לתרומה
חפש
מידע לחולים
תרופות וטיפולים

זנוברוטיניב – Zanubrutinib (ברונקיסה® - ®Brukinsa)*

עוד בנושא
מידע לחולים
מוקדי מידע ותמיכה
מעון צ'ארלס קלור
פורומים מקצועיים
תרופות וטיפולים
תרופות וטיפולים במחלת הסרטן
תרופות וטכנולוגיות לטיפול במחלת הסרטן
רשימת התרופות והטכנולוגיות שנכנסו לסל הבריאות
בתי מרקחת המוכרים תרופות בהנחה -כתב העדר אחריות
הטיפול הניתוחי (כירורגי)
תרופות וטיפול כימותרפי
טיפול קרינתי (רדיותרפיה)
תרופות וטיפול הורמונלי
טיפול ביולוגי (מכוונן, ממוקד מטרה)
אימונותרפיה
מרפאות עור לחולי סרטן
מרפאות קרדיו-אונקולוגיות
קנאביס רפואי לחולי סרטן
טיפול בתא לחץ לנזקי קרינה
טיפול פוטו דינמי
סטרואידים
גורמי גדילה המטופוייטיים
בדיקה גנומית מקיפה
כאב והטיפול בו
רפואה משלימה וסרטן
תזונה לחולה סרטן
השתלת תאי גזע ומח עצם
שירות ייעוץ בנושא טיפול תומך וסוף החיים
טיפול תרופתי לגמילה מעישון
קבוצות ומרכזי תמיכה
מחקרים קליניים בישראל
התמודדות ושיקום
פעילויות למחלימי סרטן
זכויות חולי הסרטן
ארועים וימי עיון
סקירת מאמרים
סיפורי התמודדות
חיים עם סטומה
שירות ייעוץ בנושא טיפול תומך וסוף החיים
אתר 'כמוני'
אתרים נוספים
גנטיקה וסרטן

דף מידע זה מתאר את התרופה זנוברוטיניב, את אופן נטילתה ואת תופעות הלוואי האפשריות כתוצאה מהשימוש בה. מומלץ לעיין בדף המידע יחד עם חוברת האגודה למלחמה בסרטן העוסקת במחלתך, הכוללת מידע ועצות נוספים, וכן בעלון לצרכן של התרופה. כמו כן, ייתכן שהתרופה תוצע לך במסגרת מחקרים קליניים הבדוקים את יעילות הטיפול במחלתך. 

*או תרופות המכילות חומר פעיל דומה בעלות שמות מסחריים אחרים.
**המידע כתוב בלשון זכר, אך מתייחס לנשים וגברים כאחד.


מהי התרופה וכיצד היא פועלת?

זנוברוטיניב היא תרופה מכווננת (ממוקדת מטרה) החוסמת את פעולתו של האנזים ברוטון טירוזין קינאז (BTK), החיוני לגדילה והחלוקה של תאי B ממאירים, ובכך מובילה להפוגה במחלה. 

אופן הטיפול בתרופה

התרופה היא כמוסה שיש ליטול, עם או בלי מזון, במינון שנקבע על ידי הרופא המטפל בהתאם להוראותיו. המינון המקובל הוא 160 מ"ג פעמיים ביום, אך יתכן והרופא ימליץ על מינון של 320 מ"ג פעם ביום. אין ללעוס, לשבור, לרסק או להמיס את הכמוסה. במידה ושכחת ליטול מנת תרופה, יש להשלים את המנה בהקדם האפשרי באותו היום ולחזור ללוח הזמנים הרגיל למחרת.

רישום התרופה בסל שירותי הבריאות בישראל

סל שירותי הבריאות מכיל רשימה מוגדרת של בדיקות, תרופות, תכשירים וטיפולים שחברי קופת החולים זכאים לקבל מהקופה שלהם, מתוקף חוק ביטוח בריאות ממלכתי. הסל מתעדכן אחת לשנה.

לצד כל תרופה או טיפול בסל רשומים התנאים והמגבלות לקבלתו במסגרת הסל (אוכלוסיית יעד, סוג מחלה, שלב המחלה, סוג ומספר קווי טיפול קודמים ופרמטרים קליניים נוספים). תנאים ומגבלות אלה נקראים "התוויה".

התנאים והמגבלות המלאים מפורטים באתר כל הבריאות של משרד הבריאות, והם אלה המחייבים את הקופות במתן אישור לקבלת התרופה.

זנוברוטיניב רשומה בישראל לטיפול בלימפומה מסוג Mantle cell ולטיפול ב-Waldenstrom's macroglobulinemia בהתוויות מסויימות.

