לתרומה
חפש
מידע לחולים
תרופות וטיפולים

פֶּמְבְּרוֹלִיזוּמָאבּ - Pembrolizumab (קיטרודה® - ®Keytruda)*

עוד בנושא
מידע לחולים
מוקדי מידע ותמיכה
מעון צ'ארלס קלור
פורומים מקצועיים
תרופות וטיפולים
תרופות וטיפולים במחלת הסרטן
תרופות וטכנולוגיות לטיפול במחלת הסרטן
רשימת התרופות והטכנולוגיות שנכנסו לסל הבריאות
בתי מרקחת המוכרים תרופות בהנחה -כתב העדר אחריות
הטיפול הניתוחי (כירורגי)
תרופות וטיפול כימותרפי
טיפול קרינתי (רדיותרפיה)
תרופות וטיפול הורמונלי
טיפול ביולוגי (מכוונן, ממוקד מטרה)
אימונותרפיה
מרפאות עור לחולי סרטן
טיפולי סרטן והסיכון לפגיעה לבבית
קנאביס רפואי לחולי סרטן
טיפול בתא לחץ לנזקי קרינה
טיפול פוטו דינמי
סטרואידים
גורמי גדילה המטופוייטיים
בדיקה גנומית מקיפה
כאב והטיפול בו
רפואה משלימה וסרטן
תזונה לחולה סרטן
השתלת תאי גזע ומח עצם
שירות ייעוץ בנושא טיפול תומך וסוף החיים
טיפול תרופתי לגמילה מעישון
קבוצות ומרכזי תמיכה
מחקרים קליניים בישראל
התמודדות ושיקום
פעילויות למחלימי סרטן
זכויות חולי הסרטן
ארועים וימי עיון
סקירת מאמרים
סיפורי התמודדות
חיים עם סטומה
שירות ייעוץ בנושא טיפול תומך וסוף החיים
אתר 'כמוני'
אתרים נוספים
גנטיקה וסרטן

דף מידע זה מתאר את התרופה פמברוליזומאב, את אופן נטילתה ואת תופעות הלוואי האפשריות כתוצאה מהשימוש בה.  מומלץ לעיין בדף המידע יחד עם חוברת האגודה למלחמה בסרטן העוסקת במחלתך, הכוללת מידע ועצות נוספים. כמו כן, ייתכן שהתרופה תוצע לך במסגרת מחקרים קליניים הבודקים את יעילות הטיפול במחלתך.

 

תגובתו של כל אדם לטיפול הניתן לו היא ייחודית. חלק מהאנשים חווים מעט מאוד תופעות לוואי, בעוד אחרים חווים יותר. במהלך הטיפול, תיפגש בקביעות עם הרופא המטפל שיעקוב אחר השפעות הטיפול.

 

אם אתה חווה תופעה שאינה מובאת בדף זה - דווח על כך לרופא המטפל בך.**

*או תרופות המכילות חומר פעיל דומה בעלות שמות מסחריים אחרים.

** המידע כתוב בלשון זכר, אך מתייחס לנשים וגברים כאחד.

מהי התרופה וכיצד היא פועלת?

פמברוליזומאב היא תרופה אימונותרפית, הרותמת את מערכת החיסון של הגוף להילחם בגידול הסרטני. התרופה פועלת על ידי חסימת חלבון PD-1 המצוי על פני תאים מסוג T של מערכת החיסון, ובכך משיבה לתאי ה-T את היכולת לזהות את התאים הסרטניים ולהשמידם.

אופן נטילת התרופה

התרופה ניתנת בעירוי תוך ורידי באמצעות צינורית דקה (קנולה) המוחדרת לזרוע כל פעם שמגיעים לטיפול. אופציה אחרת למתן התרופה היא על ידי צנתר הכולל תא תת-עורי (נקרא גם פורט-א-קאת - (Port-A-Cathh), או דרך נקודת כיפוף הזרוע (עירוי הנקרא פיק ליין - PICC line) - אלו צינוריות פלסטיק ארוכות, דרכן מועברת התרופה ישירות לווריד גדול בחזה. הטיפול ניתן אחת לשלושה שבועות למשך 30 דקות.

