לתרומה
חפש
מידע לחולים
תרופות וטיפולים

קבוזנטיניב - Cabozantinib (קומטריק®-;Cometriq® קבומטיקס™-Cabometyx™)*

עוד בנושא
מידע לחולים
מוקדי מידע ותמיכה
מעון צ'ארלס קלור
פורומים מקצועיים
תרופות וטיפולים
תרופות וטיפולים במחלת הסרטן
תרופות וטכנולוגיות לטיפול במחלת הסרטן
רשימת התרופות והטכנולוגיות שנכנסו לסל הבריאות
בתי מרקחת המוכרים תרופות בהנחה -כתב העדר אחריות
הטיפול הניתוחי (כירורגי)
תרופות וטיפול כימותרפי
טיפול קרינתי (רדיותרפיה)
תרופות וטיפול הורמונלי
טיפול ביולוגי (מכוונן, ממוקד מטרה)
אימונותרפיה
קנאביס רפואי לחולי סרטן
תרופות וטיפולים שונים נוספים
התמודדות עם כאב ממקור סרטני
רפואה משלימה וסרטן
תזונה לחולה סרטן
השתלת תאי גזע ומח עצם
שירות ייעוץ בנושא טיפול תומך וסוף החיים
טיפול תרופתי לגמילה מעישון
קבוצות ומרכזי תמיכה
מחקרים קליניים בישראל
התמודדות ושיקום
פעילויות למחלימי סרטן
זכויות חולי הסרטן
ארועים וימי עיון
סקירת מאמרים
סיפורי התמודדות
ארגון בעלי סטומה
טיפול ביתי תומך
שירותי הוספיס
ביטוח לאומי ורשות המיסים
אתר 'כמוני'
אתרים נוספים
גנטיקה וסרטן
מידע מותאם לכל חולה

דף מידע זה מתאר את התרופה קבוזנטיניב, את אופן נטילתה ואת תופעות הלוואי האפשריות כתוצאה מהשימוש בה. מומלץ לעיין בדף המידע יחד עם חוברת האגודה למלחמה בסרטן העוסקת במחלתך, הכוללת מידע ועצות נוספים, וכן בעלון לצרכן של התרופה.   

תגובתו של כל אדם לטיפול הניתן לו היא ייחודית. חלק מהאנשים חווים מעט מאוד תופעות לוואי, בעוד אחרים חווים יותר. במהלך הטיפול, תיפגש בקביעות עם הרופא המטפל שיעקוב אחר השפעות הטיפול.

אם אתה חווה תופעה שאינה מובאת בדף זה - דווח על כך לרופא המטפל בך.**        

*או תרופות המכילות חומר פעיל דומה בעלות שמות מסחריים אחרים.

**המידע כתוב בלשון זכר, אך מתייחס לנשים וגברים כאחד. 

מהי התרופה וכיצד היא פועלת?

קבוזנטיניב היא תרופה מוכוונת ממשפחת מעכבי טירוזין קינאז. קינאזות הם חלבונים המווסתים את התפתחותם וצמיחתם של התאים. קבוזנטיניב חוסמת את פעילותם של חלבונים שונים, ביניהם VEGF, MET, RET, AXL ו-ROS, המאיצים את הגדילה והחלוקה של התאים הסרטניים וכך גורמת למותם. 

אופן נטילת התרופה

קבוזנטיניב מגיעה בצורת כמוסות (קומטריק®) וטבליות (קבומטיקס™), במינונים שונים. אסור בשום אופן להמיר כמוסה בטבליה או ההיפך. יש ליטול את התרופה אחת ליום במועד קבוע על קיבה ריקה. יש להמנע מאכילה שעתיים לפני נטילת התרופה ושעה לאחר מכן. יש לבלוע את הכמוסה או הטבליה במלואה עם כוס מים מלאה, ולא לרסק או לפתוח את התרופה. במידה ושכחת ליטול מנה של התרופה, ונותרו פחות מ-12 שעות לנטילת המנה הבאה, יש להמשיך כרגיל ולא ליטול מנה כפולה. 

אין לשלב בין קבוזנטיניב ואשכוליות, מיץ אשכוליות, ותרופות מסויימות, מאחר ושילוב זה עלול לפגוע בספיגת התרופה בדם. יש להיוועץ עם הצוות הרפואי בנוגע לשילובים שאינם מומלצים. 

תופעות לוואי אפשריות

בדף מידע זה מתוארות תופעות הלוואי השכיחות ביותר ותופעות ששכיחותן נמוכה יותר, במטרה לתת לך מידע מוקדם על תופעות אפשריות כתוצאה מהשימוש בתרופה.

