לתרומה
חפש
סרטן השד
חודש המודעות

חודש המודעות סרטן השד 2017

עוד בנושא
סרטן השד
סרטן השד - מידע כללי
מניעה ואבחון מוקדם
חודש המודעות
חודש המודעות הבינלאומי לקידום המאבק בסרטן השד 2023
חודש המודעות הבינלאומי לקידום המאבק בסרטן השד 2022
חודש המודעות הבינלאומי לקידום המאבק בסרטן השד 2021
חודש המודעות הבינלאומי לקידום המאבק בסרטן השד 2020
חודש המודעות הבינלאומי לקידום המאבק בסרטן השד 2019
חודש המודעות לסרטן השד 2018
חודש המודעות סרטן השד 2017
שיתופי פעולה - חודש המודעות לסרטן השד 2017
קבוצת החברות אסתי לאודר בישראל וג'ק קובה - להעלאת המודעות לסרטן השד
בניין במחנה הקריה בתל אביב מואר בוורוד
"אם הייתי ממתינה, לא הייתי בתמונה" - 2017
מיצב אומנותי של עץ חזיות חברתי
פס ורוד - להעלאת המודעות לאבחון מוקדם של סרטן השד
ניידת הממוגרפיה
הסיכוי שבסיכון
'יד להחלמה'
סרטן השד בצעירות
סרטן השד בגברים
הטיפול הכירורגי
הטיפול הקרינתי
הטיפול ההורמונלי
מחקרים קליניים
מיניות ופוריות האישה
התמודדות ושיקום
פורום סרטן השד
פורומים שונים
פעילויות האגודה
ימי עיון סרטן השד
סקירת חידושים במחקר

חודש המודעות הבינלאומי לקידום המאבק בסרטן השד - אוקטובר 2017

 

כיום חיות בישראל 21,671 נשים שאובחנו עם סרטן השד

ושהחלימו או שעדיין מתמודדות עם המחלה.

 

מגמת ירידה בתמותה מסרטן השד

 

שיעור השימוש בממוגרפיה בישראל לגילוי מוקדם של סרטן השד גבוהים מהממוצע בעולם

 

שעורי הריפוי וההישרדות גבוהים במדינות ה - OECD ומגיעים ל -  89.7% בקרב יהודיות ו-84.4% בקרב ערביות

האגודה למלחמה בסרטן בשיתוף משרד הבריאות מפרסמים את הנתונים המעודכנים בישראל לקראת פתיחת חודש המודעות הבינלאומי לקידום המאבק בסרטן השד, אשר מצוין בישראל ובעולם במהלך כל חודש אוקטובר. מהנתונים עולה כי נכון להיום חיות בישראל 21,671 נשים שאובחנו עם סרטן השד בשנים 2010-2014 ושהחלימו או שעדיין מתמודדות עם המחלה.

 

פרופ' ליטל קינן בוקר, סגנית מנהלת המרכז לבקרת מחלות במשרד הבריאות מדווחת על ממצאים חדשים של הרישום הלאומי לסרטן ואומרת כי: "סרטן השד הוא הסרטן השכיח בנשים. בשנת 2014 היווה סרטן השד כשליש מכלל הגידולים החודרניים בנשים (32.4% ו-33.3% מכלל האבחנות החדשות בנשים יהודיות וערביות, בהתאמה). בסה"כ אובחנו בשנה זו 4,412 חולות חדשות עם סרטן חודרני של השד, מהן 3,782 יהודיות (86%), 398 ערביות (9%) ו-232 חולות נוצריות שאינן ערביות וכאלה ללא סיווג דת ("אחרות") (5%)"

 

מירי זיו מנכ"ל האגודה למלחמה בסרטן מציינת כי: "האמצעי היעיל ביותר נגד סרטן השד היום, הינו הגילוי המוקדם. ככל שהמחלה מאובחנת בשלבים המוקדמים עולים סיכוי הריפוי לכ-90% ויותר. אני קוראת לנשים לקחת אחריות על בריאותן, לאמץ אורח חיים בריא אשר מפחית משמעותית את הסיכון לחלות, להיבדק על פי ההנחיות בגיל המתאים, כמו גם להכיר את גופן ואת מצבו הרגיל, כך שבכל  מצב אם מתגלה שינוי, חשוב לפנות לרופא בזמן ולהתעקש על בירור טיבו".

