לתרומה
חפש
הסברה והדרכה
סקירת מחקרים וחידושים בתחום הסרטן

מחקר: האם אנשים שעובדים בחוץ מאמצים התנהגות נכונה בשמש ?

עוד בנושא

הערה חשובה
המידע המובא כאן תורגם ותוקצר על ידי האגודה למלחמה בסרטן. ניתן לקרוא את המאמר המלא על פי ציון מקום פרסומו. התוכן נועד לספק מידע בלבד, ואינו משמש המלצה טיפולית או תחליף להתייעצות עם מומחה בכל תחום. במקרה של בעיה רפואית כלשהי יש לפנות לרופא/ה.חוקרים ממדינות שונות באירופה ובדרום אמריקה, ביקשו לבדוק  את הסיכון להתפתחות סוגים שונים של סרטן עור בקרב אנשים שעובדים בעבודות חוץ, לעומת אנשים העובדים בסביבה מקורה. החוקרים נעזרו בנתוניהם של 1,728 אנשים אשר חלו בסרטן עור מסוגים שונים: קרצינומה של תאי בסיס (BCC), קרצינומה של תאי קשקש (SCC) ומלנומה במדינות שונות באירופה, וקבוצת ביקורת שכללה  1,550 אנשים בריאים בעלי נתונים דמוגרפיים דומים.  

הנבדקים ענו על שאלות הנוגעות לעבודתם כגון: עבודת חוץ או עבודת פנים, סוג העבודה, משך העבודה וכד'. מתוך כלל הנשאלים, גברים ונשים,  1416 אנשים העידו על תעסוקה שכללה עבודת חוץ, כגון: חקלאות, בנייה, ימאות כד', ו-1861 אנשים העידו על עבודה בסביבה מקורה. הגיל הממוצע של המשתתפים היה 68 שנים. החוקרים אף בדקו בקרב משתתפי המחקר מאפיינים  נוספים כגון: סוג העור, הרגלי עישון, שימוש במסנן קרינה, עיסוק בתחביבי חוץ  ונזק שנגרם לעור כתוצאה מהחשיפה לשמש, רמות השכלה ואוריינות בריאותית.

מניתוח השאלונים עלה כי 66% מעובדי החוץ עסקו יותר גם בתחביבים בחוץ, לעומת 58% מעובדי הפנים. אולם רק 44% מהם השתמשו במסנן קרינה בחשיפה לשמש לעומת 60% מעובדי הפנים, גם בחשיפה התעסוקתית וגם בשעות הפנאי. מלבד זאת, עובדי החוץ היו בממוצע בעלי רמת השכלה נמוכה יותר מעובדי הפנים, וחשו פחות בטוחים בהבנת מידע רפואי, לעומת עובדי הפנים.

ואכן, כאשר השוו החוקרים את התנהגות המשתתפים למצבם הבריאותי נמצא כי:

  • עובדי החוץ נמצאים בסיכון גדול יותר מאשר עובדי פנים לפתח סרטן עור מסוגים שונים וכן אקטיניק קרטוזיס (AK) שהם נגעים קשקשיים על העור הנגרמים מחשיפה לקרני UV, ועלולים להתפתח לסרטן העור:
  • 78% מעובדי החוץ סבלו מנזק עורי כלשהו כתוצאה מהחשיפה לשמש, זאת לעומת 66% מקרב עובדי הפנים.
  • 38% מעובדי חוץ לעומת 29% מעובדי פנים, אובחנו עם מספר סוגים של סרטן העור במהלך חייהם.
  • ממצאים נוספים הראו את הסיכון המצטבר של זמן החשיפה לשמש בקרב עובדי החוץ: לקבוצת החקלאים ועובדי הבניין היה סיכון של פי 2.5 לפתח AK וקרצינומה של תאי קשקש וסיכון של פי 1.8 לפתח קרצינומה של תאי בסיס לעומת עובדי חוץ אחרים.
  • הסיכון של עובדי חוץ אחרים לפתח AK או קרצינומה של תאי בסיס היה גבוה פי 1.5 מכלל האוכלוסייה.
  • הסיכון לפתח את כל סוגי סרטן העור (בעיקר הסוגים שאינם מלנומה) ו- AK היה גדול משמעותית בקרב עובדים שעבדו בחוץ שעות רבות במשך 5 שנים ויותר.


לסיכום, החוקרים מציינים  כי עובדי חוץ  נמצאים בסיכון גבוה לחלות בסוגי סרטן העור שאינם מלנומה, במיוחד אם הם עובדים בחוץ שעות רבות ביום במהלך שנים רבות, זאת לעומת אנשים העובדים בסביבה מקורה. החוקרים מדגישים כי יש להקפיד לספק להם מידע מתאים על הגנה מפני נזקי השמש ולהגביר את מודעותם לאפשרויות הגילוי המוקדם.


המחקר פורסם בכתב העת Journal of the European Academy of Dermatology and Venereology במהדורת אפריל, 2016

קישור לתקציר המאמר באנגלית

בחזרה לרשימת המאמרים בנושא סרטן העור >>