הרופא שלך יכול לרשום לך תרופות לטיפול בחלק מתופעות הלוואי. הקפד על נטילת התרופות על פי ההנחיות, על מנת להפיק מהן את התועלת המירבית. הצוות המטפל בך יוכל לייעץ לך על דרכים נוספות להקלה על תופעות הלוואי. לאחר סיום הטיפול יחול שיפור בתופעות הלוואי.

שלשולים

שלשולים מתונים הם תופעה שכיחה בנטילת קבוזנטיניב, וניתן להתמודד איתה ביעילות באמצעות טיפול תרופתי מתאים. אם התופעה מתמשכת או מחמירה, פנה לרופא המטפל בך. חשוב מאד להקפיד על שתייה מרובה כל עוד אתה סובל משלשולים.

יתר לחץ דם (לחץ דם גבוה)

לחץ הדם שלך ייבדק בקביעות, ובמידת הצורך, יינתן לך טיפול תרופתי מתאים. 

שינויים בטעמי המזון, חוסר תיאבון וירידה במשקל

התרופה עלולה להשפיע על התיאבון ולגרום לירידה במשקל. ייתכן שיופיעו שינויים בטעמי המזון. ניתן להעשיר את המזון בתבלינים ועשבי תיבול. חלק מהמטופלים מגלים כי בזמן הטיפול מזונות קרים טעימים יותר מאשר מזונות חמים. אם אתה חש טעם מתכתי בפה השתמש בסכו"ם מפלסטיק. מומלץ להתייעץ בנושא זה עם הדיאטנ/ית במחלקה או האחות שיעניקו לך עצות מעשיות בכדי להתמודד עם תופעות אלו.

לאגודה למלחמה בסרטן חוברת "הטיפול התזונתי התומך" המעניקה מידע רב, עצות ודרכי התמודדות עם תופעות שונות הקשורות בתזונה בזמן הטיפולים. לקבלת החוברת ללא תשלום ניתן לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע®' של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 1-800-599-995. כמו כן, ניתן להתייעץ בפורום בנושא תזונה באתר האגודה באינטרנט.

תשישות ועייפות

תשישות ועייפות הן תופעות לוואי נפוצות אצל אנשים המתמודדים עם מחלת הסרטן. חשוב להקדיש זמן למנוחה, כמו גם לנסות לאמץ פעילות גופנית מתונה, כגון הליכות קצרות.

האגודה למלחמה בסרטן מפעילה את פרויקט "צעדים לאיכות חיים®" החושף את חולי הסרטן ליתרונותיה הבריאותיים של פעילות גופנית, מעודדם לשלב פעילות מתוכננת ומובנית בשגרת החיים בליווי והדרכה על ידי אנשי מקצוע. להצטרפות: 03-5721618
לאגודה למלחמה בסרטן חוברת בנושא 'תשישות ועייפות אצל חולי סרטן' המכילה מידע נוסף ודרכי התמודדות עם התופעה. לקבלת החוברת ללא תשלום ניתן לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע®' של האגודה בטל.1-800-599-995.

תופעות לוואי בחלל הפה

ייתכן ויופיעו בחלל הפה יובש, אדמומיות, נפיחות, כאבים או פצעים קטנים בעקבות הטיפול. שתייה מרובה והקפדה על היגיינת פה באופן קבוע באמצעות צחצוח שיניים במברשת רכה יסייעו בהפחתת הסבירות להופעת תסמינים אלו. ניתן להשתמש בשטיפות פה או טיפול תרופתי למניעה וטיפול בזיהומי פה. מציצת קוביות קרח עשוייה להקל על תסמינים אלה. מומלץ להתייעץ עם הצוות המטפל בך.

בחילות והקאות

יש כיום תרופות יעילות ביותר נגד בחילות והקאות העשויות למנוע או להחליש את עוצמתן. תסמינים אלו עלולים להתחיל מיד לאחר הטיפול ומספר ימים לאחריו. אם לא ניתן לשלוט בבחילה, או שהיא נמשכת, דווח על כך לרופא שלך והוא יוכל לרשום לך תרופות אחרות שיתכן כי יהיו יעילות יותר.

להלן מספר המלצות להפחתה או מניעה של בחילות ו/או הקאות:

 • המנע ממאכלים שעלולים להחמיר את התסמינים, כמו מאכלים שומניים, חריפים או חומציים (לימונים, עגבניות, תפוזים).
 • נסה לאכול ארוחות קטנות כל כמה שעות וללעוס היטב, ולצרוך מזונות קרים או בטמפרטורת החדר.
 • נסה להשתמש בכדורים נוגדי צרבת, לאכול קרקרים או טוסט, לשתות משקה עם נענע או ג'ינג'ר אייל, ולהשתמש בשורש ג'ינג'ר טרי טחון במזון, או בג'ינג'ר מסוכר.
 • היעזר בגישות טיפוליות שאינן תרופתיות המגבירות את מידת השקט הנפשי, כגון דיקור או דמיון מודרך.