 

כ - 5,000 חולות סרטן שד

 • סרטן השד הוא המחלה הממאירה השכיחה ביותר בנשים בישראל (יהודיות, ערביות, "אחרות"), ואחראי לכשליש ממקרי הסרטן החדשים בשתי קבוצות האוכלוסייה העיקריות. בשנת 2014 אובחנו כ- 5,000 חולות חדשות עם גידול בשד: כ- 4,400 עם גידול חודרני וכ-635 עם גידול ממוקד.
 • עיקר התחלואה היא בנשים מעל גיל 50; הסיכון הגבוה ביותר נצפה בנשים בקבוצות הגיל המבוגרות, והוא גבוה יותר ביהודיות בהשוואה לערביות.
 • המגמה העיתית של היארעות סרטן חודרני של השד בקרב יהודיות הייתה יציבה בשנים 1980-1985, לאחר מכן, בשנים 1985-1990, נצפתה עלייה מובהקת בהיארעות ואילו בשנים 1990-2014 המגמה שוב התייצבה; בקרב ערביות נצפתה עלייה מובהקת בהיארעות לכל אורך התקופה, בקצב משתנה.
 • המגמה העיתית של היארעות סרטן ממוקד של השד בקרב יהודיות הייתה יציבה בשנים 1980-1986, לאחר מכן נצפתה עלייה מובהקת (1991-2014), בקצב משתנה. בערביות נבחנה המגמה העתית רק מאז 1990, והייתה יציבה עד 2014
 • ההישרדות היחסית לחמש שנים מסרטן השד בישראל בקרב נשים שאובחנו בתקופה 2005-2009 מהגבוהות במדינות ה - OECD: 89.7% בקרב יהודיות ו-84.4% בקרב ערביות.
 • סרטן חודרני של השד הוא הגורם השכיח ביותר לתמותה מסרטן בקרב נשים: כשישית מכלל התמותה מסרטן בנשים יהודיות וכחמישית מכלל התמותה מסרטן בקרב נשים ערביות. בשנת 2014 נפטרו מהמחלה כ-1,000 נשים בישראל (888 יהודיות וכן 95 ערביות).
 • עיקר התמותה היא בנשים בקבוצות הגיל המבוגרות.
 • המגמה העיתית של תמותה מסרטן חודרני של השד בתקופה 1980-2014 בקרב יהודיות הייתה במגמת עלייה קלה בשנים 1980-1995. מאז 1995 נצפית מגמת ירידה מובהקת בתמותה מסרטן השד. בקרב ערביות נצפתה מגמת עלייה מובהקת בשנים 1980-1991, ולאחר מכן התייצבות. זאת למרות העלייה במספר המאובחנות החדשות לאורך כל התקופה.
 • בהשוואה למדינות ה-OECD, בישראל שיעור ההיארעות, שיעור התמותה וגם שיעור ההישרדות - הריפוי של סרטן השד גבוהים מהממוצע.

bul3 לחצו כאן לקריאת הדוח המלא של הרישום הלאומי לסרטן במשרד הבריאות

 

 

