לתרומה
חפש
מידע לחולים
תרופות וטיפולים

רדיותרפיה (קרינה) לאזור הראש והצוואר

עוד בנושא
מידע לחולים
מוקדי מידע ותמיכה
מעון צ'ארלס קלור
פורומים מקצועיים
תרופות וטיפולים
תרופות וטיפולים במחלת הסרטן
תרופות וטכנולוגיות לטיפול במחלת הסרטן
רשימת התרופות והטכנולוגיות שנכנסו לסל הבריאות
בתי מרקחת המוכרים תרופות בהנחה -כתב העדר אחריות
הטיפול הניתוחי (כירורגי)
תרופות וטיפול כימותרפי
טיפול קרינתי (רדיותרפיה)
טיפול בקרינה לאזור הראש (מוח)
הקרנות פרוטונים
רדיותרפיה (קרינה) לאזור הראש והצוואר
טיפול בקרינה לאזור השד
רדיותרפיה לריאה ולבית החזה
רדיותרפיה באזור האגן (טיפול בקרינה באזור האגן או החלחולת - רקטום)
טיפול בקרינה לאזור הבטן העליונה, הושט והקיבה
טיפול בקרינה (רדיותרפיה) לבלוטת הערמונית
מידע על המעון ע"ש צ'ארלס קלור
תרופות וטיפול הורמונלי
טיפול ביולוגי (מכוונן, ממוקד מטרה)
אימונותרפיה
מרפאות עור לחולי סרטן
מרפאות קרדיו-אונקולוגיות
קנאביס רפואי לחולי סרטן
טיפול בתא לחץ לנזקי קרינה
טיפול פוטו דינמי
סטרואידים
גורמי גדילה המטופוייטיים
בדיקה גנומית מקיפה
כאב והטיפול בו
רפואה משלימה וסרטן
תזונה לחולה סרטן
השתלת תאי גזע ומח עצם
שירות ייעוץ בנושא טיפול תומך וסוף החיים
טיפול תרופתי לגמילה מעישון
קבוצות ומרכזי תמיכה
מחקרים קליניים בישראל
התמודדות ושיקום
פעילויות למחלימי סרטן
זכויות חולי הסרטן
ארועים וימי עיון
סקירת מאמרים
סיפורי התמודדות
חיים עם סטומה
שירות ייעוץ בנושא טיפול תומך וסוף החיים
אתר 'כמוני'
אתרים נוספים
גנטיקה וסרטן

מבואמהו טיפול בקרינה (רדיותרפיה)?מתי ניתן טיפול בקרינה?תכנון הטיפולכיצד ניתן הטיפול בקרינה?הטיפולהרגשתך במהלך הטיפולתופעות לוואיהנחיות לטיפול בפה ובשינייםהנחיות לטיפול בעור

בסיום הטיפולזכויות ושירותיםמערך הסיוע, המידע והתמיכה של האגודה למלחמה בסרטןמבוא

דף מידע זה נכתב על ידי רופאים ואחיות למען מטופלים המקבלים טיפולי קרינה (רדיותרפיה) באזור הראש והצוואר. דף זה נועד לענות על כמה מהשאלות שמטופלים במצבך שואלים, ולספק לך ולבני משפחתך מידע העשוי לסייע בהתמודדות עם הטיפולים.
אם בתום קריאת המידע יהיו לך שאלות נוספות, תוכל לפנות אל הצוות ביחידת הקרינה או בשיחת חינם אל ה׳טלמידע׳® של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 1-800-599-995.
מהו טיפול בקרינה (רדיותרפיה)?

טיפול בקרינה, או רדיותרפיה, הוא שימוש בקרינה מייננת, בעלת אנרגיה גבוהה שנועדה להרוס גידולים ממאירים (סרטניים).

הקרינה פוגעת בתאים בזמן התחלקותם. מכיוון שהתאים הסרטניים מתחלקים במהירות, הקרינה פוגעת בהם ומונעת את התפשטותם. גם התאים הבריאים נפגעים מהקרינה, אך מאחר והם תאים שלמים ונורמליים, הם מתאוששים לאחר הקרינה ומתחדשים.

כדי להפחית ככל האפשר את הנזק לתאים הבריאים, הטיפול בקרינה מתבצע רק לאחר תכנון מדוקדק, המצמצם חשיפת תאים בריאים לקרינה ומכוון את מלוא מנת הקרינה הניתנת לאזור בו היו התאים הסרטניים.

הטיפול בקרינה אינו מכאיב, ומזכיר צילום רנטגן שגרתי.

