לתרומה
חפש
מידע לחולים
תרופות וטיפולים

טְרָמֶטיניבּ – Trametinib (מֶקיניסְט® - ®Mekinist)*

עוד בנושא
מידע לחולים
מוקדי מידע ותמיכה
מעון צ'ארלס קלור
פורומים מקצועיים
תרופות וטיפולים
תרופות וטיפולים במחלת הסרטן
תרופות וטכנולוגיות לטיפול במחלת הסרטן
רשימת התרופות והטכנולוגיות שנכנסו לסל הבריאות
בתי מרקחת המוכרים תרופות בהנחה -כתב העדר אחריות
הטיפול הניתוחי (כירורגי)
תרופות וטיפול כימותרפי
טיפול קרינתי (רדיותרפיה)
תרופות וטיפול הורמונלי
טיפול ביולוגי (מכוונן, ממוקד מטרה)
אימונותרפיה
מרפאות עור לחולי סרטן
טיפולי סרטן והסיכון לפגיעה לבבית
קנאביס רפואי לחולי סרטן
טיפול בתא לחץ לנזקי קרינה
טיפול פוטו דינמי
סטרואידים
גורמי גדילה המטופוייטיים
בדיקה גנומית מקיפה
כאב והטיפול בו
רפואה משלימה וסרטן
תזונה לחולה סרטן
השתלת תאי גזע ומח עצם
שירות ייעוץ בנושא טיפול תומך וסוף החיים
טיפול תרופתי לגמילה מעישון
קבוצות ומרכזי תמיכה
מחקרים קליניים בישראל
התמודדות ושיקום
פעילויות למחלימי סרטן
זכויות חולי הסרטן
ארועים וימי עיון
סקירת מאמרים
סיפורי התמודדות
חיים עם סטומה
שירות ייעוץ בנושא טיפול תומך וסוף החיים
אתר 'כמוני'
אתרים נוספים
גנטיקה וסרטן

דף מידע זה מתאר את התרופה טרמטיניב, את אופן נטילתה ואת תופעות הלוואי האפשריות כתוצאה מהשימוש בה. מומלץ לעיין בדף המידע יחד עם חוברת האגודה למלחמה בסרטן העוסקת במחלתך, הכוללת מידע ועצות נוספים, וכן בעלון לצרכן של התרופה. כמו כן, ייתכן שהתרופה תוצע לך במסגרת מחקרים קליניים הבדוקים את יעילות הטיפול במחלתך.

           

תגובתו של כל אדם לטיפול הניתן לו היא ייחודית. חלק מהאנשים חווים מעט מאוד תופעות לוואי, בעוד אחרים חווים יותר. במהלך הטיפול, תיפגש בקביעות עם הרופא המטפל שיעקוב אחר השפעות הטיפול.

 

אם אתה חווה תופעה שאינה מובאת בדף זה - דווח על כך לרופא המטפל בך.**   

 

*או תרופות המכילות חומר פעיל דומה בעלות שמות מסחריים אחרים.

** המידע כתוב בלשון זכר, אך מתייחס לנשים וגברים כאחד.

מהי התרופה וכיצד היא פועלת?

טרמטיניב היא תרופה מכווננת (ממוקדת מטרה) המעכבת את פעילותו של חלבון טירוזין קינאז מסוג MEK,  פוגעת ביכולת התאים הסרטניים להתחלק, ובכך מאטה או עוצרת את התפתחות הגידול הסרטני. התרופה יעילה רק במקרים בהם קיימת מוטציה בגן BRAF הגורמת לצמיחה מוגברת של תאים. את המוטציה ניתן לזהות בבדיקת הדגימה שנלקחה בזמן האבחון או הניתוח. לפני התחלת הטיפול בתרופה, הרופא שלך יערוך בדיקה למוטציה זו.