בזכות תוכנית הממוגרפיה - עלייה בשיעור הנשים שמאובחנות בשלב מחלה מוקדם

מנתוני הרישום הלאומי לסרטן במשרד הבריאות עולה כי גילוי מוקדם באמצעות תכניות סריקה (screening) הוכח כמפחית את התמותה מסרטן השד וכמאפשר לשנות את מהלך המחלה. התכנית בישראל הוקמה בתחילת שנות ה-90' ביוזמת האגודה למלחמה בסרטן ובשיתוף משרד הבריאות על בסיס ראיות מניסויים קליניים וקווים מנחים של גופים מקצועיים. התכנית מקיפה נשים בגילאי 50-74 בסיכון ממוצע למחלה, עבורן מומלצת בדיקת ממוגרפיה שגרתית אחת לשנתיים, ונשים בנות 40 ומעלה בסיכון מוגבר למחלה מסיבות שונות, עבורן מומלצת ממוגרפיה אחת לשנה. אחד מהפרמטרים ליעילותה של תכנית סינון הוא עלייה בשיעור הנשים שמאובחנות בשלב מחלה מוקדם. נתונים לגבי שלב המחלה בעת האבחנה קיימים ברישום הלאומי לסרטן עבור כ75% מכלל המאובחנות עם המחלה מאז שנת 2000. בקרב החולות עבורן קיים המידע, עלה בשנים האחרונות אחוז הנשים שמאובחנות עם מחלה בשלב מוקדם (ממוקד, או חודרני בשלב מוקדם): בשנת 2014, 65% מכלל החולות החדשות אובחנו עם מחלה בשלב זה, לעומת 58% מהחולות שאובחנו בשנת 2005. כשליש (33%) מהחולות החדשות בשנת 2014 אובחנו עם מחלה מפושטת אזורית (לרקמות סמוכות ו/או לבלוטות הלימפה), לעומת 38% בשנים 2005. שיעור החולות שאובחנו עם מחלה גרורתית ב-2014 נמוך  ועומד על 2.8%, לעומת 3.6% בשנת 2005.

 

 

המלצות לאבחון מוקדם של סרטן השד

המלצת ממוגרפיה לנשים מגיל 50:

 • ממוגרפיה היא בדיקת הדמיה הנחשבת לשיטה הטובה ביותר, נכון להיום (72.9%) לזיהוי גידול סרטני בשד בשלב מוקדם, לפני שניתן לזהות אותו במישוש.
 • ביוזמת האגודה למלחמה בסרטן נהוגה בישראל תוכנית סריקה בממוגרפיה לנשים הנמצאות בסיכון רגיל, בשיתוף כל קופות החולים. במסגרת התוכנית נשלח לנשים בגיל 74-50 זימון לביצוע הבדיקה. לאחרונה דווח כי שיעור ההיענות לביצוע הבדיקה הוא מהגבוהים במדינות ה-OECD.

המלצה לנשים בכל גיל בסיכון רגיל:

 • הכירי את שדייך. בכל גיל ובכל מצב (היריון, הנקה וכד'), אם גילית ממצא או שינוי כלשהו, פני לרופא/ה ודרשי לברר את טיבו.
 • ניתן לבצע בדיקת שד פעם בשנה על ידי רופא המומחה בבדיקת שד (בדיקת שד ידנית לא הוכחה כאמצעי המפחית את התמותה מסרטן השד).
 • מומלץ לכל אישה מגיל 50 ועד 74 לעבור בדיקת ממוגרפיה אחת לשנתיים.

המלצה לנשים בסיכון גבוה ולבעלות היסטוריה של סרטן במשפחה:

 • לנשאית גנטית ולאישה שקרובת משפחה שלה בדרגה ראשונה (אם, אחות) חלתה בסרטן השד, מומלצת בדיקת ממוגרפיה מגיל 40, אחת לשנה, או מוקדם יותר, בהתאם להמלצות הרופא.
 • לנשאית מוטציות בגנים 1/2BRCA וגני אחרים, ולנשים בקבוצות סיכון נוספות, מומלץ לבצע בדיקת MRI של השד אחת לשנה, בהתאם להמלצות משרד הבריאות. הבדיקה מומלצת גם לנשים שהוגדרו כבעלות סיכון של יותר מ-20% לחלות בסרטן השד במשך חייהן (פירוט כל ההתוויות המאושרות בסל, ניתן למצוא באתר האגודה).
 • אישה/נערה שעברה הקרנות לבית החזה (בדרך כלל כטיפול במחלת לימפומה מסוג הודג'קין), בעיקר לפני גיל הפריון, נמצאת בסיכון מוגבר לחלות בסרטן השד, ומומלץ כי תבצע מעקב רפואי לגילוי מוקדם בהתאם להמלצות הרופא.

