לתרומה
חפש
הסברה והדרכה
סקירת מחקרים וחידושים בתחום הסרטן

מחקר: האם שימוש בקנאביס מעלה את הסיכון לחלות בסרטן האשכים?

עוד בנושא

הערה חשובה
המידע המובא כאן תורגם ותוקצר על ידי האגודה למלחמה בסרטן. ניתן לקרוא את המאמר המלא על פי ציון מקום פרסומו. התוכן נועד לספק מידע בלבד, ואינו משמש המלצה טיפולית או תחליף להתייעצות עם מומחה בכל תחום. במקרה של בעיה רפואית כלשהי יש לפנות לרופא/ה.חוקרים מאוניברסיטת אוטאגו בניו זילנד, בדקו שלושה מחקרים שנערכו בין השנים
1986-2006, ובחנו את הקשר בין שימוש בקנאביס לבין התפתחות סרטן האשכים מסוג גידולים של תאי-נבט. במחקרים אלו תועדו 719 גברים שחלו בסרטן אשכים של תאי נבט מסוג סמינומה, המאובחן בדרך כלל אצל גברים בגילאים 25- 55, ומסוג שאינו-סמינומה, המאובחן לרוב גברים בגילאים  15- 35. קבוצות הביקורת כללו 1,419 גברים בריאים בעלי מאפיינים דומים. המשתתפים במחקר נשאלו לגבי שימוש או אי-שימוש בקנביס, משך השימוש ותדירותו.

 

החוקרים שיקללו גורמי סיכון למחלה כגון: טמירות אשכים, שימוש באלכוהול ובטבק ובאחד המחקרים - גם שימוש בסמים, ומצאו כי שימוש קבוע בקנביס, על בסיס שבועי או יותר, מכפיל את הסיכון לחלות בסרטן אשכים מסוג גידולים של תאי-נבט. כאשר נבדקו הנתונים לגבי גידולי תאי נבט מסוג שאינו-סמינומה, נמצא כי לעומת גברים שלא השתמשו בקנאביס מעולם, גברים שעשו שימוש בקנאביס, היו בסיכון גבוה פי 2 לחלות בסרטן אשכים מסוג גידולים של תאי נבט שאינו-סמינומה. שימוש קבוע בקנאביס פעם בשבוע או יותר, או שימוש במשך עשר שנים ויותר, העלה פי 2.5 את הסיכון לחלות במחלה זו.

 

החוקרים מדגישים כי לא נמצא קשר בין שימוש בקנאביס לבין התפתחות סרטן אשכים של גידולי נבט מסוג סמינומה, מחלה המאובחנת בגיל מאוחר יותר, ומעלים השערה כי הדבר קשור לחשיפה לקנביס בגיל ההתבגרות המינית. באחד המחקרים נמצא, כי אלו שהתחילו להשתמש בקנביס בגיל צעיר מ-18, היו בסיכון גבוה באופן משמעותי לחלות בסרטן האשכים שאינו-סמינומה, בהשוואה למי שלא השתמש כלל. מאידך, אלו שהחלו להשתמש אחרי גיל 18 לא היו בסיכון לחלות במחלה זו, עובדה שעשויה לקשור את החשיפה לקנביס והסיכון לחלות, עם ההתבגרות המינית של הגבר.

המאמר פורסם במהדורת נובמבר 2015 של כתב העת BMC cancer

קישור לתקציר המאמר באנגלית
עלה לאתר: פברואר 2016

בחזרה לרשימת המאמרים בנושא סרטן במערכת המין הגברית  >>