 

הערה: התרופה עשויה להינתן לך בנפרד או בשילוב עם דבראטיניב - Dabrafenib  (טפינלר® - ®Tafinlar, או תרופה המכילה חומר פעיל דומה בעלת שם מסחרי אחר). למידע על התרופה דברטיניב לחץ כאן. ראה להלן תופעות לוואי אפשריות לטיפול התרופתי בטרמטיניב לבדו, ולטיפול המשולב שלו עם דבראטיניב.

אופן נטילת התרופה

טרמטיניב היא טבליה שיש לבלוע בשלמותה מבלי לרסק או לחתוך אותה. יש ליטול את התרופה אחת ליום בשעה קבועה על קיבה ריקה (שעה לפני הארוחה או שעתיים אחריה). במידה ושכחת ליטול את התרופה בזמן, יש ליטול אותה בהקדם האפשרי. במידה וחלפו 12 שעות מהשעה המקורית בה היית אמור ליטול את התרופה, יש לדלג על המנה שהחסרת ולקחת את המנה הבאה כרגיל.

רישום התרופה בסל שירותי הבריאות בישראל

סל שירותי הבריאות מכיל רשימה מוגדרת של בדיקות, תרופות, תכשירים וטיפולים שחברי קופת החולים זכאים לקבל מהקופה שלהם, מתוקף חוק ביטוח בריאות ממלכתי. הסל מתעדכן אחת לשנה.

לצד כל תרופה או טיפול בסל רשומים התנאים והמגבלות לקבלתו במסגרת הסל (אוכלוסיית יעד, סוג מחלה, שלב המחלה, סוג ומספר קווי טיפול קודמים ופרמטרים קליניים נוספים). תנאים ומגבלות אלה נקראים "התוויה".

התנאים והמגבלות המלאים מפורטים באתר כל הבריאות של משרד הבריאות, והם אלה המחייבים את הקופות במתן אישור לקבלת התרופה.

טְרָמֶטיניבּ רשומה בישראל לטיפול באמלובלסטומה, בגליומה, בסרטן בלוטת התריס, סרטן דרכי המרה ובאדנוקרצינומה של המעי הדק, בהתוויות מסויימות.

תופעות לוואי אפשריות

בדף מידע זה מתוארות תופעות הלוואי השכיחות ביותר ותופעות ששכיחותן נמוכה יותר, במטרה לתת לך מידע מוקדם על תופעות אפשריות כתוצאה מהשימוש בתרופה.

 

הרופא שלך יכול לרשום לך תרופות לטיפול בחלק מתופעות הלוואי. הקפד על נטילת התרופות על פי ההנחיות, על מנת להפיק מהן את התועלת המירבית. הצוות המטפל בך יוכל לייעץ לך על דרכים נוספות להקלה על תופעות הלוואי.

שינויים בעור (פריחה, אדמומיות, יובש או גרד, או תסמונת כף היד והרגל (hand foot syndrome))

פריחה דמוית-אקנה, אדמומיות, יובש או גרד בעור הן תופעות נפוצות למדי בזמן הטיפול בתרופה. בהתאם לצורך, הרופא המטפל בך ימליץ על טיפול תרופתי או משחות שיוכלו לסייע בהקלה על תסמינים אלו. דווח בהקדם האפשרי לצוות המטפל על כל פריחה שמופיעה בעורך, או על החמרה. אין לטפל בפריחה בתכשירים המיועדים לאקנה. ניתן להקל על תופעות אלו על-ידי שימוש במים פושרים, סבון עדין נטול ריח, והימנעות משימוש במוצרים המכילים אלכוהול או בישום. הקפד לשמור על ניקיון העור, כדי למנוע זיהומים. בנוסף, מומלץ למרוח קרם לחות מדי יום לאחר הרחצה.