המלצה על ייעוץ גנטי:

 • אישה שחלתה בסרטן שד או שחלה, ובייחוד אם יש לה סיפור משפחתי, חשוב שתפנה לייעוץ ואיבחון גנטי. התשובה עשויה להשפיע על אופן הטיפול שיוצע לה, והיא תוכל לשקול אפשרויות להפחתת הסיכון שלה.
 • לאישה שקרובת משפחה שלה מדרגה ראשונה חלתה בסרטן שד או שחלה, מומלץ לקבל מרופא המשפחה הפניה לייעוץ גנטי. במסגרת הייעוץ תתקבל החלטה אם על האישה לבצע בדיקה גנטית לשלילת או למציאת גורם סיכון תורשתי למחלה.
 • אישה שאובחנה כנשאית המוטציות בגנים 1/2BRCA, יכולה להפחית את הסיכון לחלות. ניתן להתייעץ עם הרופא המטפל גם ביחס לטיפול תרופתי, המפחית את הסיכון לחלות (טמוקסיפן, רלוקסיפן וכד').

 

גברים וסרטן השד

גם גברים עלולים במקרים נדירים לחלות בסרטן השד. על פי הנתונים, במדינת ישראל מאובחנים מדי שנה כ-50 גברים כחולים בסרטן השד. הגורם לסרטן השד בקרב גברים עדיין אינו ברור לגמרי, אך נראה כי ישנם גברים שהם בעלי סיכון גבוה מהממוצע לחלות בסרטן השד. סרטן נדיר זה מופיע במרבית המקרים אצל גברים מעל גיל 60 ושכיח יותר בקרב גברים הנמצאים באוכלוסיות הבאות: גברים שבני משפחתם הקרובים (גברים או נשים) חלו או חולים בסרטן השד. גברים אשר קרוב משפחתם אובחן כחולה בסרטן השד בשני השדיים. גברים שבן משפחתם אובחן כחולה בסרטן השד מתחת לגיל 40. הסיכון לחלות בסרטן השד אצל גברים עולה כאשר מספר בני משפחה חלו בסרטן השחלות או בסרטן המעי הגס. רצוי לפנות לרופא המשפחה בקופת החולים לקבלת הפניה לייעוץ גנטי.

 

סלבריטאיות לקידום המודעות למאבק בסרטן השד

סלבריטאיות בארץ ובעולם חשפו בעשורים האחרונים באומץ רב את סיפור המאבק וההחלמה שלהן בכלי התקשורת ובינהן הזמרת והשחקנית האוסטרלית, אוליביה ניוטון ג'ון, הזמרת קיילי מינו, הזמרת מריאן פייתפול, הזמרת, שריל קרואו, השחקנית סוזאן סומרס, השחקנית כריסטינה אפלגייט, השחקנית סינת'יה ניקסון, השחקנית אידי פאלקו, השחקנית, שאנן דוהרטי, שחקנית הטניס הידועה, מרטינה נברטילובה, הסופרת ג'ודי בלום, מנחת הטלוויזיה ג'וליאנה ראנסיק, המגישה רובין רוברטס, המנחה ואשת העסקים, שרון אוסבורן, השחקנית ג'יין פונדה, השחקנית קתי בייטס, השחקנית הבריטית מגי סמית', הזמרת שרון חזיז, הפזמונאית שימרית אור, השרה לשעבר יולי תמיר, הזמרת קורין אלאל, השחקנית ליאורה ריבלין, המוזיקאית ומנחת ערבי שירה בציבור, עינת שרוף, העיתונאית קרן נתנזון, שגילתה שהיא נשאית הגן BRCA ועברה כריתת שד מניעתית, השחקנית אנג'לינה ג'ולי שהודיעה שהיא נשאית הגן BRCA ועברה כריתת שד ושחלות,  ועוד רבות נוספות. לפני כעשור ערכה האגודה למלחמה בסרטן סקר דעת קהל באמצעות מכון המחקר מותגים ממנו עלה כי 81% מהציבור חושבים כי חשיפת מחלתם של מפורסמים בתקשורת הוא דבר ראוי ונותן כוח לחולי הסרטן האחרים להתמודד. האגודה למלחמה בסרטן מברכת על החשיפה ומעודדת סלבריטאיות שחלו לספר על מחלתם ובכך להעניק כוח לחולות אחרות ולעודד את ציבור הנשים לגשת לבדיקות לאיבחון מוקדם.