בכל עת תוכל לשאול את הצוות הרפואי כל שאלה בקשר לטיפול.

לקבלת החוברת 'מילון מונחים באונקולוגיה' ניתן לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע'® של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 1-800-599-995.


מתי ניתן הטיפול בקרינה?

הטיפול ניתן ביחידות הקרינה במכונים האונקולוגיים שבהם יש מכשירי קרינה. הטיפול ניתן במהלך ימי השבוע, בהתאם למינון שקובע הרופא. משך מתן הקרינה קצר מאוד, אך לרנטגנא׳ הריפוי נדרש זמן כדי למקם במדויק את מכשיר הקרינה באזור המתאים. השהייה בחדר הטיפול נמשכת לרוב 20-5 דקות. הקרינה עצמה אורכת 5-1 דקות, בהתאם לטיפול ולמכשיר.
סדרת טיפולים כוללת לרוב 35-28 פגישות, הנמשכות 7-5 שבועות. טיפולים בקרינה אינם ניתנים בסופי שבוע ובחגים, למעט במקרים דחופים. במידת האפשר, ניתן לתאם את שעת הטיפול בהתאם לנוחותך, ובהתחשב בסדר היום ובצרכיך. תיאום שעת הטיפול נעשה מול רנטגנאי הריפוי. מומלץ שתגיע לטיפולים הראשונים בלוויית אדם קרוב, עד שתכיר את הטיפול ואת השפעתו עליך.

חשוב לשמור על רצף הטיפול. אם מסיבה כלשהי אין ביכולתך להגיע לטיפול שנקבע, אנא טלפן למכון הקרינה כדי לדווח על היעדרותך הצפויה וקבע תור חלופי.

תכנון הטיפול

לפני טיפול בקרינה יש צורך לתכנן את מהלכו, ולסמן את האזור שאליו תכוון הקרינה. תהליך התכנון נקרא סימולציה, שפירושה: הדמיה. הכוונה היא להדמיית הטיפול העתידי, לפני הטיפול בקרינה.

הסימולציה נעשית באמצעות סימולטור, או CT סימולטור - מכשיר המבצע צילום CT ומאפשר תכנון ודיוק בכיוון ובמינון הקרינה.

תוכנית הטיפול היא אישית ומותאמת לכל מטופל. לעתים תכנון הטיפול מצריך בדיקות עזר נוספות, כמו בדיקות CT וכדומה.

במהלך הסימון תתבקש לשכב ללא תנועה. התהליך עלול להימשך כשעה או יותר, ולכן מומלץ לבקר בשירותים לפני תחילת התהליך.

בטיפולים קרינתיים יש חשיבות רבה לכיוון הקרינה לאזור מדויק. בשל כך, תכנון הטיפול באזור הראש והצוואר כולל בניית מסכה מפלסטיק מחורר המותאמת למידותיך ומאפשרת נשימה ללא קושי. המסכה תומכת בראש, על מנת להחזיק אותו יציב וללא תנועה למשך זמן הטיפול.

להכנת המסכה עליך לשכב על מיטה בחדר הסימון. רנטגנא׳ הריפוי יבצע את המדידות הדרושות, ויסמן על פני המסכה את אזור הטיפול, כדי שניתן יהיה לחזור למיקום המדויק גם בטיפולים הבאים. רוב הסימנים הנחוצים לצורכי הטיפול יסומנו על פני המסכה ולא על העור.

מסכה לראש וצוואר

כדי להשיג תועלת מרבית מהטיפול, על המסכה להתאים במדויק לפניך, ועליך להרכיב אותה במהלך כל הטיפולים. הטיפול יתחיל רק לאחר שאנשי הצוות ישלימו את ההיערכות ואת תוכנית הטיפול. יש מקרים שבהם במהלך הטיפול יוחלט לשנות את האזור שאליו מכוונת הקרינה או את תוכנית הטיפול. לכן, ״תכן שתתבקש לבקר שוב בחדר הסימולציה. שינויים אלה הם מקובלים, ואינם מעידים על שיבוש בטיפול.

ביום הסימון כדאי להגיע בבגדים נוחים (מכנסיים וחולצה או גופייה, ללא צווארון ולא שמלה).

בשנים האחרונות חלו תמורות בתכנון הטיפול הקרינתי במחלת הסרטן, עם הכנסת מערכות לתכנון קרינה תלת-ממדי וטיפול קרינתי בשיטת IMRT - Intensity Modulated Radio Therapy. לחידושים אלה, המבוססים על מערכות דימות ועל מערכות תכנון ממוחשבות מתוחכמות, יש משנה חשיבות בטיפול קרינתי בגידולי הראש והצוואר.

