לתרומה
חפש
סרטן השד
הטיפול הכירורגי

שיחזור השד

עוד בנושא

Big-Bullet-SQR.gif מבוא

Big-Bullet-SQR.gif מהן שיטות השיחזור?

Big-Bullet-SQR.gif טכניקות חדשות בכריתת שד ושיחזורו
Big-Bullet-SQR.gif האם ניתן לשחזר את הפיטמה?
Big-Bullet-SQR.gif האם יש צורך בניתוח גם בשד הבריא?
Big-Bullet-SQR.gif כריתת שד דו-צדדי ושיחזור
Big-Bullet-SQR.gif לאחר הניתוח
Big-Bullet-SQR.gif שאלות שעשויות להתעורר אצל נשים העומדות לבצע שיחזור שד
Big-Bullet-SQR.gif איתך ובשבילך - מערך התמיכה, המידע והסיוע של האגודה למלחמה בסרטן לנשים המתמודדות עם סרטן השד

 

 


 

 

מבוא

מדי שנה מאובחנות בישראל כ-4,500 חולות בסרטן השד. בעבר, רבות מהן אובחנו בשלב מאוחר יחסית ונאלצו לעבור ניתוח לכריתת שד. כיום, הודות לשיפור באמצעי האבחון של המחלה, כמו גם התוכנית הלאומית לאבחון מוקדם של סרטן השד, שיזמה האגודה למלחמה בסרטן, רובן מאובחנות בשלב מוקדם יותר, דבר המאפשר לרוב, ביצוע ניתוח משמר שד למטופלת.

 

יחד עם זאת, ישנם עדיין מקרים בהם יבוצע ניתוח כריתת שד. במקרה כזה, האישה יכולה לבחור לעבור ניתוח נוסף למטרת שיחזור השד.

ההחלטה האם לעבור שיחזור שד נובעת ממניעים אישיים, המשתנים מאישה לאישה, כגון תפיסות ואמונות שונות, דימוי הגוף שנפגע, תחושותיה ביחס לסיכון בניתוח נוסף, הזוגיות ועוד.

 

בכל מקרה, מומלץ כי ההחלטה לעבור את הניתוח תתבצע לאחר קבלת כל המידע אודות הניתוח המתאים לאישה, כמו גם הסיכונים הכרוכים בו.

אם את עומדת בפני שיחזור שד, מרגישה כי המידע שניתן לך אינו מספק, אם יש לך שאלות נוספות, או שאינך שלמה עם המלצת הרופא/ה - את רשאית לבקש חוות דעת רפואית נוספת.

לכל אישה ציפיות שונות מהניתוח, ובהתאם לכך תגובתה לתוצאות. מה שנראה מתאים לגבי אחת, אינו בהכרח נכון לגבי האחרת.

 

כדאי ומומלץ, לפני ביצוע שיחזור שד, להתייעץ עם הכירורג/ית המבצע/ת את ניתוח השד, האונקולוג/ית המטפל/ת, המנתח/ת הפלסטי/ת שת/יבצע את השיחזור, כמו גם נשים שעברו את התהליך בעצמן.

 

המנתח/ת הפלסטי/ת ת/יסקור את אפשרויות השיחזור השונות המתאימות, ואת הפעולות הכירורגיות הכרוכות בהן (ישנן שיטות שיחזור שונות, המפורטות בהמשך).

 

סוג הניתוח המתאים ייקבע בהתאם לנתוניה האישיים ולהסכמתה של כל מועמדת לשיחזור.

 

המסר החשוב ביותר הוא שניתוח לשיחזור שד הוא אפשרות אותה יש לשקול לפני ניתוח להסרה חלקית או מלאה של השד.

 

אבחון סרטן שד הוא אירוע מורכב, המצריך התמודדות במקביל עם מספר תחומים, גופניים, נפשיים, משפחתיים וחברתיים. כיום, במרכזים לבריאות השד ברחבי הארץ, ישנם אנשי מקצוע, חלקם במימון האגודה למלחמה בסרטן, העומדים לרשותך, ומעניקים סיוע, תמיכה והדרכה - החל משלב האבחון ועד להחלמה .בסוף החוברת תמצאי פרק העוסק במערך השירותים והתמיכה של האגודה למלחמה בסרטן לנשים המתמודדות עם סרטן השד.

 

לתשומת לבך: במידה ותחליטי לעבור ניתוח שיחזור שד - עלייך להצטייד בטופס התחייבות לניתוח של קופת החולים בה את מבוטחת. טופס זה מכסה את הוצאות הניתוח, האשפוז ושתלי הסיליקון, במידה ותזדקקי להם, בהתאם לשיטת הניתוח. חשוב לציין כי כל הוצאות ניתוח השיחזור, למעט היריעות הביולוגיות (אשר נכון לכתיבת חוברת זו, עדיין באישורים סופיים להכללה בסל), מכוסות על ידי קופות החולים.

 

בנוסף, יש לחתום על טופס הסכמה לניתוח, בהתאם לחוק זכויות החולה, המופיע בחוברת "זכויות ושירותים - מדריך לחולים ולמחלימים מסרטן" של האגודה למלחמה בסרטן.

חוברת זו מתעדכנת מדי שנה, וכוללת מידע חיוני רב לחולים ולמחלימים מסרטן.

לקבלת חוברת מודפסת ללא תשלום - ניתן לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע'® של האגודה למלחמה בסרטן בטל.1-800-599-995.

מהו שיחזור שד?

שיחזור שד הוא פעולה כירורגית לשם יצירת שד שידמה בצורתו, ככל האפשר, לשד הטבעי של האישה. בדרך כלל, מדובר בנשים שעברו הסרה מלאה של השד, כולל הפיטמה והעטרה. לעיתים ישנם מצבים בהם ניתן לבצע שיחזור גם לאחר ניתוחי הסרה חלקית של השד - lumpectomy. חשוב לציין שהתחושה בשד המשוחזר תהיה שונה. השיחזור מתבצע בעזרת רקמות מגופה של האישה ,או על ידי שתל סיליקון, ומותאם לאופי הניתוח אותו היא עברה.

 

מידע נוסף בנושא ניתוחי שד ניתן לקרוא בחוברות ההדרכה לאחר ניתוחי הסרה מלאה וחלקית של השד. לקבלת החוברות ללא תשלום ניתן לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע'® של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 1-800-599-995.

למי מתאים שיחזור שד?

מרבית הנשים שעברו, או עתידות לעבור כריתת שד, מלאה או חלקית, יכולות לעבור ניתוח לשיחזור השד. גם נשים שעברו כריתה נרחבת או טיפול בקרינה, יכולות להתאים לשיחזור שד. בשל מגוון השיטות הנהוגות כיום, רוב המטופלות יכולות להימצא מתאימות לניתוח.

מתי ניתן לבצע שיחזור שד?

ניתן לבצע שיחזור מיד לאחר הכריתה, כלומר בזמן הניתוח בו המנתח מסיר את השד, או את הגידול הסרטני (במקרה של כריתה חלקית), או בשלב מאוחר יותר. בעבר, נהגו להמתין כשנתיים עד חמש שנים מניתוח הכריתה עד לביצוע השיחזור, מהחשש לחזרת המחלה. כיום מוסכם כי במקרים רבים ניתן לבצע שיחזור מיידי. ישנן נשים שחשוב להן לעבור מיידית את השיחזור, ולעומתן יהיו כאלו שיעדיפו להסתגל תחילה למצבן לאחר הניתוח, לפני קבלת החלטה על ביצוע שיחזור.