הערות חשובות לפני ובעת הטיפול בתרופה

 • לפני השימוש בזנוברוטיניב, חשוב לדווח לרופא המטפל על כל תרופה (עם או בלי מרשם), ויטמין או תוסף מזון שאתה נוטל. השילוב בין התכשירים וזנוברוטיניב עלול במקרים מסויימים לייצר תגובה בין-תרופתית ו/או התגברות תופעות לוואי מסויימות. למשל, נטילת מדללי דם ו/או נוגדי טסיות בשילוב עם זנוברוטיניב יכולה להגביר את הסיכון לדימומים. ייתכן שהרופא יפחית את מינון התרופה באם אתה מקבל תרופות מסויימות.
 • דווח לרופא המטפל במקרה שאתה סובל מהמצבים הבאים:

o      דימומים או זיהום
o      בעיות בקצב הלב בהווה או בעבר
o      לחץ דם גבוה
o      בעיות בכבד, כולל היסטוריה של הפטיטיס B

 • ניתוחים וטיפולי שיניים: דווח לרופא המטפל אם עברת ניתוח לאחרונה או שמתוכנן עבורך ניתוח או כל פרוצדורה פולשנית אחרת. לגבי טיפולי שיניים, הקפד ליידע את רופא השיניים שלך שאתה נוטל זנוברוטיניב. הרופא עשוי להמליץ על הפסקה זמנית של זנוברוטיניב בכדי להימנע מדימומים סביב הפרוצדורה.
 • יש להקפיד על נקיטת אמצעי זהירות מפני החשיפה לשמש
 • אין ליטול זנוברוטיניב בהריון או להניק בעת הטיפול בתרופה, שכן היא עלולה לגרום לנזק לעובר ולתינוק.
 • ראה "מידע חשוב נוסף" בסוף דף מידע זה.


תופעות לוואי אפשריות


בדף מידע זה מתוארות תופעות הלוואי העיקריות והשכיחות ביותר ותופעות ששכיחותן נמוכה יותר, במטרה לתת לך מידע מוקדם על תופעות אפשריות כתוצאה מהשימוש בתרופה.

דווח לצוות הרפואי על כל תופעת לוואי המדאיגה אותך, או שאינה מובאת בדף זה.

תגובתו של כל אדם לטיפול הניתן לו היא ייחודית. חלק מהאנשים חווים מעט מאוד תופעות לוואי, בעוד אחרים חווים יותר. במהלך הטיפול, תיפגש בקביעות עם הרופא המטפל שיעקוב אחר השפעות הטיפול.

הרופא שלך יכול לרשום לך תרופות לטיפול בחלק מתופעות הלוואי. הקפד על נטילת התרופות על פי ההנחיות, על מנת להפיק מהן את התועלת המירבית. הצוות המטפל בך יוכל לייעץ לך על דרכים נוספות להקלה על תופעות הלוואי. באם תופעות הלוואי מקשות עליך במידה רבה, יתכן כי הרופא המטפל יחליט על שינוי מינון התרופה, או הפסקתה באופן זמני או קבוע.

תופעות לוואי שכיחות

ירידה בייצור תאי הדם הלבנים (נויטרופניה או לויקופניה) – סיכון לזיהומים

הטיפול בתרופה עלול להפחית את ייצור תאי הדם הלבנים המיוצרים על ידי מח העצם, ובכך להגביר את הסיכון להופעת זיהומים ומחלות. במהלך הטיפול בתרופה רמת כדוריות הדם הלבנות תיבדק בקביעות על ידי הצוות הרפואי. אם יימצא שהיא נמוכה, ייתכן והטיפול בתרופה יידחה או שיופחת המינון שניתן לך.

חשוב לפנות באופן מיידי להתייעצות רפואית באחד המקרים הבאים:

 • עליה בחום הגוף מעל 38 מעלות צלזיוס.
 • הרעה פתאומית בהרגשה הכללית, גם אם חום הגוף תקין.
 • הופעת תסמינים העלולים להעיד על זיהום, כגון: כאבי גרון, כאבי שרירים, צמרמורת, שיעול, כאב בזמן מתן שתן, או תכיפות במתן השתן.

המלצות למניעת זיהומים:

 • רחיצת ידיך וידי מבקריך זו הדרך הטובה למנוע התפשטות זיהום.
 • הימנע משהייה במחיצת אנשים החולים במחלות זיהומיות.
 • הימנע מטיפול בפסולת של חיית מחמד.
 • שמור על כל פצע או חתך- נקי.
 • הקפד על רחצה יומיומית ובריאות הפה (צחצוח שיניים באופן קבוע).
 • מומלץ להתייעץ עם הרופא או האחות בטרם תקבע ביקורים או טיפולים אצל רופא השיניים.
 • הימנע מלגזור את העור סביב הציפורן או ציפורן חודרנית.
 • התייעץ עם הרופא או האחות בטרם את או מי שמתגורר אתך מקבלים חיסון כלשהו.