השיטה הראשונה עובדת באמצעות דימות תלת-ממדי של האזור המוקרן וסימון מדויק של הגידול, של בלוטות הלימפה המנקזות את הגידול, ושל הרקמות והאיברים הבריאים הקריטיים. בעזרת מערכות התכנון התלת-ממדי ניתן לתכנן מנות קרינה גבוהות במטרה להגיע לריפוי, תוך מזעור מנות הקרינה לרקמות הבריאות ולאיברים חיוניים. הדימות התלת-ממדי מאפשר גם סימון מדויק של הגידול ושל האיברים הבריאים, וניתן לוודא באמצעותו, בהסתכלות תלת-ממדית, שכל הגידול כלול באזור המוקרן.

IMRT היא שיטת תכנון מתוחכמת עוד יותר, המבוססת על מערכות ממוחשבות חדשניות ועל מאיצים קוויים ממוחשבים, הכוללים מערכות מתוחכמות המקנות למאיץ יכולת טכנית לבצע טיפולי קרינה בשיטה זו. באמצעות שיטה זו ניתן לשפר עוד יותר את דפוסי פיזור הקרינה בגידול וברקמות הבריאות. יתרונה העיקרי של השיטה בטיפול הקרינתי בגידולי הראש והצוואר הוא שניתן בעזרתה להפחית את מנת הקרינה לבלוטות הרוק, וכך לצמצם את הסבל הנגרם מיובש בפה בעקבות פגיעה בבלוטות הרוק.
כיצד ניתן הטיפול בקרינה?

הטיפול בקרינה מתבצע באמצעות מכשיר המפיק קרינה בעלת אנרגיה גבוהה. רוב הטיפולים במכון האונקולוגי ניתנים באמצעות מאיץ קווי, היוצר אלומת קרינה בעלת גבולות חדים, היכולה לחדור במהירות לעומק הרקמות, דבר המאפשר טיפול קצר. מכשירי הקרינה ממוקמים בתוך חדרים מיוחדים, בעלי קירות עבים מאוד ובלתי חדירים לקרינה, וזאת כדי להגן על הסביבה. ההחלטה על סוג המכשיר היא חלק מתוכנית הטיפול.

מכשיר קרינה
הטיפול

טרם תחילת הטיפול תיפגש לשיחה עם הרופא, ותתבקש לחתום על טופס הסכמה מדעת שבו אתה מאשר את קבלת הטיפול בקרינה.

בחדר הטיפולים תשכב על מיטה בתנוחה דומה לזו ששכבת בה במהלך הסימון. רנטגנאי הריפוי יכוון את מכשיר הקרינה לאזור המטופל. כיוון המכשיר נמשך לעתים זמן רב יותר מהטיפול עצמו, אולם פעולה זו היא חשובה. לאחר שהרנטגנאי ימקם אותך בתנוחה הרצויה, הוא יעזוב את החדר ויפעיל את מכשיר הקרינה. במשך הטיפול )דקות אחדות( הוא יצפה בך בטלוויזיה במעגל סגור. אם יש לך שיניים תותבות, עליך להסירן בזמן הסימון ובזמן הטיפול. אם אתה משתמש בהתקן שיניים (מנשך) יש לשים אותו בזמן הטיפול.

בזמן הטיפול לא תחוש דבר. חשוב לא לזוז, אך ניתן לבלוע רוק ולנשום באופן רגיל. לעיתים יש צורך בצילומים שונים כדי לוודא את המיקום טרם מתן הטיפול.

לעתים הטיפולים הקרינתיים משולבים עם טיפולים כימיים )כימותרפיה(. תאריכי הטיפולים הכימיים ייקבעו מראש. 

חשוב לזכור, אין להפסיק טיפולים רפואיים קודמים. עליך להתייעץ עם הצוות המטפל לגבי כל שאלה בנושא זה.

טיפול קרינתי אינו גורם לך לפלוט קרינה רדיואקטיבית. בטוח לחלוטין לשהות בחברת אנשים, כולל ילדים ונשים בהיריון, במהלך הטיפולים ולאחר סיומם.

במהלך הטיפולים הקרינתיים עליך להיבדק באופן סדיר ולעתים קרובות במרפאת אף אוזן גרון או אצל רופא אונקולוג, או אצל אחות, לצורך מעקב משקל ובדיקות דם וכן מעקב של דיאטנית. אלה נקבעים בהתאם לנוהלי המחלקה. בנוסף, ביחידת הקרינה יש רופא ואחיות בכל יום, ואם יש צורך רפואי אנא פנה לצוות בין פגישות המרפאה היזומות.

