לתרומה
חפש
מחלות סרטן
סרטן מערכת העיכול

לשוב לחיים רגילים עם קולוסטומיה

עוד בנושא

 
מבוא

מהי קולוסטומיה

הטיפול בקולוסטומיה

לקראת שיקום

סיבוכים ודרכי התמודדות

שאלות ותשובות

מערך המידע, הסיוע והתמיכה של האגודה למלחמה בסרטן

מבוא

ניתוח קולוסטומיה הוא ניתוח שכיח למדי. אלפי אנשים בישראל עברו אותו, ורובם חזרו לתפקד באיכות חיים מספקת ואף טובה.


אינך לבד! לרשותך עומדים מתנדבים ואנשי מקצוע, המוכנים ורוצים לסייע לך בכל שלבי הטיפול וההחלמה. בבתי החולים ובקהילה ישנן אחיות המטפלות במיוחד בנושא זה. האחיות ידריכו אותך כיצד לטפל בקולוסטומיה, ויעזרו לך להתמודד עם כל בעיה. שיחה עם אדם שכבר למד לחיות עם קולוסטומיה עשויה להיות מועילה. בדרך כלל הרופא או האחות יכולים להזמין מתנדב שיבוא לבקר אותך ולשוחח איתך על הצדדים המעשים והאישיים של ההתמודדות. שיחה עם מתנדב עשויה להיות בעלת ערך רב, במיוחד בתקופה הראשונה לאחר הניתוח.

שירות "חיים עם סטומה" פועל תחת מחלקת שיקום ותמיכה של האגודה למלחמה בסרטן. השירות מיועד לאנשים שעברו ניתוחים להטיית השתן או הצואה (לא רק על רקע של מחלת סרטן).

במסגרת השירות מתפרסם מדי שנה כתב העת "פתחון פה", הכולל מאמרים בנושאים חשובים לבעלי סטומה דוגמת תזונה, טיפול בעור, מידע על זכויות, החיים האינטימיים עם סטומה ועוד.במסגרת השירות פועלת קבוצה ייחודית לצעירים עם סטומה (בני 20-40). קבוצה זו הוקמה במטרה לספק מידע ותמיכה לצעירים לפני ואחרי הניתוח ולסייע בהתמודדות בשלבים שונים של הטיפול עם הדגשים לקבוצת גיל זו.


לקבלת פרטים נוספים, ייעוץ או הרשמה לשירות חיים עם סטומה באגודה למלחמה בסרטן, ניתן לפנות בטלפון 03-5721618 או בדוא"ל stoma@cancer.org.il
המעוניינים להתנדב במסגרת שירות" חיים עם סטומה", יכולים לפנות בטל. 03-5721618 או בדוא"ל stoma@cancer.org.il 


מהי קולוסטומיה?

קולוסטומיה היא מילה המורכבת משתי מילים ביוונית:

קולון - שפירושה 'המעי הגס', וסטומה - שפירושה 'פה' או 'פתח' (פיום).

אם כן, קולוסטומיה היא קצה פתוח של מעי גס בריא, שאותו מוציאים מבעד לדופן הבטן כדי לאפשר מוצא להפרשות ולגזים. זהו חלק טבעי של הגוף. בניתוח מבצעים הטיה של המעי, כדי לעקוף קטע בעייתי במעי.


קולוסטומיה אינה מחלה. זהו שינוי באופן התפקוד של הגוף. הקולוסטומיה מבוצעת כחלק מהניתוח שנועד לרפא את המחלה, או להקל את התסמינים. הסיבות לביצוע קולוסטומיה יכולות להיות שונות. לפעמים זהו פתרון זמני ולפעמים קבוע. הגודל של הסטומה, הצורה והמקום על פני דופן הבטן, עשויים להשתנות מאדם אחד למשנהו.


הסיבות ליצירת קולוסטומיה

ישנן מספר סיבות אפשריות לצורך להטות, באופן זמני או קבוע, את תוכן המעי. להלן חלק מהן:

 • פגיעה או פציעה ברקטום
 • גידול ברקטום, בפי הטבעת או בחלק אחר של המעי הגס
 • מומים מולדים של עמוד השדרה ומערכת העצבים, שפוגעים בהתפתחות השליטה בסוגרים
 • מחלות דלקתיות ופוליפים במעי הגס
 • חסימת מעיים, פיתולים של המעי, הידבקויות ועוד.