ירידה בייצור טסיות הדם (תרומבוציטופניה) – סיכון מוגבר לפציעות ודימומים

השימוש בתרופה עלול להפחית את ייצור טסיות הדם, המסייעות ביצירת קרישת הדם ומניעת דימומים או פציעה. מספר הטסיות בדמך יבדקו באופן קבוע לפני ובמהלך הטיפול. במקרים מסוימים ייתכן ותצטרך לקבל עירוי טסיות. במקרה של דימום או חבלה ללא סיבה, כגון דימום מהאף או מהחניכיים, דם בשתן או בצואה, הופעת נקודות אדומות או פריחה על העור או שטפי דם בידיים או ברגליים – דווח לרופא המטפל.


להלן מספר המלצות למניעת פציעות ודימומים:

 • הימנע משימוש בסכין גילוח (ניתן להשתמש במכשירים חשמליים להסרת שיער/גילוח)
 • הקפד על אמצעי זהירות בזמן ביצוע פעילויות ספורט, גינון וכו') העלולות לגרום לפציעות או דימומים (למשל שימוש בציוד, ביגוד והנעלה מתאימים), ובחר פעילות גופנית התואמת יכולתך.
 • הימנע מנטילת תרופות המשתייכות לקבוצת נוגדי דלקת שאינם סטרואידים   (NSAID)  כגון אספירין ואדוויל, המגבירות את הסיכון לדימומים. התייעץ עם הצוות הרפואי על תרופות שאינן מגבירות סיכון זה.
 • צחצח את השיניים במברשת שיניים רכה, והימנע משימוש בחוט דנטלי וקיסמים.

זיהום בדרכי הנשימה העליונות (תסמינים דמויי הצטננות)

השימוש בתרופה עלול לגרום לתסמינים דמויי הצטננות ותחושה כללית לא טובה, כולל נזלת, גודש באף, עיטושים, כאב גרון, שיעול וכד'.

ספירות נמוכות של תאי דם אדומים (אנמיה)

במהלך הטיפול יבוצעו בדיקות דם שגרתיות בכדי לעקוב אחר רמת כדוריות הדם האדומות בדמך, ולמנוע תופעות לוואי כגון אנמיה, שתסמיניה הן קוצר נשימה, חיוורון, עייפות וחולשה. יש לדווח לרופא המטפל מיידית על הופעת תסמינים אלו. במקרים קשים של אנמיה יתכן צורך במתן עירוי דם. יש לזכור כי אנמיה שנגרמת כתוצאה מהטיפול היא במרבית המקרים זמנית וחולפת.

שינויים בעור (פריחה, אדמומיות, יובש או גרד)

פריחה דמוית-אקנה, אדמומיות, יובש או גרד בעור הן תופעות נפוצות למדי בזמן הטיפול בתרופה. בהתאם לצורך, הרופא המטפל בך ימליץ על טיפול תרופתי או משחות שיוכלו לסייע בהקלה על תסמינים אלו. דווח בהקדם האפשרי לצוות המטפל על כל פריחה שמופיעה בעורך, או על החמרה. אין לטפל בפריחה בתכשירים המיועדים לאקנה. ניתן להקל על תופעות אלו על-ידי שימוש במים פושרים, סבון עדין נטול ריח, והימנעות משימוש במוצרים המכילים אלכוהול או בישום. הקפד לשמור על ניקיון העור, כדי למנוע זיהומים. בנוסף, מומלץ למרוח קרם לחות מדי יום לאחר הרחצה. 

במרכז הרפואי תל אביב ע"ש סוראסקי, המרכז הרפואי ע"ש שיבא בתל השומר, המרכז הרפואי רבין-קמפוס בילינסון, והמרכז הרפואי הדסה קיימות מרפאות ייעודיות לטיפול בתופעות הלוואי בעור הנגרמות מהטיפול בתרופות ביולוגיות. לחצי כאן למידע נוסף אודות מרפאות עור לטיפול בחולים אונקולוגים, או פנה לאחיות המכון האונקולוגי בו את מטופלת, או בשיחת חינם ל'טלמידע'® של האגודה למלחמה בסרטן בטל .1-800-599-995

שלשול

ניתן להתמודד עם תופעה זו ביעילות באמצעות טיפול תרופתי מתאים. יש ליטול טיפול תרופתי מיד עם הופעת יציאות רכות. אם התופעה מתמשכת או מחמירה, פנה לרופא המטפל בך. חשוב מאד להקפיד על שתייה מרובה כל עוד אתה סובל משלשולים.

