לתרומה
חפש
מידע לחולים
תרופות וטיפולים

ונטוקלקס – Venetoclax (ונקלקסטה® - ®Venclexta)*

עוד בנושא
מידע לחולים
מוקדי מידע ותמיכה
מעון צ'ארלס קלור
פורומים מקצועיים
תרופות וטיפולים
תרופות וטיפולים במחלת הסרטן
תרופות וטכנולוגיות לטיפול במחלת הסרטן
רשימת התרופות והטכנולוגיות שנכנסו לסל הבריאות
בתי מרקחת המוכרים תרופות בהנחה -כתב העדר אחריות
הטיפול הניתוחי (כירורגי)
תרופות וטיפול כימותרפי
טיפול קרינתי (רדיותרפיה)
תרופות וטיפול הורמונלי
טיפול ביולוגי (מכוונן, ממוקד מטרה)
אימונותרפיה
מרפאות עור לחולי סרטן
מרפאות קרדיו-אונקולוגיות
קנאביס רפואי לחולי סרטן
טיפול בתא לחץ לנזקי קרינה
טיפול פוטו דינמי
סטרואידים
גורמי גדילה המטופוייטיים
בדיקה גנומית מקיפה
כאב והטיפול בו
רפואה משלימה וסרטן
תזונה לחולה סרטן
השתלת תאי גזע ומח עצם
שירות ייעוץ בנושא טיפול תומך וסוף החיים
טיפול תרופתי לגמילה מעישון
קבוצות ומרכזי תמיכה
מחקרים קליניים בישראל
התמודדות ושיקום
פעילויות למחלימי סרטן
זכויות חולי הסרטן
ארועים וימי עיון
סקירת מאמרים
סיפורי התמודדות
חיים עם סטומה
שירות ייעוץ בנושא טיפול תומך וסוף החיים
אתר 'כמוני'
אתרים נוספים
גנטיקה וסרטן

 

דף מידע זה מתאר את התרופה ונטוקלקס, את אופן נטילתה ואת תופעות הלוואי האפשריות כתוצאה מהשימוש בה. מומלץ לעיין בדף המידע יחד עם חוברת האגודה למלחמה בסרטן העוסקת במחלתך, הכוללת מידע ועצות נוספים, וכן בעלון לצרכן של התרופה. כמו כן, ייתכן שהתרופה תוצע לך במסגרת מחקרים קליניים הבדוקים את יעילות הטיפול במחלתך.

תגובתו של כל אדם לטיפול הניתן לו היא ייחודית. חלק מהאנשים חווים מעט מאוד תופעות לוואי, בעוד אחרים חווים יותר. במהלך הטיפול, תיפגש בקביעות עם הרופא המטפל שיעקוב אחר השפעות הטיפול.

אם אתה חווה תופעה שאינה מובאת בדף זה - דווח על כך לרופא המטפל בך.**    

*או תרופות המכילות חומר פעיל דומה בעלות שמות מסחריים אחרים.

**המידע כתוב בלשון זכר, אך מתייחס לנשים וגברים כאחד.

מהי התרופה וכיצד היא פועלת?

ונטוקלקס היא תרופה המעכבת פעילות חלבון BCL-2 המונע מותם של תאים ומבוטא בצורה מוגברת על ידי תאים לימפוציטים היוצרים סרטן מסוג CLL.

אופן נטילת התרופה

ונטוקלקס היא טבליה שיש לבלוע בשלמותה מבלי לרסק או לחתוך אותה. יש ליטול את התרופה מדי יום בשעה קבועה, עם מזון. במידה ושכחת ליטול את התרופה בזמן, יש לפעול כדלהלן: אם נותרו 8 שעות ומעלה עד לנטילת המנה הבאה, יש ליטול אותה בהקדם האפשרי, ואם נותרו פחות משמונה שעות, יש לדלג על המנה שהחסרת ולקחת את המנה הבאה כרגיל.  המינון התרופתי יועלה בהדרגה במהלך חמישה שבועות.  

בעת הטיפול בונטוקלקס יש להקפיד על שתייה מרובה, וזאת במטרה למנוע פגיעה כלייתית עקב פרוק מהיר של תאי הגידול (tumor lysis syndrome). הצוות הרפואי יעקוב אחר מצב בריאותך ויבצע בדיקות מעקב באופן שגרתי. מומלץ לשתות 8-6 כוסות שתייה לא אלכוהולית בכל יום, החל מיומיים טרם נטילת המנה הראשונה, ביום נטילת המנה הראשונה, ועם כל עלייה במינון התרופה.  לפני ובמהלך הטיפול בתרופה תתבקש ליטול תרופות נוספות למניעת התפתחות סיבוך זה. ייתכן שתקבל גם נוזלים בעירוי לתוך הוריד במהלך הטיפול. במהלך הטיפול בונטוקלקס יש להימנע מאכילת קרמבולה, תפוז חושחש ואשכוליות או שתיית המיץ, שכן אלו עלולים להגביר את רמת התרופה בדם.

