לתרומה
חפש
מידע לחולים
תרופות וטיפולים

ברקסוקבטאג'ן אוטולאוצל – Brexucabtagene autoleucel (טקרטוס® – Tecartus®)*

עוד בנושא
מידע לחולים
מוקדי מידע ותמיכה
מעון צ'ארלס קלור
פורומים מקצועיים
תרופות וטיפולים
תרופות וטיפולים במחלת הסרטן
תרופות וטכנולוגיות לטיפול במחלת הסרטן
רשימת התרופות והטכנולוגיות שנכנסו לסל הבריאות
בתי מרקחת המוכרים תרופות בהנחה -כתב העדר אחריות
הטיפול הניתוחי (כירורגי)
תרופות וטיפול כימותרפי
טיפול קרינתי (רדיותרפיה)
תרופות וטיפול הורמונלי
טיפול ביולוגי (מכוונן, ממוקד מטרה)
אימונותרפיה
קנאביס רפואי לחולי סרטן
תרופות וטיפולים שונים נוספים
כאב והטיפול בו
רפואה משלימה וסרטן
תזונה לחולה סרטן
השתלת תאי גזע ומח עצם
שירות ייעוץ בנושא טיפול תומך וסוף החיים
טיפול תרופתי לגמילה מעישון
קבוצות ומרכזי תמיכה
מחקרים קליניים בישראל
התמודדות ושיקום
פעילויות למחלימי סרטן
זכויות חולי הסרטן
ארועים וימי עיון
סקירת מאמרים
סיפורי התמודדות
חיים עם סטומה
שירות ייעוץ בנושא טיפול תומך וסוף החיים
ביטוח לאומי ורשות המיסים
אתר 'כמוני'
אתרים נוספים
גנטיקה וסרטן
מידע מותאם לכל חולה

דף מידע זה מתאר את התרופה ברקסוקבטאג'ן אוטולאוצל, את אופן נטילתה ואת תופעות הלוואי האפשריות כתוצאה מהשימוש בה. מומלץ לעיין בדף המידע יחד עם חוברת האגודה למלחמה בסרטן העוסקת במחלתך, הכוללת מידע ועצות נוספים, וכן בעלון לצרכן של התרופה. כמו כן, ייתכן שהתרופה תוצע לך במסגרת מחקרים קליניים הבדוקים את יעילות הטיפול במחלתך.


*או תרופות המכילות חומר פעיל דומה בעלות שמות מסחריים אחרים.

**המידע כתוב בלשון זכר, אך מתייחס לנשים וגברים כאחד.


מהי התרופה וכיצד היא פועלת?

ברקסוקסטאג'ן הוא טיפול אימונותרפי בו תאי דם לבנים מסוג T נאספים מהחולה ועוברים הנדסה גנטית כדי לבטא קולטן ל-CD19. CD19 הינו חלבון המבוטא ביתר בממאירויות המטולוגית ובתאי B. תאי ה-T המהונדסים (chimeric antigen receptor T-cells) מוחזרים לחולה, שם הם נצמדים לתאי הגידול באמצעות הקולטן ל- CD19 ומפעילים תגובה חיסונית המביאה להרג תאי הגידול.


רישום התרופה בסל שירותי הבריאות בישראל

סל שירותי הבריאות מכיל רשימה מוגדרת של בדיקות, תרופות, תכשירים וטיפולים שחברי קופת החולים זכאים לקבל מהקופה שלהם, מתוקף חוק ביטוח בריאות ממלכתי. הסל מתעדכן אחת לשנה.

לצד כל תרופה או טיפול בסל רשומים התנאים והמגבלות לקבלתו במסגרת הסל (אוכלוסיית יעד, סוג מחלה, שלב המחלה, סוג ומספר קווי טיפול קודמים ופרמטרים קליניים נוספים). תנאים ומגבלות אלה נקראים "התוויה".

התנאים והמגבלות המלאים מפורטים באתר כל הבריאות של משרד הבריאות, והם אלה המחייבים את הקופות במתן אישור לקבלת התרופה.