רישום התרופה בסל שירותי הבריאות בישראל

סל שירותי הבריאות מכיל רשימה מוגדרת של בדיקות, תרופות, תכשירים וטיפולים שחברי קופת החולים זכאים לקבל מהקופה שלהם, מתוקף חוק ביטוח בריאות ממלכתי. הסל מתעדכן אחת לשנה.

לצד כל תרופה או טיפול בסל רשומים התנאים והמגבלות לקבלתו במסגרת הסל (אוכלוסיית יעד, סוג מחלה, שלב המחלה, סוג ומספר קווי טיפול קודמים ופרמטרים קליניים נוספים). תנאים ומגבלות אלה נקראים "התוויה".

התנאים והמגבלות המלאים מפורטים באתר כל הבריאות של משרד הבריאות, והם אלה המחייבים את הקופות במתן אישור לקבלת התרופה.

קיטרודה רשומה בישראל לטיפול במספר מחלות סרטן:

 • מלנומה מתקדמת (לא נתיחה או גרורתית) או עם מעורבות של בלוטות הלימפה
 • סרטן ריאה גרורתי מסוג NSCLC המבטא PDL1
 • סרטן ריאה גרורתי מסוג SCLC בחולה dMMR/MSI-H
 • סרטן ראש צוואר מסוג תאים קשקשיים
 • סרטן עור מסוג תאים קשקשיים (SCC)
 • לימפומה מסוג הודג'קינס
 • סרטן מתקדם או גרורתי של דרכי השתן
 • סרטן כליה מתקדם או גרורתי
 • סרטן צוואר רחם חוזר או גרורתי
 • לימפומה חוזרת או רפקרטורית
 • סרטן שד מקומי לא נתיח או גרורתי מסוג TNBC
 • סרטן קולורקטלי לא נתיח או גרורתי שהוא dMMR/MSI-H
 • סרטן מרה ודרכי מרה בחולה dMMR/MSI-H
 • סרטן ושט גרורתי בחולה dMMR/MSI-H
 • סרטן גסטרי גרורתי בחולה dMMR/MSI-H
 • סרטן לבלב גרורתי בחולה dMMR/MSI-H
 • סרטן מעי דק גרורתי בחולה dMMR/MSI-H
 • סרטן שד חיובי ל-HR בחולה dMMR/MSI-H
 • סרטן שד מסוג TNBC בחולה dMMR/MSI-H
 • סרטן רחם גרורתי בחולה dMMR/MSI-H
 • סרטן ערמונית גרורתי בחולה dMMR/MSI-H
 • סרטן בלוטת תריס גרורתי בחולה dMMR/MSI-H
 • סרקומה גרורתית בחולה dMMR/MSI-H
 • אדנוקרצינומה רטרופריטונאלית גרורתית בחולה dMMR/MSI-H
 • סרטן נוירואנדוקריני גרורתי בחולה dMMR/MSI-H
 • מזותליומה גרורתית בחולה dMMR/MSI-H
 • קרצינומה אדרנוקורטיקלית גרורתית בחולה dMMR/MSI-H
 • סרטן צוואר רחם גרורתי בחולה dMMR/MSI-H
 • סרטן שחלה גרורתי בחולה dMMR/MSI-H
 • סרטן מוח GBM גרורתי בחולה dMMR/MSI-H
 • סרטן גרורתי בבלוטות הרוק בחולה dMMR/MSI-H
 • סרטן אשכים גרורתי בחולה dMMR/MSI-H
 • סרטן גרורתי של האמפולה ע"ש ווטר (Vater) בחולה dMMR/MSI-H.

כל המצויין מעלה בהתוויות מסויימות כפי שמפורט בסל הבריאות הממלכתי.