כמו כן, התרופה עלולה להשפיע על העור בכפות הידיים והרגליים. אתה עלול לחוש ברגישות ואדמומיות בכפות הידיים והרגליים והעור בהן עלול להתקלף. ייתכן שתרגיש גם בעקצוץ, נימול, כאב ויובש. מצב זה ישתפר לאחר סיום הטיפול ובינתיים הצוות המטפל בך יוכל לרשום ולהמליץ לך על משחות להקלה על הסימפטומים.


יתר לחץ דם (לחץ דם גבוה)

תופעה זו מתרחשת לרוב בחודשים הראשונים של הטיפול. לחץ הדם שלך ייבדק בקביעות, ובמידת הצורך, יינתן לך טיפול תרופתי מתאים. יש לפנות לצוות המטפל אם אתה מפתח לחץ דם גבוה, או שלחץ הדם מחריף, או אם יש לך כאב ראש חמור או סחרחורות. 


שלשולים

ניתן להתמודד עם תופעה זו ביעילות באמצעות טיפול תרופתי מתאים. אם התופעה מתמשכת או מחמירה, פנה לרופא המטפל בך. חשוב מאד להקפיד על שתייה מרובה כל עוד אתה סובל משלשולים. 

עצירות

קיימת אפשרות שתסבול מעצירות. ניתן להקל על התופעה באמצעות שתייה מרובה של נוזלים, תוספת של סיבים תזונתיים למזון ופעילות גופנית מתונה עשויים לסייע לטפל בתופעה. ייתכן שתצטרך ליטול תרופות משלשלות לטיפול בבעיה. תוכל לרכוש את התרופות בבית המרקחת גם ללא מרשם רופא. עדכן את הרופא אם אתה סובל מעצירות הנמשכת יותר מיומיים-שלושה 

לאגודה למלחמה בסרטן חוברת "הטיפול התזונתי התומך" המעניקה מידע רב, עצות ודרכי התמודדות עם תופעות שונות הקשורות בתזונה בזמן הטיפולים. לקבלת החוברת ללא תשלום ניתן לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע®' של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 1-800-599-995.

כמו כן, ניתן להתייעץ בפורום בנושא:

פורום תזונה למתמודדים ומחלימים מסרטן.


כאבי בטן

אי-נוחות או כאב בבטן הם תופעות שכיחות בזמן הטיפול. אם הכאבים אינם חולפים או מחמירים, הרופא יכול לרשום לך תרופות להקלה על התופעה. 


יובש בחלל הפה

ייתכן שתחוש ביובש בחלל הפה. שתייה מרובה ומציצת קוביות קרח עשויים להקל על תופעה זו.


מצבים לבביים

טרמטיניב עלולה לגרום לקרדיומיופתיה - מצב בו שריר הלב נחלש ומתקשה להזרים דם, וכתוצאה מכך לייצר כשל לבבי. לפני הטיפול בתרופה ובמהלכו, ייערכו לך סריקות תקופתיות ללב. דווח לצוות הרפואי באופן מיידי במידה ואתה מפתח קוצר נשימה, קצב לב לא סדיר, תחושת דופק מואץ, סחרחורת, כאב בחזה, או נפיחות של הרגליים. 


בעיות עיניים (ראייה)

הטיפול בתרופה עלול במקרים חריגים לגרום לבעיות עיניים. הרופא המטפל עשוי להמליץ שתעבור בדיקת עיניים לפני נטילת התרופה ובמהלך הטיפול בה. יש לדווח באופן מיידי לצוות הרפואי במידה ואתה מפתח אחד מהתסמינים הבאים: ראיה מטושטשת, אבדן ראייה, אדמומיות או גרד בעין, הופעת נקודות צבעוניות בשדה הראייה או גבולות מטושטשים סביב עצמים (הילה).


בעיות נשימה או ריאה  

דווח מיידית לצוות המטפל בך במידה ואתה חווה בעיות בנשימה או בריאה, לרבות קשיי נשימה המלווים בשיעול, קוצר נשימה ועייפות. ייתכן שייערכו לך בדיקות לתפקודי הריאות לפני התחלת הטיפול בתרופה.