התרופה ברקסוקבטאג'ן אוטולאוצל רשומה בסל הבריאות לטיפול בלימפומה חוזרת או רפקרטורית מסוג Mantle cell, לאחר שני קווי טיפול סיסטמיים ומעלה, לרבות מעכב BTK.


אופן מתן התרופה

לצורך הכנת התרופה תאי הדם לבנים נלקחים מהדם ועוברים תהליך הנדסה גנטית כדי שיוכלו למקד אותם כנגד התאים הסרטניים בגוף. לאחר מכן, כאשר התרופה חזרה לדם החולה, תאי הדם הלבנים המהונדסים תוקפים את הגידול.

התרופה ניתנת בעירוי לווריד. לפני קבלת התרופה תקבל טיפול כימותרפי על מנת להכין את גופך לעירוי. בשל הסיכון לתגובה חמורה לעירוי גם בימים ושבועות לאחר מכן, יש לשהות בקרבת המרכז הרפואי בו אתה מטופל (עד שעתים נסיעה) במשך 4 שבועות לאחר מתן הטיפול.

תופעות לוואי המחייבות פנייה לטיפול רפואי מיידי

תסמונת שחרור ציטוקינים (CRS)
תסמונת שחרור ציטוקינים היא תגובה דלקתית העלולה להתרחש התגובה בדרך כלל חולפת במהלך הטיפול, אך עלולה להיות מסוכנת במידה שהיא נמשכת בזמן העירוי או בימים ושבועות לאחר מכן, הצוות הרפואי ינטר את התפקוד הכללי שלך במהלך העירוי.
סימני אזהרה חשובים יש לדווח עליהם מיידית לצוות המטפל: חום, לחץ דם נמוך, צמרמורות, דופק מהיר או לא סדיר, קשיי נשימה, היפוקסיה (מחסור בחמצן שמועבר לרקמות הגוף), כאבי ראש, עייפות קיצונית, בחילות, הקאות או שלשולים חמורים. הצוות הרפואי יעקוב בתשומת לב אחר הופעת התגובה. ייתכן כי תקבל תרופות להקלה על התסמינים, או שמתן העירוי יואט או יופסק באופן זמני או קבוע.
אין לקבל את התרופה אם הנך סובל מזיהומים פעילים או ממחלות דלקתיות פעילות.

רעילות נוירולוגית
אתה תעבור בדיקות נוירולוגיות במהלך הטיפול בתרופה. אם יש לך את אחת מתופעות הלוואי הבאות, או שילוב שלהן, פנה מיד לצוות הרפואי: רעד, כאב ראש, סחרחורות או איבוד שיווי משקל, פרכוסים, בלבול, חוסר התמצאות במרחב, קשיי דיבור, או איבוד הכרה.

יש לדווח באופן מיידי לרופא המטפל אם אתה חווה אחת מהתופעות הבאות: 
- חום גבוה
- לחץ דם נמוך
- צמרמורות
- דופק מהיר
- קשיי נשימה
- היפוקסיה (מחסור בחמצן שמועבר לרקמות הגוף)
- כאבי ראש
- עייפות
- בחילות
- רעד
- סחרחורות או איבוד שיווי משקל
- פרכוסים
- בלבול, או חוסר התמצאות במרחב
- קשיי דיבור
- איבוד הכרה


תופעות לוואי אפשריות

בדף מידע זה מתוארות תופעות הלוואי השכיחות ביותר ותופעות ששכיחותן נמוכה יותר, במטרה לתת לך מידע מוקדם על תופעות אפשריות כתוצאה מהשימוש בתרופה.

דווח לצוות הרפואי על כל תופעת לוואי המדאיגה אותך, או שאינה מובאת בדף זה.

תגובתו של כל אדם לטיפול הניתן לו היא ייחודית. חלק מהאנשים חווים מעט מאוד תופעות לוואי, בעוד אחרים חווים יותר. במהלך הטיפול, תיפגש בקביעות עם הרופא המטפל שיעקוב אחר השפעות הטיפול.

