לתרומה
חפש
מידע לחולים
תרופות וטיפולים

אריתרופויאטין - (EPO) Erythropoietin (אפרקס® - ®Eprex)

עוד בנושא
מידע לחולים
מוקדי מידע ותמיכה
מעון צ'ארלס קלור
פורומים מקצועיים
תרופות וטיפולים
תרופות וטיפולים במחלת הסרטן
תרופות וטכנולוגיות לטיפול במחלת הסרטן
רשימת התרופות והטכנולוגיות שנכנסו לסל הבריאות
בתי מרקחת המוכרים תרופות בהנחה -כתב העדר אחריות
הטיפול הניתוחי (כירורגי)
תרופות וטיפול כימותרפי
טיפול קרינתי (רדיותרפיה)
תרופות וטיפול הורמונלי
טיפול ביולוגי (מכוונן, ממוקד מטרה)
אימונותרפיה
מרפאות עור לחולי סרטן
מרפאות קרדיו-אונקולוגיות
קנאביס רפואי לחולי סרטן
טיפול בתא לחץ לנזקי קרינה
טיפול פוטו דינמי
סטרואידים
גורמי גדילה המטופוייטיים
בדיקה גנומית מקיפה
כאב והטיפול בו
רפואה משלימה וסרטן
תזונה לחולה סרטן
השתלת תאי גזע ומח עצם
שירות ייעוץ בנושא טיפול תומך וסוף החיים
טיפול תרופתי לגמילה מעישון
קבוצות ומרכזי תמיכה
מחקרים קליניים בישראל
התמודדות ושיקום
פעילויות למחלימי סרטן
זכויות חולי הסרטן
ארועים וימי עיון
סקירת מאמרים
סיפורי התמודדות
חיים עם סטומה
שירות ייעוץ בנושא טיפול תומך וסוף החיים
אתר 'כמוני'
אתרים נוספים
גנטיקה וסרטן

האריתרופויאטין (EPO) היא סוג של חלבון, המיוצר בגוף באופן טבעי. חלבון זה מעודד את מוח העצם לייצר תאי דם אדומים. כאשר ספירות תאי הדם האדומים נמוכות (מצב הקרוי אנמיה) ניתן לקבל טיפול באריתרופויאטין, כתחליף לעירוי דם.

 

מדוע מקבלים אריתרופויאטין?

תפקידם של תאי הדם האדומים, המכילים המוגלובין, הוא לשאת את החמצן לאורך הגוף. אחת מתופעות הלוואי העיקריות של טיפול כימותרפי היא ייצור לא מספק של תאי דם על ידי מוח העצם. היות ומשך החיים של תאי הדם האדומים ארוך מזה של תאי הדם הלבנים, הרי שבשלב ראשון מופיע מחסור בתאי הדם הלבנים ורק מאוחר יותר מופיעה השפעת הכימותרפיה על תאי הדם האדומים. לכן לקראת סיומו של הטיפול הכימותרפי, או לאחר מספר רב של טיפולים, ספירות תאי הדם האדומים צונחת. מחסור בתאי דם אדומים יגרום לך לתחושת עייפות ולעיתים אפילו לחוסר נשימה. טיפול באריתרופויאטין יסייע להגדיל את ספירות תאי הדם האדומים בגופך וכך יקל על תסמיני האנמיה. ההשפעה על רמות תאי הדם האדומים מתחילה לאחר 2-3 שבועות של טיפול. במהלך הטיפול באריתרופויאטין תעבור בדיקות דם שגרתיות, על מנת לוודא שרמות תאי הדם האדומים שלך מצויות בטווח הנורמלי.

 

כיצד היא נראית?

האריתרופויאטין היא נוזל שקוף המאוחסן בבקבוק זכוכית או במזרק שמולא מראש.

 


רישום התרופה בסל שירותי הבריאות בישראל

סל שירותי הבריאות מכיל רשימה מוגדרת של בדיקות, תרופות, תכשירים וטיפולים שחברי קופת החולים זכאים לקבל מהקופה שלהם, מתוקף חוק ביטוח בריאות ממלכתי. הסל מתעדכן אחת לשנה.

לצד כל תרופה או טיפול בסל רשומים התנאים והמגבלות לקבלתו במסגרת הסל (אוכלוסיית יעד, סוג מחלה, שלב המחלה, סוג ומספר קווי טיפול קודמים ופרמטרים קליניים נוספים). תנאים ומגבלות אלה נקראים "התוויה".

