לתרומה
חפש
הסברה והדרכה
סקירת מחקרים וחידושים בתחום הסרטן

מחקר: על הקשר בין היסטוריה משפחתית והסיכון לחלות בסרטן האשכים

עוד בנושא

הערה חשובה
המידע המובא כאן תורגם ותוקצר על ידי האגודה למלחמה בסרטן. ניתן לקרוא את המאמר המלא על פי ציון מקום פרסומו. התוכן נועד לספק מידע בלבד, ואינו משמש המלצה טיפולית או תחליף להתייעצות עם מומחה בכל תחום. במקרה של בעיה רפואית כלשהי יש לפנות לרופא/ה.חוקרים מחמש מדינות נורדיות - דנמרק, פינלנד, איסלנד, נורבגיה ושבדיה, ביקשו לבדוק האם קרבה משפחתית לחולים בסרטן האשכים מעלה את הסיכון לחלות במחלה זו. החוקרים בדקו נתונים של 97,402 קרובי משפחה מדרגה ראשונה של 21,254 חולי סרטן אשכים אשר אובחנו בין השנים 1995-2010 על פי רישום הסרטן במדינות הנורדיות.

 

מניתוח הנתונים עולה כי קרובי משפחה מדרגה ראשונה של חולים בסרטן האשכים, נמצאים בסיכון גבוה יותר לחלות בסרטן האשכים, ביחס לכלל האוכלוסייה וכי קיים מיתאם בין סוג סרטן האשכים וגיל החולה בעת אבחון המחלה, לבין סוג סרטן האשכים וגילו של קרוב המשפחה שחלה, בעת אבחון המחלה.

באופן כללי, הסיכון המצטבר לחלות בסרטן האשכים עלה עם הגיל, אך קרובי המשפחה של חולים צעירים יותר, היו בעלי סיכון יחסי גבוה יותר לחלות. עוד נמצא כי:

  • אחים לחולים בסרטן האשכים היו בסיכון גבוה פי 4 לחלות גם הם, בגיל בו אובחנו אחיהם, ביחס לאוכלוסייה הכללית (2.3% סיכון לעומת 0.6% באוכלוסייה הכללית).
  • בן לגבר חולה בסרטן האשכים היה בסיכון של פי 2 ביחס לאוכלוסייה הכללית לחלות בסרטן האשכים. כך גם לגבי אב לחולה בסרטן האשכים.
  • אח תאום של חולה בסרטן האשכים היה בסיכון ממוצע של 56% לחלות, בהתאם לגיל אבחון המחלה.
  • במקרים בהם במשפחה אחת אובחנו שני חולים או יותר בסרטן האשכים, עלה הסיכון של קרובי משפחתם מדרגה ראשונה, לחלות בגילאים הסמוכים לגילאי האבחון פי 24, ובגיל מבוגר יותר - פי 10, ביחס לכלל האוכלוסייה.
  • הסיכון לחלות בטווח הגילאים בו אובחן קרוב המשפחה החולה היה גבוה מהסיכון לחלות בגיל מבוגר או צעיר יותר. כך, קרובי משפחה של גברים שאובחנו כחולים בסרטן האשכים בגילאים 30 - 59, היו בסיכון של פי 4.4 לחלות גם הם בטווח גילאים זה, ביחס לאוכלוסייה הכללית. לעומת זאת, הסיכון שלהם לחלות בגילאים צעירים יותר מהגיל בו אובחנו קרובי משפחתם, היו גבוהים פי 3 ביחס לאוכלוסייה הכללית.

החוקרים מסיקים כי בני משפחה: אחים, בנים ואבות של גברים שחלו בסרטן האשכים, נמצאים בסיכון גבוה לחלות במחלה זו בגיל קרוב לגיל בו אובחן החולה, בהשוואה לגברים ללא היסטוריה משפחתית.

המחקר פורסם בכתב העת European Urology במהדורת אוגוסט 2015

קישור לתקציר המאמר באנגלית
עלה לאתר: פברואר 2016

בחזרה לרשימת המאמרים בנושא סרטן במערכת המין הגברית  >>