 

יש לציין, שמחקרים רבים הוכיחו כי לביצוע מיידי של שיחזור שד יתרונות רבים, בהם חיזוק היכולת הפסיכולוגית של המטופלת להתמודד עם המחלה, שיפור תדמית הגוף, הזוגיות ועוד. יתרה מזאת, השיחזור המיידי אינו פוגע בתהליך הטיפולים לאחר כריתת השד, או בגילוי הישנות מקומית של המחלה.

 

כדי לקבל החלטה לבצע שיחזור מיידי - יש לדון על כך עם המנתח/ת והאונקולוג/ית לפני ניתוח כריתת השד. כיום ניתן לבצע שיחזור מיידי גם בנשים שצריכות לקבל טיפולים נוספים לאחר הניתוח (כימותרפיה או טיפולים בקרינה). קיים פרוטוקול מיוחד לטיפול בקרינה בנשים בעלות שתל סיליקון, המוגן היטב מפני הקרינה עם היריעה הביולוגית (מידע נוסף בהמשך).

 

בנוסף, יש לקחת בחשבון את מצבה המשפחתי של האישה בבית, אם ישנם תינוקות או ילדים קטנים, מהו תפקודה היומיומי הנדרש וכד'. יש להתייחס לכל ההיבטים השונים, ולקבוע את המועד המתאים ביותר לביצוע ניתוח השיחזור, תוך התחשבות בתהליך ההחלמה והמגבלה בתפקוד היומיומי לאחריו.

מהם השלבים בשיחזור שד?

ישנן מספר שלבים בשיחזור שד:

 

1. יצירת בלט שד.

2. התאמת גודל השד הבריא למשוחזר, בהתאם לצורך.

3. שיחזור הפיטמה

4. שיחזור העטרה (האריאולה): העיגול הכהה שמסביב לפיטמה.

 

אין הכרח שכל אישה תעבור את כל השלבים. השלבים משתנים מאישה לאישה, ונקבעים בהתאם לנתוניה האישיים, לאישיותה, רצונה ואופי הניתוח שעברה.

חזרה למעלה >>


מהן שיטות השיחזור?

כפי שמתואר בהמשך, ישנן מספר שיטות שיחזור שונות. המנתח/ת הפלסטי/ת ת/יתאים את השיטה למטופלת תוך שקלול מספר גורמים, כגון סוג ניתוח הכריתה שעברה האישה, מצבה הבריאותי ועוד.

 

חשוב לשאול את הרופא/ה על השיטות המומלצות, ורצוי לשקול ייעוץ עם מנתח/ת פלסטי/ת נוספ/ת לפני קבלת ההחלטה הסופית. ההחלטה על שיטת הניתוח תתקבל בהתאם לשיקולי האישה והמנתח/ת.

סיליקון מהו?

סיליקון הוא שם כולל למשפחה של תרכובות כימיות, אשר הודות לאיכויותיהן המיוחדות, הן בעלות שימושים רבים בחיי היום-יום. כל אחד מאיתנו משתמש באופן קבוע בפריטים המכילים סיליקון, החל מקרם ידיים ושפתון, דרך מוצרי מזון ועד למכשירים רפואיים ושתלים, ביניהם גם שתלים המשמשים לשיחזור שד.

 

על-פי המידע הרפואי הקיים והמעודכן כיום, אין הוכחה מדעית ממשית לכך שסיליקון בו נעשה שימוש ברפואה (Medical Grade) עלול לגרום למחלות, בעיקר אלו המסווגות כ"מחלות החיסון העצמי".

 

בדיקות מדעיות שבוצעו בשנים האחרונות התירו את השימוש בשתלים המכילים ג'ל סיליקון לשימוש למטרות קוסמטיות, כמו גם בניתוחי שיחזור. ההיתר ניתן על-ידי שלטונות הבריאות האמריקאים והישראלים.

 

ניתן לבקש מהרופא/ה המנתח פרטים נוספים, בכתב ובעל- פה, אודות בטיחות השימוש בשתלי הסיליקון.

 

שיחזור באמצעות השתלת שתל סיליקון

1. השתלת השתל בניתוח אחד

בניתוח זה מתקבל בלט השד באמצעות שתל סיליקון המוכנס מתחת לשרירים המכסים את בית החזה. שתל הסיליקון מורכב ממעטפת סיליקון נוקשה, בתוכה ג'ל סיליקון ספוגי, או מי-מלח. בשיטה זו אין צורך בלקיחת רקמות, או עור מאזורים אחרים, ולכן זה ניתוח פשוט וקצר יחסית.

 

ישנה אפשרות לביצוע שיחזור באמצעות שתל סיליקון עגול או אנטומי, בצורת טיפה, הדומה למבנה השד הטבעי.

 

לאחר שיחזור בעזרת שתל סיליקון, הצלקת, ברוב המקרים, תהיה זו שנותרה לאחר ניתוח הכריתה.

 

שיטה זו אינה מתאימה במקרים הבאים:

 • כאשר האישה מעוניינת בשד משוחזר גדול.
 • כאשר המנתח נאלץ לכרות כמות ניכרת של עור השד.
 • כאשר האישה מעוניינת בשד טבעי ככל הניתן.

שחזור באמצעות השתלת תותב סיליקון בניתוח אחד

2. שיחזור באמצעות שתל בשני ניתוחים לפחות, תוך כדי מתיחת העור שנותר לאחר הכריתה

שיטה זו נעזרת בתכונת הגמישות של עור הגוף, המאפשרת לו להימתח, כמו למשל, עור הבטן בתקופת ההריון. בשיטה זו יבוצעו שני ניתוחים לפחות, כאשר משך הזמן הנדרש עד לסיום התהליך הוא שנה בממוצע.

 

בניתוח הראשון מוכנס מתחת לעור ולשרירים באזור הכריתה, מותחן רקמות. זהו בלון סיליקון, המנופח בהדרגה על-ידי הזרקת מי-מלח סטריליים לתוכו. ההזרקה מתבצעת דרך שסתום קטן הנמצא גם הוא תחת העור, אחת לשבוע- שבועיים, עד לקבלת הגודל הרצוי של השד המשוחזר. תהליך זה נמשך כשישה חודשים (מומלץ להתייעץ עם הרופא/ה לפני הניתוח על מיקום השסתום במקום נוח לאישה. בדרך כלל, הוא ממוקם באזור בית השחי).

 

לאחר שהעור נמתח דיו בכדי להכניס את השתל הקבוע, מוציאים כמות נוזלים מהמותחן עד להתאמתו לגודל שווה לשד השני. כך נקבע גודל השתל הקבוע שיושתל בניתוח השני.

 

במהלך הניפוח ולאחריו, עלולה להופיע אי-נוחות מסוימת ותיתכן הרגשה שהשד הופך נוקשה. תופעה זו נעלמת בדרך כלל 48 שעות לאחר כל פעולת ניפוח. אם תחושת חוסר הנוחות קיימת בכל זאת - יש לפנות למנתח, בכדי שישקול הוצאת מעט מהנוזל והאטת התהליך.

 

בניתוח השני מוציאים את מותחן הרקמות מהגוף ומשתילים במקומו שתל קבוע, עגול או אנטומי, בהתאם להמלצת המנתח הפלסטי.

שלבי שיחזור

השיחזור בשיטת הניפוח נמשך זמן רב יותר משיטות אחרות, אך תוצאותיו בדרך כלל משביעות רצון. שיטה זו מתאימה למרבית הנשים, בהתאם למצב העור באזור הכריתה.