 

המלצות להפחתת הסיכון לחלות בסרטן השד

כרבע מכלל מקרי סרטן השד בישראל ובעולם קשורים לעודף משקל וסגנון חיים הלוקה בחסר פעילות גופנית. הסיכון לחלות בסרטן השד גבוה משמעותית בקרב נשים הסובלות מהשמנת יתר, לעומת נשים בעלות משקל תקין. מחקרים מדעיים קבעו כי תזונה וסגנון חיים בריא מפחיתים את הסיכון לחלות בסרטן שד. האגודה למלחמה בסרטן ממליצה לכל הנשים בישראל לאמץ סגנון חיים בריא במטרה להפחית את הסיכון לחלות בסרטן השד והפיקה חוברת עם הנחיות בנושא אשר נקראת לבחור בריא - בריאות השד נתונה בידייך אשר כוללת המלצות לציבור הנשים בנושא פעילות גופנית, תזונה נכונה והפחתת גורמי הסיכון. את החוברת ניתן לקבל ללא תשלום בפנייה לטלמידע של האגודה למלחמה בסרטן המאויש 24 שעות ביממה בטלפון שמספרו 1800-599-995

 

bul3 לחצו כאן לקריאת החוברת באתר האגודה

 

 

במהלך אוקטובר תערוך האגודה למלחמה בסרטן, מגוון אירועים רחב ושיתופי פעולה עם גופים רבים ובינהם:

 