תופעות לוואי

בדף מידע זה מתוארות תופעות הלוואי השכיחות ביותר ותופעות ששכיחותן נמוכה יותר, במטרה לתת לך מידע מוקדם על תופעות אפשריות כתוצאה מהשימוש בתרופה. ייתכנו תופעות לוואי בלתי שכיחות שאינן מפורטות בדף זה.


הרופא שלך יכול לרשום לך תרופות לטיפול בחלק מתופעות הלוואי. הקפד על נטילת התרופות על פי ההנחיות, על מנת להפיק מהן את התועלת המירבית. הצוות המטפל בך יוכל לייעץ לך על דרכים נוספות להקלה על תופעות הלוואי. לאחר סיום הטיפול יחול שיפור בתופעות הלוואי.

תופעות לוואי שכיחות

תשישות ועייפות

תשישות ועייפות הן תופעות לוואי נפוצות אצל אנשים המתמודדים עם מחלת הסרטן. חשוב להקדיש זמן למנוחה, כמו גם לנסות לאמץ פעילות גופנית מתונה, כגון הליכות קצרות.

האגודה למלחמה בסרטן מפעילה את פרויקט 'צעדים לחיים בריאים®' החושף את חולי הסרטן ליתרונותיה הבריאותיים של פעילות גופנית, מעודדם לשלב פעילות מתוכננת ומובנית בשגרת החיים בליווי והדרכה על ידי אנשי מקצוע. להצטרפות: 03-5721618

לאגודה למלחמה בסרטן חוברת בנושא 'תשישות ועייפות אצל חולי סרטן' המכילה מידע נוסף ודרכי התמודדות עם התופעה. לקבלת החוברת ללא תשלום ניתן לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע®' של האגודה בטל.1-800-599-995.

תגובה עורית

הופעת פריחה על הפנים, הצוואר והגב (פצעונים בדומה לאקנה, פצעי בגרות), היא תופעת לוואי שכיחה. לעתים מופיעים יובש וגרד בעור.

שלשולים

יש ליידע מיד את הרופא המטפל בך במידה ומופיעים שלשולים.

בחילות והקאות

יש כיום תרופות יעילות ביותר נגד בחילות והקאות העשויות למנוע או להחליש את עוצמתן. אם לא ניתן לשלוט בבחילה, או שהיא נמשכת, דווח על כך לרופא שלך והוא יוכל לרשום לך תרופות אחרות שיתכן כי יהיו יעילות יותר.

כאב ונפיחות במפרקים

יש להתייעץ עם הרופא או האחות בנושא זה.

תופעות לוואי פחות שכיחות

חבורות או דימומים

השימוש בתרופה עלול להפחית את ייצור טסיות הדם, המסייעות ביצירת קרישת הדם ומניעת דימומים או חבורות. מספר הטסיות בדמך יבדקו באופן קבוע לפני ובמהלך הטיפול. במקרים מסוימים ייתכן ותצטרך לקבל עירוי  טסיות.  במקרה של דימום או חבורה, כגון דימום מהאף או מהחניכיים, נקודות אדומות, פריחה על העור או שטפי דם בידיים או ברגליים  - דווח לרופא המטפל. 

אובדן תאבון ושינויים בחוש הטעם

התרופה עלולה להשפיע על התיאבון ולגרום להפחתת משקל. ייתכן שיופיעו שינויים בטעם המזון. ניתן להעשיר את המזון בתבלינים ועשבי תיבול. חלק מהמטופלים מגלים כי מזון המוגש קר - טעים יותר עבורם מאשר מזונות חמים. אם אתה מרגיש טעם מתכתי בפה - השתמש  בסכו"ם מפלסטיק.  התופעה צפויה לחלוף עם סיום הטיפול. לעיתים, מופיעים גם צרבת או קשיים בבליעה. מומלץ לפנות לייעוץ תזונתי במרכז הרפואי בו הנך מטופל.