3. שיחזור באמצעות מותחן רקמות בשלב אחד

ניתן לבצע שיחזור באמצעות מותחן סיליקון משולב, המבוסס על עיקרון מתיחת העור.

 

היתרון בשיטה זו הוא שהמותחן נשאר בגוף כשתל קבוע, ללא צורך בהחלפתו. בשיטה זו, השתל (העגול או האנטומי) משמש כמותחן רקמות וכשתל קבוע. השתל מושתל בזמן ניתוח הכריתה, או זמן מה לאחריו, ומורכב ממעטפת סיליקון נוקשה, כמו מותחן רגיל.

 

בשונה מהאחרון, המכיל מים בלבד, מותחן זה מכיל בנוסף למים, גם שכבת ג'ל סיליקון ספוגי, העוטפת את השקית אותה מנפחים במי-מלח. הניפוח נעשה בהדרגה, באמצעות שסתום המילוי, עד מעט מעל לגודל הנדרש. השתל נשאר במקומו, וכעבור חודשיים עד שלושה חודשים, חלק מהנוזל מופרש החוצה, עד לקבלת הגודל הרצוי.

 

בגמר התהליך, נשלף שסתום המילוי של השתל (שנמצא כל העת בגוף האישה) בפעולה שאינה מצריכה אשפוז. בחלק מהמקרים, ניתן להסתפק בשיטה זו בניתוח אחד, לעיתים יידרשו ניתוחי תיקונים ושיפורים המיועדים להשוואת השדיים.

 

לשיטה זו שני יתרונות:

 • "חיסכון" בניתוחים -כאשר מבצעים את ההשתלה בזמן הכריתה נחסכים שני ניתוחים. במקרה של ביצוע השתלה לאחר זמן מה - ייחסך הניתוח של החלפת המותחן בשתל.
 • אפשרות שינוי גודל השתל - כל עוד שסתום הניפוח נותר במקומו ניתן בהתאם לנוחיות ורצון האישה, ללא התערבות כירורגית, להגדיל את נפח השתל.

 

שיחזור באמצעות שריר, עור ושומן, מהגב, מהבטן או מהישבן

בשיטה זו נעשה שימוש בעיקר לאחר טיפול בקרינה ו/או כריתה מלאה, בעקבותיהם נפגע העור באזור הכריתה. במצבים אלו, בהם לא נותר מספיק שריר ועור בכדי ליצור שד דומה לשד הטבעי, המנתח הפלסטי מבצע את השיחזור באמצעות שריר ועור הנלקחים מאזור הבטן, או הגב.

 

1. שימוש בשריר מהגב

שריר ה"לטיסימוס דורסי" הוא שריר רחב, הממוקם במרכז הגב. חלק משריר זה, או כולו, כולל חלק מהעור שמעליו, יכולים להיות מועברים אל החזה, עם מערכת אספקת הדם שלהם, לשם שיחזור השד. לאחר מיקום השריר באזור השיחזור, מוכנס שתל סיליקון מתחת לשריר. הצלקת בחזה היא אליפטית ,בדרך כלל, והצלקת בגב היא אופקית (כך שרצועת החזייה יכולה להסתירה), או אלכסונית. השהייה בבית החולים לאחר הניתוח נמשכת כ-5 עד 10 ימים. ייתכנו הגבלה בהפעלת היד (בנשיאת חפצים), והצטברות נוזלים באזור הגב בו הוסר השריר. איור שיחזור על ידי שריר ועור מהגב.

שימוש בשריר מהגב

2. שימוש בשריר מהבטן (TRAM)

שריר ה"רקטוס אבדומיניס" הוא אחד מזוג השרירים הישרים של דופן הבטן, הנמתח מקשת הצלעות עד לעצם הבושת (פוביס(. השריר, כולו או חלקו, כולל השומן, העור שמעליו ואספקת הדם שלו, מועבר ומתועל מתחת לדופן הבטן אל דופן בית החזה.

 

בשיטה זו אין צורך בשתל סיליקון, אך תישארנה צלקת אליפטית על השד, וצלקת אופקית באיזור הבטן התחתונה. כמו כן, מיקומו של הטבור ישתנה. השהייה בבית החולים תארך כשבוע, כאשר תהליך ההחלמה הצפוי מוערך בכ-3 עד 4 שבועות, במהלכם תיתכן הגבלה בתפקוד היומיומי.

 

בכדי למנוע הופעת בקעים בדופן הבטן (עקב הסרת השריר) נתפרת בדרך כלל רשת מלאכותית פנימית לחיזוק דופן הבטן. למרות חוסר הנוחות, ניתן להגיע לתוצאות קוסמטיות טובות ביותר בשיטה זו, ויש לה מספר יתרונות:

 • ניתן לשחזר שד גדול.
 • אין צורך בשתל.
 • האישה זוכה בו זמנית במתיחת בטן קוסמטית.

3. שיחזור שד מרקמות דופן הבטן

כיום ניתן לבצע את שיחזור השד מרקמות דופן הבטן ללא שימוש, או פגיעה, בשריר הבטן הישר. הניתוח נקרא Deep Inferior Epigastric Perforator Flap - DIEP, בו מנתקים את עור הבטן התחתונה עם השומן תחתיו ,ממקומם הטבעי ,מחברים אותם בעזרת מיקרוסקופ ניתוחי לכלי דם בדופן בית החזה, ומעצבים את השד המשוחזר בהתאם לשד הבריא.

 

לניתוח בשיטה זו מספר יתרונות:

 • בדרך כלל אין חולשה ובקעים של דופן הבטן.
 • משך האשפוז קצר יותר.
 • תיתכן חזרה מהירה יותר לפעילות ולתפקוד יומיומי.
 • היכולת לעצב את השד בדרך כלל טובה יותר.

שיחזור ע

4. שיחזור שד על ידי רקמת עור ושומן מהישבן

ניתן להעביר עור ושומן מהישבן, בדרך כלל מחלקו העליון, מימין או משמאל, לשם שיחזור השד. גם כאן, מבודדים ומנתקים את כלי הדם המזינים את העור, ואת השומן, ובעזרת מיקרוסקופ ניתוחי מחברים את כלי הדם לכלי הדם בדופן בית החזה, על מנת לאפשר יצירת שד.

 

 

מהי יריעה ביולוגית?

יריעה ביולוגית היא יריעה מיוחדת (Acellular Dermal Matrix - ADM) מבוססת על רקמה אנושית, העוברת תהליך עיבוד וניקוי של התאים, כך שהיא מכילה את כל מרכיבי העור הביולוגיים, ללא גורמים העלולים לגרום לדחייתה על ידי הגוף [קיימים סוגים שונים של יריעות, כאשר נכון לזמן כתיבת החוברת "אלודרם®" (®AlloDerm) נמצאת בשימוש הרחב ביותר בארץ ובעולם].

 

היריעה הביולוגית מכסה את השתל בחלקו התחתון, ויחד עם השריר מעליו, מספקת תמיכה טובה ומפחיתה את מתח העור בחלקו התחתון של השד. עם הזמן, כלי הדם המקומיים מתחברים ליריעה, והיא משתלבת בגוף ומעבה את עור השד. השימוש ביריעות מאפשר בזמן השיחזור המיידי הכנסת שתל קבוע, ללא צורך בשימוש במותחני עור או שתלים זמניים, משמשת כתוספת רקמה המגינה על השתל (במקרים בהם יש צורך בטיפול קרינתי לאחר הניתוח), ומאפשרת עיצוב ומיקום מדויק של השתל, בסימטריה מקסימלית מול השד הנגדי.