 • במהלך חודש אוקטובר תצא האגודה למלחמה בסרטן במסע הסברה נרחב אשר יתמקד בחשיבות הגילוי המוקדם ודרכי הטיפול בסרטן השד וההתמודדות עם המחלה, במסגרת מסע ההסברה יועלה קמפיין בטלוויזיה ובעיתונות באמצעות גיתם BBDO המסייע לאגודה בהתנדבות.
 • קבוצת החברות אסתי לאודר בישראל ורשת הלינג'רי ג'ק קובה הכריזו על פרויקט משותף וייחודי להעלאת המודעות לחשיבות הבדיקה המוקדמת כמצילת חיים. במסגרת הפרויקט תימכר קולקציית Pink Ribbon של פריטי לינג'רי, בייבי דול וכותונת לילה מסאטן ב- 50% הנחה וכן 30% מהסכום שייאסף ממכירת הקולקציה יועבר כתרומה לאגודה למלחמה בסרטן, עבור ניידות לבדיקה מוקדמת ומחקר. הפעילות המשותפת החלה ב- 12.9 ותימשך עד לסוף חודש אוקטובר 2017. לקמפיין המודעות שמלווה את הפרויקט גויסו מובילות דעה, שהצטלמו בהלבשה תחתונה. תמונות אלו ישמשו לקמפיין הדיגיטלי שילווה את חודש המודעות לסרטן השד וכן תתקיים תערוכת תמונות. בין המצטלמות: סנדי בר, חן אמסלם, ג'ני צרוואני, עדי שילון, רונית יודקביץ, דנה זרמון, מירב פלדמן, סנדרה רינגלר, אפרת גוש, שי מיקה, נסרין קדרי, דנית גרינברג, עינת ארליך, אדל בספלוב, עמית פרקש, שני קליין, עינת שרוף, מיכל צפיר, סופיה מצ'טנר, שני גולדשטיין, נועם פרוסט, שי- לי שינדלר, נטע ריבקין, טהוניה ורובל, שני זגרון, רוני דואני, מעיין אשכנזי, שי-לי ליפא, ג'וי רידר, אורית בן אדרת, אבישג נגר, אביבה תבורי ועוד.
 • ביום שלישי ה - 24 באוקטובר 2017 תערוך האגודה למלחמה בסרטן בכפר המכבייה, יום עיון חגיגי, במסגרתו יפגשו מאות נשים מכל הארץ ומכל שכבות האוכלוסייה, שחלו בסרטן השד והתמודדו עם המחלה. הכניסה ליום העיון הנקרא לחגוג את החיים, הינה ללא תשלום והוא נערך באדיבות חברת רוש. להרשמה דיגיטלית לחצו כאן, או בטלפון 03-5721615.
 • במהלך אוקטובר יושק קמפיין ויראלי ברשתות החברתיות הקורא לנשים ונערות להצמיד פס ורוד לשיער ולהעלות תמונתן לרשתות החברתיות, במטרה לקחת חלק בהעלאת המודעות לחשיבות האבחון והגילוי המוקדם של סרטן השד. הקמפיין יערך באדיבות המרכז דורון פסקינו פתרונות שיער ונועד לתמוך בפעילות האגודה למלחמה בסרטן, בקידום המאבק בסרטן השד במסגרתו יוצעו למכירה בנקודות נבחרות, פסים ורודים הנצמדים בקלות לשיער בעלות סמלית של 5 שקלים, אשר יועברו כתרומה לאגודה למלחמה בסרטן. התורמות יתבקשו להצמיד את הפס לשיער באמצעות קליפס, להצטלם בעצמן ולהעלות את התמונה לרשתות החברתיות ולתייג בהאשטאג STOPPINGCANCER2017#. לצד נשים מהשורה, ייקחו חלק ויתנדבו ידועניות ומובילות דעת קהל. את הפסים לשיער ניתן להשיג ב"דורון פסקינו" (ז'בוטינסקי 90 ר"ג), רשת חנויות האופנה SELECT וב"אופטיקה עיניים" (תרצה 17 ר"ג).

 

bul3 באתר האגודה ובפייסבוק האגודה יועלו באנרים ותכנים משותפים לקואליציה האירופאית לסרטן השד (Europa Donna) ולאגודה למלחמה בסרטן נציגתה בישראל.

 

Raise Awareness!

 

 

מרכז המידע של האגודה למלחמה בסרטן מציג מחקרים חדשים

ויטמין B והסיכון לסרטן שד בקרב נשים

מחקר מדעי בדק את הקשר בין צריכת סוגים שונים של ויטמיןB  (בתזונה, בתוספים ובשניהם) לבין הסיכון לחלות בסרטן השד. המחקר כלל נתונים של 27,853 נשים בצרפת, בנות 45 ומעלה, שהשתתפו במחקר עוקבה אינטרנטי בנושא תזונה בין השנים 2009-2016. החוקרים נעזרו בשאלון על מנת להעריך את מידת השימוש בתוספי תזונה לאורך 12 חודשים. נבדקה צריכתם של ויטמינים באמצעות תזונה, תוספי תזונה ושילוב של שניהם. אובחנו 462 מקרים של סרטן השד בקרב המשתתפות. מממצאי המחקר עולה כי צריכת ויטמין B6 מהתזונה, מתוספים או משניהם יחד מפחיתה את הסיכון לחלות בסרטן שד. צריכתו מתוספים ומהתזונה יחד מורידה את הסיכון לחלות ב-33%. צריכה של ויטמין B1( תיאמין) מתוסף תזונה ומהתזונה עצמה הביאה לירידה של 22% בסיכון לחלות בסרטן שד, אחוז שנחשב לגבולי מבחינת השפעת הויטמין על הסיכון לחלות. כמו כן,  נמצא כי צריכת תוסף התזונה ויטמיני B  קומפלקס מפחיתה את הסיכון של נשים לחלות בסרטן שד, בתנאי שהן נהגו לצרוך אלכוהול בתדירות נמוכה או כלל לא. לעומת זאת, לא נראתה השפעה של צריכת ויטמיניB  קומפלקס על הסיכון לתחלואה בסרטן שד בקרב נשים שנהגו לשתות אלכוהול בתדירות גבוהה. המחקר פורסם בכתב העת המדעי Nutrients בגיליון מאי 2017 ותורגם על ידי מרכז המידע של האגודה למלחמה בסרטן. לתקציר המחקר באנגלית לחצו כאן.

