לתרומה
חפש
הסברה והדרכה
סקירת מחקרים וחידושים בתחום הסרטן

מחקר: טיפול להגנה על תפקוד השחלות בזמן הכימותרפיה לחולות סרטן שד

עוד בנושא

הערה חשובה
המידע המובא כאן תורגם ותוקצר על ידי האגודה למלחמה בסרטן. ניתן לקרוא את המאמר המלא על פי ציון מקום פרסומו. התוכן נועד לספק מידע בלבד, ואינו משמש המלצה טיפולית או תחליף להתייעצות עם מומחה בכל תחום. במקרה של בעיה רפואית כלשהי יש לפנות לרופא/ה.על יעילותו של טיפול להגנה על תפקוד השחלות במהלך טיפול כימותרפי לחולות בסרטן שד

חוקרים מאוניברסיטאות שונות בארה"ב ובאוסטרליה, ביקשו לבדוק את יעילותה של התרופה ההורמונלית זולדקס (Zoladex, ®Goserelin®) כמגנה על פוריותן של נשים שחלו בסרטן שד וקיבלו כימותרפיה למחלתן, זאת לאחר שמחקרים קודמים הראו תוצאות סותרות.

 

התפקוד השחלתי של נשים צעירות המקבלות טיפול כימי למחלת סרטן השד בה לקו, נפגע בשעורים ניכרים בעקבות הטיפול, ותופעות הכוללות תסמינים של גיל המעבר, אוסטאופורוזיס וירידה בפוריות, מדווחות בקרב נשים אלו.

 

במחקר השתתפו 218 נשים לפני גיל המעבר, בגילאים 18 עד 49, שחלו בסרטן שד שאינו רגיש להורמונים אסטרוגן ופרוגסטרון. מבין הנשים שמאובחנות בסרטן השד, סוג זה של סרטן, שכיח יותר בקרב נשים צעירות.

הנשים חולקו לשתי קבוצות: קבוצה אחת כללה 113 נשים שטופלו בכימותרפיה בלבד וקבוצה שנייה שכללה 105 נשים, שטופלו בכימותרפיה בשילוב עם זולדקס.

המעקב אחרי שתי הקבוצות ארך 4 שנים.

 

מתוצאות המחקר עולה כי שיעור הכשל השחלתי (Ovarian failure) בקבוצה שטופלה בזולדקס בשילוב כימותרפיה היה 8% בלבד, לעומת כשל שחלתי של 22% בקבוצה שטופלה בכימותרפיה בלבד. בקרב הנשים בקבוצה שקיבלה זולדקס, 21% מהן דווחו על הריון, לעומת 11% בקבוצת הכימותרפיה בלבד, ו- 18 לידות דווחו בקבוצה שקיבלה זולדקס לעומת 12 לידות בקבוצת הנשים שטופלה בכימותרפיה בלבד.

 

הטיפול בזולדקס השפיע בצורה מובהקת גם על החלמתן של הנשים, כאשר 92% מהן בקבוצה שקיבלה זולדקס שרדו במהלך שנות המחקר, לעומת 82% בקבוצת הכימותרפיה בלבד, אך החוקרים מדגישים כי נדרשים מחקרים נוספים לאשש נתון זה.

 

לסיכום, החוקרים מסיקים, כי בנשים שחלו בסרטן שד שאינו רגיש להורמונים, שילוב של זולדקס עם כימותרפיה מפחית הסיכון של פגיעה בשחלות, וכך מפחית את הסיכון להקדמת גיל המעבר על תסמיניו, ומשפר את הסיכוי לפריון והריון.

 

המחקר פורסם במהדורת מארס 2015 של כתב העת New England Journal of Medicine

קישור למאמר בטקסט מלא באנגלית
עלה לאתר: אוקטובר 2015

בחזרה לרשימת המאמרים בנושא סרטן שד >>