לתרומה
חפש
מידע לחולים
תרופות וטיפולים

דבראפניב - Dabrafenib (טפינלר® - ®Tafinlar)

עוד בנושא
מידע לחולים
מוקדי מידע ותמיכה
מעון צ'ארלס קלור
פורומים מקצועיים
תרופות וטיפולים
תרופות וטיפולים במחלת הסרטן
תרופות וטכנולוגיות לטיפול במחלת הסרטן
רשימת התרופות והטכנולוגיות שנכנסו לסל הבריאות
בתי מרקחת המוכרים תרופות בהנחה -כתב העדר אחריות
הטיפול הניתוחי (כירורגי)
תרופות וטיפול כימותרפי
טיפול קרינתי (רדיותרפיה)
תרופות וטיפול הורמונלי
טיפול ביולוגי (מכוונן, ממוקד מטרה)
אימונותרפיה
מרפאות עור לחולי סרטן
טיפולי סרטן והסיכון לפגיעה לבבית
קנאביס רפואי לחולי סרטן
טיפול בתא לחץ לנזקי קרינה
טיפול פוטו דינמי
סטרואידים
גורמי גדילה המטופוייטיים
בדיקה גנומית מקיפה
כאב והטיפול בו
רפואה משלימה וסרטן
תזונה לחולה סרטן
השתלת תאי גזע ומח עצם
שירות ייעוץ בנושא טיפול תומך וסוף החיים
טיפול תרופתי לגמילה מעישון
קבוצות ומרכזי תמיכה
מחקרים קליניים בישראל
התמודדות ושיקום
פעילויות למחלימי סרטן
זכויות חולי הסרטן
ארועים וימי עיון
סקירת מאמרים
סיפורי התמודדות
חיים עם סטומה
שירות ייעוץ בנושא טיפול תומך וסוף החיים
אתר 'כמוני'
אתרים נוספים
גנטיקה וסרטן

דף מידע זה מתאר את התרופה דבראפניב, המוכרת גם בשמה המסחרי טפינלר®*, את אופן נטילתה ואת תופעות הלוואי האפשריות כתוצאה מהשימוש בה. מומלץ לקרוא את דף המידע יחד עם חוברת האגודה למלחמה בסרטן העוסקת במחלתך, הכוללת מידע ועצות נוספים. קיימת אפשרות שהתרופה תוצע לך במסגרת מחקרים קליניים הבדוקים את יעילותה כנגד מחלתך.

 

תגובתו של כל אדם לטיפול הניתן לו היא ייחודית. חלק מהאנשים חווים מעט מאוד תופעות לוואי, בעוד אחרים חווים יותר. במהלך הטיפול, תיפגש בקביעות עם הרופא אשר יעקוב אחר השפעות הטיפול אצלך.

 

אם אתה חווה תופעה כלשהי שאינה מתוארת בדף זה - דווח לרופא המטפל בך.**

*או תרופות המכילות חומר פעיל דומה, בעלות שמות מסחריים אחרים.
**המידע כתוב בלשון זכר, אך מתייחס לנשים וגברים כאחד.

מהי התרופה וכיצד היא פועלת ?

דבראפניב הוא תרופה מוכוונות מטרה, מסוג "מעכבי גדילה". התרופה חוסמת ייצור חלבון בתאים וכתוצאה מכך פוגעת יכולתם להתחלק ויכולה להאט או לעצור את התפתחות הגידול הסרטני. היא פועלת רק במקרים שיש שינוי, מוטציה בגן ה BRAF. המוטציה בגן ה- BRAF מובילה לייצור של חלבון מסוים המסייע לצמיחת הגידול. ניתן לזהות מוטציה בגן ה- BRAF על ידי בדיקה של דגימה שנלקחה בזמן האבחון או הניתוח.

 

כיצד נראית התרופה?

דבראפניב מגיעה בכמוסות במינון של 50 מ"ג ו-75 מ"ג.

 

אופן נטילת התרופה

דבראפניב ניטלת פעמיים ביום, בהפרש של 12 שעות זו מזו. בדרך כלל המינון הוא שתי טבליות בכל פעם. יש לקחת אותן לפחות שעתיים לפני ארוחה או שעה אחריה ולא עם אוכל. חשוב בלוע אותן שלמות ועם מים. בדרך כלל ניתן להמשיך לקחת את התרופה כל עוד היא יעילה.