לאגודה למלחמה בסרטן חוברת "הטיפול התזונתי התומך" המעניקה מידע רב, עצות ודרכי התמודדות עם תופעות שונות הקשורות בתזונה בזמן הטיפולים. לקבלת החוברת ללא תשלום ניתן לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע®' של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 1-800-599-995.

יובש או צריבה בחלל הפה

ייתכן שתחוש ביובש או כאבים בחלל הפה, או ייתכן שיופיעו כיבים קטנים. שתייה מרובה והקפדה על ניקיון הפה בקביעות על ידי צחצוח שיניים במברשת רכה עשויים להפחית תופעות אילו. ניתן להשתמש בשטיפות פה או טיפול תרופתי למניעה וטיפול בזיהומי פה. מציצת קוביות קרח עשויה להקל על תסמינים אלה. מומלץ להתייעץ עם הצוות המטפל בך.

כאבי ראש

ניתן לטפל ביעילות בתופעה זו באמצעות טיפול תרופתי. אם אתה חווה כאבי ראש - פנה לרופא המטפל בך.

סחרחורות

ייתכן שתסבול מסחרחורות קלות בזמן השימוש בתרופה. דווח על כך לרופא המטפל בך אם אתה מודאג מהתופעה.

גלי חום

אם אתה חווה גלי חום - התייעץ עם הרופא המטפל בך.

קוצר נשימה, כאבים בחזה ושיעול

יש ליידע מיד את הרופא המטפל במידה ותסמינים אלו מופיעים.

כאב או נפיחות בבטן

חלק מהמטופלים חווים אי-נוחות בבטן בזמן הטיפול. אם הכאבים אינם חולפים או מחמירים, הרופא יכול לרשום לך תרופות להקלה על התופעה.

עצירות

קיימת אפשרות שתסבול מעצירות. ניתן להקל על התופעה באמצעות שתייה מרובה של נוזלים, תוספת של סיבים תזונתיים למזון ופעילות גופנית מתונה עשויים לסייע לטפל בתופעה. ייתכן שתצטרך ליטול תרופות משלשלות לטיפול בבעיה. תוכל לרכוש את התרופות בבית המרקחת גם ללא מרשם רופא. עדכן את הרופא אם אתה סובל מעצירות הנמשכת יותר מיומיים-שלושה.

לאגודה למלחמה בסרטן חוברת "הטיפול התזונתי התומך" המעניקה מידע רב, עצות ודרכי התמודדות עם תופעות שונות הקשורות בתזונה בזמן הטיפולים. לקבלת החוברת ללא תשלום ניתן לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע®' של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 1-800-599-995.

נשירת שיער

ייתכן והשיער יהפוך דק ודליל יותר, או שתתרחש נשירת שיער מלאה. ברוב המקרים, מדובר בתופעה זמנית, והשיער ישוב ויצמח עם סיום הטיפול.
לעצות ומידע נוסף ניתן לעיין בחוברת "התמודדות עם נשירת שיער" של האגודה למלחמה בסרטן. לקבלת החוברת ללא תשלום ניתן לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע®' של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 1-800-599-995

הופעת כתמים על העור

התייעץ עם הרופא או האחות במידה ואתה מודאג מתופעה זו.

תסמינים דמויי שפעת

לעיתים יופיעו לאחר קבלת התרופה תסמינים דמויי שפעת, כגון צמרמורות, כאבי שרירים, חום גוף גבוה וכד'. תופעות אלה יחלפו לרוב כעבור שעות ספורות.

נפיחות בידיים וברגליים

נפיחות באזורי גוף שונים, בייחוד בקרסוליים ובאצבעות הידיים יכולה להיות תוצאה של השפעת הטיפול על מאזן המים והמלחים בגוף. התופעה אינה מסוכנת, אך עלולה לגרום לחוסר נוחות. אם התופעה לא חולפת, ניתן להיעזר בתרופות משתנות, המסייעות בהפרשת הנוזלים מהגוף. יש להתייעץ עם הרופא בנושא זה.