הרופא שלך יכול לרשום לך תרופות לטיפול בחלק מתופעות הלוואי. הקפד על נטילת התרופות על פי ההנחיות, על מנת להפיק מהן את התועלת המירבית. הצוות המטפל בך יוכל לייעץ לך על דרכים נוספות להקלה על תופעות הלוואי. לאחר סיום הטיפול יחול שיפור בתופעות הלוואי.


חום גבוה

דווח לצוות הרפואי אם חלה עליה בחום הגוף מעל 38°C.


כאבי ראש

ניתן לטפל ביעילות בתופעה זו באמצעות טיפול תרופתי. אם אתה חווה כאבי ראש - פנה לרופא המטפל בך.


לחץ דם נמוך

ירידה בלץ דם יכולה לגרום לתחושת חולשה וסחרחרות. דווח לצוות אם אתה חווה תופעות אלה.


אנציפלופתיה

שינוים מנטליים, בהכרה, בחשיבה ובהתמצאות. בלבול קל שינוים במצב הרוח. דווח לצוות אם אתה חש באחד המצבים הללו.


מיעוט חמצן (היפוקסיה)

היפוקסמיה היא חוסר חמצן בדם. הסימנים של מצב זה הם כיחלון, צבע כחלחל של העור והריריות, קוצר נשימה, בלבול ובעיות קואורדינציה, פגיעה בשיקול הדעת, השפעה קוגניטיבית ופגיעה ביכולת החשיבה ובעיבוד נתונים במוח. כמו כן, עלולים לסבול מכאבי ראש, מתחושת נימול ועקצוצים בגפיים, מאופוריה, מעילפון ומפגיעה בכושר הראייה. דווח מיד עם אתה חווה אחד מהתסמינים הללו.


שינויים נוירולוגיים

שינויים נוירולוגיים יכולים להופיע בכל זמן הטיפול בתרופה,. אם יש לך את אחת מתופעות הלוואי הבאות, או שילוב שלהן, פנה מיד לצוות הרפואי:  רעד, סחרחורות או איבוד שיווי משקל, פרכוסים, בלבול, חוסר התמצאות במרחב, קשיי בדיבור או עיבוד שפה, או איבוד הכרה.


כאבי שרירים

חלק מהמטופלים עלולים לחוות כאבי שרירים, אך ניתן להתמודד ביעילות עם התופעה באמצעות טיפול תרופתי מתאים. אם הנך חווה כאבי שרירים – דווח לרופא המטפל בך.


עייפות ותשישות

תשישות ועייפות הן תופעות לוואי נפוצות אצל אנשים המתמודדים עם מחלת הסרטן. חשוב להקדיש זמן למנוחה, כמו גם לנסות לאמץ פעילות גופנית מתונה, כגון הליכות קצרות.

האגודה למלחמה בסרטן מפעילה את פרויקט "צעדים לחיים בריאים"® החושף את חולי הסרטן ליתרונותיה הבריאותיים של פעילות גופנית, מעודדם לשלב פעילות מתוכננת ומובנית בשגרת החיים בליווי והדרכה על ידי אנשי מקצוע. להצטרפות: 03-5721618
לאגודה למלחמה בסרטן חוברת בנושא 'תשישות ועייפות אצל חולי סרטן' המכילה מידע נוסף ודרכי התמודדות עם התופעה. לקבלת החוברת ללא תשלום ניתן לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע'® של האגודה בטל.1-800-599-995


בחילות והקאות

יש כיום תרופות יעילות ביותר נגד בחילות והקאות העשויות למנוע או להחליש את עוצמתן. תסמינים אלו עלולים להתחיל מיד לאחר הטיפול ומספר ימים לאחריו. אם לא ניתן לשלוט בבחילה, או שהיא נמשכת, דווח על כך לרופא שלך והוא יוכל לרשום לך תרופות אחרות שיתכן כי יהיו יעילות יותר.

