לתרומה
חפש
מידע לחולים
תרופות וטיפולים

אנזלוטאמיד - Enzalutamide - (אקסטנדי® - ®Xtandi)*

עוד בנושא
מידע לחולים
מוקדי מידע ותמיכה
מעון צ'ארלס קלור
פורומים מקצועיים
תרופות וטיפולים
תרופות וטיפולים במחלת הסרטן
תרופות וטכנולוגיות לטיפול במחלת הסרטן
רשימת התרופות והטכנולוגיות שנכנסו לסל הבריאות
בתי מרקחת המוכרים תרופות בהנחה -כתב העדר אחריות
הטיפול הניתוחי (כירורגי)
תרופות וטיפול כימותרפי
טיפול קרינתי (רדיותרפיה)
תרופות וטיפול הורמונלי
טיפול ביולוגי (מכוונן, ממוקד מטרה)
אימונותרפיה
מרפאות עור לחולי סרטן
מרפאות קרדיו-אונקולוגיות
קנאביס רפואי לחולי סרטן
תרופות וטיפולים שונים נוספים
כאב והטיפול בו
רפואה משלימה וסרטן
תזונה לחולה סרטן
השתלת תאי גזע ומח עצם
שירות ייעוץ בנושא טיפול תומך וסוף החיים
טיפול תרופתי לגמילה מעישון
קבוצות ומרכזי תמיכה
מחקרים קליניים בישראל
התמודדות ושיקום
פעילויות למחלימי סרטן
זכויות חולי הסרטן
ארועים וימי עיון
סקירת מאמרים
סיפורי התמודדות
חיים עם סטומה
שירות ייעוץ בנושא טיפול תומך וסוף החיים
ביטוח לאומי ורשות המיסים
אתר 'כמוני'
אתרים נוספים
גנטיקה וסרטן

דף מידע זה מתאר את התרופה אנזלוטמיד (המוכרת גם בשמה המסחרי אקסטנדי), את אופן נטילתה ותופעות הלוואי האפשריות כתוצאה מהשימוש בה. מומלץ לעיין בדף המידע יחד עם חוברת האגודה למלחמה בסרטן העוסקת במחלתך, ובה מידע ועצות נוספים. ייתכן שהתרופה תוצע לך במסגרת מחקרים קליניים הבודקים את יעילות הטיפול במחלתך.
 
תגובתו של כל אדם לטיפול הניתן לו היא ייחודית. חלק מהאנשים חווים מעט מאוד תופעות לוואי, בעוד אחרים חווים יותר. במהלך הטיפול, תיפגש בקביעות עם הרופא המטפל שיעקוב אחר השפעות הטיפול.


אם אתה חווה תופעה שאינה מובאת בדף זה - דווח על כך לרופא המטפל בך.

 

* או תרופות המכילות חומר פעיל זהה בעלות שמות מסחריים אחרים.

** המידע כתוב בלשון זכר, אך מתייחס לנשים וגברים כאחד.

מהי התרופה וכיצד היא פועלת?

אנזלוטמיד היא תרופה מסוג אנטגוניסט לקולטן אנדרוגן ומהווה טיפול הורמונלי, המיועד למחלות סרטן המתאפיינות בגידול הרגיש להורמונים, דוגמת סרטן הערמונית. כדי לגדול ולהתפתח, סרטן הערמונית זקוק להורמונים גבריים המכונים אנדרוגנים שכוללים את הורמון הטסטוסטרון.


התרופה חוסמת את פעילות ההורמונים  הגבריים בכך שהיא מונעת מהם לאותת לתאי הסרטן לגדול. בצורה כזו, התרופה אנזלוטמיד יכולה להקטין את הגידול או לעכב את הגדילה של תאי הסרטן.

אופן נטילת התרופה

אנזלוטמיד היא כמוסה שנוטלים אחת ליום. יש לבלוע אותה בשלמותה עם כוס מים. חשוב להקפיד על נטילת התרופה במינון ובאופן שנקבעו עבורך. אין להפסיק את התרופה מבלי להתייעץ עם הרופא המטפל. אם נטלת בטעות כמות גדולה מזו שנרשמה לך, חשוב לדווח על כך מידית לרופא שלך.


אם שכחת ליטול את התרופה בזמן, טול אותה ברגע שתיזכר, ואם עבר יום שלם, טול את המינון הרגיל ביום למחרת. אין ליטול מינון כפול של התרופה. דווח מיד לרופא שלך אם עבר יותר מיום מאז נטלת את התרופה.