בעיות דימום

שילוב התרופות טרמטיניב עם דבראפניב עלול לגרום לבעיות דימום חמורות, במיוחד במוח או במערכת העיכול (כגון בבטן, בפי הטבעת או במעי). יש לדווח באופן מידיי לצוות הרפואי אם אתה מפתח תסמינים חריגים של דימום, כולל: כאבי ראש, סחרחורת או חולשה, שיעול עם דם או קרישי דם, הקאה עם דם או שנראית כמו גרגרים חומים, או צואה בגוון אדום או שחור. 


כאבי שרירים (תמס השריר - רבדומיוליזיס)

טרמטיניב עלולה לגרום לפירוק השריר (רבדומיוליזיס). דווח מיד לצוות הרפואי שלך אם אתה מבחין בכאבים עזים בשריר או בשתן בצבע כהה. ייתכן שהטיפול בתרופה ייפסק באופן זמני או קבוע.


תופעות לוואי אפשריות לטיפול המשלב טרמנטיניב עם התרופה דברפאניב - Dabrafenib:


להלן תופעות אפשריות לטיפול המשולב של טרמנטיניב עם דבראפניב, שאינן רשומות לעיל. יש לשים לב לתופעות אלה, בין אם אתה נוטל את שתי התרופות במשולב או לא.


כשל כלייתי

הטיפול התרופתי המשולב עלול לגרום לכשל כלייתי. תפקודי הכליות שלך יימדדו בבדיקות דם שגרתיות במהלך הטיפול. בהתאם לכך, ייתכן שהרופא יורה על מינון נמוך יותר של התרופה, או לנקוט באמצעי זהירות אחרים להקטנת הסיכון לתופעות לווי הקפד על שתייה מרובה המסייעת בסילוק התרופה מהגוף.


שינויים בכבד

השילוב בין התרופות עלול לגרום לבעיות בכבד. תפקודי הכבד שלך ייבדקו במהלך הטיפול. דווח לצוות הרפואי שלך אם אתה חווה אחד או יותר מהתסמינים הבאים: אובדן תיאבון, בחילות או הקאות, כאב בטן, הצהבה של העור או לובן העיניים (צהבת), שתן בצבע כהה, או גרד בעור.

סרטן עור נוסף

השילוב התרופתי של טרמנטיניב עם דבראפניב עלול לגרום להתפתחות סרטן חדש מסוג קרצינומה קשקשית של העור (SCC) וכן מלנומות חדשות. מלנומות אלה בדרך כלל מוסרות בניתוח, וניתן להמשיך את הטיפול התרופתי כרגיל.  הרופא שלך יבדוק את עורך לפני תחילת הטיפול בדבראפניב, ולאחר מכן מדי חודש או חודשיים במהלך הטיפול בה, וכן למשך 6 חודשים מתום סיום הטיפול בה. כמו כן, תעבור באופן קבוע בדיקות CT של החזה והבטן, וייתכן שייערכו לך גם בדיקות דם.

 

יש לדווח באופן מיידי לצוות הרפואי המטפל בך אם מופיע אחד מהתסמינים הבאים בפעם הראשונה או אם חלה החמרה: שלפוחיות או יבלות על העור, שלפוחיות או פצעים בפה, התקלפות העור, חום, אדמומיות או נפיחות הפנים או של כפות הידיים או הרגליים. 


קרישי דם

השילוב של שתי התרופות עלול להגדיל את הסיכון לפתח קריש דם בזרועות, ברגליים ובריאות. יש לדווח מיד לצוות הרפואי או לגשת לחדר המיון במידה ואתה מבחין באחד מהתסמינים הבאים: נפיחות, אדמומיות או כאב המתפתח ברגל או בזרוע, כאב או לחץ בחזה, או קוצר נשימה.