למידע נוסף היכנסו לפורום בנושא סרטן במערכת העיכול, באתר האגודה למלחמה בסרטן.


דרכי העיכול

לאחר האכילה המזון עובר מהקיבה למעי הדק, שבו מתבצעים עיקר תהליכי העיכול והספיגה של אבות המזון. השאריות הבלתי ניתנות לעיכול מועברות הלאה למעי הגס. ככל שהתוכן מתקדם במעי הגס, כך נספגים יותר מים ומלחים על ידי דפנות המעי, והצואה הופכת מוצקה יותר. באופן רגיל ניתן לשלוט על פתיחה וסגירה של פי הטבעת באופן רצוני. 
הטיפול בקולוסטומיה

הטיפול בקולוסטומיה נועד לקלוט את ההפרשות היוצאות מהגוף בצורה בטוחה ולהגן על העור מסביב לסטומה. הטיפול בקולוסטומיה כולל שימוש בציוד ייעודי (מפורט בהמשך).


מה השתנה לאחר הניתוח?

אורך המעי הגס הוא 200-150 ס"מ, וניתן לחיות היטב גם בלעדיו. אם כורתים או עוקפים חלק ממנו, פעולות העיכול והספיגה של המזון אינן נפגעות. מאחר ובניתוח הוצא השריר האחראי על השליטה בהפרשות, או שאזור פי הטבעת נפגע ממחלה ואינו בשימוש, שונתה עכשיו צורת ההתרוקנות מזו המקובלת; כך, אין שליטה על היציאות, אין תחושה של זמני יציאות ואין אפשרות להתאפק. קל יותר לטפל במצב של חוסר שליטה כאשר הפתח הוא בדופן הבטן. הטיפול נעשה בעזרת ציוד יעיל, זמין ואסתטי.


מראה הסטומה ותפקודה

בדרך כלל הסטומה עגולה או אליפטית וצבעה ורוד-אדום, כמו צבע הרירית בתוך הפה. מיד לאחר הניתוח הסטומה נראית נפוחה מעט, והיא תשנה את מידותיה עד לגודלה הסופי בתוך מספר שבועות. הסטומה גם תפריש ריר (חומר לבן צמיגי) וזוהי תופעה טבעית ותקינה. הסטומה עצמה חסרת תחושה ואינה גורמת לתחושת כאב, לכן יש להיזהר מפגיעה בה.

ייתכן דימום קל מהרירית בשעת ניגוב הסטומה. זוהי תופעה תקינה שאינה מחייבת התייחסות, בדומה לדימום קל מהחניכים בעת צחצוח שיניים.

מאחר שבניתוח הוצא מכלל פעולה חלק מהמעי הגס שתפקידו לספוג נוזלים, עשויה ההפרשה להשתנות: בתקופה הראשונה לאחר הניתוח היא תהיה נוזלית, ובהדרגה תהפוך למעט יותר מוצקה. ככל שהקולוסטומיה ממוקמת בצד השמאלי יותר של הגוף, כך יש סיכוי שהצואה תהיה מוצקה יותר.


למה לצפות לאחר הניתוח?

כמו לאחר כל ניתוח בבטן, צפויות תחושות אי-נוחות וחולשה לאחר הניתוח. הצוות הרפואי יסייע לך. בדרך כלל לאחר הניתוח תקבל עירוי תוך ורידי. במשך מספר ימים תחובר לזונדה, במטרה לשמור על קיבה ריקה ולמנוע ממך בחילות והקאות. הצנתר (קתטר) שהוחדר לשלפוחית השתן הוא זמני ונועד לשמור על שלפוחית שתן ריקה. תרופות נגד כאבים יינתנו לך בהתאם לצורך. 

אי-הנוחות הכללית תסיט בימים הראשונים את תשומת לבך מהקולוסטומיה, אשר לא תפעל במשך כמה ימים. כאשר יחזור המעי לפעילות, יטפלו בקולוסטומיה אחיות המחלקה ו/או אחות הסטומה. כעבור מספר ימים, כשתשתפר הרגשתך, ילמדו אותך בהדרגה לטפל בסטומה בעצמך. איש אינו מצפה שתדע לעשות זאת מיד, אך המטרה היא ללמד אותך להיות עצמאי בכל הקשור לטיפול בהפרשות הגוף.

