לתרומה
חפש
מידע לחולים
תרופות וטיפולים

רדיותרפיה באזור האגן (טיפול בקרינה באזור האגן או החלחולת - רקטום)

עוד בנושא
מידע לחולים
מוקדי מידע ותמיכה
מעון צ'ארלס קלור
פורומים מקצועיים
תרופות וטיפולים
תרופות וטיפולים במחלת הסרטן
תרופות וטכנולוגיות לטיפול במחלת הסרטן
רשימת התרופות והטכנולוגיות שנכנסו לסל הבריאות
בתי מרקחת המוכרים תרופות בהנחה -כתב העדר אחריות
הטיפול הניתוחי (כירורגי)
תרופות וטיפול כימותרפי
טיפול קרינתי (רדיותרפיה)
טיפול בקרינה (רדיותרפיה) למוח
הקרנות פרוטונים
רדיותרפיה (קרינה) לאזור הראש והצוואר
טיפול בקרינה לאזור השד
רדיותרפיה לריאה ולבית החזה
רדיותרפיה באזור האגן (טיפול בקרינה באזור האגן או החלחולת - רקטום)
טיפול בקרינה לאזור הבטן העליונה, הושט והקיבה
טיפול בקרינה (רדיותרפיה) לבלוטת הערמונית
מידע על המעון ע"ש צ'ארלס קלור
תרופות וטיפול הורמונלי
טיפול ביולוגי (מכוונן, ממוקד מטרה)
אימונותרפיה
מרפאות עור לחולי סרטן
טיפולי סרטן והסיכון לפגיעה לבבית
קנאביס רפואי לחולי סרטן
טיפול בתא לחץ לנזקי קרינה
טיפול פוטו דינמי
סטרואידים
גורמי גדילה המטופוייטיים
כאב והטיפול בו
רפואה משלימה וסרטן
תזונה לחולה סרטן
השתלת תאי גזע ומח עצם
שירות ייעוץ בנושא טיפול תומך וסוף החיים
טיפול תרופתי לגמילה מעישון
קבוצות ומרכזי תמיכה
מחקרים קליניים בישראל
התמודדות ושיקום
פעילויות למחלימי סרטן
זכויות חולי הסרטן
ארועים וימי עיון
סקירת מאמרים
סיפורי התמודדות
חיים עם סטומה
שירות ייעוץ בנושא טיפול תומך וסוף החיים
אתר 'כמוני'
אתרים נוספים
גנטיקה וסרטן


מבוא

מהו טיפול בקרינה (רדיותרפיה)?

מתי ניתן הטיפול?

תכנון הטיפול

מכשיר הקרינה

מהלך הטיפול

הרגשתך במהלך הטיפול

תופעות הלוואי של הטיפול בקרינה

הטיפול בעור

בסיום הטיפול

זכויות ושירותים

מערך הסיוע, המידע והתמיכה של האגודה למלחמה בסרטן

מבוא

הרופא המטפל המליץ לך לקבל טיפול בקרינה (רדיותרפיה). בדף מידע זה תמצא מידע כללי ותשובות על כמה מהשאלות שמטופלים במצבך שואלים. אם בתום קריאת דף המידע תהיינה לך שאלות נוספות, תוכל לפנות לצוות המטפל במכון הקרינה או בשיחת חינם ל'טלמידע'® של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 1-800-599-995.

מהו טיפול בקרינה (רדיותרפיה)?

קיימים טיפולים קרינתיים שונים. ישנו טיפול בקרינה חיצונית, המתבצע על ידי מכשירים פולטי קרינה (מאיץ קווי), וישנו טיפול בקרינה פנימית, המתבצע על ידי החדרת מקורות קרינה רדיואקטיביים לגוף לפרק זמן מוגדר. דף מידע  זה מתייחס לטיפול בקרינה חיצונית בלבד.

אם אתה עומד לעבור טיפול בקרינה פנימית - צוות המכון ינחה אותך בנושא.

בטיפול בקרינה נעשה שימוש בקרינה בעלת עוצמה גבוהה, החודרת לאזור הגידול הסרטני והורסת את התאים הסרטניים (ממאירים). בטיפול נפגעים גם התאים הבריאים, אך בניגוד לתאים הסרטניים, הם מתחדשים, ולכן, לאחר סדרת טיפולים הנמשכת כמה שבועות, ניתן להשמיד את התאים הסרטניים בהדרגה, בלי לגרום נזק לטווח ארוך לתאים הבריאים.

כדי להפחית ככל האפשר את הנזק לתאים הבריאים, הטיפול בקרינה מתבצע רק לאחר תכנון מדוקדק, המצמצם את חשיפת התאים הבריאים לקרינה, ומכוון את מלוא מנת הקרינה לאזור שבו נמצא הגידול.


לפני הטיפול בקרינה תתבקש להיפגש עם הרופא שיסביר לך על תוכנית הטיפול הצפויה, על הסיבה לטיפול ויתרונותיו, וכן על תופעות הלוואי של טיפול זה . במהלך ביקור זה תתבקש לחתום על טופס הסכמה מדעת שבו אתה מביע את הסכמתך לקבל את הטיפול. בשלבים הראשונים של הטיפול, לפני תכנון הטיפול או בתחילת הטיפול, תיפגש גם עם אחות מכון הקרינה, שתסביר לך בהרחבה על הטיפול, ותלווה אותך במשך תקופת הטיפול.