 

חשוב מאוד שתקפיד לקחת את הטבליות בהתאם להוראות. למשל, אם הקיבה מלאה בזמן שבולעים את התרופה, מידת הספיגה של התרופה לדם עלולה להשתנות. חשוב להקפיד על המינון שהותאם לך ולא לקחת יותר או פחות ממנו. אין להפסיק את הטיפול בתרופה ללא התייעצות עם הרופא.

רישום התרופה בסל שירותי הבריאות בישראל

סל שירותי הבריאות מכיל רשימה מוגדרת של בדיקות, תרופות, תכשירים וטיפולים שחברי קופת החולים זכאים לקבל מהקופה שלהם, מתוקף חוק ביטוח בריאות ממלכתי. הסל מתעדכן אחת לשנה.

לצד כל תרופה או טיפול בסל רשומים התנאים והמגבלות לקבלתו במסגרת הסל (אוכלוסיית יעד, סוג מחלה, שלב המחלה, סוג ומספר קווי טיפול קודמים ופרמטרים קליניים נוספים). תנאים ומגבלות אלה נקראים "התוויה".

התנאים והמגבלות המלאים מפורטים באתר כל הבריאות של משרד הבריאות, והם אלה המחייבים את הקופות במתן אישור לקבלת התרופה.

דבראפניב רשומה בישראל לטיפולבגידולים שונים בחולים בהם אותרה מוטציה ב- BRAF V600: במלנומה, בסרטן שחלה, בסרטן ריאה מתקדם מסוג NSCLC, אדנוקרצינומה של המעי הדק, סרטן בלוטת תריס פפילרי, סרטן של דרכי המרה, אמלובלסטומה, גליומה בדרגה גבוהה וגליומה בדרגה נמוכה, בהתוויות מסויימות.
 

תופעות לוואי

בדף מידע זה מתוארות תופעות הלוואי השכיחות ביותר ותופעות ששכיחותן נמוכה יותר, במטרה לתת לך מידע מוקדם על תופעות אפשריות כתוצאה מהשימוש בתרופה.


רופאך יכול לרשום לך תרופות לטיפול בחלק מתופעות הלוואי. הקפד על לקיחת התרופות על פי ההנחיות על מנת להשיג יעילות מקסימלית שלהן. הצוות המטפל בך יוכל גם לייעץ לך על דרכים נוספות להקלה על תופעות הלוואי. לאחר סיום הטיפול יחול שיפור במצב התופעות.

 

תופעות לוואי שכיחות

שינויים בעור

פריחה, אדמומיות, יובש, גירוי בעור הן תופעות לוואי נפוצות של דבראפניב ולעיתים עלולות להתפתח גידולים קטנים דמויי יבלות על העור. ניתן להקל על תופעות אלו באמצעות שימוש במים פושרים ובסבון עדין ללא ריח, להימנע משימוש בתכשירים המכילים אלכוהול ותכשירים נגד אקנה, מאחר שהם עלולים לייבש את העור ולהחריף את הבעיה.

 

מומלץ להגן על הידיים והציפורנים באמצעות לבישה של כפפות גומי בזמן שימוש בחומרי ניקוי. בנוסף, מומלץ למרוח קרם לחות לא מבושם מדי יום לאחר הרחצה ולהתייעץ עם האחות או הרופא בנוגע לשימוש בתכשירים מתאימים.

 

תסמונת כף היד והרגל (hand foot syndrome)

התרופה עלולה להשפיע על העור בכפות הידיים והרגליים. אתה עלול לחוש ברגישות ואדמומיות בכפות הידיים והרגליים והעור בהן עלול להתקלף. ייתכן שתרגיש גם בעקצוץ, נימול, כאב ויובש. מצב זה ישתפר לאחר סיום הטיפול ובינתיים הצוות המטפל בך יוכל לרשום ולהמליץ לך על משחות להקלה על הסימפטומים.

 

בחילות והקאות

תופעות אלו עלולות להתרחש מיד לאחר הטיפול ומספר ימים לאחריו. כיום ישנו טיפול תרופתי יעיל ביותר המסייע במניעה והחלשה משמעותית של תופעות אלו. אם אתה חווה בחילות והקאות יש לדווח לצוות הרפואי המטפל בך. חלק מהתרופות המטפלות בבחילה עלולות לגרום לעצירות. במקרה כזה, יש ליידע את הרופא או את האחות.