אנשים רבים מתקשים בימים הראשונים להסתכל בקולוסטומיה או לגעת בה. זוהי תגובה נורמלית. מראה הקולוסטומיה ישתפר בהדרגה בשבועות הקרובים, ולרוב היא תהיה חלקה יותר. מתוך מבחר גדול של ציוד אמין, יותאם לך ציוד שיבטיח לך נוחות וביטחון. מומלץ לשתף בתהליך ההדרכה אדם קרוב, כדי שיוכל לסייע לך בשלבים הראשונים של ההתאוששות והחזרה לשגרה.


הציוד הנדרש

הציוד מורכב משקית לקליטת ההפרשה, מגן עור ומנטרלי ריח, וציוד נלווה נוסף בהתאם לצורך. לעתים מדובר ביחידה אחת המשלבת שקית ומגן עור, ולעתים בשתי יחידות (השקית נפרדת ומוצמדת בלחיצה למגן עור הנצמד לעור הבטן). יש מגוון רחב של אביזרים, המופצים על ידי חברות ויצרנים שונים, והם ניתנים להשגה בקופות החולים ללא תשלום.


אופן השגת הציוד

 • כבר בבית חולים תקבל את רשימת ציוד המומלצת לטיפול בסטומה.
 • יש לגשת לרופא המטפל/אחות מרפאה לקבלת מרשמים לציוד. את הציוד ניתן לקבל בבית המרקחת באמצעות המרשמים שקיבלת. רצוי שבן משפחה יכין את הציוד מראש, עוד בהיותך בבית החולים, כך שעם שחרורך יהיה הציוד מוכן בביתך. מומלץ לשמור בבית מלאי לחודש. יש לשמור עליו במקום קריר ויבש. ציוד שמאוחסן במשך זמן ממושך מדי - מתקלקל.
 • לתשומת לבך: מבנה הסטומה יכול להשתנות בתקופה הראשונה לאחר הניתוח. לכן לא מומלץ להזמין כמות גדולה של ציוד עד המדידה החוזרת, כעבור כחודש מהניתוח.


התארגנות לקראת הטיפול בסטומה

רוב האנשים מעדיפים את חדר האמבטיה כמקום בו יתבצע הטיפול בקולוסטומיה, מאחר ויש בו מים זורמים ופרטיות. מומלץ להתקין מראה בגובה הבטן, שתאפשר לך להסתכל בסטומה במהלך הטיפול.


יש להכין מראש את הפריטים הבאים:

 • שקית ניילון ונייר לסילוק הפסולת;
 • נייר טואלט רך לניגוב הסטומה והעור סביבה או מגבונים;
 • מגן עור עם פתח מתאים;
 • שקית ובמידת הצורך סוגר (לעתים השקית ומגן העור הם יחידה אחת משולבת - one piece);
 • מנטרל ריח ופלסטר מיקרופור (במידה שהינך משתמש בו);
 • מספריים
 • אביזרי עזר על פי הצורך (דוגמת משחת איטום, מגבוני הגנה, אבקה וכיו"ב).


הנחיות לטיפול בסטומה

 • כדאי לוודא שכל הציוד הנחוץ לך נמצא בהישג ידך.
 • יש להכין את מגן העור על ידי גזירת הפתח בהתאם לגודל ולצורת הקולוסטומיה שלך, עם תוספת של כ-4-3 מ"מ שוליים גלויים. מומלץ להיעזר בזמן הגזירה בדוגמה שהוכנה לך על ידי אחות הסטומה ולהתאימה לגודל המשתנה של הקולוסטומיה.
 • יש להסיר את הציוד המשומש מלמעלה למטה, לעטפו בנייר ולשים אותו בשקית הניילון שהוכנה לשם כך.
 • בשבועות הראשונים לאחר הניתוח ניתן להסיר את הציוד בסיוע ספריי (תרסיס) מסיר דבק, המפחית את הכאבים ומסייע להסרה קלה.
 • יש לרחוץ את הקולוסטומיה והאזור מסביב במים, סבון ומטלית רכה או במגבון לח. אין צורך להשתמש בציוד סטרילי ואסור להשתמש בחומרי חיטוי למיניהם.
 • יש לייבש בעדינות את הסטומה והעור שמסביב.
 • יש להדביק את מגן העור בדייקנות על עור נקי, יבש ומתוח.
 • ניתן לטפטף מספר טיפות של מנטרל ריח לתוך השקית, ולהצמידה למגן העור.
 • יש לוודא, על ידי משיכה קלה, שהשקית הוצמדה כהלכה.
 • יש לוודא שוב שהשקית מהודקת לבסיס על ידי תנועות של לחיצות סיבוביות עם האצבעות על המסילה המחברת את השקית למגן העור.
 • אם משתמשים בשקית פתוחה בחלקה התחתון, יש לוודא שהסוגר אכן סגור היטב.
 • לתוספת ביטחון ניתן "למסגר" את מגן העור על ידי פלסטר מיקרופור (ברוחב 2.5 ס"מ) שהוכן מראש.
 • במצבים של סיכון לדליפה, על פי הנחיות האחות, ניתן להוסיף משחה מיוחדת או טבעות אטימה להשגת איטום טוב יותר בין הסטומה למגן העור.
 • ניתן לחגור חגורה מיוחדת לסטומה, להגברת תחושת הביטחון.