ניתן להפנות שאלות לרופאים מומחים בפורום גדולי ראש וצוואר


הרגשתך במהלך הטיפול

כתוצאה מהטיפולים בקרינה ייתכנו תופעות לוואי שונות, כמו עייפות או שינויים על פני העור באזור המוקרן. לרוב התופעות נמשכות ומגיעות לשיאן כעשרה ימים לאחר סיום הטיפול ולאחר מכן משתפרות וחולפות בהדרגה. תופעות הלוואי משתנות בעוצמתן ממטופל למטופל ותלויות גם באזור אליו מכוון הטיפול. מסיבה זו תחושותיך האישיות הן המדד הטוב ביותר למידת החומרה של תופעות הלוואי.

חלק מהמטופלים מסוגלים להמשיך ולנהל אורח חיים רגיל בתקופת ההקרנות, והם ממשיכים בכל פעילויותיהם הרגילות. מטופלים אחרים זקוקים למנוחה רבה יותר, בשל העייפות ותופעות לוואי אחרות הנגרמות מההקרנות.

אין כל מניעה לקיים יחסי מין במהלך הטיפולים, אך תיתכן ירידה בחשק המיני בשל העייפות.

יש להקפיד על שימוש באמצעים למניעת היריון במהלך הטיפול האונקולוגי, בשל החשש לנזק לעובר. בתחילת הטיפול עליך לפנות לרופא, להתייעצות לגבי אמצעי המניעה המתאימים לך.


תופעות לוואי

תופעות לוואי כלליות

אחת מתופעות הלוואי השכיחות יותר היא עייפות המלווה בתשישות גדולה מהרגיל. יש לדווח לצוות המטפל על כל שינוי במידת העייפות והתפקוד.

תופעה שכיחה נוספת בעקבות הטיפולים הקרינתיים קשורה בשינויים על פני העור באזור המוקרן. יש אנשים שמפתחים תגובה בעור בעקבות הטיפול הקרינתי. חומרת התגובה משתנה מאדם לאדם, ומאזור טיפול אחד למשנהו. בכל מקרה של תגובה בעור, מכל סוג - חום, שינוי צבע, גרד, יובש, כוויות או כאבים - יש לדווח לצוות הרפואי. הנחיות לטיפול בעור מובאות בהמשך.

תופעות לוואי מקומיות

טיפול קרינתי באזור הראש והצוואר עלול לגרום לתופעות לוואי מקומיות. תופעות אלו מופיעות בדרך כלל כשבועיים לאחר תחילת הטיפול ורובן חולפות בהדרגה. חלק מהתופעות עלולות להופיע אף בסיום הטיפול ולהימשך כמה חודשים לאחר מכן, ויש תופעות כרוניות (לדוגמה, יובש בפה). עוצמת התופעות ומשך הזמן שלהן משתנים ממטופל למטופל.

ניתן להקל את תופעות הלוואי באמצעות טיפול תרופתי או טיפול תומך. להלן רשימת תופעות הלוואי האפשריות ועצות להתמודדות עמן. אם ברצונך לשאול שאלות נוספות אל תהסס לפנות לצוות המטפל.

נשירת שיער באזור הטיפול

נשירת השיער עלולה להיות קבועה או זמנית. מיקום הנשירה תלוי במיקום הטיפול הקרינתי. במרבית המקרים נשירת השיער היא זמנית והשיער מתחיל לצמוח שוב כחודשיים-שלושה לאחר סיום הטיפול. לעתים שיער צומח בצבע שונה ובצפיפות שונה מהצמיחה המקורית.

לקבלת החוברת 'התמודדות עם נשירת שיער' ניתן לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע'® של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 1-800-599-995.


כאבי גרון, שינויים בקול וצרידות

כשהטיפול ניתן ישירות באזור הצוואר, ייתכנו שינויים בקול וכאבי גרון בגלל כוויה בריריות הגרון באזור המטופל. לעתים תחוש צרידות או איבוד קול. במקרה כזה מומלץ לא להרבות בדיבור. איבוד הקול הוא תופעה זמנית צפויה, המשתפרת בהדרגה לאחר סיום הטיפול.

אודם, גירוי, יובש או דמעות בעין

ייתכנו תופעות כמו אודם, גירוי, יובש בעין או דמעות. אם העין נמצאת בשדה הקרינה, תיתכן פגיעה בראייה.

יובש או הפרשה מהאוזניים

אם האוזן נמצאת בשדה הקרינה עלולים להופיע יובש או הפרשה מהאוזניים, ותיתכן גם ירידה זמנית בשמיעה.