להלן מספר המלצות להפחתה או מניעה של בחילות ו/או הקאות:

 • המנע ממאכלים שעלולים להחמיר את התסמינים, כמו מאכלים שומניים, חריפים או חומציים (לימונים, עגבניות, תפוזים).סה לאכול ארוחות קטנות כל כמה שעות וללעוס היטב, ולצרוך מזונות קרים או בטמפרטורת החדר.
 • נסה להשתמש בכדורים נוגדי צרבת, לאכול קרקרים או טוסט, לשתות משקה עם נענע או ג'ינג'ר אייל, ולהשתמש בשורש ג'ינג'ר טרי טחון במזון, או בג'ינג'ר מסוכר.
 • היעזר בגישות טיפוליות שאינן תרופתיות המגבירות את מידת השקט הנפשי, כגון דיקור או דמיון מודרך.


תחושת חוסר נוחות או דכאון

אתה עלול לחוות שינויים במצב הרוח ולהרגיש דיכאון או עצבות לאחר נטילת התרופה במשך מספר חודשים. יידע את הרופא על תופעות אלו.


שינויים בדופק

טרכיקרדיאה (דופק מהיר), ברכיקרדיאה (דופק איטי), או הפרעות בקצב הלב (אריתמיה) עלולים להעיד על תסמונת שחרור  הציטוקנים, עליה מפורט בהרחבה מעלה. דווח לצוות הרפואי באופן מיידי במידה ואתה מפתח קוצר נשימה, קצב לב לא סדיר, תחושת דופק מואץ, סחרחורת, כאב בחזה, או נפיחות של הרגליים.


עצירות

קיימת אפשרות שתסבול מעצירות. ניתן להקל על התופעה באמצעות שתייה מרובה של נוזלים, תוספת של סיבים תזונתיים למזון ופעילות גופנית מתונה עשויים לסייע לטפל בתופעה. ייתכן שתצטרך ליטול תרופות משלשלות לטיפול בבעיה. תוכל לרכוש את התרופות בבית המרקחת גם ללא מרשם רופא. עדכן את הרופא אם אתה סובל מעצירות הנמשכת יותר מיומיים-שלושה.

שלשולים

ניתן להתמודד עם תופעה זו ביעילות באמצעות טיפול תרופתי מתאים. אם התופעה מתמשכת או מחמירה, פנה לרופא המטפל בך. חשוב מאד להקפיד על שתייה מרובה כל עוד אתה סובל משלשולים.


כאבי בטן

חלק מהמטופלים חווים אי-נוחות בבטן בזמן הטיפול. אם הכאבים אינם חולפים או מחמירים, הרופא יכול לרשום לך תרופות להקלה על התופעה.


חוסר תיאבון

התרופה עלולה לגרום לאובדן תיאבון. נסה לאכול ארוחות קטנות באופן סדיר. אל תדאג אם תאכל מעט יחסית במשך יום או יומיים. אם לאחר מכן לא חל שיפור בתאבון שלך, מומלץ לפנות לאחות או הדיאטנית במרכז הרפואי בו אתה מטופל לקבלת ייעוץ תזונתי ועצות מעשיות בכדי להתמודד עם תופעה זו.

לאגודה למלחמה בסרטן חוברת "הטיפול התזונתי התומך" המעניקה מידע רב, עצות ודרכי התמודדות עם תופעות שונות הקשורות בתזונה בזמן הטיפולים. לקבלת החוברת ללא תשלום ניתן לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע'® של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 1-800-599-995. כמו כן, ניתן להתייעץ בפורום בנושא: פורום תזונה למתמודדים ומחלימים מסרטן. 


קושי בבליעה (דיספגיה)

אם יש לך בעיות בבליעה, דווח על כך לרופא שלך.