הערה: אם יש שערות על העור מסביב לסטומה, יש לקבל הדרכה מאחות סטומה כיצד להסיר אותן כדי שלא יפריעו להדבקת הציוד. 


תדירות הטיפול

 • שקית סגורה יש להחליף כאשר היא מלאה עד מחציתה.
 • שקית פתוחה ניתן לרוקן לתוך האסלה (כדי למנוע התזה מומלץ להקדים לכך נייר טואלט על פני המים). לאחר ריקון השקית, כאשר התנאים מתאימים לכך, ניתן לשטוף את השקית במעט מים, להכניס כמה טיפות של מנטרל ריח ולסגור אותה שנית בסוגר.
 • פינוי השקית נעשה על ידי עטיפתה בנייר והכנסתה לשקית ניילון. אין להיפטר מהציוד על ידי הדחתו באסלה, הדבר עלול לסתום את הצנרת!
 • כאשר מגן העור והשקית נפרדים - יוחלף מגן העור בתדירות של כפעמיים בשבוע.
 • גרד, צריבה ואי-נוחות עלולים להעיד על התחלת דליפה או רגישות לציוד. יש להסיר את מגן העור, לשטוף היטב את הסטומה והעור שמסביב, ולהדביק מחדש. אם התופעה חוזרת על עצמה, יש לפנות לאחות סטומה או למרפאה.


תזונה

בעלי קולוסטומיה יכולים לחזור להרגלי התזונה הקודמים לניתוח הסטומה. עם זאת חשוב לזכור כי מזונות מסוימים גורמים לגזים, ריחות לא נעימים ותחושת אי-נוחות במערכת העיכול. לאחר הניתוח חשוב לאפשר למעי להסתגל באופן הדרגתי למצב החדש. התזונה בשלב הראשוני תהיה רכה, קלה לעיכול. ניתן לגוון את מוצרי המזון בהדרגה. הקפידו על הוספת סוג מזון אחד בכל פעם, על מנת לבדוק מה השפעתו על פעולת המעיים וההרגשה הכללית שלך. עם הזמן חשוב לחזור לתזונה מלאה ומאוזנת כבעבר. יש לציין שלא מומלץ לוותר על מזונות אהובים, גם אם הם גורמים לריחות ולגזים, אלא לתזמן את אכילתם לזמנים שבהם יהיה לך נוח יותר להתמודד עם השפעתם. ניתן להקל את התופעות הללו באמצעות שימוש במנטרלי ריחות וסופחי גזים. למידע והדרכה מפורטים פנו לאחות סטומה או לתזונאית קלינית.


רחצה

חשוב להתארגן לקראת הרחצה על ידי שימוש במגן עור עמיד למים. יש לציין שניתן להשיג שקיות קטנות או כיסוי לסטומה. חשוב להקפיד על רחצה במקלחת במים זורמים וסבון ללא מגן עור פעמיים עד שלוש פעמים בשבוע.

לפני הרחצה בים או בבריכה פנו לאחות סטומה לקבלת הדרכה בנושא. טבילה בים המלח מחייבת שימוש בציוד מתאים וכיסוי במגן סטומה שימנע מגע עם המים.

טבילה במקווה מותרת. מכיוון שמבחינה רפואית אין מניעה שמים ייכנסו לפתח המעי הבולט, ניתן לטבול כרגיל ללא השקית וללא גוף זר על הגוף. יש לנקות היטב סביב פתח המעי, ורצוי להיכנס לטבילה במקווה לאחר כל הטובלים.

מידע נוסף על טבילה עם סטומה והלכות דת אחרות ניתן למצוא בחוברת 'חיי אישות וזוגיות - מדריך לאישה הדתית שחלתה בסרטן ולבעלה' של האגודה למלחמה בסרטן. לקבלתה ללא תשלום ניתן לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע'® של האגודה בטל. 1-800-599-995 או לאתר האינטרנט של האגודה.