תופעות הקשורות בחלל הפה

כאבים בפה ובגרון, בעקבות הטיפול הקרינתי, עלולים להופיע מהשבוע השני של הטיפול הקרינתי. בתקופה זו ייצרו בלוטות הרוק כמות מופחתת של רוק, יחסית למצב רגיל, דבר שעלול לגרום יובש בפה ובגרון, שינויים בחוש הטעם ודלקת ברירית הפה, הגורמת כאבי גרון וקושי בבליעה. למרות כל הקשיים, חשוב להמשיך ולאכול, ככל הניתן, כדי שהבראתך תהיה מהירה יותר. פגיעה בבלוטות הרוק היא לרוב בלתי הפיכה.

יש לדווח לצוות המטפל מיד כאשר חשים באחת מתופעות הלוואי. הטיפול יינתן בהתאם לחומרת התופעה.


כמה עצות להתמודדות עם אי-הנוחות:

כשהטיפול גורם ליובש בפה

 • כדאי להתחיל ארוחה עם מרק צח.

 • מומלץ לצרוך מזון לח או רטוב ולהימנע ממזונות 'יבשים'.

 • שתייה במהלך הארוחה ולגימות תכופות ממשקאות קרים במהלך היום עשויות להועיל. מומלץ להשאיר בלילה כוס מים קרים ליד המיטה.

 • מציצת סוכריות ללא סוכר או לעיסת מסטיק ללא סוכר עשויות להועיל, אך אין להרבות בצריכתם בשל האפקט המשלשל שעלול להיות להם.

 • ניתן להתייעץ עם רופא/אחות לגבי שטיפות פה העשויות להקל את התופעה.

  ככלל, אין לעשן בתקופת הטיפולים הקרינתיים, ובמיוחד כאשר מדובר בטיפולים קרינתיים בראש ובצוואר, שכן עישון עלול להחמיר את תופעות הלוואי בפה ולהפחית את יעילות הטיפול נגד המחלה.


כשהטיפול גורם לקשיי אכילה ובליעה

עקב תופעות שקשורות לחלל הפה והגרון, עלולים להיווצר קשיים בבליעה ובאכילה. עם זאת, חשוב לנסות ולשמור על משקל גוף יציב, מאזן קלורי חיובי וגיוון מקורות המזון. להלן כמה עצות בנושא:

 • ניתן לחלק את הארוחות למנות קטנות ותכופות. כדאי לוודא שהארוחה תכיל קלוריות וחלבון ככל שניתן. לעיתים מומלץ להשתמש במזון רפואי דוגמת אנשור/אבקות העשרה, על פי המלצת דיאטנית ו/או הצוות המטפל.
 • רצוי לאכול מזון בטמפרטורת החדר (לא קר מדי ולא חם מדי), ולהימנע ממאכלים חריפים ומאלכוהול במהלך הטיפול עד להחלמה (כחודש או יותר לאחר סיום הטיפול).
 • הטיפול הקרינתי והטיפול הכימי יכולים לגרום לשינויים בטעם האוכל. במקרים אלו רצוי לנסות מאכלים בטעמים שונים וכן מאכלים בטעם ניטרלי.
 • יש להתאים את מרקם המזון ליכולת הלעיסה והבליעה על מנת להקל את הבליעה ולמנוע אספירציה (כניסה של מזון ונוזלים לריאות).
 • במצבים של קושי בלעיסה ובבליעה, עדיף לאכול מזון בעל מרקם רך יותר, מעוך ולח, טחון בסמיכות כבדה או קלה. לעיתים אף יעזור לחתוך את המזון לחתיכות קטנות.
 • דוגמאות למאכלים בעלי מרקם רך הן גבינות לבנות רכות, מרקים שונים על בסיס מנה מהחי/קטניות/ירקות, דייסות, ביצה מקושקשת, דגים, עוף רך, תבשיל עם רוטב וכד'.
 • יש להרבות בשתיית משקאות פושרים (לפחות ליטר וחצי ליום). אם מתעוררת בעיה בבליעת נוזלים (למשל שיעול בכל לגימה), ניתן להוסיף אבקה להסמכת משקאות.
 • בעת הארוחה רצוי להקפיד על ישיבה ליד שולחן.
 • יש להיוועץ ברופא או בתזונאי לגבי תחליפים ותוספי מזון, כגון ויטמינים וצמחי מרפא.
 • יש להיוועץ ברופא/אחות לגבי משככי כאבים שעשויים להקל את הכאב בבליעה. יש ליטול את התרופה כחצי שעה לפני הארוחה.