 

תעסוקה יושבנית וסרטן השד

מחקר משוודיה בדק את הקשר בין תעסוקה יושבנית לבין סרטן השד בקרב נשים בכל הגילאים. מחקרים שונים הראו זה מכבר כי אורח חיים יושבני - המאופיין בישיבה ממושכת, ללא קשר לרמת הפעילות הגופנית- מעלה את הסיכון למחלות שונות, ביניהן גם מחלות סרטן. במחקר השתתפו קרוב ל-30,000 נשים מתוך רישום האוכלוסין בשוודיה, בגילאים 64-24 אשר נבחרו באופן אקראי, והסכימו לענות על שאלון אשר כלל שאלות שונות לגבי גיל, השכלה, היסטוריה משפחתית של סרטן השד ועוד. כמו כן התבקשו הנשים לרשום את כל מקומות העבודה במהלך חייהן, והאם הן עסקו בפעילות גופנית תחרותית במהלך חייהן הבוגרים. על פי נתוני השאלונים, החוקרים סיווגו את מקומות העבודה של הנשים למקום עבודה יושבני, מקום עבודה שאינו יושבני, או מעורב (יושבני ולא יושבני לסירוגין). החוקרים עקבו אחר נשים אילו במשך 24 שנים, משנת 2013-1992, במהלך שנים אילו מילאו הנשים שאלון דומה נוסף.

 

במהלך תקופת המעקב חלו בסרטן השד 1506 נשים; 423 מתוכן חלו לפני גיל 55. על פי עיבודים סטטיסטיים ונטרול גורמים שונים כגון היסטוריה משפחתית של סרטן שד, גיל, גיל הולדה של ילד ראשון, משקל גוף, פעילות גופנית תחרותית ועוד, נמצא כי היסטוריה של תעסוקה יושבנית העלתה את הסיכון לסרטן שד ב-20%, זאת לעומת היסטוריה של תעסוקה שאינה יושבנית או תעסוקה מעורבת. עוד מציינים החוקרים כי נעשתה השוואה בין שתי קבוצות גיל ונמצא כי הקשר בין תעסוקה יושבנית וסיכון לסרטן השד היה גבוה ב-54% בקרב נשים בנות 55 ומטה, לעומת מבוגרות יותר. לסיכום, החוקרים מציינים כי תעסוקה יושבנית הינה גורם סיכון לסרטן השד שניתן לשינוי באמצעות תכנון הפסקות מכוונות במהלך יום עבודה. עם זאת, נדרשים מחקרים נוספים בתחום. המחקר פורסם בכתב העת המדעי ACTA ONCOLOGICA  בגיליון ינואר 2017 ותורגם על ידי מרכז המידע של האגודה למלחמה בסרטן. לתקציר המחקר באנגלית לחצו כאן.

יוֹשְׁבָנוּת - היא מצב של ביצוע פעולות בעיקר בישיבה והעדר פעילות גופנית.

