לתרומה
חפש
דף הבית
הודעות הדוברת

חודש המודעות הבין-לאומי לקידום המאבק בסרטן המעי הגס

28/02/2023

כל מה שחשוב לדעת על סרטן המעי הגס בישראל

לרגל  חודש המודעות הבין-לאומי לסרטן המעי הגס, האגודה למלחמה בסרטן מגישה נתונים חדשים ומחקרים מדעיים. באגודה מדגישים כי בדיקות לגילוי מוקדם של סרטן המעי הגס מאפשרות למנוע את התפתחותו או לטפל בו בשלב מוקדם, וקוראים לנשים ולגברים מגיל 50 ומעלה לבצע בכל שנה בדיקה פשוטה, בחינם, בקופת החולים. עוד מוסיפים באגודה כי סרטן המעי הגס הוא הסרטן השלישי בשכיחותו בגברים, אחרי סרטן הערמונית וסרטן הריאה, והשני בשכיחותו בקרב נשים בישראל אחרי סרטן השד, ולכן חיוני להיבדק כדי להפחית באופן משמעותי את הסיכון להתפתחותו. חשוב להדגיש כי סרטן המעי הגס שכיח בקרב נשים וגברים בשיעור דומה.


על פי הערכת האגודה למלחמה בסרטן, בשנת 2022 אובחנו בישראל כ-3,200 נשים וגברים עם סרטן המעי הגס וכ-1,300 ישראלים נפטרו מהמחלה.

על פי נתוני משרד הבריאות, לפני כחמש שנים בשנת 2018 אובחנו בישראל 3,095 מקרים חדשים של סרטן המעי הגס וכ- 1,254 נשים וגברים נפטרו מהמחלה. לפני כעשור, כלומר בשנת 2012 אובחנו כ-3,139 חולים עם סרטן המעי הגס וכ-1,355 ישראלים נפטרו מהמחלה.

על פי נתוני משרד הבריאות, נכון לשנת 2020, גידולי המעי הגס והחלחולת היו כעשירית מכלל הגידולים בקרב גברים יהודים ונשים ערביות, כ-13% מכלל מקרי הסרטן בקרב גברים ערבים וכ-7% מכלל הגידולים בקרב נשים יהודיות. בשנת 2020 היה סרטן המעי הגס והחלחולת אחראי גם לכ-11% מכלל מקרי התמותה.

בשנת 2020 כ-10.6% ממקרי הסרטן החדשים ברחבי העולם היו של סרטן המעי הגס.

על פי מחקר שבדק את הצפי להיארעות ולתמותה מסרטן המעי הגס באוכלוסייה בהסתמך על נתוני Globocan (האתר של הסוכנות הבין-לאומית לחקר הסרטן של ארגון הבריאות העולמי), עולה כי ב-2020 היו למעלה מ-1.9 מיליון מקרים חדשים של סרטן המעי הגס ו-930 אלף מקרי מוות מהמחלה, שהם 10.7% ו-9.7% מכלל מקרי ההיארעות והתמותה מסרטן באותה שנה, בהתאמה. סרטן המעי הגס היה נפוץ יותר בקרב גברים מאשר בנשים, ו-60.4% מהחולים היו בגילים 74-50. ההערכה של החוקרים היא כי עד שנת 2040 צפויים 3.2 מיליון מקרים חדשים של סרטן המעי הגס ו-1.6 מיליון מקרי תמותה. נתונים אלה משקפים עלייה של 63% בשיעורי התחלואה ו-73.4% בשיעורי התמותה לעומת שנת 2020. המחקר פורסם בכתב העת Gut במהדורת פברואר 2023.

קישור לתקציר המחקר באנגלית


משה בר-חיים, מנכ"ל האגודה למלחמה בסרטן, מסר כי: "בכל חודש מתגלים בישראל כ-260 חולים חדשים עם סרטן המעי הגס. אנחנו יודעים שאבחון מוקדם יכול ניתן להפחית באופן משמעותי את הסיכון להתפתחות סרטן המעי הגס ולכן אני קורא לציבור הנשים והגברים מעל גיל 50 לגשת לקופת החולים לבדיקה פשוטה בחינם. בכל גיל, אם הבחנתם בתסמינים במערכת העיכול שאינם חולפים, חשוב לפנות לבירור רפואי".

פרופ' איילה הוברט, מנהלת המרכז לגידולים במערכת העיכול, בהדסה עין כרם ומנהלת פורום סרטן מערכת העיכול באגודה למלחמה בסרטן הדגישה כי: "מקורם של רוב הגידולים הסרטניים במעי הגס הוא בפוליפ שפיר ההופך עם הזמן לממאיר. זו בדיוק הסיבה מדוע חשוב לבצע בדיקת דם סמוי בצואה אשר יכולה להעיד על נוכחות של גידול קדם-ממאיר. במידה והתגלה ממצא חשוד, חיוני להמשיך לבירור אשר יכלול ברוב המקרים קולונוסקופיה, במהלכה ניתן לבצע צילומים, לקחת דגימות מרקמת המעי הגס ולכרות פוליפ, אם התגלה, וכך למנוע את התפתחות הסרטן".