 

החל מה- 1/1/15 השימוש ביריעה הביולוגית כלול בעלויות הניתוח שמעבירה קופת החולים לבית החולים הציבורי בו נערך הניתוח.

חזרה למעלה >>


טכניקות חדשות בכריתת שד ושיחזורו

כיום ישנן מספר טכניקות חדשות בהן נעשה שימוש בניתוחי שיחזור השד:

 

bul3 שיטת כריתה משמרת פיטמה ועטרה

בשיטה זו הגישה לשד נעשית דרך הקפל תחת השד, או סביב העטרה .החתכים שנעשים בטכניקה זו דומים לאלו של הגדלת שדיים, והשד נכרת מבלי להסיר את העטרה ואת הפיטמה. שיטה זו אינה מתאימה לכל אישה ויש להיוועץ בכירורג לגביה. יתרונה של שיטה זו הוא שימור מבני השד הטבעיים, המאפשר הגעה לתוצאה אסתטית טובה מאוד בתחום השיחזור.

 

bul3 הזרקות השומן (עם או בלי תאי אב)

בשיטה זו מבצעים שאיבת שומן מאתר אחר בגוף (בטן או ישבן), ומזריקים אותו לאזור השד. לעיתים מעשירים את השומן בתאי אב, בכדי לשפר את הסיכויים לתוצאה קוסמטית טובה יותר, ולצמצם את מספר הפעולות הניתוחיות הנדרשות.

 

שיטה זו מתאימה למצבים בהם היקף ניתוח הסרת הגידול בשד היה קטן יחסית, אם בשל כריתה חלקית, או גודל שד קטן טרם הניתוח. יש לציין, כי לאחרונה פורסמו מחקרים המטילים ספק בבטיחות שיטה זו, בעקבות פוטנציאל תאי האב להפוך תאים לסרטניים, הקושי בסריקת השד, ופענוח הדמיית השד בו הוזרק השומן.

 

bul3 אונקופלסטיקה

הטיפול הניתוחי המשלב בין אופי הכריתה לבין אפשרויות השיחזור התקדם רבות, ומרכזים רפואיים רבים מציעים טיפול כוללני בגידול הסרטני, המתחשב בתוצאה האסתטית הסופית של השד לאחר הניתוח. בגישה זו מבצעים הכירורג הכללי, המנתח הפלסטי/ית ורופאי דימות השד (המפענחים את בדיקות ההדמייה, כגון ממוגרפיה ואולטרה-סאונד), תכנון מוקדם של הניתוח, המבוסס על מיקום הגידול הסרטני, היקפו וגודלו של השד.

 

מכאן, שלא כל אישה תימצא מתאימה לעבור ניתוח בשיטה זו. המועמדות המתאימות יעברו ניתוח בו הכירורג הכללי יסיר את הגידול הסרטני, ובו זמנית, הכירורג הפלסטי ימשיך בשיחזור השד, בדומה לסוגים שונים של ניתוחי הקטנה והרמת שדיים.

 

כאן המקום להזכיר: כפי שקיים ניתוח קוסמטי משולב להרמה והגדלת שדיים, גם בכירורגיה האונקופלסטית לא תמיד מדובר בהקטנת השד. לעיתים, הניתוח דומה יותר להרמה והגדלת השד, תוך הסרת האיזור הנגוע בגידול הסרטני.

 

לאחר הסרת הגידול הסרטני, מושתל, בהתאם לצורך, שתל סיליקון. התוצאה המתקבלת מדמה את אחד משלושת הניתוחים הבאים: הקטנת שד, הרמת שד או הרמה והגדלה. באותו המעמד, או בשלב מאוחר יותר, ניתן יהיה לבצע גם ניתוח להתאמת השד הבריא. לעיתים (בעיקר בניתוח המצריך נוכחות שתל), עדיף יהיה להמתין להחלמת השד המנותח, על מנת לאפשר סימטריה טובה יותר בעת התאמת השד השני.

 

בניתוחים מסוג זה לא יוסרו הפיטמה והעטרה. מבחינה אונקולוגית, ניתוחים אלו דומים לניתוחי כריתה חלקית (השומרים ככל הניתן על מבנה השד), ולכן, מלבד הקריטריונים שהוזכרו קודם, על המועמדת לעמוד בקריטריונים האונקולוגיים של כריתה חלקית.

 

חשוב לציין

הכוח המניע לביצוע ניתוחים אלה נובע מהשאיפות האסתטיות של המנותחת, אך השיקולים האונקולוגיים הם אלו הנמצאים בראש סולם השיקולים. אם קיים ספק לגבי ההתאמה מבחינה אונקולוגית של החולה לניתוח, (גם אם היא מתאימה מבחינת מיקום, או ביחס שבין הגידול הסרטני למבנה השד), הרי שהיא לא תופנה לניתוח.

 

טכניקות חדשות אלו דורשות רמה מקצועית גבוהה, ותיאום הדוק בין המחלקות השונות, ולפיכך אינן מוצעות בכל מרכז רפואי.

 

האם ניתן לשחזר את הפיטמה והעטרה?

ניתן לשחזר את הפיטמה, אך במועד מאוחר יותר, כאשר השד המשוחזר מקבל את צורתו הסופית. כך יכול הכירורג הפלסטי לקבוע את מיקומה המדוייק של הפיטמה ולהשיג התאמה מקסימלית וסימטרית, לפיטמת השד הבריא. בדרך כלל, יש להמתין כשישה חודשים לפני ביצוע ניתוח שיחזור הפיטמה.

 

הפיטמה יכולה להיות משוחזרת במספר דרכים, כגון:

 • על ידי שימוש בעור מהשד המשוחזר עצמו.
 • על ידי השתלת חלק מהפיטמה של השד השני, הבריא.
 • על ידי עור שנלקח מאחורי האוזן, ועוד.

 

קיימות גם פיטמות סיליקון, אותן ניתן להדביק על השד המשוחזר, כפתרון זמני או קבוע. ישנן נשים המסתפקות בשיחזור הפיטמה (הבלט), ואינן ממשיכות בשיחזור העטרה.

 

שיחזור העטרה (האריאולה, המעגל הכהה סביב הפיטמה), נעשה בעבר על ידי שתל עור שנלקח מהמפשעה, עקב היותו בעל גוון עור כהה יותר. היום מקובל לבצע את שיחזור העטרה בעזרת קעקוע רפואי (מיקרו-פיגמנטציה שיקומית), בו מחדירים לעור סביב הפיטמה המשוחזרת, באמצעות מחט חשמלית, פיגמנט צבע הדומה ככל הניתן לגוון העטרה הבריאה (בדומה לכתובות קעקע), ללא צורך בניתוח נוסף. הטיפול מבוצע בהדרגה, אחת לחודש. מספר הטיפולים הנדרש תלוי בגוון העור הרצוי, ובתגובת העור הייחודית של האישה.

 

מומלץ שלא לבצע את הקעקוע בצבע שחור, או חום כהה מאד, מאחר ובצבעים אלו החלקיקים המתכתיים הם בריכוז גבוה. בכל מקרה, אם בוצע קעקוע רפואי - לפני ביצוע בדיקת MRI - יש ליידע את הצוות הרפואי על כך.

 

שיחזור העטרה באמצעות קעקוע רפואי אינו מתבצע בבתי חולים, אלא במסגרת פרטית, כאשר חלק מקופות החולים משתתפות בעלות הטיפול.

 

האם יש צורך בניתוח גם בשד הבריא?