ריחות וגזים

לצואה ריח אופייני, אך הוא אמור להיות מורגש רק בזמן החלפת הציוד, המתרחשת בפרטיות. היגיינה טובה, ציוד מתאים ואטום היטב, המוחלף בתדירות המתאימה לסוג ההפרשה ולמזג האוויר, ישמרו על כך שלא תתרחש דליפת ריחות.

מאכלים מסוימים עלולים לגרום, אצל חלק מהמטופלים, לריח חריף יותר. אין הכרח להימנע מהם, אלא רק לקחת זאת בחשבון. 

גזים במעי הם תוצר טבעי של פעולת עיכול תקינה. כדי לאפשר יציאה מבוקרת של הגז מהשקית ללא ריח - ניתן להשתמש בשקית עם פילטר. רצוי להשתמש גם בתכשירים מנטרלי ריח המיועדים לכך, אותם שמים בשקית הריקה, לפני השימוש, על פי ההוראות המצורפות לתכשיר. מנטרלי ריח ושקיות עם פילטרים ניתן לקבל בקופות החולים.

לקראת שיקום

רגשות ודרכי התמודדות

קבלת הידיעה על אבחנת המחלה ועל הצורך בניתוח, גורמת בדרך כלל לתגובות רגשיות. כל אדם מגיב באופן שונה ובעוצמה שונה, וזקוק לזמן כדי להתמודד עם רגשותיו בדרכיו שלו. יש לזכור, כי גם בני המשפחה עוברים תהליך רגשי דומה, וזקוקים, כמו האדם שחלה, להדרכה ולסיוע. החשש מפני הבדיקות, הטיפול או הצורך באשפוז וניתוח, שכיח. שיחה עם רופא, אחיות ואנשי צוות אחרים, כמו גם עם מתנדבים שחוו את התהליך בעצמם, עשויה לעזור בהפגת החששות ואי הבהירות.


המטופלים הם שותפים פעילים בהחלטות הקשורות בטיפול הרפואי הניתן להם, וזכותם לשאול את הצוות הרפואי כל שאלה בקשר למחלה ולטיפול בה. מומלץ למטופלים ולבני המשפחה לרשום מראש את השאלות שהם רוצים להציג לצוות. רישום דבריהם בעת השיחה מסייע לזכור טוב יותר פרטים מהשיחה. רצוי גם לבקש מהצוות לחזור ולהסביר דברים שנשארו בלתי ברורים מפגישות קודמות. תחושות של קושי בהתמודדות עם המצב החדש, בשלבים אלה, הן שכיחות, והן מהוות חלק בלתי נפרד מהתהליך. כדאי לדעת שקיימת אפשרות להתייעץ עם אנשי מקצוע לצורך קבלת חוות דעת נוספת.


אינטימיות וחיי מין

יכולים להיות שינויים בחיי המין של גברים ונשים עם סטומה. בניתוחים מסוג זה עלול לעתים להיגרם נזק מסוים לעצבים ולכלי הדם השותפים לתפקוד המיני. כאבים, עייפות, חולשה, תחושת עצב או מצב רוח ירוד ואף מבוכה או חשש מדליפת הסטומה, עלולים להקשות זמנית על המטופל את היחסים האינטימיים והתפקוד המיני. ניתן לקבל הדרכה מאחות סטומה על התאמת הציוד לרגעים אינטימיים.


חשוב לזכור, שהסטומה אינה מהווה מחסום לחיים האינטימיים. כמעט תמיד ישנן דרכים חלופיות לקבל ולהעניק אהבה. הצוות המטפל יכול לסייע לך במתן מידע וייעוץ לגבי השפעת המחלה והטיפולים על התפקוד המיני, ולהפנות את מי שמעוניין בכך לייעוץ מקצועי בנושא. כל אחד יכול להחליט מהו העיתוי המתאים ביותר עבורו לשם כך.

