לתרומה
חפש
הסברה והדרכה
סקירת מחקרים וחידושים בתחום הסרטן

מחקר: השפעתם של משתנים סביבתיים על התנהגות נופשים בשמש

עוד בנושא

הערה חשובה
המידע המובא כאן תורגם ותוקצר על ידי האגודה למלחמה בסרטן. ניתן לקרוא את המאמר המלא על פי ציון מקום פרסומו. התוכן נועד לספק מידע בלבד, ואינו משמש המלצה טיפולית או תחליף להתייעצות עם מומחה בכל תחום. במקרה של בעיה רפואית כלשהי יש לפנות לרופא/ה.חוקרים מאונ' סן דייגו בקליפורניה ביקשו לבדוק את הקשר בין התנהגותם בשמש של נופשים באתרי נופש שונים ברחבי ארצות הברית וקנדה לגורמים סביבתיים.

החוקרים ערכו ראיונות ותצפיות בקרב 7,878 נבדקים - נופשים בגילאי 18 ומעלה, ב- 41 אתרי נופש ברחבי ארצות הברית וקנדה, במהלך השנים 2012-2013. הראיונות והתצפיות התקיימו באזורים שונים של אתרי הנופש, כגון: בריכות שחייה, חופי-ים, משטחי גולף, אזורי אכילה וכד'.

בקרב 3,531 נופשים נערך ראיון קצר בנוגע לשימוש במסנני קרינה, כוויות מהשמש במהלך החופשה הנוכחית והשנה האחרונה, ודיווח על שעת השהייה בחוץ באותו היום. מיד בתום הריאיון, נערכה תצפית על הנופשים: האם נעשה שימוש בכובע, בביגוד ארוך וכד'. הראיונות והתצפיות נערכו בין השעות 14:00-12:00.

בקרב יתר 4,347 הנופשים, נערכו תצפיות בלבד, במהלך שעות היום מ - 10:00 בבוקר עד 16:00, ותועד האופן בו הגנו על עצמם מפני קרינת השמש- חבישת כובע, שימוש במשקפי שמש, ביגוד ארוך, וזמן שהייה בצל.

כמו כן, החוקרים תיעדו נתונים סביבתיים לגבי קרינת UV, טמפרטורה ועננות מתחנות מזג אוויר והשירותים המטאורולוגיים, בימים ובמקומות בהם נערכו התצפיות והראיונות. 

הנתונים השונים שוקללו באמצעות מודלים סטטיסטיים, ומתוכם עולה כי ברוב המקרים, הנופשים הקפידו להגן על עצמם מפני השמש, ככל שמעלות החום היו גבוהות יותר. לעומת זאת, במקרים של מזג אוויר מעונן ובאתרי נופש קרים יותר השוכנים גבוה מעל פני הים רוב הנופשים הקפידו פחות על הגנה מפני קרינת השמש.

החוקרים מסבירים כי ברוב המקרים, התנהגות הנופשים הושפעה מרמת העננות בשמים וממידות החום שלא היו קשורים כלל לרמות קרינת ה-UV: עננות גבוהה בשמים אינה חוסמת קרינת   UV ובאזורים גבוהים מעל פני הים, הטמפרטורות אמנם  נמוכות יותר, אך דווקא קרינת ה-UV  גבוהה יותר, ולכן גם באזורים אלו החשיפה לשמש מסוכנת ונדרשת הגנה מתאימה.

לסיכום, החוקרים מציינים כי מחקר זה מצביע על הצורך להעלות את המודעות של האוכלוסיה למשתנים הסביבתיים שאינם קשורים לרמות קרינת ה- UV, כדי שיוכלו לקבל החלטות מושכלות יותר כיצד להיות "חכמים בשמש".

פורסם בכתב העת Environmental Research, במהדורת אפריל 2016.

קישור לתקציר המאמר באנגלית

בחזרה לרשימת המאמרים בנושא סרטן העור >>