מטרת ניתוח שיחזור שד הוא ליצור שד משוחזר, שיהיה סימטרי לשד השני, הבריא. כאשר השד הבריא גדול ונפול, קשה לעיתים, לשחזר את השד שהוסר בניתוח עד לגודל המתאים. במקרה זה יהיה צורך להקטין, או לפחות להרים, את השד הבריא, בכדי לקבל סימטריה.

 

כפי שכל אחד משלבי השיחזור נתונים לבחירתה ולהחלטתה של האישה, כך גם התאמת גודל השד הבריא. ישנן נשים המעדיפות להישאר עם חוסר סימטריה, בעוד אחרות מייחסות חשיבות רבה לשמירה על סימטריה מירבית בין השדיים, ויעדיפו לעבור ניתוח נוסף.

 

יש לציין שניתוח זה כלול בסל הבריאות, גם לגבי מי שמעוניינת לבצעו שנים לאחר הניתוח שעברה בעקבות המחלה.

 

כריתת שד דו-צדדי ושיחזור (כריתה מניעתית)

כיום, בעקבות האפשרות לבדיקת נשאות גנטית של מוטציות בגנים BRCA 1,2, והעובדה כי נשים נשאיות נמצאות בסיכון גבוה יותר לחלות בסרטן שד - ישנן נשים שלא חלו, המעדיפות לעבור מראש כריתה מונעת של שני השדיים (בעקבות נשאות או היסטוריה משפחתית).

 

בנוסף, נשאיות שחלו בסרטן שד, הבוחרות לבצע יחד עם ניתוח השד הנגוע גם כריתה (מונעת) של השד השני, יכולות לבצע באותו מעמד גם שיחזור דו-צדדי. מערכת השיקולים המנחים לשיחזור דו-צדדי דומה לזו של שיחזור חד-צדדי, אולם במצב זה קל יותר יהיה להשיג סימטריה בשיחזור על ידי תותבי סיליקון. הסימטריה בין השדיים חשובה יותר מאשר הצורה המדויקת של השד.

האגודה למלחמה בסרטן מפעילה את תוכנית "הסיכוי שבסיכון" שהוקמה במטרה להעלות את המודעות לחשיבות ביצוע בירור גנטי לחולות סרטן שד ושחלה ולקרובות משפחתן. למידע נוסף בנושא זה פנו בשיחת חינם ל'טלמידע'® של האגודה למלחמה בסרטן בטל.1-800-599-995 או הכנסו ומלאו את השאלון האינטראקטיבי של התוכנית.

חזרה למעלה >>


לאחר הניתוח

שיחזורי שד מבוצעים כבר למעלה מ-30 שנה, ושיפור הטכניקות הניתוחיות מסייעות בהפחתת הסיבוכים אפשריים. יחד עם זאת, כמו בכל הליך ניתוחי, עלולים להיווצר סיבוכים וקשיים, כפי שיפורטו להלן:

 

bul3 קשיים ומצבים העלולים להופיע מיד לאחר השיחזור

זיהום בפצע הניתוחי

סיבוך העלול לקרות לאחר כל ניתוח. אם מופיע זיהום, מטפלים בו באמצעות אנטיביוטיקה. לעיתים, הזיהום אינו חולף למרות הטיפול, ויהיה צורך בהוצאת שתל הסיליקון. במקרים אלה, מייעצים הרופא/הים לחכות 3-4 חודשים לפני השתלת שתל סיליקון חדש, או לחילופין, לבחור בשיטת שיחזור אחרת. סיבוך זה שכיח יותר לאחר שיחזור שד, שמתבצע בו זמנית עם ניתוח הכריתה.

 

הצטברות נוזלים "במיטת הפצע הניתוחי" (המטומה/סרומה)

כדי למנוע הצטברות נוזלים, דם או פלסמה, לאחר הניתוח, משאירים בזמן הניתוח צינורית סיליקון המיועדת לניקוז הנוזלים (נקז).

 

הנקזים נשלפים לאחר מספר ימים על ידי המנתח. לעיתים, על אף השימוש בנקזים, עלולה להצטבר כמות נוזלים, או ששטף דם יתפתח באזור הניתוח. התופעה יכולה להיעלם מעצמה (אם מדובר בכמות נוזלים מועטה), אך אם התופעה נרחבת יותר, הנוזלים יורחקו על ידי המנתח בניקור עם מחט ושאיבת הנוזלים, או ניקוז כירורגי והשארת נקז למשך מספר ימים.

 

לעיתים רחוקות, אם עדיין ישנה הצטברות "עיקשת" של נוזלים, יורחק שתל הסיליקון, והוא יושתל במועד מאוחר יותר.

 

כאב, אי נוחות, וירידה בתחושה

כמו בכל ניתוח, קרוב לוודאי שתופיע אי-נוחות כלשהי לאחר השיחזור. ישנן נשים החשות כאב חזק יותר מאחרות, וזקוקות לשימוש במשככי כאבים.

 

אם בשיחזור מיידי יוסר חלק מבלוטות הלימפה לשם בדיקה פתולוגית, המטופלת עלולה להרגיש, בעקבות זאת, אי-נוחות בהנעת הזרוע. חשוב להקפיד על ביצוע תרגילי פיזיותרפיה, בכדי למנוע נוקשות של הכתף.

 

תופעות לוואי אפשריות נוספות הן תחושת "הירדמות" (נימול) של אזור הזרוע הפנימי ו/או תחושת "בעירה". תופעות אלו צפויות להיעלם תוך חודשיים - שלושה, אך ייתכן ותישאר תחושה כלשהי של אזור "רדום".

 

אם הניתוח כלל שימוש בשריר מהבטן, תיתכן אי-נוחות במשך מספר שבועות בזמן כיפוף או יישור הגוף.

 

מומלץ לתמוך באזור שנותח עם הידיים, או בעזרת חגורת בטן, בזמן כיפוף או שיעול. יש להתייעץ עם הפיזיותרפיסט/ית בבית החולים בנושא זה.

 

אם הוכנס שתל (או מותחן) מתחת לשריר בית החזה, תיתכן הרגשת מתח ולחץ באיזור השריר. כמו כן, תיתכן הגבלה מסויימת בתנועת הכתף. כדי למנוע תופעות אלו, רצוי להפעיל את הכתף ולעסות את שריר בית החזה בהדרכת פיזיותרפיסט/ית, במועד קרוב, ככל האפשר, לאחר הניתוח.

 

bul3 קשיים ומצבים העלולים להופיע בשלב מאוחר יותר

התכווצות והתקשות הקופסית

לאחר השתלת סיליקון, הגוף מגיב אליה ביצירת מעטפת רקמתית סביב השתל, עקב היותו גוף זר. רקמה צלקתית זו נקראת קופסית. במשך הזמן, הקופסית מתכווצת, כחלק מתהליך הריפוי. לעיתים, מרגישים נוקשות באזור, וצורת השד משתנה. הדבר עלול לגרום להרגשת אי-נוחות, לחץ מקומי וכאב.

 

ניתן לנסות ולמנוע תופעה זו על ידי טיפול תרופתי נוגד דלקת, חיתוך או כריתת הקופסית באופן כירורגי, או באמצעות פיזיותרפיה, עיסוי חיצוני וטיפול באולטרה-סאונד לאזור שתל הסיליקון. מומלץ להתייעץ עם פיזיותרפיסט/ית ולקבל מידע נוסף על האמצעים למניעה ולהקלה על תופעות אלו. יש לציין כי טיפול קרינתי לאחר הניתוח מעלה את השכיחות לתופעה זו.