שיעול

לעיתים תופעה זו מופיעה אצל חלק מהמטופלים. דווח לרופא המטפל אם אתה סובל משיעול שהולך ומחמיר.

כאבי שרירים או עצמות

במהלך הטיפול ייתכן שתחווה כאבי שרירים או עצמות. הרופא המטפל יוכל לרשום עבורך תרופות לשיכוך כאבים. חשוב לדווח לרופא שלך אם הכאב אינו חולף. נסה לנוח ככל שתידרש לכך. 

דלקת ריאות

התרופה עלולה לגרום לדלקת ריאות בזמן הטיפול. דווח מיד לצוות המטפל במידה ואתה מפתח תסמינים חדשים או החמרה של התסמינים הבאים: קשיי נשימה, קוצר נשימה, שיעול או חום.

דלקת בדרכי השתן

בזמן הטיפול ייתכן שתסבול מדלקת בדרכי השתן, וכתוצאה מכך תחוש בתסמיני כאב ועלייה בתכיפות מתן שתן. במקרים אלו יש לדווח לרופא המטפל בך על מנת שירשום לך תרופות לטיפול בדלקת. אם קיימים תסמינים דמויי שפעת, חום מעל 38ºC, הרגשתך הכללית אינה טובה, יש כאב ותכיפות גבוהה במתן השתן, או שמופיע דם בשתן – דווח מיד לרופא המטפל.

עייפות ותשישות

בזמן הטיפול בתרופה ייתכן ותחוש עייפות וחולשה, גם ללא מצב של חסר דם (אנמיה). נסה לנוח ככל הנדרש ולא להתאמץ יותר מדי. כדי לאזן את העייפות מומלץ לבצע פעילות גופנית קלה, כגון הליכות קצרות.

האגודה למלחמה בסרטן מפעילה את פרויקט "צעדים לחיים בריאים"® החושף את חולי הסרטן ליתרונותיה הבריאותיים של פעילות גופנית, מעודדם לשלב פעילות מתוכננת ומובנית בשגרת החיים בליווי והדרכה על ידי אנשי מקצוע. להצטרפות: 03-5721618
לאגודה למלחמה בסרטן חוברת בנושא 'תשישות ועייפות אצל חולי סרטן' המכילה מידע נוסף ודרכי התמודדות עם התופעה. לקבלת החוברת ללא תשלום ניתן לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע'® של האגודה בטל.1-800-599-995. 

עצירות

קיימת אפשרות שתסבול מעצירות. ניתן להקל על התופעה באמצעות שתייה מרובה של נוזלים, תוספת של סיבים תזונתיים למזון ופעילות גופנית מתונה עשויים לסייע לטפל בתופעה. ייתכן שתצטרך ליטול תרופות משלשלות לטיפול בבעיה. תוכל לרכוש את התרופות בבית המרקחת גם ללא מרשם רופא. עדכן את הרופא אם אתה סובל מעצירות הנמשכת יותר מיומיים-שלושה. 

לאגודה למלחמה בסרטן חוברת "הטיפול התזונתי התומך" המעניקה מידע רב, עצות ודרכי התמודדות עם תופעות שונות הקשורות בתזונה בזמן הטיפולים. לקבלת החוברת ללא תשלום ניתן לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע'® של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 1-800-599-995. כמו כן, ניתן להתייעץ בפורום בנושא: פורום תזונה למתמודדים ומחלימים מסרטן בכתובת: www.cancer.org.il

דימום

התרופה עלולה לגרום לבעיות דימום חמורות. הסיכון לדימום עלול לגבור כאשר נוטלים מדללי דם ונוגדי טסיות בשילוב עם זנוברוטיניב.

יש לדווח באופן מידיי לצוות הרפואי אם מתפתחים תסמינים חריגים של דימום, כולל: כאבי ראש ממושכים, בלבול ושינויים בדיבור, סחרחורת או חולשה, ריבוי שטפי דם וחבורות על העור, שיעול עם דם או קרישי דם, הקאה עם דם או שנראית כמו גרגרים חומים, או צואה בגוון אדום או שחור.