ייעוץ בנושאי דימוי הגוף, זוגיות ומיניות לאנשים שחלו בסרטן ולבני/בנות זוגם, ניתן על ידי מטפלת במיניות של האגודה למלחמה בסרטן, בתיאום מראש, ללא תשלום וללא צורך בהפניה, בטל. 03-5721643 או בדוא"ל: miniut@cancer.org.il
שאלות ניתן להפנות גם לפורום ייעוץ מיני באתר האגודה למלחמה בסרטן


לאחר השחרור מבית החולים

כוחותיך הפיזיים וכושר הריכוז יחזרו בהדרגה ככל שיחלפו השבועות שלאחר הניתוח. ניתן לחזור הדרגתית לפעילות רגילה. עם זאת, מומלץ להימנע מעבודה פיזית קשה ומהרמת משאות כבדים במשך שישה שבועות לפחות.

מי שעבד לפני הניתוח, קרוב לוודאי שיוכל לחזור לתפקידו הקודם כעבור 8-6 שבועות, בהתאם להמלצות הרופאים, ולמידת המאמץ שיש להשקיע בעבודה. כדאי ורצוי להודיע לרופא ולאחות המרפאה שעברת ניתוח - כדי לאפשר להם להזמין עבורך ציוד, לערוך ביקור בית סמוך לשובך הביתה ולערב את אחות הסטומה באזור מגוריך.


בזמן השחרור יקבעו לך פגישות לביקורת ולמעקב במרפאה כירורגית ו/או אונקולוגית. חשוב להקפיד ולהגיע לפגישות המעקב בתאריכים שנקבעו. בהמשך, חשוב להיות במעקב סדיר אצל אחות סטומה פעם בשנה או לפי הצורך.

לביקורים במרפאה יש להביא מסמכים רפואיים אישיים וציוד להחלפה לקולוסטומיה. עם ההחלמה מהניתוח והביטחון הנרכש בטיפול בקולוסטומיה, יגבר הרצון לשוב לפעילות חברתית או ספורטיבית. פעילות כזאת חשובה ומומלצת למען השיקום והחזרה לחיים בריאים ופעילים.

חשוב לזכור: בכל פעם שאתה יוצא מהבית, הצטייד באביזרים ובציוד לטיפול בסטומה ובבגדים להחלפה.


סיבוכים ודרכי התמודדות

תהליך ההסתגלות לסטומה מלווה לעתים בתופעות כמו אודם וגירוי בעור סביב הסטומה, עצירות ושלשולים. בכל מקרה של שינוי בעור, בפעולת המעיים או תופעות חריגות אחרות, יש להתייעץ עם אחות סטומה או רופא מטפל.


גירוי בעור

העור סביב הסטומה צריך להיות שלם, ללא אודם, קילוף או פצעונים.

סיבות אפשריות לגירוי העור יכולות להיות:

 • חשיפת העור להפרשות תוכן המעי. על מנת למנוע תופעות אלה, יש להקפיד על התאמה מיטבית של הציוד למבנה הסטומה.
 • פתח גדול מדי במגן העור, המשאיר את העור שמסביב לסטומה חשוף להשפעת ההפרשה.
 • פתח קטן מדי במגן העור, המונע הדבקה טובה ומאפשר כניסת הפרשות אל מתחת למגן העור.
 • דליפת צואה על העור יכולה להתרחש במקרה שהסטומה בגובה פני העור או נמוכה ממנו. במקרה כזה יש לפנות לאחות הסטומה להתאמת ציוד מיוחד ושימוש באביזרי עזר מתאימים.
 • תיתכן תגובה אלרגית לשקית הניילון, לפלסטר או למוצרים נלווים. תגובה זו מתבטאת באודם שהשוליים שלו מוגדרים היטב, לפי צורת שטח המגע שבין המוצר לעור. במקרה כזה יש להתייעץ עם האחות בדבר ציוד חלופי. בינתיים מומלץ לבודד את שקית הניילון מהעור, באמצעות כיסוי בד כותנה שנועד למטרה זו.
 • זיהום פטרייתי של העור מסביב לסטומה עלול להיווצר בתנאי חום ולחות, והוא מתבטא בגרד, אודם וקילוף העור. בעיה זו ניתנת לפתרון על ידי טיפול מקומי באמצעות תכשירים לטיפול בפטריות לפי מרשם רופא. מומלץ לפנות לאחות הסטומה לקבלת הדרכה.
 • דלקת, המתבטאת בפצעונים אדומים, נגרמת כתוצאה מזיהום בזקיקי השיער. חשוב לפנות לאחות סטומה לקבלת ייעוץ, הדרכה וטיפול. עד הפגישה עם האחות יש לטפל בסטומה ובאזור שסביבה במים זורמים וסבון.