 

חשיפת השתל

חשיפת השתל לעיתים מתרחשת עקב תופעות, שתוארו לעיל, כגון: זיהום, המטומה, סרומה, או אספקת דם לקויה לעור השד המשוחזר שגורם לנמק של העור. בעקבות זאת, תפרי ניתוח השיחזור עלולים להיפתח, ולגרום לחשיפת השתל. הטיפול היחידי במקרה זה, הוא הוצאת השתל מהגוף.

 

במצב זה יש להמתין פרק זמן מסוים, על מנת לאפשר את ריפויו המלא של איזור הניתוח. רק לאחר מכן, ניתן יהיה לבצע השתלה חדשה של שתל הסיליקון.

 

נדידת השתל

במהלך הזמן, השתל עשוי לשנות את המיקום שנקבע בניתוח, ולעלות כלפי מעלה, בהשוואה לשד השני. מצב זה עלול לגרום לעיוות מבחינה אסתטית, ולקשיים ברמה התפקודית. על מנת למנוע את נדידת השתל כלפי מעלה, מומלץ לאחר הניתוח להימנע ממאמץ גופני למשך חודש ימים, ולהיעזר, לאורך זמן, בחגורה אלסטית היקפית מיוחדת, הממוקמת בחלקו העליון של השד, שמהדקת ומקבעת את השתל למקומו, ומונעת את נדידתו כלפי מעלה.

 

קפלים בדפנות השתל

במידה והשתל/מותחן, בו נעשה שימוש בניתוח השיחזור, אינו מלא כראוי בנוזלים, או שהרקמה הרכה, המכסה את השתל, הינה דקה, ניתן למשש קפלים בדפנותיו. מצב זה עלול להתרחש, בעיקר, אצל נשים רזות. במקרה זה, ניתן להחליף את השתל/מותחן בשתל קבוע אחר. השתל המוחלף יהיה בעל נפח קטן, או גדול מהנוכחי, או בעל צורה שונה, אנטומית, אשר תותאם אישית לגוף האישה.

 

פריצה או דליפה של השתל

פריצה של השתל אינה שכיחה, ונובעת בעיקר מבלאי, או מחבלה קשה. במקרה זה, חל שינוי בצורת השד, מופיעים לעיתים כאבים, או אי נוחות, ויש צורך לבצע ניתוח מורכב יותר, בו יוצאו השתל והקופסית בשלמותם. לעיתים, דולפות טיפות מיקרוסקופיות של סיליקון, ויש צורך לבצע מעקב תקופתי אחר תקינות השתל, באמצעות בדיקות הדמייה (ממוגרפיה, אולטרה סאונד, תהודה מגנטית - MRI).

חזרה למעלה >>


שאלות שעשויות להתעורר אצל נשים העומדות לבצע שיחזור שד

כיצד נראה השיחזור במציאות?

אף-על פי שלא ניתן להשיג סימטריה מלאה, השד המשוחזר ייראה דומה, ככל האפשר, לשד הטבעי. יחד עם זאת, השאיפה היא להגיע לתוצאה שתיראה טובה בתוך החזייה. ייתכן שוני במלאות השד ובצורת תנוחתו.

 

השד המשוחזר יהיה נפול פחות מהשד הטבעי. בזמן מתיחת העור בתהליך השיחזור, הרקמות נוקשות יותר, אך הן תתרככנה, בדרך כלל, בסוף התהליך.

 

בכדי להבין טוב יותר את התהליך, מומלץ להיפגש עם אישה שעברה ניתוח שיחזור שד, וכן לראות תמונות של שיחזורים שנעשו ע"י המנתח.

 

מהו הניתוח הנותן את התוצאות הטובות ביותר מבחינה קוסמטית?

אין למעשה ניתוח הנותן את התוצאות הטובות ביותר. לכל מועמדת הניתוח המתאים לה, לגופה, ולתנאים המיוחדים בהם היא מצויה בעת הכריתה והשיחזור. כל מרכז רפואי מיומן בניתוחי שד יעמיד לרשות המנותחות צוות מנתחים אשר יציע מגוון שיטות שיחזור, בהתאם למצבן האישי.

 

מהו ניתוח שיחזור השד הפשוט ביותר?

הכנסת שתל סיליקון קבוע. כפי שהוסבר, ניתן לבצע זאת רק בחלק מהנשים, ועדיף על ידי שתל עגול או אנטומי.

 

מהו משך ההחלמה מן הניתוח?

משך ההחלמה תלוי בסוג הניתוח ובמצב בריאותה הכללי של האישה. רוב הנשים חוזרות לתפקוד רגיל בתוך 4 עד 8 שבועות. במידת האפשר, מומלץ להקדיש תקופת זמן למנוחה והסתגלות, להחלמה ולהתאוששות. נשים רבות מרגישות שהן יכולות לנהוג במכונית 3-4 שבועות לאחר הניתוח. הדבר משתנה מאישה לאישה, ומותנה בתחושות הכאב או אי-הנוחות האישיות הנגרמות כתוצאה מהזזת הזרוע. במקרה של ניתוח באזור הבטן, ההחלמה תמשך זמן רב יותר.

 

האם ישנן הוראות מיוחדות או אמצעי זהירות כלשהם לאחר הניתוח?

כירורגים רבים ממליצים להשתמש בקרם שומני, אותו יש להחדיר בתנועות עיסוי לעור השד המשוחזר. הסיבות לכך הן:

 • הקרם שומר על אלסטיות ולחות העור.
 • פעולות העיסוי גורמות להפחתת הסיכון להיווצרות קופסית סיבית סביב לשתל.

יש להתייעץ בנושא זה עם הרופא/ה/ה המנתח/ת, ועם הפיזיותרפיסט/ית. על מנת שהצלקות הניתוחיות תהיינה שטוחות ואסתטיות, מומלץ לאחר הריפוי המלא של הצלקות, לטפל בהן עם יריעות/תכשירי סיליקון למשך מספר חודשים. 

 

כיצד ישפיע השיחזור על תנועת הזרוע?

במשך 6-4 שבועות יגדלו בהדרגה טווחי התנועה של הזרוע. חשוב למלא אחר הוראות הפיזיותרפיסט/ית, בכדי למנוע התקשות של הכתף ומוגבלות בתנועה. במקרה שבניתוח הוסרו בלוטות לימפה מבית השחי, תורגש אי-נוחות, אך בטווח הארוך לא תהיינה מגבלות בתנועות הזרוע.

 

האם יש לבדוק את השדיים לאחר השיחזור?

חשוב להכיר את השד/יים המשוחזר/ות ולדווח לרופא/ה המטפל/ת על כל שינוי, גם במסגרת המעקב הרפואי התקופתי שלאחר הניתוח.

 

מהי כריתת שד מניעתית?

כריתת שד מניעתית מבצעות נשים הנמצאות בסיכון גבוה לחלות בסרטן השד. ההחלטה לבצע כריתה מניעתית מתקבלת רק לאחר ייעוץ גנטי, הבודק את הסיפור המשפחתי והרקע למחלה, תוצאות בדיקה לנשאות גנטית, כמו גם בקשה של האישה, החוששת לחלות בסרטן השד.

 

האם ניתן ללבוש חזייה לאחר השיחזור?

שאלה זו יש להפנות למנתח/ת הפלסטי/ת שביצע/ה את השיחזור. חלק מהמנתחים הפלסטיים ממליצים למטופלות ללבוש לבוש התומך בשד המשוחזר במשך כשלושה חודשים לאחר הניתוח, ביום ובלילה, בכדי להבטיח את חיזוקו של השתל, ולמנוע את תזוזתו.