הפרעות בדרכי העיכול

ייתכן שתרגיש כאבים ואי נוחות בבטן או במערכת העיכול, היכולים להתבטא בתחושת מלאות או נפיחות, גזים, גיהוקים, תחושת בערה, ועוד. ניתן להתייעץ עם האחות או הרופא כיצד ניתן להפחית את תחושת אי הנוחות בבטן העליונה בזמן הטיפול התרופתי. במקרים נדירים יכול להתפתח קרע במעי (פרפורציה) או פיסטולה (הסבר בהמשך).

עצירות

קיימת אפשרות שתסבול מעצירות. ניתן להקל על התופעה באמצעות שתייה מרובה של נוזלים, תוספת של סיבים תזונתיים למזון ופעילות גופנית מתונה עשויים לסייע לטפל בתופעה. ייתכן שתצטרך ליטול תרופות משלשלות לטיפול בבעיה. תוכל לרכוש את התרופות בבית המרקחת גם ללא מרשם רופא. עדכן את הרופא אם אתה סובל מעצירות הנמשכת יותר מיומיים-שלושה.

הפרעות בתפקודי כבד

הפרעות בתפקודי כבד מופיעות בין 25% - 86 מהמטופלים.

תסמונת כף היד והרגל (hand foot syndrome)

התרופה עלולה להשפיע על העור בכפות הידיים והרגליים. אתה עלול לחוש ברגישות ואדמומיות בכפות הידיים והרגליים והעור בהן עלול להתקלף. ייתכן שתרגיש גם בעקצוץ, נימול, כאב ויובש. מצב זה ישתפר לאחר סיום הטיפול ובינתיים הצוות המטפל בך יוכל לרשום ולהמליץ לך על משחות להקלה על הסימפטומים. 

שינויים בשיער

ייתכן והשיער ישנה את צבעו, ויהפוך דק ודליל יותר. במהלך הטיפול בתרופה מומלץ להימנע מסלסול השיער, החלקתו או צביעתו, מהשימוש במברשות חשמליות ומחפיפה תכופה ביותר. ברוב המקרים, מדובר בתופעה זמנית, והשיער ישוב ויצמח עם סיום הטיפול.

לאגודה למלחמה בסרטן שירות לקבלת פאות במספרה ייעודית, ללא תשלום, במסגרת פרויקט "להראות טוב... להרגיש טוב יותר". המספרה ממוקמת במטה האגודה למלחמה בסרטן, בית מטי, רח' רביבים 7, גבעתיים, ובה ניתן להיפגש עם פאנית לצורך התאמת פאה אישית; כמו כן, ניתן להביא פאות לצורך חפיפה וסידור. לתיאום פגישה ופרטים נוספים: לינדה ידעי, טל. 03-5721618, shikum@cancer.org.il

פעילות יתר של בלוטת התריס

אם אתה חווה תסמינים כגון גלי חום, הזעות, ירידה במשקל, קשיי ריכוז והירדמות - יש לדווח לרופא המטפל. 

תופעות לוואי פחות נפוצות

קרע במעי (פרפורציה) או פיסטולה

קבוזנטיניב עלולה לגרום לקרע בקיר המעי או לפיסטולה (חיבור רקמות גוף באופן שאינו תקין). יש ליצור קשר מיידי עם הצוות הרפואי במידה  ומתפתח כאב בטן חזק וחדש או שחלה החמרה בכאב בטן קיים, ישנן הקאות דמיות או שמופיע דם בצואה, מתפתחים נפיחות בטנית, צמרמורות, חום, עצירות, בחילה, והשתנקויות וחנק, בעיקר בזמן שתייה ואכילה. 

דימומים או חבורות

קבוזנטיניב עלולה במקרים מסוימים לגרום לחבורות ללא סיבה או לדימומים, כגון דימום מהאף, החניכיים או השתן. יש ליצור קשר באופן מיידי עם הצוות הרפואי, במידה ואתה סובל מאחד או יותר מהתסמינים הבאים: שיעול דמי או שיעול עם קרישי דם, הקאות דמיות או עם מראה של קפה מגורען, צואה שחורה, דימום כבד מהרגיל במחזור החודשי או דימום כבד או חריג אחר.