בעיות בתפקוד בלוטת התריס (בלוטת המגן)

התרופה עלולה לגרום לתת-פעילות של בלוטת התריס ולתסמינים שונים כגון: עייפות, עצירות, עלייה במשקל, אי-סבילות לקור, יובש בעור ובשיער. כמו כן, התרופה יכולה לגרום ליתר פעילות של בלוטת התריס ולתסמינים כגון גלי חום, הזעות, ירידה במשקל, קשיי ריכוז והירדמות. במידה ותופעות אלה מופיעות, ייתכן שיבוצעו בדיקות דם, כדי לבדוק את תפקוד בלוטת התריס. לעיתים יהיה צורך בטיפול תרופתי אשר יאזן את פעילותה של הבלוטה. מומלץ להתייעץ בנושא זה עם הרופא המטפל בך.

שינויים בייצור ההורמונים על ידי בלוטת יותרת הכליה (אדרנל) ובלוטת יותרת המוח (היפופיזה)

ריכוזי חומרים אלה בדם ייבדקו בבדיקות דם תקופתיות.

שינויים בתפקודי הכבד

תחת השימוש בתרופה ייתכנו שינויים קלים מאד בתפקודי הכבד שאינם גורמים לתסמינים בדרך כלל. הרופא המטפל בך יבצע בדיקות דם תקופתיות בכדי לוודא שלא חל שינוי כלשהו. ברוב המקרים עם סיום הטיפול תפקודי הכבד ישובו למצבם התקין.

תופעות לוואי שקשורות למתן העירוי

לעיתים יופיעו לאחר קבלת התרופה תסמינים של אדמומיות וגרד בעור או תסמינים דמויי שפעת, כגון כאב ראש, חום, צמרמורות ורעידות, סחרחורות וקשיי נשימה. תקבל נוגד אלרגיה טרם מתן העירוי על מנת לנסות למנוע תופעות אלה. במקרה של תגובה לעירוי, האחות תאט או תעצור את הטפטוף עד שהתופעה תיעלם. לאחר מכן, כל עירוי שיינתן - יתבצע בקצב איטי יותר. במהלך הטיפול תשהה תחת השגחת הצוות הרפואי - אולם עליך להודיע לרופא או לאחות אם אינך חש בטוב.

מידע חשוב נוסף

bul3 תוספי מזון ותרופות שונות, כולל תרופות ללא מרשם, צמחי מרפא, ויטמינים, וכד', עלולות להזיק לך בזמן הטיפול. יש לדווח לרופא המטפל בך לפני קבלת הטיפול - על כל תרופה/תכשיר שאתה נוטל.

bul3 מניעת הריון - מומלץ לא להכניס או להיכנס להריון בזמן נטילת פמברוליזומאב וארבעה חודשים לאחר סיום הטיפול, מאחר ועלול להיגרם נזק לעובר המתפתח. מומלץ להתייעץ בנושא זה עם הרופא המטפל בך - לפני תחילת הטיפול.

bul3 הנקה - יש להמנע מהנקה במהלך הטיפול מאחר והתרופה עשויה לעבוד לתינוק דרך חלב האם.

bul3 חיסונים - אין לקבל חיסונים עם נגיפים מוחלשים במהלך הטיפול ולפחות חצי שנה לאחר תום הטיפול. חיסון לנגיף השפעת הוא בטוח לשימוש. ניתן לבלות בחברת אנשים או ילדים שקיבלו חיסונים עם נגיפים מוחלשים.

<< לרשימת התרופות


  

 מידע נוסף בנושא

למידע נוסף על התרופה באתר משרד הבריאות

 

תודתנו נתונה ל-

פרופ' יעקב שכטר,

מנהל מכון "אלה" לטיפול ומחקר במלנומה וסרטן העור, המרכז הרפואי ע"ש ח.שיבא, תל השומר, על הערותיו והארותיו.


אפריל 2023