לרגל חודש המודעות תערוך האגודה למלחמה בסרטן יום עיון אונליין בנושא סרטן המעי הגס ביום שלישי, 14.3.2023, וכן יום עיון אונליין בנושא סרטן החלחולת (רקטום) ביום חמישי, 16.3.2023. ימי העיון יכללו הרצאות על חידושים ועדכונים וכן פאנל לשאלות ותשובות. לעיון בתוכנית המלאה ולהרשמה ללא תשלום יש להיכנס לאתר האגודה למלחמה בסרטן.


לינץ': התסמונת הגנטית הקשורה לסיכון מוגבר לחלות בסרטן המעי הגס

בעקבות המלצת המועצה הלאומית למניעה, אבחון וטיפול במחלות ממאירות, והאגודה למלחמה בסרטן, הנחה משרד הבריאות לבצע בדיקה לנוכחות תסמונת לינץ' בכל מי שנותח בשל ממאירות המעי הגס או הרחם והוא מתחת לגיל 70. אחד מכל 30 בני אדם עם ממאירות במעי או ברחם יימצא נשא של תסמונת לינץ'. במקרה שעולה חשד להימצאות התסמונת בבדיקה הפתולוגית יש להשלים את הבירור הגנטי. אם מתגלה כי אדם הוא נשא של התסמונת, חשוב מאוד שבני המשפחה בדרגת קרבה ראשונה ייבדקו גם הם. בדיקה זו עשויה להציל את חייהם!

מחקר אמריקאי ארוך טווח בהשתתפות למעלה מ-100 אלף בני אדם הוכיח קשר בין עלייה בתחלואה ובתמותה מסרטן המעי הגס ובין צריכת משקאות ממותקים

משקאות ממותקים בפרוקטוז (סירופ תירס) הם מקור מרכזי לתוספת סוכר בתפריט היומי בתזונה המערבית. דוגמאות למשקאות אלה כוללות קולה עם או ללא קפאין, משקאות מוגזים אחרים ומשקאות קלים לא מוגזים בטעמי פירות.

במחקר ארוך טווח בחנו חוקרים מהמחלקה לאפידמיולוגיה של אוניברסיטת הארוורד בארצות הברית ואחרים את ההשפעה של צריכת משקאות אלה על התחלואה והתמותה מסרטן המעי הגס.

לצורך כך עקבו החוקרים אחרי 121,111 נחקרים אמריקאים משני מסדי נתונים, אשר מילאו שאלוני תזונה על אודות הרגלי האכילה והשתייה שלהם כל ארבע שנים במשך 30 שנה, עד לשנת 2014.

מניתוח השאלונים עלה כי כלל המשתתפים צרכו בממוצע 9.9% סוכר מוסף ביום, אך אצל משתתפים שנהגו לשתות משקה ממותק אחד או יותר ביום, צריכת הסוכר המוסף הייתה כמעט כפולה ועמדה על 19% בממוצע.

נתוני התחלואה בסרטן המעי הגס ותמותה מן המחלה בקרב משתתפי המחקר אומתו מול רישומים רפואיים. במהלך תקופת המעקב אירעו 2,733 מקרים של סרטן המעי הגס ו-901 מקרי פטירה מהמחלה.

מניתוח הנתונים עולה כי צריכת משקאות ממותקים הייתה קשורה לעלייה בתחלואה ובתמותה מסרטן המעי הגס, בהשוואה למשתתפים שלא צרכו כלל משקאות ממותקים, אנשים שצרכו משקה ממותק אחד ביום או יותר היו בסיכון גבוה ב-38% לחלות בסרטן במעי הגס ובסיכון גבוה פי שניים לתמותה מהמחלה.

לא נמצאה השפעה של גיל, מין, מסת גוף, רמת פעילות גופנית או צריכת אלכוהול על הנתונים הללו.

החוקרים מדגישים כי ידוע שאפילו צריכה מתונה של פרוקטוז עלולה להעמיס על יכולת הספיגה של המעי הדק וכך להביא למגע ישיר של הפרוקטוז עם החלק הפרוקסימלי במעי הגס.


לסיכום, החוקרים מציינים כי תוצאות המחקר הנוכחי תומכות במסקנה כי לצריכת סוכר תפקיד ישיר בעידוד גידולי מעי, ומחזקות את הצורך בהנחיות ובמדיניות להגבלת הצריכה של משקאות ממותקים.

המחקר פורסם בכתב העת המדעי The American Journal of Clinical Nutrition ביוני 2022, תורגם והונגש לציבור על ידי מרכז המידע של האגודה למלחמה בסרטן. לתקציר באנגלית לחצו על הקישור הזה.