שירות ייעוץ ארצי בתחום שיקום הדיבור והבליעה של האגודה למלחמה בסרטן מספק ייעוץ, הדרכה והכוונה לשירותים מקצועיים בקהילה. הייעוץ ניתן בתחומים שונים, כגון הפרעות בליעה, שיקום הדיבור והקול, התנסות והתאמה של מכשור שיקומי ועוד. לקבלת מידע נוסף והתייעצות ניתן לפנות לאחיות במח' שיקום ותמיכה באגודה למלחמה בסרטן, בטל. 03-5721618 או בדוא"ל: Shikum@cancer.org.il
לקבלת החוברת 'הטיפול התזונתי התומך בחולה הסרטן' ניתן לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע'® של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 1-800-599-995.הנחיות לטיפול בפה ובשיניים

לפני הטיפול בקרינה

טיפול בקרינה עלול ליצור בעיות בריריות הפה ולהאיץ היווצרות עששת בשיניים בשל היובש והיעדר הרוק. לכן, לפני תחילת הטיפול יש להגיע לרופא שיניים ולשיננית. במרפאת השיניים יתבצעו טיפולי שיניים, עקירות או בדיקות התאמה של שיניים תותבות. רופא השיניים יבדוק שהשיניים הטבעיות או התותבות אינן לוחצות או פוצעות את הריריות. כמו כן יבוצע ניקוי שיניים יסודי וטיפול בפלואוריד המסייע בשמירה ובהגנה על השיניים והחניכיים. הטיפול בפלואוריד נועד למנוע התפתחות עששת ולהפחית את כמות החיידקים בפה. במקרה הצורך, ובהתאם למדיניות המחלקה, יותאם התקן פה (מנשך) לתקופת הטיפול.

במהלך הטיפול הקרינתי

ניקוי השיניים השגרתי מהווה אף הוא חלק חשוב מהטיפול בפה ומסייע בשמירה על היגיינת הפה.

להלן מספר עצות והנחיות:

שמירה על שיניים טבעיות

 • יש להשתמש במברשת רכה במיוחד לצחצוח השיניים. יש לצחצח את השיניים בעדינות כארבע פעמים ביום, אחרי ארוחות ולפני השינה.
 • יש לנקות בין השיניים בחוט דנטלי מצופה בשעווה.

שמירה על החניכיים והשיניים התותבות

 • אם בפיך שיניים תותבות, יש לנקות אותן כרגיל ולשטוף את הפה לעתים קרובות. יש להשתמש במשחת שיניים המכילה פלואוריד.
 • אם במהלך הטיפול נוצר קושי בהרכבת שיניים תותבות, רצוי להימנע מכך אם יש כאבים או נפיחות בחניכיים.
 • בלילה יש להסיר את השיניים התותבות ולהשרותן בתמיסות מחטאות מתאימות, לפי הנחיית הצוות המטפל.

שטיפת הפה

לאחר ניקוי השיניים השגרתי יש לשטוף את הפה באחת מהתמיסות הבאות:

 • ניתן לערבב חצי כפית עד כפית של סודה לשתייה בכוס מים. יש לשטוף את הפה ולגרגר תמיסה זו לעתים קרובות, ובעיקר לאחר צחצוח השיניים. לאחר מכן אפשר לשטוף את הפה במים, אם הטעם מפריע.
 • ניתן לשטוף את הפה ולגרגר עם מי פה (שאינם מכילים אלכוהול) פעמיים-שלוש ביום. לפני השימוש בהם יש להיוועץ ברופא או באחות. יש להשתמש בתמיסות אלה עד שלושה חודשים לאחר הטיפול. אחרי שלושה חודשים ניתן להפחית את תדירות השטיפה לפעם ביום. למניעת גירוי וצריבה בפה יש למהול את התכשירים במים.
 • החל משבוע לפני תחילת ההקרנות ובמהלכן יש לבצע טיפול בגיל פלואוריד או שטיפות פלואור עם מרידול, דנטיקאר או אלמקס שלוש פעמים ביום. בשלושת החודשים הראשונים לאחר תום ההקרנות יש לבצע את הטיפול פעמיים ביום.
  חשוב לדעת: במהלך הטיפול הקרינתי יש להפחית למינימום צריכת ממתקים. סוכריות ומסטיקים נטולי סוכר מותרים.

ניקוי הלשון

כשהלשון מחופה (מכוסה) משקעים שהתייבשו עליה, יש להבריש אותה בעדינות במברשת רכה. אם החניכיים רגישות, ניתן להשתמש באפליקטור (מעין קיסם עטוף בצמר גפן) לניקוי הלשון, במקום המברשת.

