לתרומה
חפש
הסברה והדרכה
סקירת מחקרים וחידושים בתחום הסרטן

מחקר: על הקשר בין עצירות, משלשלים והסיכון לחלות בסרטן המעי הגס

עוד בנושא

הערה חשובה
המידע המובא כאן תורגם ותוקצר על ידי האגודה למלחמה בסרטן. ניתן לקרוא את המאמר המלא על פי ציון מקום פרסומו. התוכן נועד לספק מידע בלבד, ואינו משמש המלצה טיפולית או תחליף להתייעצות עם מומחה בכל תחום. במקרה של בעיה רפואית כלשהי יש לפנות לרופא/ה.חוקרים ממרכזים רפואיים שונים בסיאטל, ארצות הברית בדקו את הקשר בין תחלואה בסרטן המעי הגס,  ובין עצירות ושימוש במשלשלים מסוגים שונים.

במחקר השתתפו 75,214 נשים וגברים, שגילם נע בין 76-50 שנים בתחילת המחקר. המשתתפים ענו על שאלונים מפורטים בנוגע לאורח החיים שלהם, לרבות נטילה של תוספי מזון ותרופות, עישון, צריכת אלכוהול, פעילות גופנית, היסטוריה רפואית, גורמי סיכון ותזונה. המשתתפים נשאלו על תדירות היציאות שלהם ותועדו תלונות על עצירות. כמו כן, נשאלו משתתפי המחקר על שימוש בתכשירים משלשלים ללא סיבים תזונתיים, ותכשירים משלשלים שמכילים סיבים אלו, ותדירות השימוש בהם.

משלשלים ללא סיבים תזונתיים פועלים במנגנונים שונים, למשל באמצעות ריכוך הצואה, עידוד של תנועתיות המעיים על ידי גירוי רירית המעי, או על ידי מלחים שמסייעים בריקון המעיים, ומשלשלים המכילים סיבים תזונתיים פועלים בעיקר באמצעות הגדלת נפח הצואה.

תדירות השימוש במשלשלים ללא סיבים חולקה לשלוש קבוצות: נמוכה (שימוש של פחות מפעם בשנה), בינונית (עד ארבע פעמים בשנה) וגבוהה (חמש פעמים בשנה או יותר). תדירות השימוש במשלשלים המכילים סיבים, חולקה לחוסר שימוש, תדירות בינונית (פחות מארבע פעמים בשבוע למשך תקופה קצרה מארבע שנים) וגבוהה (ארבע , או יותר בשבוע למשך ארבע שנים ומעלה).

במהלך כ-8 שנות המעקב אחר משתתפי המחקר, אובחנו 558 מקרים חדשים של סרטן המעי הגס.

מניתוח השאלונים הסיקו החוקרים את המסקנות הבאות:
  • אין משמעות סטטיסטית מובהקת לקשר בין עצירות, או תדירות היציאות, לבין הסיכון לחלות בסרטן המעי הגס.
  • שימוש במשלשלים ללא סיבים תזונתיים, מעלה סיכון לחלות, בעוד ששימוש במשלשלים המכילים סיבים מפחית סיכון זה.
  • בקרב המשתמשים בתדירות גבוהה במשלשלים ללא סיבים, הסיכון לחלות עלה ב-43%, לעומת אלו שהשתמשו בתדירות נמוכה.
  • בקרב אלו שנטלו משלשלים המכילים סיבים בתדירות גבוהה, פחת הסיכון לחלות בסרטן המעי הגס ב- 56%, לעומת אלו שלא השתמשו כלל בתכשירים אלו.

החוקרים משערים שההסבר לממצאים נעוץ בתפקידם של הסיבים התזונתיים כמדללים את ריכוז הקרצינוגניים (חומרים מסרטנים) במעי, ובשמירה על תקינות השגשוג והמיון של התאים במעי. יש צורך במחקרים נוספים שיאששו תוצאות מחקר זה, על מנת שניתן יהיה להסיק מהם התכשירים המשלשלים המומלצים לטיפול בעצירות.

המאמר פורסם בכתב העת The American Journal of Gastroenterology במהדורת אוקטובר 2014.

קישור לתקציר המאמר

עלה לאתר: מרץ 2015

בחזרה לרשימת המאמרים בנושא סרטן המעי הגס>>