לתרומה
חפש
הסברה והדרכה
סקירת מחקרים וחידושים בתחום הסרטן

מחקר: על הקשר בין צריכת קפה אחרי אבחנת סרטן המעי הגס והפחתת תמותה

עוד בנושא

הערה חשובה
המידע המובא כאן תורגם ותוקצר על ידי האגודה למלחמה בסרטן. ניתן לקרוא את המאמר המלא על פי ציון מקום פרסומו. התוכן נועד לספק מידע בלבד, ואינו משמש המלצה טיפולית או תחליף להתייעצות עם מומחה בכל תחום. במקרה של בעיה רפואית כלשהי יש לפנות לרופא/ה.חוקרים מהרווארד ואוניברסיטאות שונות בארה"ב בחנו את הקשר בין צריכת קפה לאחר האבחנה של סרטן המעי הגס (CRC) והתמותה מהמחלה. ישנן עדויות כי הסגולות של הקפה, אשר מכיל חומרים אנטי-דלקתיים ואנטי-סרטניים יכול לסייע בהפחתת תמותה ממחלות כרוניות שונות.
 

במחקר נאספו נתונים אודות 1599 גברים ונשים, כשנתיים לאחר האבחון בסרטן המעי הגס, שגילם בעת האבחון היה בטווח של 69-66. המשתתפים מילאו שאלונים על נתונים דמוגרפיים, רפואיים ובריאותיים, ועל הרגלי תזונה, כולל תדירות צריכת הקפה (עם קפאין או בלעדיו) במהלך השנה שקדמה למילוי השאלון. נתונים אלו  הושוו עם נתוני תדירות צריכת הקפה לאחר האבחנה, במשך תקופת מעקב של כמעט 8 שנים.
 

מנתוני המחקר עולה, כי בהשוואה למחלימי סרטן המעי הגס שלא צרכו קפה כלל, אלה שצרכו לפחות 4 כוסות קפה ביום לאחר האבחון, היו בסיכון נמוך ב-52% לתמותה כתוצאה מסרטן המעי הגס וב-30% לתמותה מכל סיבה. הפחתה בסיכון נמצאה זהה עבור קפה עם קפאין ובלעדיו. כמו כן, צריכת 2 כוסות קפה ומעלה ביום, לעומת אי צריכתו כלל בקרב מחלימי סרטן מעי גס, הייתה קשורה בסיכון נמוך יותר לתמותה מסרטן המעי הגס (39%) וכן לתמותה מכל סיבה (25%).
 

בקרב מחלימי סרטן המעי הגס שלא צרכו קפה אחרי שאובחנו, צריכה גבוהה של 4 כוסות קפה ומעלה ביום, לפני האבחנה, הייתה קשורה בסיכון נמוך ב-47% לתמותה מסרטן המעי הגס, אך לא לתמותה מכל סיבה. מחלימים שצרכו 4 כוסות קפה ומעלה אחרי שאובחנו ולא צרכו קפה כלל לפני כן, היו בסיכון נמוך ב-38% לתמותה מסרטן המעי הגס וב-24% לתמותה מכל סיבה. אלו שדבקו בצריכה גבוהה של קפה היו בסיכון נמוך משמעותית לתמותה מסרטן המעי הגס (37%) ולתמותה מכל סיבה (29%), בהשוואה לאנשים שצרכו בעקביות כמויות נמוכות של קפה (פחות מ-2 כוסות ביום) לפני ואחרי שאובחנו בסרטן המעי הגס.
 

בנוסף, מנתוני המחקר עולה כי בקרב אנשים שאובחנו עם סרטן מעי גס בשלב מתקדם (שלב 3), כל תוספת של כוס קפה ביום הייתה קשורה בסיכון נמוך ב-18% לתמותה מסרטן המעי הגס וב-20% לתמותה מכל סיבה. לא אותר קשר דומה בקרב אנשים שאובחנו עם סרטן מעי גס בשלב מוקדם (שלב 1 ו-2).
 

לסיכום, צריכת קפה עם קפאין או בלעדיו לאחר אבחנה של סרטן המעי הגס קשורה בסיכון נמוך יותר לתמותה כתוצאה מסרטן המעי הגס או מכל סיבה. החוקרים טוענים שנדרשים מחקרים נוספים לבירור המנגנונים באמצעותם קפה עשוי להפחית את התקדמות סרטן המעי הגס.

 

המחקר פורסם במהדורת נובמבר 2017 של כתב העת Gastroenterology.

קישור לתקציר המאמר באנגלית

עלה לאתר - מרץ 2018