לתרומה
חפש
ילדים ומתבגרים חולי סרטן
סוגי מחלות בילדים

גידולים נדירים בילדים

עוד בנושא

גידול בבלוטת התריס (Thyroid Cancer)

גידול סרטני בבלוטת התריס מופיע לעתים נדירות בילדים, אך שכיח בעיקר בבנות ובגיל ההתבגרות. בלוטת התריס היא בלוטה קטנה הממוקמת בחלקו הקדמי של הצוואר ומייצרת שני הורמונים עיקריים, תירוקסין ותריודותירונין, המשפיעים על פעולות שונות בגוף.


תסמיני המחלה

בדרך כלל מופיע גוש בצוואר הקדמי האמצעי, נוקשה במישוש. בלוטות צוואריות מסביב לגוש מופיעות לעתים קרובות.


דרכי האבחון

בדיקות אולטרה-סאונד CT-I של הצוואר יסייעו בהערכת היקף הגידול הסרטני ומיקומו. רופא/ת אף-אוזן-גרון יבצע ביופסיה מהגוש ומהבלוטות החשודות. הגידול השכיח ביותר של בלוטת התריס נקרא גידול פפילרי. מיפוי עם זריקת יוד יסייע בקביעת היקף המחלה (אם מדובר במחלה מקומית או מפושטת) יחד עם CT ריאות.


הטיפול

הטיפול המקובל הוא ניתוח להסרת חלק מבלוטת התריס שנפגע או כולה, בהתאם לממצאי בדיקות האבחון. מכיוון שבלוטת התריס מפרישה הורמונים, תהליך שנפגע לאחר הניתוח, יינתן טיפול תרופתי. במקרה של סרטן גרורתי בבלוטת התריס יינתן טיפול קרינתי באמצעות יוד רדיואקטיבי המוזרק לווריד והורס את הגרורות ותאים סרטניים, אם נותרו, לאחר הניתוח. לצורך טיפול זה יאושפז הילד בבית החולים וישהה בבידוד מוחלט (החומר הרדיואקטיבי מופרש מהגוף דרך השתן). רמת הקרינה הנפלטת בכל יום תיבדק, וכאשר לא תהיה סכנה לסביבה - ישוחרר הילד מבית החולים (בדרך כלל זמן השהייה במחלקה הוא כארבעה ימים). הסיכויים להחלמה מלאה מצוינים, גם כאשר מדובר בגידול סרטני שהתפשט לריאות.

גידול בלוע העליון (Carcinoma of Nasopharynx)

חלל הלוע העליון ממוקם בראש, מאחורי הגרון, המחבר את האף לפה, ומאפשר לנו לנשום ולבלוע. גידול באזור זה מופיע בעיקר במבוגרים ונדיר מאוד בילדים. הגורמים למחלה זו, בדומה למחלות סרטן נוספות, אינם ידועים. ניטרטים, חומרים כימיים המופיעים במזון מומלח ומעושן, וכן נגיף אפשטיין באר (Epstein-Barr) - מעלים את הסיכון לחלות בה.


תסמיני המחלה

לגידול זה תסמינים שונים, שאינם ייחודים לגידול זה בלבד, כגון כאבי ראש, דימומים מהאף, פגיעה ושינויים בשמיעה, בלוטות נפוחות בצוואר, כאבים בלסת ותחושת "אף סתום".


דרכי האבחון

רופא/ת אף-אוזן-גרון יבדוק את האזור, לרוב בהרדמה כללית. אם יימצא גוש חשוד - תילקח ממנו ביופסיה (דגימת רקמה) אשר תישלח לבדיקה פתולוגית במעבדה. לעתים, כאשר יהיה קשה לאבחן בביופסיה את הגידול, יבוצעו CT או MRI של הפנים, שיסייעו בהדגמת אזור חלל הלוע העליון. תוצאות הבדיקה הפתולוגית יאשרו את האבחנה הראשונית של הרופא. ייתכן שיבוצע מיפוי עצמות בכדי לוודא שהגידול לא התפשט לאזורים אחרים בגוף, כגון הגולגולת והעצמות. בנוסף, תתבצע בדיקת PET CT-I CT של הריאות, לשלול קיומן של גרורות בריאות.