הודע מיד לצוות הרפואי המטפל בכך אם אתה מבחין באחד או יותר מהתסמינים הבאים: חום, צמרמורות, בחילות, הקאות, בלבול, קוצר נשימה, פרכוסים, אי סדירות קצב לב, שתן כהה, עייפות לא רגילה, או כאבי שרירים או פרקים.

רישום התרופה בסל שירותי הבריאות בישראל

סל שירותי הבריאות מכיל רשימה מוגדרת של בדיקות, תרופות, תכשירים וטיפולים שחברי קופת החולים זכאים לקבל מהקופה שלהם, מתוקף חוק ביטוח בריאות ממלכתי. הסל מתעדכן אחת לשנה.

לצד כל תרופה או טיפול בסל רשומים התנאים והמגבלות לקבלתו במסגרת הסל (אוכלוסיית יעד, סוג מחלה, שלב המחלה, סוג ומספר קווי טיפול קודמים ופרמטרים קליניים נוספים). תנאים ומגבלות אלה נקראים "התוויה".

התנאים והמגבלות המלאים מפורטים באתר כל הבריאות של משרד הבריאות, והם אלה המחייבים את הקופות במתן אישור לקבלת התרופה.

ונטוקלקס רשומה בישראל לטיפול בלוקמיה לימפוציטית כרונית (CLL) ובלימפומה בהתוויות מסויימות.

תופעות לוואי אפשריות

בדף מידע זה מתוארות תופעות הלוואי השכיחות ביותר ותופעות ששכיחותן נמוכה יותר, במטרה לתת לך מידע מוקדם על תופעות אפשריות כתוצאה מהשימוש בתרופה.

 

הקפד על נטילת התרופות על פי ההנחיות, על מנת להפיק מהן את התועלת המירבית מן הטיפול. הצוות המטפל בך ייעץ לך כיצד להקל על תופעות הלוואי.

ירידה בספירות הכדוריות הלבנות בדם (לויקופניה או נויטרופניה)

תאי הדם הלבנים חשובים מאוד כנגד זיהומים. בעת קבלת הטיפול, ספירת תאי הדם הלבנים עשויה לרדת, דבר הגורם לסיכון מוגבר לזיהומים. במהלך הטיפול בתרופה רמת כדוריות הדם הלבנות תיבדק בקביעות על ידי הצוות הרפואי. אם יימצא שהיא נמוכה, ייתכן והטיפול יידחה או שהמינון יופחת.

 

חשוב לפנות בהקדם להתייעצות רפואית באחד המקרים הבאים:

  • עליה בחום הגוף מעל 38°C.
  • הרעה פתאומית בהרגשה הכללית, גם אם חום הגוף תקין.
  • הופעת תסמינים העלולים להעיד על זיהום, כגון: כאבי גרון, כאבי שרירים, צמרמורת, שיעול, כאב בזמן מתן שתן, או תכיפות במתן השתן.


אנמיה

התרופה עלולה להפחית את רמת כדוריות הדם האדומות ולגרום לאנמיה (מצב של חסר דם). תסמיני אנמיה הם עייפות, חולשה, דופק מהיר, ולעיתים קוצר נשימה. יש לדווח לרופא המטפל מיידית על הופעת תסמינים אלו. במקרים קשים של אנמיה יתכן צורך במתן עירוי דם. יש לזכור כי אנמיה הנגרמת כתוצאה מהטיפול היא על פי רוב זמנית וחולפת.

בחילות והקאות

יש כיום תרופות יעילות ביותר נגד בחילות והקאות העשויות למנוע או להחליש את עוצמתן. תסמינים אלו עלולים להתחיל מיד לאחר הטיפול. אם לא ניתן לשלוט בבחילה, או שהיא נמשכת, דווח על כך לרופא שלך והוא יוכל לרשום לך תרופות אחרות שיתכן כי יהיו יעילות יותר.

 

להלן מספר המלצות להפחתה או מניעה של בחילות ו/או הקאות:

  • המנע ממאכלים שעלולים להחמיר את התסמינים, כמו מאכלים שומניים, חריפים או חומציים (לימונים, עגבניות, תפוזים).
  • נסה לאכול ארוחות קטנות כל כמה שעות וללעוס היטב, ולצרוך מזונות קרים או בטמפרטורת החדר.
  • נסה להשתמש בכדורים נוגדי צרבת, לאכול קרקרים או טוסט, לשתות משקה עם נענע או ג'ינג'ר אייל, ולהשתמש בשורש ג'ינג'ר טרי טחון במזון, או בג'ינג'ר מסוכר.
  • היעזר בגישות טיפוליות שאינן תרופתיות המגבירות את מידת השקט הנפשי, כגון דיקור או דמיון מודרך.