במקרי דימום, ספירת טסיות נמוכה ו/או תגובה קשה של הרירית, יש להשתמש באפליקטור גם לניקוי השיניים.

הטיפול בפה הוא מניעתי, ורצוי לבצע אותו מתחילת ההקרנות - לפני הופעת סימני הדלקת - ועד לאחר סיומן, כשחלל הפה חוזר למצבו התקין. אם מופיעים סימני דלקת ברירית הפה, יש להעלות את תדירות הטיפול לשש פעמים ביום, וליידע את הרופא המטפל ו/או האחות.

שמירה על עור השפתיים וריריות הפה

 • רצוי למרוח תכשיר לחות על השפתיים.
 • יש לדווח לרופא אם מופיעים כתמים לבנים ופצעים בריריות הפה והגרון.
 • מומלץ לאכול מאכלי חלב מסוג ביו.

תנועות איברי הפה

עם תחילת הטיפול רצוי לשמור על תנועה באיברים המוקרנים, ולבצע זאת כמה פעמים ביום. כמו כן, יש להתאים את מרקמי המזון ליכולת התנועה של הפה. אם תנועות הלעיסה גורמות כאבים או שקשה לפתוח את הפה, אפשר לטחון את המזון.

רצוי לשתף את האחיות ביחידה לטיפול קרינתי בכל בעיה שתעלה במהלך הטיפול.

הנחיות לטיפול בעור

טיפול קרינתי באזור הראש והצוואר עלול לייבש את העור ולעשותו אדמדם ומתוח. תופעות אלו מופיעות כשבועיים לאחר תחילת הטיפול. מומלץ לעקוב אחר ההמלצות הכלולות בפרק זה. הן עשויות לסייע לך למנוע או להפחית את התגובות על פני העור כתוצאה מהטיפול. אין צורך בהכנת האזור המטופל, אלא אם כן קיבלת הנחיות לכך מהרופא או מהאחות.

 • בחלק מהמקרים מסומנים גם על עורו של המטופל סימנים המשמשים את רנטגנאי הריפוי בעת ההקרנה. אין להסיר את הסימונים שעל העור במהלך תקופת הטיפולים. הם נחוצים להבטחת מיקומו המדויק של הטיפול. אם הבחנת שחלק מהסימונים נמחקו, יש ליידע את אנשי הצוות המטפל, כדי שניתן יהיה לחדשם.
 • יש לרחוץ את האזור המוקרן במים פושרים וסבון תינוקות, ולספוג את המים במגבת רכה. חשוב לשמור שאזור הטיפול יהיה יבש, ולהימנע משפשוף העור. מומלץ לחפוף את הראש בשמפו לתינוקות.
 • אין להשתמש באפטר שייב, קצף גילוח ובושם באזור הטיפול, שכן שימוש בהם עלול לגרום לתגובה על פני העור בזמן הטיפול, ולכאב רב יותר באזור.
 • אין להתגלח בסכין גילוח. ניתן להתגלח במכונת גילוח חשמלית.
 • יש להימנע מבגדים הדוקים או מעניבות.
 • אין לחמם את האזור המוקרן או לקררו (למשל, קוביות קרח או בקבוק חם) במהלך תקופת הטיפול ולהימנע מאמבטיות חמות בתקופה זו.
 • אין לחשוף את אזור הטיפול לשמש. גם לאחר סיום הטיפול יש להימנע מחשיפה ישירה לשמש. מומלץ לכסות את האזור בצעיף דק. יש להקפיד ולהימנע מחשיפה לשמש לפחות במשך שנה מסיום הטיפול, בשל רגישות העור באזור המטופל. אם אתה נאלץ להיחשף לשמש, יש לכסות את האזור המוקרן.
 • לפני יציאה לחופשה בסמיכות לתום הטיפול, עליך להתייעץ עם הרופא.
 • אין להדביק פלסטרים או כל סוג חבישה אחר באזור הטיפול, אלא אם כן קיבלת לכך הוראה מהרופא המטפל ו/או האחות.
 • אין לשחות במהלך הקרינה. אם שחייה היא חלק מפעילותך היומיומית, עליך להיוועץ ברופאך אם להמשיך בכך גם במהלך הטיפול. מים מלוחים או כלור עלולים לגרום לגירוי בעור.
 • אפשר להשתמש בקורנפלור 4-3 פעמים ביום להרגעת גרד בעור. יש לעשות זאת לאחר קבלת הנחיה לכך מהרופא המטפל או מהאחות.
 • עם תחילת הטיפול, ורק לאחר הנחיה, ניתן להשתמש בתכשיר למריחה על העור. יש מספר קרמים לשימוש, והצוות המטפל ינחה אותך לגבי התכשיר המתאים לך. הקרם יסייע למניעת ״בוש העור וקילופו. יש להתחיל להשתמש בקרם מיד עם קבלת ההנחיה לכך ולפני הופעת התגובה בעור. יש להימנע ממריחת קרם שלוש שעות לפני הטיפול בקרינה.
 • יש לדווח לרופא או לאחות עם הופעת הסימנים הבאים: חום, כאב, פריחה, סדקים בעור, אדמומיות, תחושת מתיחה של העור וכל תחושה שונה או יוצאת דופן.