אין להשתמש בחומרי חיטוי או שימון שעלולים לגרום נזק נוסף לעור או בעיות בהצמדת מגן העור לגוף.


עצירות

היעדר יציאת צואה במשך 3-2 ימים מוגדר כעצירות.


הסיבות לעצירות הן:

 • שתיית נוזלים בכמות קטנה מדי
 • תזונה דלת תאית וסיבים (פירות וירקות)
 • היעדר פעילות גופנית
 • נטילת תרופות העלולות לגרום עצירות.


יש להרבות בשתייה ובאכילת מזון עשיר בתאית. אין לקחת משלשלים ללא הוראת רופא. חוקן לקולוסטומיה אינו מיועד לטיפול בעצירות! אם נוטלים תרופות נגד כאבים הגורמות לעצירות - יש לקבל ייעוץ רפואי גם למניעת העצירות.

במידה ולא הייתה לך יציאה במשך יממה - מומלץ להרבות בשתייה. אם העצירות נמשכת מספר שעות נוספות - מומלץ לפנות לבדיקה רפואית.

עצירות המלווה בכאבי בטן חזקים, בבחילה ובהקאות, מעלה חשד לחסימת מעיים, ומחייבת פנייה מיידית לרופא.


שלשול

שלשול מוגדר כיציאות מימיות תכופות ומרובות.

הסיבות לשלשול יכולות להיות:

 • מזון מקולקל
 • זיהום בדרכי העיכול
 • תרופות וטיפולים
 • לחץ, מתח והתרגשות.


סוגי מזון מסוימים גורמים לאנשים שונים לצואה רכה יותר, אך זה אינו שלשול. מומלץ לנסות ולגלות את סוגי המזון או המשקה הגורמים לתופעה זו (אם היא מפריעה), להימנע מהם זמנית ולנסותם שוב בהדרגה במועד מאוחר יותר. שלשול שנמשך למעלה מ-24 שעות מחייב פנייה לרופא. תרופות עוצרות שלשול יש ליטול רק בהוראת רופא!

החוברת 'המלצות תזונתיות למתמודדים עם מחלת הסרטן' של האגודה למלחמה בסרטן כוללת עצות מועילות לתזונה נכונה ולהתמודדות עם בעיות תיאבון ואכילה. לקבלת החוברת ללא תשלום ניתן לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע'® של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 1-800-599-995.
שאלות ניתן למצוא בפורום 'תזונה למתמודדים ולמחלימים מסרטן' באתר האגודה למלחמה בסרטן.


חולים המקבלים טיפול כימי או טיפול בקרינה צריכים לצפות לשינוי זמני בהרגלי היציאות: היציאות עשויות להיות תכופות ודלילות יותר, ויש צורך להתאים את התזונה והציוד הזמני, שיוחלף בתום הטיפול. מומלץ לבקש הסבר וסיוע מהצוות המטפל לגבי השינויים הצפויים וההתמודדות איתם.

החוברות 'הטיפול הכימי - כימותרפיה' ו'קרינה (רדיותרפיה) באזור הבטן והאגן' של האגודה למלחמה בסרטן, עוסקות ביתר פירוט בטיפולים ובתופעות הלוואי האפשריות. לקבלת החוברת ללא תשלום ניתן לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע'® של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 1-800-599-995.

שאלות ותשובות

למי מומלץ לספר על הקולוסטומיה?

ההתמודדות עם הסטומה היא אישית מאוד, והרצון לשתף אחרים משתנה מאדם לאדם. זכותו של כל אחד לספר על הקולוסטומיה או להסתיר את קיומה. עם זאת, כדאי לזכור כי סודות עלולים להקשות מאוד על ההתנהלות היומיומית. אם אתה מתלבט האם לספר, איך, מתי ולמי - מומלץ להתייעץ עם אחות סטומה או עם הצוות הסוציאלי במרכז הרפואי.


איך להתכונן לנסיעה וחופשה?

אין שום סיבה להימנע מנסיעות ומחופשות מחוץ לבית, החל בטיולים קצרים בחיק הטבע וכלה בנסיעות ממושכות. עם זאת, יש לתכנן כל נסיעה בקפדנות יתרה. בתיק המסע רצוי תמיד לשאת ציוד רזרבי למספר ימים, הכולל שקיות, ממחטות נייר, מנטרל ריח ושקיות לאיסוף הפסולת. כמו כן רצוי להצטייד ברשימת פריטים עדכנית לטיפול בסטומה.