שלשולים

ניתן להתמודד עם תופעה זו ביעילות באמצעות טיפול תרופתי מתאים. אם התופעה מתמשכת או מחמירה, פנה לרופא המטפל בך. חשוב מאד להקפיד על שתייה מרובה כל עוד אתה סובל משלשולים.

תשישות ועייפות

תשישות ועייפות הן תופעות לוואי נפוצות אצל אנשים המתמודדים עם מחלת הסרטן. חשוב להקדיש זמן למנוחה, כמו גם לנסות לאמץ פעילות גופנית מתונה, כגון הליכות קצרות.

האגודה למלחמה בסרטן מפעילה את פרויקט "צעדים לחיים בריאים®" החושף את חולי הסרטן ליתרונותיה הבריאותיים של פעילות גופנית, מעודדם לשלב פעילות מתוכננת ומובנית בשגרת החיים בליווי והדרכה על ידי אנשי מקצוע. להצטרפות: 03-5721618

לאגודה למלחמה בסרטן חוברת בנושא 'תשישות ועייפות אצל חולי סרטן' המכילה מידע נוסף ודרכי התמודדות עם התופעה. לקבלת החוברת ללא תשלום ניתן לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע®' של האגודה בטל.1-800-599-995.

כאבי ראש

ניתן לטפל ביעילות בתופעה זו באמצעות טיפול תרופתי. אם אתה חווה כאבי ראש - פנה לרופא המטפל בך.

כאבי שרירים

חלק מהמטופלים עלולים לחוות כאבי שרירים, אך ניתן להתמודד ביעילות עם התופעה באמצעות טיפול תרופתי מתאים. אם הנך חווה כאבי שרירים - דווח לרופא המטפל בך.

מידע חשוב נוסף

bul3 תוספי מזון ותרופות שונות, כולל תרופות ללא מרשם, צמחי מרפא, ויטמינים, וכד', עלולות להזיק לך בזמן הטיפול. יש לדווח לרופא המטפל בך לפני קבלת הטיפול - על כל תרופה/תכשיר שאתה נוטל.

 

bul3 תופעות שאינן מופיעות בדף המידע - אם אתה מבחין בתופעות אחרות שאינן מופיעות בדף המידע, ואתה חושב שהן קשורות בתרופה, תוכל לשוחח על כך עם הרופא או האחות המטפלים בך.

 

bul3 מניעת הריון - מומלץ לא להכניס או להיכנס להריון בזמן נטילת ונטוקלקס ובמהלך חודש לפחות לאחר סיום הטיפול, מאחר ועלול להיגרם נזק לעובר המתפתח. מומלץ להתייעץ בנושא זה עם הרופא המטפל בך - לפני תחילת הטיפול.

 

bul3 פוריות - התרופה עלולה להשפיע על פוריות גברים ונשים. מומלץ להתייעץ בנושא זה עם הרופא המטפל בך - לפני תחילת הטיפול.

 

bul3 אמצעי מניעה - הטיפול בתרופה עלול לפגוע בתינוק המתפתח, ולכן יש להקפיד על שימוש באמצעי מניעה חוסם (קונדום) החוסם את מעבר נוזלי הזרע והנרתיק בזמן השימוש בתרופה.

 

bul3 הנקה - יש להימנע מהנקה בזמן הטיפול בתרופה, היות וקיימת אפשרות שהיא עוברת לחלב האם.

 

bul3 חיסון חי או חיסון חי-מוחלש - יש להימנע מקבלת חיסון חי או חיסון חי-מוחלש במהלך הטיפול בתרופה. התייעץ עם הרופא המטפל בנושא זה.

אנשי קשר בשעת חרום: שמור בהישג יד מידע מלא, כולל אמצעי התקשרות של אנשי קשר אליהם תוכל לפנות בשעת חירום ולקבל מידע ותמיכה.

 << לרשימת התרופות


 מידע נוסף בנושא

למידע נוסף על התרופה באתר משרד הבריאות

 

תודתנו נתונה ל-

פרופ' עירית אביבי, מנהלת המערך ההמטולוגי במרכז הרפואי תל אביב ע"ש סוראסקי (איכילוב), על הערותיה והארותיה.

 

מאי 2017

ינואר 2020 - הרחבת מסגרת ההתוויות בסל התרופות - טיפול ב- Chronic lymphocytic leukemia  - קו טיפול ראשון

המידע כתוב בלשון זכר, אך מתייחס לנשים וגברים כאחד.