כאבי שרירים ומפרקים

במהלך הטיפול ייתכן שתחווה כאבי שרירים, מפרקים או עצמות. הרופא המטפל יוכל לרשום עבורך תרופות לשיכוך כאבים. חשוב לדווח לרופא שלך אם הכאב אינו חולף. נסה לנוח ככל שתידרש לכך. אמבטיות חמות עשויות להקל על הכאבים.


תופעות לוואי בחלל הפה

ייתכן שתחוש ביובש או כאבים בחלל הפה, או ייתכן שיופיעו כיבים קטנים. שתייה מרובה והקפדה על ניקיון הפה בקביעות על ידי צחצוח שיניים במברשת רכה עשויים להפחית תופעות אילו. ניתן להשתמש בשטיפות פה או טיפול תרופתי למניעה וטיפול בזיהומי פה. מציצת קוביות קרח עשויה להקל על תסמינים אלה. מומלץ להתייעץ עם הצוות המטפל בך.


סיכון לזיהומים

הטיפול בתרופה עלול להפחית את ייצור תאי הדם הלבנים המיוצרים על ידי מח העצם (תופעה המכונה נויטרופניה או לויקופניה), ובכך להגביר את הסיכון להופעת זיהומים ומחלות. במהלך הטיפול בתרופה רמת כדוריות הדם הלבנות תיבדק בקביעות על ידי הצוות הרפואי. אם יימצא שהיא נמוכה, ייתכן והטיפול בתרופה יידחה או שיופחת המינון שניתן לך.

חשוב לפנות באופן מיידי להתייעצות רפואית באחד המקרים הבאים:

 • עליה בחום הגוף מעל 380C מעלות.
 • הרעה פתאומית בהרגשה הכללית, גם אם חום הגוף תקין.
 • אם אתה סובל מתסמינים העלולים להעיד על זיהום, כגון: כאבי גרון, כאבי שרירים, צמרמורת, שיעול, כאב בזמן מתן שתן, או תכיפות במתן השתן.


שינוי בערכים הנמדדים בדם

במהלך הטיפול בתרופה ייערכו לך בדיקות דם בקביעות כדי לעקוב אחר מצבך הכללי ורמות רכיבים החיוניים בדם, לרבות רמות הכולסטרול, וכן הסידן והמינרלים האחרים בדם לרבות אשלגן, זרחן ומגנזיום. במרבית המקרים ניתן לאתר תופעה זו בבדיקות דם עוד בטרם תחוש בתסמינים כלשהם.


ירידה במתן שתן

במידה ואתה חווה קשיים או ירידה במתן השתן, יש לפנות לצוות המטפל.


טרומבוזיס (סיכון לקרישי דם)

מחלת הסרטן מעלה את הסיכון להיווצרות קרישי דם (טרומבוזיס), והטיפול במחלה עלול להגביר סיכון זה עוד יותר. התסמינים של קריש דם כוללים: כאבים,אודם ו/אונפיחות בגפיים העליונות או התחתונות, קוצר נשימה וכאבים בחזה. צור קשר מיידי עם הרופא המטפל בך, אם אתה מבחין באחד או יותר מתסמינים אלו.


אדמה (בצקת)

התרופה עלולה לגרום לנפיחות בפנים ובגפיים, תסמין זה יכול להיות סימן לבעיות אחרות, ולכן עליך לדווח לצוות הרפואי על כל נפיחות חריגה לשם הערכה נוספת.


בעיות שינה

אם אתה חווה קשיים בהירדמות תוכל להסתייע בטכניקות הרגעה, דמיון מודרך והאזנה למוסיקה מרגיעה. אם התופעה נמשכת – דווח לרופא שייתן לך טיפול תרופתי מתאים.