תופעות לוואי נדירות 

שינויים בקצב הלב

התרופה עלולה לגרום לאי-סדירות בקצב הלב בשיעור קטן מהמטופלים. הפרעת הקצב השכיחה ביותר היא פרפור פרוזדורים (atrial fibrillation) אשר אינה מסכנת את המטופל אך עשויה להוביל לאי נוחות ניכרת. הצוות המטפל בך יבדוק את קצב הלב ולחץ הדם לאורך הטיפול. דווח לצוות הרפואי על כל קצב לב חריג או מואץ, כאב בחזה, קוצר נשימה או סחרחורת או עילפון. 

ממאירויות נוספות, לרבות סרטן העור

זוהי תופעה נדירה, היכולה להתרחש גם שנים לאחר קבלת הטיפול. הצוות הרפואי יעקוב מקרוב אחר בדיקות הדם שלך. קיים סיכון נמוך מאד לפתח סרטן עור שאינו מלנומה גם חודשים ושנים לאחר קבלת הטיפול. לא ידוע שזנוברוטיניב מעלה את הסיכון להופעת ממאירויות עוריות, אך ידוע שחולים עם CLL נמצאים בסיכון מוגבר לכך ללא קשר לטיפול.  יש לנקוט באמצעי זהירות בעת היציאה לשמש, דוגמת הימנעות מהחשיפה לשמש בין השעות 16:00-10:00, שהייה במקום מוצל, חבישת כובע, הרכבת משקפי שמש, שימוש בקרם הגנה בעל מקדם הגנה גבוה, ולבוש בבגדים ארוכים, על מנת להגן על העור.

מידע חשוב נוסף

 • תוספי מזון ותרופות שונות, כולל תרופות ללא מרשם, צמחי מרפא, ויטמינים, וכד', עלולות להזיק לך בזמן הטיפול. הקפד ליידע את הרופא על כל התרופות והתכשירים שאתה נוטל.

  מניעת הריון: התרופה עלולה לגרום נזק לעובר, ולכן מומלץ לא להיכנס להריון בזמן נטילת התרופה ולמשך שבוע לפחות מתום הטיפול בתרופה.

  אמצעי מניעה: על גברים ונשים להשתמש באמצעי מניעה יעילים בזמן הטיפול בתרופה ולמשך שבוע לפחות מתום הטיפול בתרופה. מומלץ לשוחח עם הרופא המטפל על השיטות למניעת הריון שניתן להשתמש בהן במהלך הטיפול בתרופה.

  הנקה: אין להניק בזמן הטיפול בתרופה ולמשך שבוע מתום קבלת הטיפול האחרון.

  תופעות שאינן מופיעות בדף המידע: אם אתה מבחין בתופעות אחרות שאינן מופיעות בדף המידע, ואתה סבור שהן קשורות בתרופה, תוכל לשוחח על כך עם הרופא או האחות המטפלים בך.

  הגעה לבית החולים: אם עלייך להגיע לטיפול בבית החולים, ללא קשר למחלת הסרטן – ידעי את הצוות הרפואי על הטיפול אותו את מקבלת.

  אנשי קשר בשעת חרום: שמור בהישג יד מידע מלא, כולל אמצעי התקשרות של אנשי קשר אליהם תוכל לפנות בשעת חירום ולקבל מידע ותמיכה.

  אחסון התרופה:

  יש לשמור את התרופה במיכל המקורי, סגור היטב, בטמפרטורת החדר (25-20 מעלות), הרחק מלחות (לא בחדר האמבטיה), הרחק מהישג ידם של ילדים ובעלי חיים.
  אם נדרש סיוע של אדם אחר במתן התרופה, עליו ללבוש כפפות או לשפוך את הכמוסות ישירות מהמיכל לידייך מבלי לגעת בהן. עליו לשטוף ידיים לפני ואחרי הגשת התרופה.

מידע נוסף בנושא

"חזקים ביחד" - מרכזי קבוצות ומרכזי תמיכה לחולי סרטן, מחלימים ובני משפחתם

פורום רפואה משלימה ומשולבת

תרופות וטיפולים במחלת הסרטן 

תודתנו נתונה ל:
ד"ר גלעד יצחקי, רופא בכיר במערך להמטולוגיה ומרכז תחום CLL, מרכז רפואי רבין, פתח תקווה, על הערותיו והארותיו.

עודכן: מאי 2021
המידע אודות התרופות הניתן על ידי האגודה למלחמה בסרטן הוא לידיעה כללית בלבד ואינו משמש כהמלצות טיפוליות או כבסיס להמלצות טיפוליות. אין לראות בו תחליף להיוועצות אישית וטיפול על ידי הצוות הרפואי, או לעלון לצרכן. במקרה של בעיה רפואית כלשהי יש לפנות לרופא/ה.