תופעות לוואי אפשריות

בדף מידע זה מתוארות תופעות הלוואי השכיחות ביותר ותופעות ששכיחותן נמוכה יותר, במטרה לתת לך מידע מוקדם על תופעות אפשריות כתוצאה מהשימוש בתרופה.

הרופא שלך יכול לרשום לך תרופות לטיפול בחלק מתופעות הלוואי. הקפד על נטילת התרופות על פי ההנחיות על מנת להפיק מהן את התועלת המרבית. הצוות המטפל בך יוכל לייעץ לך על דרכים נוספות להקלה על תופעות הלוואי. לאחר סיום הטיפול, יחול שיפור בתופעות הלוואי.

עייפות וחולשה

התרופה עלולה לגרום לך לחוש עייף וחלש במהלך הטיפול ולאחריו. נסה לנוח ככל הנדרש ולא להתאמץ יותר מדי. כדי לאזן את העייפות מומלץ לבצע פעילות גופנית קלה, כגון הליכות קצרות.


התייעץ עם הצוות המטפל לגבי פעילות גופנית מתאימה עבורך.

האגודה למלחמה בסרטן מפעילה את פרויקט 'צעדים לאיכות חיים'® החושף את חולי הסרטן ליתרונותיה הבריאותיים של פעילות גופנית, מעודדם לשלב פעילות מתוכננת ומובנית בשגרת החיים בליווי והדרכה על ידי אנשי מקצוע. להצטרפות: 03-5721618

לאגודה למלחמה בסרטן חוברת בנושא 'תשישות ועייפות אצל חולי סרטן' המכילה מידע נוסף ודרכי התמודדות עם התופעה. לקבלת החוברת ללא תשלום ניתן לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע'® של האגודה בטל.1-800-599-995.

גלי חום

גלי חום גורמים לתחושת חום בצוואר ולעיתים לאדמומיות בעור. גלי חום קצרים נמשכים מספר שניות או דקות. גלי חום ארוכים יותר יכולים להימשך  עשר דקות ויותר. לאחר גל חום ייתכן שתסבול מהזעות והרגשת קור. חלק מהאנשים חווים תחושת חרדה ועצבנות בזמן גלי-חום. אם אתה חווה גלי חום - התייעץ עם הרופא המטפל בך.

פגיעה בפריון

יתכן שפוריותך תיפגע עם נטילת התרופה. יש להתייעץ עם הרופא על טיפולי פוריות לפני תחילת הטיפול.

כמו כן, האגודה למלחמה בסרטן מציעה יעוץ על נושאים של פריון ופוריות, כולל שימור זרע והכוונה למומחים מקצועיים נוספים. השירות אינו כרוך בתשלום או בהפניה. ליועצת המיניות של האגודה למלחמה בסרטן ניתן לפנות בטל': 03-5721643 (אם עונה משיבון ניתן להשאיר הודעה).

כאבי גב, כאבים בעצמות ובשרירים

ניתן להקל על תופעות  אלו באמצעות משככי כאבים. דווח על כך לרופא המטפל בך.
הרופא המטפל יוכל לרשום עבורך תרופות לשיכוך כאבים.
לאגודה למלחמה בסרטן חוברת בנושא 'הכאב והטיפול בו', המעניקה מידע רב, עצות ודרכי התמודדות עם כאב. לקבלת החוברת ללא תשלום ניתן לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע'® של האגודה בטל.1-800-599-995.

סיכון מוגבר לזיהומים

עקב ירידה בכדוריות הדם הלבנות בעקבות הטיפול בתרופה, הנך בסיכון מוגבר לזיהומים. אם אתה חש בתופעות שעשויות להצביע על התפתחות של זיהום, כגון: כאב גרון, עלייה בחום הגוף, כאב בזמן מתן שתן, שיעול או קוצר נשימה, דווח על כך באופן מידי לרופא המטפל.

עוויתות בשרירים וחולשה שלהם

דווח לרופא אם חווית תופעה זו.

לחץ דם גבוה

לחץ הדם שלך עלול לעלות במהלך הטיפול בתרופה, ועל כן תיבדק באופן קבוע כדי לעקוב אחר תופעה זו.

