בריאים המשמשים כקבוצות ביקורת. החוקרים ריכזו נתונים אודות ההיסטוריה הרפואית (הכוללת תיעוד מדויק של תת-הסוג של המחלה), אורח החיים, ההיסטוריה המשפחתית והתעסוקה של המתועדים.

 

האנליזה הסטטיסטית העלתה מספר ממצאים עיקריים:

  • גורמי סיכון שונים נצפו לגבי תת-הסוגים השונים: מחלות אוטו-אמוניות, וירוס הפטיטיס C, עירויי דם, צריכת אלכוהול, עישון טבק ועוד, היו בין גורמי הסיכון המשתנים בין תתי-הסוגים.
  • מספר גורמי סיכון היו משותפים לתתי-הסוגים: היסטוריה משפחתית של NHL, חשיפה לשמש, אלרגיות כדוגמת קדחת השחת, ומעמד סוציו-אקונומי.
  • 2 סוגי תאים עיקריים מרכיבים את מערכת הלימפה, תאי B ותאי T. כאשר בקרב החולים היתה ברקע מחלה אוטו-אמונית שערבה את תאי B , עלה הסיכון לחלות בלימפומה מסוג תאי B, וכאשר היתה ברקע מחלה שערבה תאי T , עלה הסיכון ללימפומה מסוג תאי T.

שיתוף הפעולה בין כל החוקרים הצביע בברור על מספר גורמי סיכון למספר סוגים של מחלת הלימפומה שאינה הודג'קין, (לימפומת תאי T, בורקיט לימפומה ולימפומה תאי B  באזורים היקפיים) ביניהם: השמנה, עישון סיגריות, תחלואה באקזמה וחשיפה תעסוקתית בתחומים שונים כגון, תעשיית הצבעים והנגרות.

 

ממצאי עבודת הקונסורציום פורסמו בכתב העת Journal of the National Cancer Institute  במהדורת אוגוסט 2014.

קישור לתקציר המאמר

עלה לאתר: פברואר 2014

בחזרה לרשימת המאמרים בסרטן הדם והלימפה >>