לתרומה
חפש
הסברה והדרכה
סקירת מחקרים וחידושים בתחום הסרטן

מחקר: פעילות גופנית מפחיתה עייפות לחולי סרטן המעי הגס המטופלים בכימותרפיה

עוד בנושא

הערה חשובה
המידע המובא כאן תורגם ותוקצר על ידי האגודה למלחמה בסרטן. ניתן לקרוא את המאמר המלא על פי ציון מקום פרסומו. התוכן נועד לספק מידע בלבד, ואינו משמש המלצה טיפולית או תחליף להתייעצות עם מומחה בכל תחום. במקרה של בעיה רפואית כלשהי יש לפנות לרופא/ה.פעילות גופנית - כאמצעי יעיל  להפחתת העייפות בקרב חולי סרטן המעי הגס המטופלים בכימותרפיה

 

תשישות ועייפות הן תופעות לוואי נפוצות בקרב חולים בסרטן המעי הגס, והן מתגברות במהלך הטיפולים הכימותרפיים. חוקרים ממרכזים רפואיים שונים בהולנד, ביקשו לבדוק האם לתכנית אימונים קבועה ומפוקחת יש השפעה מטיבה על רמת התשישות של חולים בסרטן המעי הגס המטופלים בכימותרפיה.

למחקר גויסו 33 חולים- 21 גברים ו-12 נשים, בגילאים בין 75-25, אשר אובחנו בסרטן המעי הגס ומטופלים בכימותרפיה כטיפול משלים לאחר ניתוח הסרה של הגידול.

החוקרים חילקו את הנבדקים באופן אקראי לשתי קבוצות: קבוצת המחקר בה הנבדקים השתתפו בתכנית אימונים במשך 18 שבועות, פעמיים בשבוע. כל אימון ארך שעה וכלל 10 דקות חימום, 40 דקות של אימון אירובי ואימון התנגדות לחיזוק השרירים ו-10 דקות של הרפיה. בנוסף, הונחו החולים להיות פעילים פיזית לפחות 30 דקות מדי יום ב-3 ימים אחרים במהלך השבוע. תכנית האימונים הותאמה אישית לחולים על פי רמת הכושר הגופני והעדפות אישיות. בקבוצת הביקורת הנבדקים לא השתתפו בתכנית אימונים כלשהי, והם התבקשו לשמר את הרגלי הפעילות הגופנית שלהם ללא שינוי.

הנבדקים בשתי הקבוצות התבקשו למלא שאלונים, בשלוש נקודות במהלך המחקר: בתחילת המחקר, עם סיום תכנית האימונים לאחר 18 שבועות, ואחרי 36 שבועות מתחילת המעקב. בשאלונים אלו נבדקו מדדי התשישות הפיזית, התשישות הנפשית, התשישות הכללית המשולבת, ירידה ברמת הפעילות, תפקוד חברתי, רמת דיכאון, חרדה, כאב ועוד.

מממצאי המחקר עולה כי חולים שהשתתפו בתכנית האימון הגופני דיווחו על רמת עייפות פיזית נמוכה באופן משמעותי - פי 3.2 לאחר 18 שבועות, עם סיום תכנית האימונים- לעומת החולים מקבוצת הביקורת, ופי 2 לאחר מעקב של 36 שבועות ורמת תשישות כללית,  נמוכה פי  2.3 - לעומת חברי קבוצת הביקורת לאחר 18 שבועות ופי 2.7 לאחר 36 שבועות.

בנוסף, הנבדקים בקבוצת המחקר דיווחו גם עלייה משמעותית בתפקוד הפיזי וברמות הכושר הגופני לעומת קבוצת הביקורת. לא נצפו הבדלים משמעותיים בין שתי הקבוצות בנוגע למדדים אחרים של איכות חיים.

לסיכום, החוקרים מציינים כי 18 שבועות של תכנית פעילות גופנית תחת פיקוח, לחולים בסרטן המעי הגס המטופלים בכימותרפיה כטיפול משלים, מפחיתה באופן משמעותי את התשישות הפיזית והתשישות הכללית ומעלה את רמת הפעילות והתפקוד הפיזי, גם במהלך תקופת האימונים וגם לאחר 36 חודשים. החוקרים ממליצים לאשש ממצאים אלו במחקר רב-משתתפים.  

המאמר פורסם בכתב העת Medicine & Science in Sports & Exercise במהדורת דצמבר 2015.

קישור לתקציר המאמר

עלה לאתר: מרץ 2016

בחזרה לרשימת המאמרים בנושא סרטן המעי הגס>>