אם אתה חווה קשיים בהירדמות, תוכל להסתייע בעצות הבאות:

 • הקפד על שעות שינה קבועות כל יום.
 • דאג שהטמפרטורה בחדר מתאימה לך.
 • הקדש זמן לרגיעה לפני השינה – התקלח, קרא ספר או האזן למוסיקה.
 • עשה פעילות גופנית קלה בכל יום שתסייע לעייף אותך.
 • הימנע מקפאין משעות אחר הצהרים המוקדמות (קפה, תה, שוקולד ומשקאות קולה).
 • אכול משהו קטן לפני השינה כדי שלא תתעורר מרעב.
 • הסתייע בטכניקות הרגעה – דמיון מודרך והאזנה למוסיקה מרגיעה.

אם התופעה נמשכת, דווח לצוות הרפואי שייתן לך טיפול תרופתי מתאים.


הזיות או חרדה

זו תופעה שעלולה להתרחש בעת הטיפול בתרופה. יש ליידע את הצוות המטפל באם אתה חש בחרדה, עצבנות או סובל מהזיות.


תפליט פלאורלי

תפליט פלאורלי הוא נוזל שהצטבר בין שני קרומי הריאה. במקרה של הצטברות כמות גדולה של נוזל, יתכן שיהיה צורך לנקז אותו.


אלרגיה בעור

הטיפול עלול לגרום לפריחה בעור המלווה בגרד - אם אתה מבחין בתופעה זו דווח לאחות או לרופא המטפל.


התייבשות

יש להקפיד מאוד על שתייה מרובה של נוזלים, כ-3-2 ליטרים ביום על מנת למנוע התייבשות.


נוירופתיה והפרעות במערכת העצבים

הטיפול עלול לגרום  להתקפים, חוסר שליטה בשרירים, עליה בלחץ התוך קרניאלי או להפרעה עצבית המכונה נוירופתיה היקפית (peripheral neuropathy) הכוללת תסמינים כגון חוסר-תחושה או תחושת יתר, חולשה, עקצוצים ונימול (תחושה שהאזור "רדום") וכאבים בכפות הידיים או ברגליים. יתכן כי יופיעו חולשה וקושי בביצוע פעולות יומיומיות פשוטות, כמו כפתור כפתורים או בביצוע פעולות מורכבות יותר של אצבעות הידיים. לעיתים תידרש הפחתה במינון התרופה. במקרה שהתסמינים אינם חולפים או שהם מחמירים, ייתכן שמתן התרופה יופסק עד לשיפור המצב, ולאחר מכן היא תינתן שוב במינון נמוך יותר. לעיתים רחוקות, יופסק הטיפול לחלוטין. לרוב, התסמינים ישתפרו לאחר סיום הטיפול. אצל חלק מהאנשים לא יחול שיפור, והתסמינים יישארו לצמיתות. חשוב שתעדכן את הרופא המטפל בך אם אתה חווה תופעות אלו.


שינויים בריאות

התרופה עלולה לגרום לכשל נשימתי, או לבצקת הריאות. במידה ומופיעים אצלך תסמינים הכוללים בין היתר קוצר או קשיי נשימה, שיעול או חום, או החמרה בתסמינים אלו – יש לדווח לצוות המטפל באופן מידיי.


אלרגיה בעור

הטיפול עלול לגרום לפריחה בעור המלווה בגרד - אם אתה מבחין בתופעה זו דווח לאחות או לרופא המטפל.


דימומים

השימוש בתרופה עלול להפחית את ייצור טסיות הדם, המסייעות ביצירת קרישת הדם ומניעת דימומים או פציעה. מספר הטסיות בדמך יבדקו באופן קבוע לפני ובמהלך הטיפול. במקרים מסוימים ייתכן ותצטרך לקבל עירוי  טסיות.  במקרה של דימום או חבלה ללא סיבה, כגון דימום מהאף או מהחניכיים, נקודות אדומות, פריחה על העור או שטפי דם בידיים או ברגליים  – דווח לרופא המטפל.

