לתרומה
חפש
הסברה והדרכה
סקירת מחקרים וחידושים בתחום הסרטן

מחקר: שיעור חולי הסרטן בקרב הדרוזים בישראל נמוך בהשוואה ליהודים וערבים

עוד בנושא

הערה חשובה
המידע המובא כאן תורגם ותוקצר על ידי האגודה למלחמה בסרטן. ניתן לקרוא את המאמר המלא על פי ציון מקום פרסומו. התוכן נועד לספק מידע בלבד, ואינו משמש המלצה טיפולית או תחליף להתייעצות עם מומחה בכל תחום. במקרה של בעיה רפואית כלשהי יש לפנות לרופא/ה.שיעור חולי הסרטן בקרב הדרוזים בישראל נמוך בהשוואה ליהודים וערבים

הדרוזים הם מיעוט אתני בישראל, ושיעורם הוא  1.7% מכלל האוכלוסייה (130,000 איש). בעוד שקיימים נתונים על תחלואה בסרטן בקרב יהודים וערבים בישראל, מעט מאד ידוע על שיעורי התחלואה בסרטן בקרב האוכלוסייה הדרוזית, שידועה כקהילה סגורה, ששומרת באדיקות על אורח חייה המסורתי.

חוקרים מאוניברסיטת חיפה, בית חולים רמב"ם ומשרד הבריאות בישראל, נעזרו ברישום הלאומי לסרטן במשרד הבריאות, כדי לבדוק נתונים על תחלואה בסרטן בקרב האוכלוסייה הדרוזית, בין השנים 2009-1999, וערכו השוואה בין שיעורי התחלואה בקרב אוכלוסייה זו לבין האוכלוסייה היהודית והערבית בישראל.

מניתוח נתוני המחקר עולה, כי שיעורי התחלואה בסרטן בקרב האוכלוסייה היהודית והערבית היו גבוהים בהשוואה לשיעורי התחלואה בקרב האוכלוסייה הדרוזית, כאשר בקרב גברים יהודים שיעורי התחלואה, בכל סוגי הסרטן, בשקלול כולל, היו גבוהים ב-39%  לעומת גברים דרוזים, ובקרב נשים יהודיות היו גבוהים ב-53% לעומת נשים דרוזיות.

 

בקרב הגברים, לגבי סוגי סרטן ספציפיים, תוצאות המחקר הראו כי שיעורי התחלואה בסרטן ריאות גבוהים ב-84% בקרב גברים ערביים לעומת גברים דרוזים, וגבוהים ב- 18% בקרב גברים יהודים לעומת גברים דרוזים. כמו כן, הממצאים הראו כי שיעורי התחלואה בסרטן הערמונית גבוהים ב-22% בקרב גברים ערבים לעומת גברים דרוזים, וגבוהים פי 2 ויותר בקרב גברים יהודיים לעומת גברים דרוזים.

בקרב הנשים, לגבי סוגי סרטן ספציפיים, נצפו, בקרב נשים יהודיות, שיעורי תחלואה גבוהים פי  2 בסרטן שד חודרני, פי 4 בסרטן צוואר הרחם הממוקד, ופי 3 בסרטן ריאות לעומת נשים דרוזיות. כמו כן, בקרב נשים ערביות  נצפו שיעורי תחלואה גבוהים ב-36% בסרטן שד חודרני, ופי 2 ויותר בסרטן ריאות לעומת נשים דרוזיות. לעומת זאת, לא נצפו שיעורי תחלואה גבוהים יותר בסרטן צוואר הרחם הממוקד בקרב נשים ערביות לעומת דרוזיות.

החוקרים מציינים כי אחד הגורמים להבדלים בשיעורי התחלואה, יכול להיות קשור להרגלי התזונה של הדרוזים, שלרוב מקפידים עדיין על מזון שאינו מעובד. החוקרים מציינים כי ייתכן וקיימות סיבות נוספות להבדלים אלו, שעדיין לא זוהו.

 

המחקר בוצע ע"י איריס עצמון, וחוקרים נוספים מאוניברסיטת חיפה, האוניברסיטה העברית ומרכז רפואי רמב"ם, בהדרכת דר' ליטל קינן-בוקר, מאוניברסיטת חיפה.

 

 

המאמר פורסם בחודש דצמבר 2014, בכתב העת Journal of Religion and Health

קישור לתקציר המאמר
עלה לאתר: פברואר 2015

 

בחזרה לרשימת המאמרים בנושא תזונה וסרטן >>