לתרומה
חפש
הסברה והדרכה
סקירת מחקרים וחידושים בתחום הסרטן

מחקר: על הקשר בין בעיות פוריות, הגורמים להן, והסיכון לחלות בסרטן האשכים

עוד בנושא

הערה חשובה
המידע המובא כאן תורגם ותוקצר על ידי האגודה למלחמה בסרטן. ניתן לקרוא את המאמר המלא על פי ציון מקום פרסומו. התוכן נועד לספק מידע בלבד, ואינו משמש המלצה טיפולית או תחליף להתייעצות עם מומחה בכל תחום. במקרה של בעיה רפואית כלשהי יש לפנות לרופא/ה.


חוקרים מאוניברסיטת יוטה בארה"ב ביקשו לבדוק האם גברים הסובלים מבעיות פוריות, נמצאים בסיכון מוגבר לחלות בסרטן בכלל, ובסרטן האשכים, הערמונית ומלנומה - בפרט. כמו כן ביקשו החוקרים לבדוק את הקשר בין הגורמים השונים לאי-פוריות והסיכון לחלות והאם רמת הסיכון משתנה במשך השנים.

 

החוקרים נעזרו בנתונים מאוניברסיטת יוטה, ממרשם האוכלוסין, ומרישומי מערכת הרפואה ביוטה שתועדו בין השנים 1996 -2011 , אודות דגימות זרע של  20,433 גברים בני 32 בממוצע, עם בעיות פוריות אשר נחלקו למספר גורמים: ריכוז הזרע, ספירת זרע, תנועתיות, חיוניות הזרע, נפח הזרע ומבנה התא. 20,433  גברים פוריים בעלי מאפיינים דומים, שימשו כקבוצת ביקורת.

 

מהמחקר עולה כי גברים עם איכות זרע נמוכה נמצאים בסיכון לחלות בסרטן האשכים פי 3.3 בהשוואה לגברים פוריים.
כאשר החוקרים בדקו את הקשר בין הגורמים השונים לאיכות זרע נמוכה והסיכון לחלות בסרטן האשכים,  בהשוואה לגברים ללא בעיות פוריות נמצא כי:

  • גברים עם ריכוז נמוך של תאי זרע היו בסיכון גבוה פי 11.9 לחלות.
  • בעלי תנועתיות זרע נמוכה היו בסיכון פי 4.1 לחלות.
  • בעלי חיוניות זרע נמוכה היו בסיכון גבוה פי 6.6 לחלות.
  • בעלי מבנה תא לא תקין - פי 4.2 לחלות.

כאשר בדקו החוקרים את הסיכון לחלות בסרטן האשכים על ציר הזמן, נמצא כי הוא גבוה יותר במהלך השנה הראשונה העוקבת את זמן אבחון בעיית הפוריות, ויורד עם הזמן, עבור כל הפרמטרים שנבדקו.

 

החוקרים מאששים במחקר זה את הקשר בין איכות הזרע נמוכה וסיכון גבוה לחלות בסרטן האשכים, סיכון שמשתנה, כאמור, ככל שאיכות הזרע משתנה ואף יורד עם הזמן לאחר איבחון בעיות הפריון.

מחקר פורסם בכתב העת Fertility and Sterility במהדורת נובמבר, 2015.

קישור לתקציר המאמר באנגלית

 

 

עלה לאתר: פברואר 2016

בחזרה לרשימת המאמרים בנושא סרטן במערכת המין הגברית  >>