הטיפול

בשל מיקומו הרגיש של הגידול הסרטני - לא ניתן תמיד להסירו בניתוח. הטיפול המקובל במחלה זו, הנחשב כיעיל ביותר, הוא טיפול בקרינה מקומית לאזור הגידול ולצוואר, במינון גבוה ויומיומי במשך כחודשיים. ברוב המקרים, לפני הקרינה הילד יקבל גם שניים- שלושה מחזורי כימותרפיה (בהתאם להחלטת הרופא/ה המטפל/ת). גם אם הגידול הסרטני התפשט לאזורים אחרים בגוף - תינתן כימותרפיה. לעתים, לאחר הטיפול בקרינה, ייתכן שניתן יהיה לבצע ניתוח להסרת בלוטות נגועות, אם ישנן, כמו גם במקרה של חזרת המחלה. סיכויי ההחלמה מצוינים, ומרבית הילדים מחלימים לחלוטין.


חשוב לציין, כי כתוצאה מהטיפול הקרינתי הממושך במחלה זו ייתכנו תופעות לוואי לטווח הארוך, הכוללות קשיי בליעה, ירידה בשמיעה, שינויים בצבע העור, התקשות בעור הצוואר, דלקות אוזניים ופגיעה בשיניים. חשוב להקפיד על מעקב רפואי צמוד של צוות רב-מקצועי (אונקולוג/ית, רופא/ת שיניים, רופא/ת אף אוזן גרון, ואנדוקרינולוג/ית) שיסייעו במניעת תופעות אלו, בטיפול בהן ובהקלת סבלו של הילד.


סרטן עור (מלנומה)

גידולים בעור נדירים מאוד בילדים. מלנומה (סרטן עור במבוגרים) עלולה להופיע בילדים ובצעירים בגילאי 10 עד 20.


דרכי האבחון

מלנומה מתבטאת באזור בעור בעל גוונים כהים, בנקודת חן גדולה או כתמים כהים. שינויים בצבע וגדילתה המהירה של נקודת החן - אופייניים למלנומה. ידוע כי מחלה זו מופיעה יותר באזורים החשופים לשמש, בייחוד כשמדובר בילד בעל עור, עיניים ושעיר בהירים. האבחנה הסופית תתבצע על ידי ביופסיה מהאזור החשוד. סרטן העור עשוי להתפשט לכבד ו/או לריאות.


הטיפול

במידה והמחלה שטחית וממוקמת באזור מסוים בעור, תתבצע כריתה כירורגית רחבה על ידי רופא/ת עור או פלסטיקאי/ת. במידה והגידול התפשט למקומות אחרים יהיה צורך בטיפולים מכווננים (ביולוגיים), הכוללים טיפולים אימונותרפיים ו/או כימותרפיה. 

ילד חולה סרטן עם אבא שלו
פורום להורים שילדם חולה בסרטן
קרא עוד
חוברת ילדים ומתבגרים חולי סרטן
תודתנו נתונה ל:
ד"ר שפרה אש, מנהלת המערך להמטו-אוקולוגיה והשתלות מח עצם בילדים, בית החולים לילדים ע"ש רות רפפורט, המרכז הרפואי רמב"ם, חיפה; יו"ר האיגוד להמטו-אונקולוגיה ילדים,

פרופ' מרים בן הרוש, לשעבר מנהלת המערך להמטו-אונקולוגיה והשתלות מח עצם בילדים, סגנית מנהלת בית החולים לילדים ע"ש רות רפפורט, המרכז הרפואי רמב"ם, חיפה,

פרופ' יצחק יניב, מנהל המערך להמטולוגיה-אונקולוגיה לילדים ע"ש פרופ' רנה זייצוב, מרכז שניידר לרפואת ילדים,

עו"ס מחלקת שיקום ורווחה באגודה למלחמה בסרטן.
עודכן לאחרונה: מאי 2020
פברואר 2021 
מסגרת סל הבריאות הורחבה לכלול פרופיל מולקולארי רחב של גידולים סולידיים והמטולוגיים לצורך התאמת טיפול עבור ילדים ומתבגרים 
מידע זה נכתב בכדי לסייע לך ולבני משפחתך להבין ולדעת יותר על סרטן בילדים. אנו מקווים שהמידע יוכל לענות על חלק משאלותיך. איננו יכולים לייעץ לך מהו הטיפול הטוב ביותר עבורך, כיוון שעצה כזאת יכול לתת לך רק הרופא המטפל בך, המכיר את כל הרקע הרפואי שלך ואת עובדות מחלתך בהווה. הכתוב מנוסח בלשון זכר, אך מתייחס לנשים וגברים כאחד, מטופלים ומטפלים כאחד.
© כל הזכויות שמורות לאגודה למלחמה בסרטן.