סחרחורת ובעיות בשיווי המשקל

אלו תופעות לוואי אפשריות בזמן השימוש בתרופה. חשוב שתימנע מנהיגה או פעולה מכנית אחרת אם אתה חווה תופעות אלו.

אגירת נוזלים

תופעה זו יכולה לגרום לנפיחות בקרסוליים ובכפות הרגליים. אם תופעה זו אינה חולפת מעצמה, ניתן להיעזר בתרופות משתנות. דווח לרופא המטפל בך על מנת שיוכל לרשום עבורך תרופות מתאימות.

שינויים בעור

הטיפול עלול לגרום ליובש וגרד בעור.  דווח על כך לרופא המטפל בך.
ניתן למצוא באתר האגודה למלחמה בסרטן מידע על מרפאות עור לטיפול בחולים אונקולוגיים, הסובלים מתופעות לוואי עוריות כתוצאה מטיפולים כימיים וביולוגיים.  למידע נוסף ניתן לפנות לאחיות במכון האונקולוגי בו אתה מטופל או ל'טלמידע'® באגודה למלחמה בסרטן בטל.  1-800-599-995.

בעיות בזכרון ובריכוז

ייתכנו שינויים בזיכרון וביכולת הריכוז שלך. מומלץ להיעזר במחברת או יומן למעקב ורישום כדי לסייע לך לזכור דברים. דווח לרופא המטפל בך אם אתה חווה קשיים בנושא זה.

חרדות והזיות

דווח לרופא המטפל בך אם אתה חווה תופעות אלו.

שלשולים

חשוב להקפיד על שתייה מרובה אם הנך חווה תופעה זו. יש לדווח לרופא המטפל בך אם התופעה מחמירה או אינה חולפת לאחר שלושה ימים.

קשיים בהרדמות

אם אתה חווה קשיים בהירדמות תוכל להסתייע בטכניקות הרגעה, דמיון מודרך והאזנה למוסיקה מרגיעה. אם התופעה נמשכת - דווח לרופא שייתן לך טיפול תרופתי מתאים.

דם בשתן

יש לדווח לרופא או לאחות אם הנך חווה תופעה זו.

תופעות לוואי נדירות

סיכון לפרכוסים

במקרים נדירים של הופעת פרכוסים, יש לפנות בדחיפות לרופא.

חבלות או דימומים

השימוש בתרופה עלול להפחית את רמת טסיות הדם המסייעות בקרישת הדם בעת דימומים או פציעה. ייתכן שיהיה לך דימום מהאף או מהחניכיים לאחר צחצוח שיניים או שיופיעו נקודות אדומות קטנות או חבלות על עור הידיים או הרגליים. יש דווח לרופא המטפל.

מידע נוסף

bul3 תוספי מזון ותרופות שונות, כולל תרופות ללא מרשם - עלולות להזיק לך בזמן הטיפול, ויש להימנע מהן.

 

יש לדווח לרופא המטפל בך לפני קבלת הטיפול - על כל תרופה/תכשיר שאתה נוטל.

 

bul3 אם עליך להגיע לטיפול בבית החולים, מכל סיבה שהיא ללא קשר למחלת הסרטן, יידע את הצוות הרפואי שהנך מטופל באנזלוטמיד.

 

bul3 אנשי קשר בשעת חירום - חשוב לשמור בהישג-יד מידע, הכולל שמות וטלפונים אליהם תוכל לפנות בשעת חרום לקבלת תמיכה ומידע.

 

bul3 מניעת הריון - הטיפול בתרופה עלול לפגוע בהתפתחות התינוק, ולכן אין להכניס להריון בזמן השימוש בתרופה. יש להשתמש באמצעי מניעה יעיל בזמן הטיפול בתרופה כשלושה חודשים נוספים לאחר סיום הטיפול.

 

bul3 התרופה עלולה להשפיע על הפוריות. מומלץ להתייעץ בנושא זה עם הרופא המטפל בך - לפני תחילת הטיפול.

 

bul3 התרופה מכילה סורביטול (סוג של סוכר). אם יש לך אי-סבילות לסוגי סוכר מסוימים, יש לדווח על כך לרופא המטפל לפני תחילת הטיפול.

<< לרשימת התרופות


  

 מידע נוסף בנושא

למידע נוסף על התרופה באתר משרד הבריאות

 

תודתנו נתונה ל-

פרופ' אבישי סלע,

מנהל המכון האונקולוגי, מרכז רפואי אסף הרופא, על הערותיו והארותיו.

פברואר 2016