 

 

עישון לפני אך גם לאחר אבחנה של סרטן השד מקצר את חייהן של החולות

מחקר שנערך בסן פרנסיסקו בדק את הקשר בין סטטוס העישון לפני ואחרי האבחנה בסרטן שד לבין התמותה מהמחלה. לצורך המחקר נאספו נתונים מ-20,691 נשים בגילאים 20-79 שאובחנו כחולות בסרטן שד ממוקם או חודרני בין השנים 1988-2008. 4,562 מהנשים נבדקו 6 שנים לאחר האבחנה. הנשים תושאלו האם עישנו אי פעם (לפחות 100 סיגריות במהלך חייהן), תדירות העישון, גיל בתחילת העישון, מספר שנות עישון, מספר ממוצע של סיגריות ליום והאם עישנו בשנה שקדמה לאבחנה. הנשים שהפסיקו לעשן נשאלו על הגיל בו נגמלו. כמו כן ,הנשים נשאלו על הרגלי צריכת האלכוהול שלהן לאחר האבחנה ובמועד מילוי השאלון. מחצית מהנשים עישנו במהלך חייהן (לפחות 100 סיגריות לאורך חייהן), 20% מהנשים דיווחו כי עישנו באופן פעיל שנה לפני האבחנה בסרטן שד. המעשנות הכבדות היו לרוב צעירות ופחות משכילות ולרוב צרכו 10 מנות אלכוהול או יותר בשבוע. כמו כן, הן פחות נטו לגשת לבדיקות ממוגרפיה תקופתיות לעומת נשים שהפסיקו לעשן או לא עישנו מעולם.

 

הסיכון הגבוה ביותר למוות בעקבות סרטן שד נראה אצל נשים שעישנו 30 שנים ומעלה, נשים שעישנו למעלה מ-30 חפיסות בשנה ואצל נשים שעישנו והפסיקו לעשן במהלך חמש שנים לפני האבחנה בסרטן שד, או פחות. מעשנות אקטיביות בשנה שלפני האבחנה בסרטן השד, היו בסיכון גבוה פי 1.25 למוות מסרטן השד, פי 14.5 למוות מסרטן של מערכת הנשימה ובסיכון גבוה פי 6 למוות ממחלות נשימתיות אחרות, לעומת נשים שלא עישנו מעולם. 10% מהנשים שנבדקו המשיכו לעשן גם לאחר האבחנה עם סרטן השד והן היו בעלות סיכון גבוה פי 1.72 למות מסרטן שד לעומת נשים שלא עישנו מעולם. נשים שהפסיקו לעשן לאחר האבחנה היו בעלות סיכון נמוך פי 0.67 למות מסרטן השד ונמוך פי 0.39 למות מסרטן דרכי הנשימה, לעומת נשים שהמשיכו לעשן לאחר האבחנה. המחקר פורסם בכתב העת המדעי Journal of clinical oncology בגיליון אפריל 2016 ותורגם על ידי מרכז המידע של האגודה למלחמה בסרטן. לתקציר המחקר באנגלית לחצו כאן.

 

האגודה למלחמה בסרטן מזמינה נשים בכל גיל להתקשר למוקד הטלמידע של האגודה למלחמה בסרטן המאויש 24 שעות ביממה למענה על שאלות ולקבלת עלוני מידע ללא תשלום בנושא איבחון מוקדם של סרטן השד, כמו גם מידע על הטיפולים השונים למחלה, שרותי התמיכה לנשים חולות, ייעוץ מיני ופוריות למתמודדות עם סרטן השד, מידע על מחקרים קליניים בתחום סרטן השד ועוד לטלפון שמספרו  1800-599-995

 

נשים המעוניינות בתמיכה, כמו גם נשים שהחלימו מסרטן השד ומעוניינות להתנדב, מוזמנות ליצור קשר עם 'יד להחלמה' בטל. 1800-36-07-07 או בלחיצת כפתור באתר האגודה.

 

האגודה מפעילה פורום סרטן השד ופורום נשאיות גנטיות ונשים בסיכון גבוה לחלות בסרטן השד והשחלות לכניסה לפורומים לחצו כאן.

 

האגודה עורכת מגוון פעילויות ומעניקה שרותי תמיכה רבים לנשים המתמודדות עם סרטן השד, מידע מפורט אודות כל השירותים בנושא סרטן השד נמצאים באתר האגודה בעלון איתך ובשבילך בקישור הבא.