 

מנתחים אחרים סבורים שאין צורך באמצעים אלו, וממליצים למטופלות ללבוש את החזייה כרגיל, או שלא להשתמש בה כלל. לטענתם, כוח הכבידה מעודד את מראהו הטבעי של השד.

 

קיימות חזיות מיוחדות, אלסטיות, אליהן מחוברת חגורה בשוליים העליונים של החזיה. החגורה מפעילה לחץ על האזור המנותח, ושומרת על השתל מפני תזוזה. בשיחזור שד מהבטן מומלץ להימנע מלבישת חזייה במשך חודש על מנת למנוע פגיעה אפשרית באספקת הדם לרקמות. מומלץ להתייעץ בנושא זה עם המנתח/ת הפלסטי/ת.

חגורה אלסטית ללבישה

מהו אורך החיים של שתל סיליקון?

אורך החיים של השתלים הנמצאים בשימוש כיום נע בין 15 ל-30 שנה בממוצע. לשיחזור באמצעות שתלי סיליקון יש להתייחס כניתוח המצריך ניתוחי תחזוקה במהלך השנים, בהתאם לצורך, כגון החלפת שתל, תיקון שד שני, טיפול בקפסולה ועוד. טיסה או צלילה אינן משפיעות על שתל הסיליקון. קשה מאד לגרום לו נזק (הדבר מצריך פגיעה בעוצמה חזקה בשד).

 

האם הצורך לקבל טיפול כימי מונע אפשרות לשיחזור?

לא בהכרח. התשובה לשאלה זו תינתן לאחר התייעצות בין האונקולוג/ית למנתח/ת הפלסטי/ת.

 

האם ניתן לקבל טיפול בקרינה לאחר השיחזור?

כיום ניתן בעקרון, לבצע שיחזור מיידי גם אצל נשים הצריכות לעבור טיפולים בקרינה לאחר ניתוח כריתת השד. עם זאת, הנושא יוחלט לאחר התייעצות בין האונקולוג/ית המטפל/ת באישה. 

 

האם ניתן לערוך ממוגרפיה לאחר שיחזור שד?

נשים שעברו שיחזור שד באמצעות שתל סיליקון אינן צריכות לעבור ממוגרפיה, אלא לבצע אחת לשנה בדיקה ידנית של כירורג/ית שד, בדיקת אולטרה-סאונד, ובהתאם לצורך ולהתוויה (למשל במקרה של אישה נשאית מוטציה בגן BRCAf 1/2) - בדיקת MRI שדיים. אישה שעברה הגדלת שד על ידי שתל סיליקון (שלא מסיבות רפואיות(ומגיעה לבדיקת ממוגרפיה - חשוב כי תיידע את הטכנאי/ת והרנטגנולוג/ית על כך.

 

האם לאחר שיחזור שד קיים קושי בביצוע בדיקות כלשהן?

לעיתים יש קושי בביצוע אקו לב לאחר שיחזור עם סיליקון. מומלץ להתייעץ עם האונקולוג/ית בנוגע לשיטות בדיקה אפשריות אחרות. בכל מקרה, בטרם ביצוע בדיקות הדמייה כלשהן, חשוב ליידע את מבצעי הבדיקה על השיחזור, ולהתייעץ עם המנתח הפלסטי בנוגע לנוכחות מתכות בכפתור הניפוח של מותחן הרקמות, במידה וקיים.

 

 

חשוב לזכור! שיחזור שד הוא ניתוח בחירה. יש לשקול היטב ולהתייעץ עם אנשי מקצוע, כמו גם בני המשפחה, אם לבצע את השיחזור, ואם כן - לשקול מתי, היכן ובאיזו שיטה.

חזרה למעלה >>


איתך ובשבילך - מערך התמיכה, המידע והסיוע של האגודה למלחמה בסרטן לנשים המתמודדות עם סרטן השד

ההתמודדות עם סרטן השד הוא תהליך מורכב, המלווה בחרדות ושינויים בתחומים רבים: גופניים, נפשיים, משפחתיים וחברתיים. במרכזים לבריאות השד בבתי החולים עומדים לרשות האישה אנשי מקצוע היכולים לתת הדרכה, תמיכה, הכוונה וליווי.

 

האגודה למלחמה בסרטן מפעילה מערך מידע, סיוע, הדרכה ותמיכה ארצי ללא תשלום לחולות סרטן השד, מחלימות ובני משפחותיהן:

 

bul3 'יד להחלמה' - איתך ובשבילך, מרגע האבחנה ועד להחלמה

'יד להחלמה' של האגודה למלחמה בסרטן מורכב כולו מנשים מתנדבות שהתמודדו עם סרטן השד, ועברו הכשרה מיוחדת, המאפשרת להן לעמוד לצד הנשים המתמודדות עם המחלה. המתנדבות מותאמות לחולות בגיל ובשפה, ומסייעות להן בהתלבטויות השונות, במתן מידע ותמיכה רגשית ומעשית, מתוך ניסיונן האישי.

 

נשים המעוניינות בתמיכה וסיוע, כמו גם נשים המעוניינות להתנדב ולהצטרף למעגל התמיכה של 'יד להחלמה' מוזמנות אף הן לפנות בטל. 1-800-36-07-07 או בלחיצה על הכפתור הוורוד באתר האגודה למלחמה בסרטן באינטרנט.

 

 

bul3 רשת אחיות ועו"ס מתאמות הטיפול בסרטן השד

שירות, שהוקם ביוזמת ומופעל בתמיכת האגודה למלחמה בסרטן במרבית בתי חולים בארץ, במסגרתו אחיות ועובדות סוציאליות מלוות את האישה שחלתה בסרטן השד מרגע האיבחון, ומעניקות ייעוץ, הכוונה, תמיכה וליווי, בתהליך הטיפול, המעקב והשיקום.

האחיות והעו״ס נפגשות במהלך השנה במטה האגודה לקבלת הדרכה ועדכון שוטף.

 

פרטים ניתן לקבל בשיחת חינם ל׳טלמידע' ®, בטל. 1-800-599-995 או במחלקת שיקום ורווחה של האגודה למלחמה בסרטן, בטל. 03-5721678

 

 

bul3 "להיראות טוב - להרגיש טוב יותר"

פרוייקט במימון האגודה למלחמה בסרטן במסגרתו אנשי צוות מתחום הקוסמטיקה, האיפור ועיצוב השיער, מטפלים בהתנדבות בנשים חולות סרטן במכונים האונקולוגיים, בסניפי האגודה למלחמה בסרטן ובקהילה.

 

המטופלות מקבלות טיפול קוסמטי והדרכה כיצד לטפל בפניהן ובשיערן ו/או להתאים תספורת או פיאה. כל זאת, במטרה להעלות את מצב הרוח, לשפר את ההרגשה וכך לסייע בתהליך ההתמודדות עם המחלה ועם השפעות תופעות הלוואי שלה.

 

בנוסף, פועל בבית מטי, בית האגודה למלחמה בסרטן בגבעתיים, מרכז טיפוח והשאלת פיאות. למידע נוסף והצטרפות ניתן לפנות לטל. 03-5721618.

 

bullet_3 למידע נוסף על הפרוייקט "להיראות טוב להרגיש טוב יותר"

 

bul3 'מחלימים לחיים בריאים'®

תוכנית ייחודית בפריסה ארצית המלווה מחלימים מסרטן בדרכם חזרה לשגרת חיים בריאה. במסגרת התוכנית, המתקיימת בכ-40 סניפי האגודה במהלך השנה, כמו גם במרכזי התמיכה, מתקיימת סדרת מפגשים בהנחיית אנשי מקצוע בנושאים הרלבנטיים, כגון תזונה מותאמת למחלימים, התמודדות עם תופעות לוואי, אינטימיות ומיניות ועוד. למידע נוסף והצטרפות ניתן לפנות לטל. 03-5721678.