קרישי דם, שבץ והתקף לב

קבוזנטיניב עלולה במקרים נדירים להגביר את הסיכון לקרישי דם (פקקת ורידים), לשבץ ולהתקף לב. במידה ואתה חש בתסמינים של בעיות אלו, עליך ליצור קשר באופן מיידי עם הצוות הרפואי או לגשת לחדר מיון. התסמינים יכולים לכלול אחד או יותר מהבאים: נפיחות, אודם או כאב בגפיים, כאב או לחץ בחזה, כאב ביד, בגב, בצוואר או בלסת, קוצר נשימה, חולשה או חוסר תחושה בצד אחד של הגוף, בעיות בדיבור, בלבול או שינויים במצב המנטלי. יש לדווח לצוות הרפואי אם יש לך היסטוריה של קרישי דם, מאחר ואולי תזדקק לטיפול מונע. 

החלמת איטית של פצעים

קבוזנטיניב עלולה לעכב החלמה של פצעים, למשל חתך ניתוחי שאינו מחלים. לכן מומלץ להפסיק ליטול את התרופה ב-28 ימים שקודמים לכל פעולה ניתוחית או עקירת שיניים, ובמקרה של פצע פתוח, פצע לחץ או כיב ברגל. כמו כן, מומלץ להתחיל ליטול מחדש את התרופה רק לאחר שחתך ניתוחי, אם בוצע, החלים במלואו. במידה ויש לך חתך ניתוחי שלא החלים או שהחל להזדהם, יש לדווח מיד לצוות הרפואי. דווח לרופא המטפל בך ולרופא השיניים שאתה נוטל קבוזניניב לפני כל הליך רפואי ודנטלי מתוכנן, על מנת שיוכלו לייעץ לך על הפסקת נטילת התרופה.

פרוטיאינוריאה (עודף חלבונים בשתן)

קבוזנטיניב עלולה לגרום לעודף חלבונים בשתן. במהלך הטיפול בתרופה, תעבור ביקורת לתפקודי כליות. אם אתה חש בנפיחות בידיים, זרועות, רגליים או כפות רגליים, עליך ליידע את הצוות הרפואי באופן מיידי. תופעת לוואי זו נפוצה יותר בקרב חולים הנוטלים קבוזנטיניב בכמוסות לעומת הנוטלים את התרופה בטבליות. 

שינויים בספירת הדם או ברמות האלקטרוליטים בדם

קבוזנטיניב עלולה להשפיע בשכיחות פחותה יותר על תפקודי הכבד ועל הרמות התקינות של סידן ופוספטים, ולכן תתבקש לעשות ספירת דם באופן שוטף. 

חשוב ליידע את הצוות הרפואי אם מופיעים אחד מהתסמינים הבאים:

 • עליה בחום הגוף מעל 38°C מעלות.
 • הרעה פתאומית בהרגשה הכללית, גם אם חום הגוף תקין.
 • אם אתה סובל מתסמינים העלולים להעיד על זיהום, כגון: כאבי גרון, כאבי שרירים, צמרמורת, שיעול, כאב בזמן מתן שתן, או תכיפות במתן השתן. 

נמק בעצם הלסת (ONJ)

זו תופעת לוואי נדירה, הנפוצה יותר בקרב חולים שנוטלים את התרופה בכמוסות. חשוב להגן על בריאות הפה, בייחוד במהלך נטילת התרופה. במקרה של נמק עצם הלסת – רקמת החניכיים המגנה על הלסתות העליונה והתחתונה נפגעת ועצמות הלסתות נחשפות. התסמינים כוללים כאב, נפיחות או זיהום בחניכיים, איבוד שיניים, ועצם חשופה. יש חולים המדווחים על תחושת נימול בלסת, או תחושה של "כובד" בלסת. ייתכן ולא יהיו תסמינים לתופעה זו שבועות ואף חודשים, והיא תתגלה רק על ידי עצם לסת חשופה. לרוב, תופעה זו מתרחשת בסמיכות לטיפול שיניים, אם כי לא תמיד כך הדבר. יש לבצע טיפול שיניים מכל סוג לפחות 28 ימים לאחר סיום הטיפול בקבוזנטיניב.

המלצות לפני תחילת הטיפול בתרופה ובמהלכו:

 • לפני תחילת הטיפול בתרופה, יש לעבור טיפול שיניים כולל, לרבות טיפול ניקוי שיניים והסרה של שיניים נגועות.
 • במידה ויש שיניים תותבות, יהיה עליך לבדוק שהן מותאמות בצורה מושלמת לפה.
 • צחצח את השיניים במברשת רכה לאחר ארוחות ולפני השינה והשתמש בחוט דנטלי בעדינות אחת ליום. במידה ויש דימום מהחניכיים, היוועץ ברופא השיניים לגבי המשך שימוש בחוט הדנטלי.
 • בדוק את שיניך מול המראה מדי יום. אם אתה חש כאב, נפיחות, שיניים רופפות, או חוסר תחושה, יש לדווח מיידית לצוות האונקולוגי המטפל. 

