לתרומה
חפש
הסברה והדרכה
סקירת מחקרים וחידושים בתחום הסרטן

מחקר: האם יש הסכמה בין הפתולוגים על ביופסיות של גידולי שד מסוגים שונים?

עוד בנושא

הערה חשובה
המידע המובא כאן תורגם ותוקצר על ידי האגודה למלחמה בסרטן. ניתן לקרוא את המאמר המלא על פי ציון מקום פרסומו. התוכן נועד לספק מידע בלבד, ואינו משמש המלצה טיפולית או תחליף להתייעצות עם מומחה בכל תחום. במקרה של בעיה רפואית כלשהי יש לפנות לרופא/ה.מה מידת ההסכמה בין הפתולוגים על ביופסיות של גידולי שד מסוגים שונים?

מחקר שפורסם בכתב העת JAMA במהדורת מארס 2015, חוקרים מאוניברסיטאות ומרכזי סרטן שונים בארה"ב ביקשו לבדוק את מידת ההסכמה בין פתולוגים שונים על ביופסיות של גידולי שד מסוגים שונים.

 

במחקר השתתפו 115 פתולוגים המתמחים מ - 8 מדינות בארה"ב. כל פתולוג נתבקש לבדוק באופן עצמאי 60 ביופסיות של השד המייצגות סוגים שונים של גידולי שד, כאשר כל פתולוג קיבל לוחית זכוכית אחת (סלייד) של רקמה. במקביל בדק פנל של 3 מומחים את הביופסיות והסכים על אבחנה, אבחנה זו נחשבה ל"אבחנה הנכונה".

בבדיקת אבחנות הפתולוגים והשוואתן לאבחנת פנל המומחים נמצא כי מידת ההתאמה הכללית עמדה על 75.3%.

 

ההתאמה הגבוהה ביותר היתה במקרים המאובחנים של סרטן שד חודרני ועמדה על 96% התאמה. שיעורי התאמה נמוכים יותר היו לסוגי גידולים אחרים של סרטן השד: 84% לסרטן שד ממוקד לצינוריות החלב, מסוג DCIS) Ductal Carcinoma In Situ), כאשר ב - 3% מהמקרים אובחן הגידול בטעות כבעל ממאירות גבוהה וב - 13% אובחן בטעות כבעל ממאירות נמוכה.

 

גידול לא ממאיר מסוג אטיפיה (Atypical Hyperplasia) אובחן נכון רק ב48% כאשר 17% מהמקרים אובחנו בטעות כבעלי קצב התחלקות מהיר ו - 35% אובחנו בטעות כבעלי קצב התחלקות איטי. בגידולים שפירים שאינם אטיפיים 87% מהמקרים אובחנו נכון, כאשר 13% אובחנו כבעלי ממאירות.

 

החוקרים מסכמים כי מומלץ לקבל חוות דעת שניה, במיוחד במקרים של DCIS וגידולים מסוג אטיפיה. יחד עם זאת יש לבחון את הנתונים ומגבלות המחקר, כדי לקבוע המלצות נוספות. 

קישור לתקציר המאמר באנגלית
עלה לאתר: אוקטובר 2015

בחזרה לרשימת המאמרים בנושא סרטן שד >>