 

bul3 'צעדים לאיכות חיים'®

פרוייקט ייחודי של האגודה למלחמה בסרטן שמטרתו לחשוף חולים ומחלימים מסרטן ליתרונות הבריאותיים הגלומים בפעילות הגופנית, לעודדם לשלב פעילות מתוכננת ומובנית בשגרת חייהם, ולהעניק לאלו שיבחרו לאמץ ולהשתלב בתוכנית, ייעוץ וליווי מקצועי.

 

הפרויקט מופעל במכונים האונקולוגיים ברחבי הארץ, במרכזי התמיכה של האגודה ובסניפי האגודה ברחבי הארץ. למידע נוסף ולהצטרפות לתוכנית ניתן לפנות לטל. 03-5721618.

 

bul3 קבוצות תמיכה

האגודה מפעילה קבוצות תמיכה ללא תשלום המונחות על-ידי אנשי מקצוע ברחבי הארץ, ביניהן קבוצות תמיכה לזוגות, קבוצות תמיכה לנשים צעירות בגילאי 20-30 המתמודדות עם מחלת הסרטן, קבוצת תמיכה לנשים בריאות הנמצאות בסיכון, נשים חולות סרטן בשלב מתקדם ועוד. לפרטים ולהצטרפות ניתן לפנות לטל.03-5721678.

 

bul3 הדרכת הורים שאחד מהם חולה בסרטן

כאשר אחד מההורים חולה בסרטן - המשפחה כולה נכנסת לתקופת התמודדות קשה ומורכבת, כולל ילדי המשפחה. מתוך רצון להגן על ההורים בתקופה זו, ולסייע להם במתן תמיכה ומידע, מפעילה האגודה שירות הדרכת הורים במסגרתו ניתנים כלים, הדרכה וסיוע בהתמודדות עם שאלות כגון כיצד לספר לילדים, כיצד להתמודד כמשפחה בתקופת הטיפולים ועוד. למידע נוסף והצטרפות ניתן לפנות לטל. 03-5721678.

 

 bul3מרכזי התמיכה והסיוע "חזקים ביחד" של האגודה למלחמה בסרטן

מרכזי התמיכה של האגודה למלחמה בסרטן פועלים כיום בגבעתיים, חיפה, ירושלים ועפולה, בשיתוף פעולה עם 'בית אידי מעגן' בבאר-שבע, ובסניפי האגודה ברחבי הארץ. מרכזי התמיכה משמשים בית בקהילה לחולים, למחלימים ולבני משפחותיהם. המרכזים מציעים מגוון פעילויות המסייעות בהתמודדות הנפשית והפיזית עם המחלה, כגון קבוצות תמיכה, פעילויות גוף-נפש, סדנאות אומנות שונות, בישול בריא ועוד.

 

בנוסף, מעניקים המרכזים תמיכה, ליווי ומידע לכל אורך תהליך ההתמודדות, השיקום וההחלמה. למידע נוסף ניתן לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע'® של האגודה למלחמה בסרטן בטל.1-800-599-995.

bul3 שירות ייעוץ ארצי בנושאי מיניות ודימוי גוף

האגודה למלחמה בסרטן מעניקה ייעוץ בנושאי מיניות לחולות סרטן (כמו גם לחולים) ולבני משפחותיהן. השירות ניתן חינם לכל פונה וכולל מידע אודות השלכות מחלת הסרטן על המיניות, דימוי הגוף, ייעוץ באשר לאפשרויות טיפול ושיקום תפקוד מיני, פוריות, והכוונה למומחים מקצועיים בתחום. לקביעת תור והתייעצות ניתן לפנות לטל. 03-5721643 או לפורום מיניות באתר האגודה למלחמה בסרטן באינטרנט.

 

bul3 ה'טלמידע'®

האגודה מפעילה את מוקד ה'טלמידע'® הטלפוני בשפות עברית, רוסית וערבית, ומפיצה חומרי הסברה רבים ומגוונים בשלושת השפות, ובכל הנושאים, כולל סרטן השד. כמו-כן, מפעילה האגודה מרכז מידע המקושר למאגרי מידע ברחבי העולם, ואתר אינטרנט המתעדכן באופן שוטף, וכולל מאגר מחקרים קליניים עדכניים. ה'טלמידע'® בשיחת חינם: 1-800-599-995, מרכז המידע: info@cancer.org.il או 03-5721608.

 

bul3 מוקד ה'טלתמיכה'

האגודה מפעילה את מוקד התמיכה הטלפוני בשפות עברית ורוסית, המעניק עזרה ראשונית מיידית לחולי סרטן והקרובים אליהם, הנמצאים במצוקה נפשית, וזקוקים לסיוע תמיכתי ראשוני ולאוזן קשבת. בהתאם לצורך, הפונים מנותבים להמשך טיפול בבית החולים או במסגרת הקהילה. ל'טלתמיכה' ניתן לפנות בטל.1-800-200-444.

 

bul3 פורומים אינטרנטיים של האגודה למלחמה בסרטן

באתר האגודה ישנו מערך פורומים נרחב הכולל 18 פורומים בנושאים שונים, בהם פורום סרטן השד, המנוהל במשותף על ידי שלושה אנשי מקצוע מומחים בתחום, פורום לנשים נשאיות הנמצאות בסיכון, פורום תזונה למתמודדים ולמחלימים מסרטן, פורום יעוץ מיני למתמודדים עם סרטן, זכויות חולים ועוד. גולשי האתר מעלים שאלות אישיות רבות, הנוגעות למחלה, ונענות על-ידי המומחה המתאים במקצועיות. 

 

 

 

האגודה למלחמה בסרטן עומדת לצידך מרגע האבחנה ועד להחלמתך המלאה ומאחלת לך בריאות איתנה.

חזרה למעלה >>


יד להחלמה
נשים שהחלימו מסרטן השד תומכות בנשים שזה עתה חלו
קראי עוד
תודתנו נתונה ל:
פרופ' קליני ירון הר-שי, מנהל היחידה והמחלקה לכירורגיה פלסטית, מרכזים רפואיים כרמל ולין חיפה, המרפאה האונקו פלסטית, מרכז רפואי לין חיפה;

פרופ' חבר קליני אייל וינקלר, מנהל המחלקה לכירורגיה פלסטית במרכז הרפואי שיבא ע"ש תל השומר;

דר' יואב ברנע, מנהל היחידה לשיחזור השד, המרכז הרפואי תל אביב ע"ש סוראסקי.
ינואר 2016
מידע זה נכתב בכדי לסייע לך ולבני משפחתך להבין ולדעת יותר על שיחזור השד. אנו מקווים שהמידע יוכל לענות על חלק משאלותיך בנוגע לאבחנה ולטיפול. איננו יכולים לייעץ לך מהו הטיפול הטוב ביותר עבורך, כיוון שעצה כזאת יכול לתת לך רק הרופא המטפל בך, המכיר את כל הרקע הרפואי שלך ואת עובדות מחלתך בהווה. הכתוב מנוסח בלשון זכר, אך מתייחס לנשים וגברים כאחד, מטופלים ומטפלים כאחד.
* הכתוב מנוסח בלשון זכר, אך מתייחס לנשים ולגברים כאחד.