התנאים והמגבלות המלאים מפורטים באתר כל הבריאות של משרד הבריאות, והם אלה המחייבים את הקופות במתן אישור לקבלת התרופה.

בישראל האריתרופויאטין רשומה לטיפול באנמיה חמורה (severe anemia) בחולי אי ספיקה כלייתית כרונית, אנמיה ממחלה ממאירה, מיאלומה נפוצה,תסמונת מיאלודיספלסטית (myelodisplastic syndrome).

כיצד מקבלים אותה?

לרוב התרופה ניתנת בצורת זריקה מתחת לעור (תת-עורית), באזור הירך או הבטן. תדירות הזריקה נעה בין פעם אחת בשבוע לחמש פעמים בשבוע, זאת על פי עצת הרופא. אתה, או האדם המטפל בך, תוכלו ללמוד כיצד להזריק את התרופה, על מנת להמשיך את הטיפול בבית. אפשרות אחרת היא שאחות מחוזית, או אחות ממרפאת הרופא הכללי, תגיע אל ביתך על מנת לתת לך את הזריקה.

 

תופעות לוואי אפשריות

בדומה לתרופות רבות אחרות, אריתרופויאטין עלולה לגרום לתופעות לוואי שונות. תגובתו של כל אדם לטיפול היא ייחודית. ישנם אנשים החווים מעט מאוד תופעות לוואי, בעוד אחרים מדווחים על תופעות רבות יותר. בהמשך מפורטות תופעות הלוואי השכיחות יותר כתוצאה מהשימוש בתרופה, על מנת שתוכל להיות מודע להשלכות השונות של הטיפול. עם זאת, ישנן תופעות לוואי נדירות שאינן מפורטות בדף המידע. אם אתה מבחין בתופעות אחרות, שאתה חושב כי הן קשורות למחלה, תוכל לפנות לצוות המטפל. במהלך הטיפול יתבצעו מפגשים שגרתיים בינך ובין הרופא שלך במטרה לעקוב אחר השפעות הטיפול. זכור כי בכל בעיה או שאלה אתה יכול לפנות אל הצוות המטפל בך.

 

רשימת תופעות הלוואי השכיחות

תסמינים דמויי-שפעת -  ישנם מטופלים החווים תסמינים דמויי-שפעת, כגון כאב ראש, כאבי פרקים, חולשה, סחרחורת ועייפות. תופעות מסוג זה שכיחות בעיקר בתחילת הטיפול. הרופא שלך יוכל לרשום לך משככי כאבים, כדוגמת אקמול, על מנת להקל את התופעות הללו.

פריחה בעור -  אתה עשוי לפתח פריחה מגרדת בעור.

לחץ דם גבוה - במהלך הטיפול באריתרופויאטין יעקוב הרופא אחר לחץ הדם שלך.

עייפות ותחושה כללית של חולשה - בשל הופעתן של תופעות לוואי מסוג זה חשוב כי תפנה זמן רב למנוחה. מיד נוסף בנושא תוכל למצוא בחוברת 'תשישות ועייפות אצל חולי סרטן' של האגודה למלחמה בסרטן.

 

משך הטיפול

הטיפול ב- EPO ניתן, בדרך כלל, בעקבות אבחנה של אנמיה. הטיפול עשוי להימשך עד חודש ימים לאחר סיום הטיפול הכימותרפי, או עד לפתרון בעיית האנמיה.

 

מידע נוסף

על מנת לעודד את ייצור תאי הדם האדומים, אתה עשוי לקבל כדורי ברזל.

את האריתרופויאטין יש לאחסן במקרר.


מידע זה מבוסס על מאגר  והותאם לצרכי הארץ
תודתנו נתונה לפרופ' ג'מאל זידאן, מנהל היחידה האונקולוגית בביה"ח רבקה זיו, בצפת, על הארותיו והערותיו

המידע מעודכן לאוקטובר 2004. בימים אלו נמצא המידע בתהליכי עדכון ויתכנו בו שינויים.

ניתן להתקשר למרכז המידע, טל. 03-5721608 לפרטים.

המידע כתוב בלשון זכר, אך מתייחס לנשים וגברים כאחד.