לאגודה למלחמה בסרטן חוברת "בחילות והקאות הנלוות לטיפול האונקולוגי" המעניקה מידע רב, עצות ודרכי התמודדות עם תופעות שונות הקשורות בתזונה בזמן הטיפולים. לקבלת החוברת ללא תשלום ניתן לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע®' של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 1-800-599-995.

שלשול

עם תופעה זו ניתן להתמודד ביעילות באמצעות טיפול תרופתי מתאים. עם זאת, יש לדווח לרופא אם אתה סובל משלשולים, בעיקר אם התופעה חמורה ונמשכת יותר מכמה ימים. חשוב מאד להקפיד על שתייה מרובה, לפחות שני ליטרים ביום.

 

חוסר תאבון

התרופה עלולה לגרום לאובדן תיאבון. נסה לאכול ארוחות קטנות באופן סדיר. אל תדאג אם תאכל מעט במשך יום או יומיים. אם לאחר מכן לא חל שיפור בתאבון שלך צור קשר עם האחות או הדיאטנית שלך. הן יוכלו לתת לך עצות בנוגע להגדלת תכולת הקלוריות והחלבונים בתזונה שלך ולהציע לך תוספי מזון או מזון רפואי נוזלי שתוכל לנסות. רופאך יוכל לתת לך מרשם עבורם ותוכל לרכוש אותם בבית המרקחת.

לאגודה למלחמה בסרטן חוברת "הטיפול התזונתי התומך" המעניקה מידע רב, עצות ודרכי התמודדות עם תופעות שונות הקשורות בתזונה בזמן הטיפולים. לקבלת החוברת ללא תשלום ניתן לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע®' של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 1-800-599-995.

עייפות וחולשה

נסה לנוח ככל הנדרש ולא להתאמץ יותר מדי. לעיתים עוזר לבצע פעילות גופנית קלה, כגון הליכות קצרות. אם אתה ישנוני, אל תנהג או תפעיל מכונות.

האגודה למלחמה בסרטן מפעילה את פרויקט "צעדים לאיכות חיים®" החושף את חולי הסרטן ליתרונותיה הבריאותיים של פעילות גופנית, מעודדם לשלב פעילות מתוכננת ומובנית בשגרת החיים בליווי והדרכה על ידי אנשי מקצוע. להצטרפות: 03-5721618

לאגודה למלחמה בסרטן חוברת הנקראת 'תשישות ועייפות אצל חולי סרטן', המכילה מידע ועצות יעילות להתמודד עם התופעה.לקבלת החוברת ללא תשלום ניתן לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע®' של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 1-800-599-995.

הידללות ונשירת שיער

ייתכן שתחוש בהידללות השיער אולם לא סביר שתאבד את כל שיער ראשך. תופעה זו כמעט תמיד זמנית ושערך יצמח בתוך מספר שבועות לאחר סיום הטיפול (אם כי ייתכן שיעברו מספר חודשים עד שתחוש בהבדל). פנה לאחות לקבלת עצות להקלת ההתמודדות עם תופעה זו.

 

ניתן גם להיעזר בחוברת "התמודדות עם נשירת שיער" של האגודה.

 

תופעות לוואי שאינן שכיחות

עצירות

הרופא שלך יכול לתת לך תרופות משלשלות על מנת למנוע עצירות. עדכן אותו אם אתה סובל מעצירות הנמשכת יותר מיומיים-שלושה. שתיה של לפחות שני ליטרים של נוזלים ביום יכולה לעזור. נסה לאכול מאכלים עשירים בסיבים תזונתיים (כגון ירקות, פירות ולחם מחיטה מלאה) ולבצע פעילות גופנית קלה.

 

תסמינים דומים לשפעת

אתה עלול לסבול מחום, צמרמורת וכאבי שרירים. נטילת משככי כאבים יכולה לסייע.

 

עלייה ברמת הסוכר בדם

ברוב המקרים לא תחוש בתסמינים כלשהם. רמת הסוכר בדמך תיבדק בבדיקות דם שגרתיות על מנת להתאים את הטיפול במידת הצורך.

 

שינויים בלב

תרופה זו עלולה להשפיע על אופן פעולת הלב. הרופא המטפל יבדוק את תפקוד הלב שלך לפני ואחרי הטיפול.