חום

חום עלול להיות תופעת לוואי קשה של השילוב של שתי התרופות הללו. במידה והחום שלך עולה למעלה מ-38 מעלות, דווח מיד לצוות הרפואי, וכן לפני נטילת המנה הבאה.

רמות סוכר גבוהות

השילוב של שתי התרופות עלול לגרום לעלייה ברמת הסוכר בדם ללא קשר לסוכרת. אתה תהיה במעקב אחר רמות הסוכר בדמך במהלך הטיפול בשתי תרופות אלו. יש לדווח לצוות הרפואי אם אתה מפתח צמא מוגבר, תכיפות מוגברת במתן השתן או רעב מוגבר, ראייתך מטושטשת, אתה חווה כאבי ראש או נשימה עם ריח פירותי.

ניקוב המעי (פרפורציה)

השילוב התרופתי עלול לגרום לניקוב המעי (פרפורציה) וכתוצאה מכך לדלקת העלולה להיות חמורה. דווח מיד לצוות הרפואי במידה ואתה מבחין באחד או יותר מהתסמינים הבאים: שלשולים, כאבי בטן, בחילות, הקאות, או חום.

מידע חשוב נוסף

bul3 תוספי מזון ותרופות שונות, כולל תרופות ללא מרשם, צמחי מרפא, ויטמינים, וכד', עלולות להזיק לך בזמן הטיפול. יש לדווח לרופא המטפל בך לפני קבלת הטיפול - על כל תרופה/תכשיר שאתה נוטל.

 

bul3 תופעות שאינן מופיעות בדף המידע - אם אתה מבחין בתופעות אחרות שאינן מופיעות בדף המידע, ואתה חושב שהן קשורות בתרופה, תוכל לשוחח על כך עם הרופא או האחות המטפלים בך.

 

bul3 הגעה לבית החולים - אם עליך להגיע לטיפול בבית החולים, ללא קשר למחלת הסרטן - יידע את הצוות הרפואי על הטיפול אותו אתה מקבל.

 

bul3 פוריות - התרופה עלולה להשפיע על פוריות גברים ונשים. מומלץ להתייעץ בנושא זה עם הרופא המטפל בך - לפני תחילת הטיפול.

 

bul3 מניעת הריון - מומלץ לא להכניס או להיכנס להריון בזמן נטילת טרמטיניב ולפחות ארבעה חודשים לאחר סיום הטיפול. מומלץ להתייעץ בנושא זה עם הרופא המטפל בך - לפני תחילת הטיפול.

 

bul3 אמצעי מניעה - יש להקפיד על שימוש באמצעי מניעה חוסם (קונדום) החוסם את מעבר נוזלי הזרע והנרתיק בזמן השימוש בתרופה.

 

bul3 הנקה - יש להימנע מהנקה בזמן הטיפול בתרופה, היות וקיימת אפשרות שהיא עוברת לחלב האם.

 

bul3 נהיגה והפעלת מכשור כבד - השימוש בתרופה עלול לגרום לסחרחורת קלה ו/או לעייפות. אם אתה חווה תופעות אלה, אל תנהג או תפעיל מכשור כבד בזמן השימוש בתרופה.

 

bul3 אנשי קשר בשעת חרום - שמור בהישג יד מידע מלא, כולל אמצעי התקשרות של אנשי קשר אליהם תוכל לפנות בשעת חירום ולקבל מידע ותמיכה.

 << לרשימת התרופות


 מידע נוסף בנושא

למידע נוסף על התרופה באתר משרד הבריאות

 

תודתנו נתונה ל-

פרופ' יעקב שכטר, מנהל מכון "אלה" לטיפול ומחקר במלנומה וסרטן העור, המרכז הרפואי ע"ש ח. שיבא, תל השומר, רמת גן, על הערותיו והארותיו.

 

מאי 2017


המידע כתוב בלשון זכר, אך מתייחס לנשים וגברים כאחד.