האם אפשר להשיג ציוד בחו"ל?

לפני שנוסעים לחו"ל, מומלץ להצטייד בסיכום רפואי ובשמות וכתובות של סוכני ציוד או ארגוני בעלי סטומה בארצות בהן מבקרים. כתובות ומספרי טלפון אלה ניתן לקבל בשירות "חיים עם סטומה" של האגודה למלחמה בסרטן בבית מטי, בית האגודה למלחמה בסרטן, רח׳ רביבים 7 גבעתיים, טל. 03-5721618. כמו כן, ניתן להצטייד באגודה למלחמה בסרטן או אצל אחות הסטומה בכרטיס מיוחד לנסיעות לחו"ל, אשר הצגתו עשויה להקל את אי-הנעימות הכרוכה בעת הבדיקה במעברים הגבול.


האם כל המנותחים משתמשים באותו סוג של ציוד?

ישנם סוגים שונים, רבים ומגוונים של אביזרים לטיפול בקולוסטומיה ולקליטת ההפרשות. התאמת הציוד תלויה בסוג הסטומה, גודלה וצורתה. אחות הסטומה בבית החולים ובקהילה תסייע לך לבחור את הציוד המתאים ביותר עבורך. עם הזמן משתנה צורת הסטומה, ובהתאם לכך ישתנה הציוד ויותאם לך בסיוע אחות סטומה.


האם ניתן לשלוט על ההפרשה מהקולוסטומיה?

השליטה הרצונית שהייתה לך לפני הניתוח ואפשרה התאפקות - אבדה לאחר הניתוח. במקרים רבים מועד ההתרוקנות יהיה לאחר הארוחה. לעתים ניתן לאמץ הרגלי יציאות בזמנים, מסודרים, פחות או יותר, על ידי הרגלי תזונה ואורח חיים קבוע.


מתי עליי לפנות לרופא?

רוב השאלות לגבי הטיפול בקולוסטומיה אינן מחייבות, בדרך כלל, פנייה דחופה לרופא. 

יוצאים מכלל זה המקרים הבאים:

 • כאבי בטן עוויתיים במשך מספר שעות, אשר מלווים בבחילה, הקאות ועצירות
 • דימום מסיבי (להבדיל מדימום טיפתי בזמן ניקוי הסטומה)
 • שלשול מלווה בהקאות, הגורם לאובדן נוזלים
 • שינוי במבנה הסטומה - צניחה או בליטה מוגזמת כלפי חוץ
 • שינוי בצבע הסטומה - מאדום/ורוד לכחול/שחור.


היכן ניתן לקבל ייעוץ ועזרה?

ניתן לפנות לאחות סטומה בקהילה או בבית החולים. כמו כן, ניתן לפנות לשירות "חיים עם סטומה" בטל. 03-5721618, על מנת לקבל פרטים של אחות סטומה בקרבת אזור מגוריך.

לרשימה מעודכנת של אחיות סטומה במרכזים הרפואיים ובקופות החולים ניתן לפנות לשירות "חיים עם סטומה" בטל. 03-5721618 או בדוא"ל: stoma@cancer.org.il


היכן אפשר למצוא מידע נוסף על קולוסטומיה?

להלן כמה אתרי אינטרנט מומלצים:

www.ostomyinternational.org

האתר הרשמי של הארגון הבינלאומי לבעלי סטומה כולל מידע על ארגוני בעלי סטומה בעולם, כתובות ואנשי קשר במדינות רבות. חשוב לבקר בו לפני נסיעה לחו"ל.

www.macmillan.org.uk

אתר בריטי על מחלת הסרטן. אמין וידידותי מאוד לגולש, גם ברמת השפה ובהירותה. מספק מידע רב.


מערך המידע, הסיוע והתמיכה של האגודה למלחמה בסרטן

למידע על מערך התמיכה של האגודה למלחמה בסרטן
מרכז תמיכה "חזקים ביחד"
באגודה למלחמה בסרטן
קרא עוד
עדכון מהדורת 2022:
רינה דיכל, אחות אונקולוגית ומומחית קלינית בטיפול תומך, האגודה למלחמה בסרטן;

בלה אליגולשוילי, אחות אונקולוגית, מומחית קלינית בטיפול תומך ומתאמת טיפול בבעלי סטומה, שירותי בריאות כללית, מחוז מרכז
יולי 2022
*הכתוב מנוסח בלשון זכר, אך מיועד לגברים ולנשים כאחד.