 

שינויים בבדיקות הדם - עלייה ברמת הזרחן בדם

ברוב המקרים לא תחוש בתסמינים כלשהם. רמת הזרחן בדמך תיבדק בבדיקות דם שגרתיות.

 

תופעות לוואי נדירות

השפעה על תפקוד הכליות

תופעה זו אינה חמורה בדרך כלל וחולפת כמעט בוודאות לאחר סיום הטיפול. ברוב המקרים לא תחוש בתסמינים כלשהם. תפקודי הכליות שלך ייבדקו בבדיקות דם שגרתיות.

 

הופעת גידולים סרטניים חדשים בעור

עלולים להופיע גידולים סרטניים מסוג סרטן תאי הבסיס (basal cell carcinoma), סרטן תאי הקשקש (squamous cell carcinoma) או מלנומה. דווח לרופאך אם אתה מבחין בשינויים כלשהם בעור. רופאך גם יבדוק אותך במהלך הטיפול וייתכן כי תופנה לבדיקות CT.

 

כאבי בטן כתוצאה מדלקת בלבלב

דווח לרופאך אם אתה סובל מכאבי בטן חזקים.

 

בעיות בעיניים

התופעה עלולה להשפיע על העיניים. דווח לרופא אם אתה סובל מראיה מטושטשת, מאדמומיות, גירוי או כאב בעיניים, מהופעת כתמים בשדה הראיה או מרגישות לאור.

 

מידע נוסף

  • תוספי מזון ותרופות שונות, כולל תרופות ללא מרשם - עלולות להזיק לך בזמן הטיפול. תרופות מסוימות עלולות להפחית מיעילות התרופה, ויש להימנע מהן בזמן הטיפול.
  • יש לדווח לרופא המטפל בך לפני קבלת הטיפול - על כל תרופה/תכשיר שאתה נוטל.
  • אם עליך להגיע לטיפול בבית החולים, ללא קשר למחלת הסרטן, יידע את הצוות הרפואי על הטיפול אותו אתה מקבל.
  • פריון - עליך לדון עם הרופא לפני תחילת הטיפול אם אתה מעוניין בילדים בעתיד על מנת לדון באפשרות של אחסון זרע, ביציות או עוברים לשימוש עתידי.
  • במקרה של הריון, התרופה עלולה לפגוע בהתפתחות העובר ברחם. שוחחו עם הרופא על אמצעי מניעה מתאימים לתקופת הטיפול. על גברים ונשים המטופלים בתרופה להשתמש באמצעי מניעה אמינים ולהימנע מכניסה להריון במשך תקופת הטיפול וחודש לאחר מכן.
  • מומלץ שלא להניק במהלך הטיפול ומספר חודשים לאחריו מכיוון שהתרופה עלולה לעבור דרך חלב האם.
  • חיסונים - יש להימנע מקבלת חיסונים המבוססים על נגיפים מוחלשים (לא מומתים) במהלך הטיפול ולפחות חצי שנה לאחריו. ניתן לקבל חיסונים אחרים אולם הם עלולים להיות בעלי יעילות מופחתת עד שמערכת החיסון שלך תתאושש מהטיפול. חיסונים לשפעת הינם בטוחים וניתן לקבלם. אין חשש משהיה בקרבתם של אנשים שקיבלו חיסונים מוחלשים בזריקה. עלול להיות סיכון בשהייה בקרבת מי שקיבל חיסון מוחלש דרך הפה (למשל חיסוני פוליו, כולרה וטיפוס הבטן).
  • אנשי קשר בשעת חרום: אנשי קשר בשעת חירום: שמור בהישג יד מידע מלא, כולל אמצעי התקשרות של אנשי קשר אליהם תוכל לפנות בשעת חירום ולקבל מידע ותמיכה.

<< לרשימת התרופות


  

 מידע נוסף בנושא

למידע נוסף על התרופה באתר משרד הבריאות

 

תודתנו נתונה ל-

פרופ' יעקב שכטר,

סגן מנהל המערך האונקולוגי ומנהל מכון אלה לטיפול ומחקר במלנומה וסרטן העור במרכז הרפואי ע"ש שיבא, תל - השומר.

פברואר 2015


המידע כתוב בלשון זכר, אך מתייחס לנשים וגברים כאחד.