תסמין נוירולוגי של המח – RPLS / PRES

קבוזנטיניב עלולה לגרום להפרעה נוירולוגית נדירה המשפיע על המח המכונה תסמונת  לויקואנצפלופתיה אחורית הפיכה (Reversible posterior Leukoencephalopathy Syndrome –  RPLS או Posterior Reversible Encephalopathy Syndrome - PRES) ויכולה להתבטא בהופעה פתאומית של כאבי ראש, הפרעות ראייה, תחושת בלבול, שינוי תפקודי או פרכוסים. במידה ומתפתחים התסמינים האלה יש לפנות בדחיפות לסיוע רפואי. 

סיכון לזיהומים חמורים (נויטרופניה)

במהלך הטיפול בתרופה תהיה חשוף להופעת זיהומים ומחלות, ולכן תיבדק בקביעות על ידי הצוות הרפואי. אם יימצא שרמת כדוריות הדם הלבנות נמוכה, ייתכן שהטיפול בתרופה יידחה או שיופחת המינון שניתן לך. זיהומים קטנים שאינם מטופלים עלולים להפוך בתוך שעות למצבים מסכני חיים.

 חשוב לפנות באופן מיידי להתייעצות רפואית באחד המקרים הבאים:

 • עליה בחום הגוף מעל ל- 36°C מעלות או ירידתו מתחת ל- 36°C.
 • הרעה פתאומית בהרגשה הכללית, גם אם חום הגוף תקין.
 • אם אתה סובל מתסמינים העלולים להעיד על זיהום, כגון: כאבי גרון, כאבי שרירים, צמרמורת, שיעול, כאב בזמן מתן שתן, או תכיפות במתן השתן. 

 מידע חשוב נוסף

 • תוספי מזון ותרופות שונות, כולל תרופות ללא מרשם, צמחי מרפא, ויטמינים, וכד', עלולות להזיק לך בזמן הטיפול. יש לדווח לרופא המטפל בך לפני קבלת הטיפול – על כל תרופה/תכשיר שאתה נוטל.
 • תופעות שאינן מופיעות בדף המידע - אם אתה מבחין בתופעות אחרות שאינן מופיעות בדף המידע, ואתה חושב שהן קשורות בתרופה, תוכל לשוחח על כך עם הרופא או האחות המטפלים בך.
 • הגעה לבית החולים - אם עליך להגיע לטיפול בבית החולים, ללא קשר למחלת הסרטן – ידע את הצוות הרפואי על הטיפול אותו אתה מקבל.
 • פוריות - התרופה עלולה להשפיע על פוריות גברים ונשים. מומלץ להתייעץ בנושא זה עם הרופא המטפל בך - לפני תחילת הטיפול.
 • מניעת הריון - מומלץ לא להכניס או להיכנס להריון בזמן נטילת התרופה. מומלץ להתייעץ בנושא זה עם הרופא המטפל בך - לפני תחילת הטיפול.
 • אמצעי מניעה - יש להקפיד על שימוש באמצעי מניעה חוסם (קונדום) החוסם את מעבר נוזלי הזרע והנרתיק בזמן השימוש בתרופה.
 • הנקה - יש להימנע מהנקה בזמן הטיפול בתרופה ובארבעה החודשים שלאחר סיום הטיפול, היות וקיימת אפשרות שהיא עוברת לחלב האם.
 • אנשי קשר בשעת חרום - שמור בהישג יד מידע מלא, כולל אמצעי התקשרות של אנשי קשר אליהם תוכל לפנות בשעת חירום ולקבל מידע ותמיכה.

 מידע נוסף בנושא

פברואר 2018

תודתנו נתונה ל:

פרופ' אבישי סלע, מנהל המכון האונקולוגי בבית החולים אסף הרופא. 


לתשומת לבכם

המידע אודות התרופות הניתן על ידי האגודה למלחמה בסרטן הוא לידיעה כללית בלבד ואינו משמש כהמלצות טיפוליות או כבסיס להמלצות טיפוליות. אין לראות בו תחליף להיוועצות אישית וטיפול על ידי הצוות הרפואי, או לעלון לצרכן. במקרה של בעיה רפואית כלשהי יש לפנות לרופא/ה.