לתרומה
חפש
הסברה והדרכה
סקירת מחקרים וחידושים בתחום הסרטן

מחקר: תעסוקה יושבנית וסרטן השד

עוד בנושא

הערה חשובה
המידע המובא כאן תורגם ותוקצר על ידי האגודה למלחמה בסרטן. ניתן לקרוא את המאמר המלא על פי ציון מקום פרסומו. התוכן נועד לספק מידע בלבד, ואינו משמש המלצה טיפולית או תחליף להתייעצות עם מומחה בכל תחום. במקרה של בעיה רפואית כלשהי יש לפנות לרופא/ה.


מחקר משוודיה בדק את הקשר בין תעסוקה יושבנית לבין סרטן השד בקרב נשים בכל הגילאים.

מחקרים שונים הראו זה מכבר כי אורח חיים יושבני - המאופיין בישיבה ממושכת, ללא קשר לרמת הפעילות הגופנית - מעלה את הסיכון למחלות שונות, ביניהן גם מחלות סרטן.

במחקר השתתפו קרוב ל-30,000 נשים מתוך רישום האוכלוסין בשוודיה, בגילאים 64-24 אשר נבחרו באופן אקראי, והסכימו לענות על שאלון אשר כלל שאלות שונות לגבי גיל, השכלה, היסטוריה משפחתית של סרטן השד ועוד. כמו כן התבקשו הנשים לרשום את כל מקומות העבודה במהלך חייהן, והאם הן עסקו בפעילות גופנית תחרותית במהלך חייהן הבוגרים.

על פי נתוני השאלונים, החוקרים סיווגו את מקומות העבודה של הנשים למקום עבודה יושבני, מקום עבודה שאינו יושבני, או מעורב (יושבני ולא יושבני לסירוגין).

החוקרים עקבו אחר נשים אילו במשך 24 שנים, משנת 2013-1992, במהלך שנים אילו מילאו הנשים שאלון דומה נוסף. במהלך תקופת המעקב חלו בסרטן השד 1506 נשים; 423 מתוכן חלו לפני גיל 55.

על פי עיבודים סטטיסטיים ונטרול גורמים שונים כגון היסטוריה משפחתית של סרטן שד, גיל, גיל הולדה של ילד ראשון, משקל גוף, פעילות גופנית תחרותית ועוד, נמצא כי היסטוריה של תעסוקה יושבנית העלתה את הסיכון לסרטן שד ב-20% , זאת לעומת היסטוריה של תעסוקה שאינה יושבנית או תעסוקה מעורבת.

עוד מציינים החוקרים כי נעשתה השוואה בין שתי קבוצות גיל ונמצא כי הקשר בין תעסוקה יושבנית וסיכון לסרטן השד היה גבוה ב-54% בקרב נשים בנות 55 ומטה, לעומת מבוגרות יותר. 

לסיכום, החוקרים מציינים כי תעסוקה יושבנית הינה גורם סיכון לסרטן השד שניתן לשינוי באמצעות תכנון הפסקות מכוונות במהלך יום עבודה. עם זאת, נדרשים מחקרים נוספים בתחום.

*  יוֹשְׁבָנוּת - היא מצב של ביצוע פעולות בעיקר בישיבה והעדר פעילות גופנית.

המחקר פורסם בכתב העת המדעי ACTA ONCOLOGICA  בגיליון ינואר 2017 ותורגם על ידי מרכז המידע של האגודה למלחמה בסרטן.

קישור לתקציר המאמר

האגודה למלחמה בסרטן מזמינה את הציבור הרחב להתקשר למוקד הטלמידע המאויש 24 שעות ביממה למענה על שאלות ולקבלת עלוני מידע ללא תשלום בנושא מניעה ואיבחון מוקדם של סרטן ולדעת יותר על שרותי התמיכה לחולים לטלפון שמספרו 1800-599-995.