המלצות למניעת פציעות ודימומים:

 • הימנע משימוש בסכין גילוח (ניתן להשתמש במכשיר גילוח חשמלי).
 • הימנע מפעילויות (ספורט, גינון וכו') העלולות לגרום לפציעות או דימומים.
 • הימנע מנטילת תרופות המשתייכות לקבוצת נוגדי דלקת שאינם סטרואידים (NSAID) כגון אספירין ואדוויל, המגבירות את הסיכון לדימומים. התייעץ עם הצוות הרפואי על תרופות שאינן מגבירות סיכון זה.
 • צחצח את השיניים במברשת שיניים רכה, והימנע משימוש בחוט דנטלי וקיסמים.


מידע חשוב נוסף

 • תוספי מזון ותרופות שונות, כולל תרופות ללא מרשם, צמחי מרפא, ויטמינים, וכד', עלולות להזיק לך בזמן הטיפול. יש לדווח לרופא המטפל בך לפני קבלת הטיפול - על כל תרופה/תכשיר שאתה נוטל.

 • תופעות שאינן מופיעות בדף המידע: אם אתה מבחין בתופעות אחרות שאינן מופיעות בדף המידע, ואתה חושב שהן קשורות בתרופה, תוכל לשוחח על כך עם הרופא או האחות המטפלים בך.

 • נהיגה והפעלת מכשור כבד:  לתרופה השפעה רבה על היכולת לנהוג ולהשתמש במכשור כבד . בשל הפוטנציאל לאירועים נוירולוגיים, כולל שינוי במצב נפשי או התקפים, על המטופלים להימנע מנהיגה או הפעלת מכשור כבד  במשך  8 שבועות לפחות לאחר קבלת העירוי.

 • חיסונים: יש להימנע מקבלת חיסונים המבוססים על נגיפים חיים או מוחלשים (לא מומתים) בשישה השבועות לפני הטיפול, במהלך הטיפול בתרופה ולאחריו עד להתאוששות מערכת החיסון.

 • הגעה לבית החולים - אם עליך להגיע לטיפול בבית החולים, ללא קשר למחלת הסרטן – ידע את הצוות הרפואי על הטיפול אותו אתה מקבל.

 • מניעת הריון – השפעת התרופה על העובר אינו ידוע. מומלץ לא להכניס או להיכנס להריון בזמן נטילת התרופה. מומלץ להתייעץ בנושא זה עם הרופא המטפל בך - לפני תחילת הטיפול.

 • אמצעי מניעה: יש להקפיד על שימוש באמצעי מניעה חוסם (קונדום) החוסם את מעבר נוזלי הזרע והנרתיק בזמן השימוש בתרופה.

 • הנקה: לא ידוע עם התרופה מעוברת בחל אם. יש להימנע מהנקה בזמן הטיפול בתרופה, היות וקיימת אפשרות שהיא עוברת לחלב האם.

 • פוריות: לא ידוע האם התרופה עלולה להשפיע על פוריות גברים ונשים. מומלץ להתייעץ בנושא זה עם הרופא המטפל בך - לפני תחילת הטיפול.

 • תרומת דם – אין לתרום דם בזמן הטיפול בתרופה.

 • אנשי קשר בשעת חרום: שמור בהישג יד מידע מלא, כולל אמצעי התקשרות של אנשי קשר אליהם תוכל לפנות בשעת חירום ולקבל מידע ותמיכה.

מרכז תמיכה "חזקים ביחד"
באגודה למלחמה בסרטן
קרא עוד
מידע נוסף בנושא

פורום רפואה משלימהתרופות וטיפולים במחלת הסרטן 

תודתנו נתונה ל:
ד"ר רוני שובל, המטולוגיה, מרכז רפואי ע"ש חיים שיבא, תל-השומר, על הארותיו והערותיו.
עלה לאתר: יולי 2022

המידע אודות התרופות הניתן על ידי האגודה למלחמה בסרטן הוא לידיעה כללית בלבד ואינו משמש כהמלצות טיפוליות או כבסיס להמלצות טיפוליות. אין לראות בו תחליף להיוועצות אישית וטיפול על ידי הצוות הרפואי, או לעלון לצרכן. במקרה של בעיה רפואית כלשהי יש לפנות לרופא/ה.