בסיום הטיפול

חלק מתופעות הלוואי של הטיפול נמשכות גם שבועות אחדים לאחר סיומו. עם זאת, בהדרגה תתחיל לחוש שאתה חוזר לתפקודך הרגיל. חשוב לנוח ולשמור על תזונה בריאה ומאוזנת. בתום הטיפול עליך לוודא שנקבע לך תור למעקב אצל הרופא המטפל. אחות הקרינה תהיה איתך בקשר גם במהלך תקופה זו. אם תתעורר בעיה, כדאי להקדים את התור. לאחר סיום הקרינה ייתכנו תופעות ממושכות, ולעתים לצמיתות, כגון יובש בפה, פגיעה בחוש הטעם, שינויים בעור, רגישות יתר לשמש, שינויים ברקמה שמתחת לעור ונשירת שיער באזור המוקרן.

בלוטת התריס עלולה להיפגע מהטיפול הקרינתי לצוואר. לכן, כחלק מהמעקב יבוצעו בדיקות דם
תקופתיות כדי לבדוק את תפקודה.


זכויות ושירותים

 • מטופלים זכאים להחזר הוצאות נסיעה לצורך טיפול בקרינה. ההחזר ניתן בקופות החולים. להסדר העניין ולמילוי טפסים, עליך לפנות למזכירות יחידת הקרינה.

 • מטופלים המקבלים טיפול בקרינה במרכזים הרפואיים בגוש דן, וזקוקים לשירותי לינה, יכולים להיעזר בשירותי המעון לחולי סרטן ע"ש ציארלס קלור המופעל על ידי האגודה למלחמה בסרטן וממוקם סמוך למשרדי האגודה בבית מטי, בית האגודה למלחמה בסרטן, רח' רביבים 7, גבעתיים. לפרטים נוספים ניתן לפנות לצוות מעון קלור, בטל. 03-5721623/4 או בפקס: 03-7313812 או בדוא"ל: maon-clore@cancer.org.il.

 • חולים מאזור הצפון, הדרום וירושלים יכולים לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע'® של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 1800-599-995 או לשירות הסוציאלי במרכזים בהם הם מטופלים, לקבלת מידע באשר לאפשרויות הלינה בסמוך ליחידות לטיפול בקרינה.

למידע נוסף בנוגע לזכויותיך ולקבלת החוברת 'זכויות ושירותים לחולים ומחלימים',
ניתן לפנות ל'טלמידע'® של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 1-800-599-995.
בנוסף, ניתן להתייעץ בפורום בנושא זכויות חולים באתר האגודה למלחמה בסרטן באינטרנט.
מערך התמיכה והסיוע של האגודה למלחמה בסרטן לחולים, למחלימים ולבני משפחותיהם

למידע על מערך התמיכה של האגודה למלחמה בסרטן
כתיבה:
שרה גרדין,  R.N.M.A, אחות,  יחידת הקרינה, המרכז הרפואי האוניברסיטאי אסותא אשדוד ע"ש סמסון
תודות:
פרופ׳ אהרן פופובצר, מנהל מערך האונקולוגיה, מכון שרת, המרכז הרפואי הדסה עין כרם;

ד"ר נגה קורמן, מרכז דוידוף, מרכז רפואי רבין, קמפוס בילינסון;

יעל שפאץ, דיאטנית קלינית מוסמכת, המכון האונקולוגי, המרכז הרפואי ע"ש שיבא, תל השומר
יוני 2022
התכנים המופיעים כאן נועדו לספק מידע בלבד ואינם בגדר עצה רפואית,
חוות דעת מקצועית או תחליף להתייעצות עם מומחה בכל תחום.
במקרה של בעיה רפואית כלשהי יש לפנות לרופא/ה.
דף המידע כתוב בלשון זכר, אך מיועדת לנשים ולגברים כאחד.