הטיפול בקרינה נמשך כמה דקות בלבד, אינו כרוך בכאב, ודומה לצילום רנטגן שגרתי. במהלכו ייתכנו תופעות לוואי, המפורטות בהמשך. בכל עת, תוכל לשאול את הצוות הרפואי כל שאלה בקשר לטיפול.

במהלך הטיפול בקרינה יש להימנע מהיריון, בשל החשש מנזק לעובר. בתחילת הטיפול עליך לפנות לרופא ולהתייעץ איתו לגבי אמצעי המניעה המתאימים.

מתי ניתן הטיפול?

הטיפול בקרינה ניתן במהלך ימי השבוע, בהתאם למינון שנקבע על ידי הרופא. משך הטיפול בקרינה קצר מאוד, אך לרנטגנאי הריפוי נדרש זמן כדי לכוון את מכשיר הקרינה בדיוק לאזור המתאים. השהייה בחדר הטיפול נמשכת לרוב חמש עד 20 דקות. הטיפול עצמו אורך בין דקה אחת למספר דקות, בהתאם לטיפול ולמכשיר.


סדרת טיפולים כוללת בדרך כלל בין פגישה אחת ל-35 פגישות, ונמשכת בין יום אחד לשבעה שבועות. הטיפול בקרינה ניתן במשך חמישה ימים בשבוע, לא בסופי שבוע ובחגים, למעט במקרים דחופים.

במידת האפשר, ניתן לתאם את שעת הטיפול עם רנטגנאי הריפוי בהתאם לצרכיך ולסדר היום שלך.


מומלץ להגיע לטיפולים הראשונים בלוויית אדם קרוב, עד שתכיר את הרגשתך האישית במהלך הטיפול ואת השפעתו עליך. ייתכן שגם בהמשך תזדקק לליווי.

חשוב לשמור על רצף הטיפול. אם מסיבה כלשהי אין ביכולתך להגיע לטיפול שנקבע, יש להודיע על כך מראש למכון הקרינה ולקבוע מועד חלופי.

תכנון הטיפול

לפני תחילת הטיפול יש צורך לתכנן אותו ולסמן את האזור אליו תכוון הקרינה. תהליך זה נקרא סימולציה (הדמיה). הוא מתבצע על ידי מכשיר הנקרא CT סימולטור, המבצע צילום CT ומאפשר תכנון ודיוק בכיוון ובמינון הקרינה.

ההדמיה נעשית בחדר הסימון, והיא כוללת גם מדידות באזור המיועד לטיפול בקרינה. בתום המדידות הנחוצות, יסומנו על הגוף באמצעות עט סימון או דיו מיוחד, נקודות לציון האזור בו יינתן הטיפול. אין להסיר את הסימון עד לסיום הטיפול, כדי להבטיח שהקרינה תינתן תמיד באותו אזור. יש אפשרות לסמן את האזור באמצעות קעקוע נקודות קטנטנות, כמעט בלתי נראות על העור. נקודות אלו ישמשו למיקום שדות הקרינה בטיפול היומיומי.

תהליך הסימון באזור הבטן והאגן מחייב לעתים שימוש באמצעי עזר. כיום מצויים בשימוש מספר עזרים, למשל צנתר המוחדר לשלפוחית השתן או הרקטום, דרכו מוזרק חומר ניגודי המסייע בקביעת מיקומם המדויק של איברים אלו. ייתכן כי תתבקש לשתות חומר ניגוד בזמן תכנון קרינה לאזור החלחולת (רקטום). 

במהלך הסימון תתבקש לשכב ללא תנועה. התהליך עלול להימשך כשעה. אם לא התבקשת לשמור על שלפוחית שתן מלאה, מומלץ ללכת לשירותים לפני תחילת הסימון. חשוב לדעת - תוכנית הטיפול אישית ומותאמת בנפרד לכל מטופל.


הטיפול יתחיל רק לאחר שהצוות ישלים את החישובים ואת תוכנית הטיפול. ייתכן שבמהלך הטיפול ישנה הצוות את תוכנית הטיפול בקרינה. במקרים אלו תתבקש לבקר שוב בחדר הסימולציה. זהו תהליך שגרתי והוא אינו מעיד על שיבוש בטיפול.

ביום הסימון הבגדים עלולים להתלכלך מעט, לכן כדאי להתלבש בהתאם.

מומלץ להגיע בבגדים נוחים, רצוי בחולצה ובמכנסיים או בחצאית.


מכשיר הקרינה

הטיפול הקרינתי מתבצע באמצעות מכשיר הנקרא מאיץ קווי. זהו מכשיר היוצר אלומת קרינה בעלת גבולות חדים, החודרת במהירות לעומק הרקמות, דבר המאפשר זמן טיפול קצר. בדרך זו, הקרינה הנספגת בעור היא קטנה, ולכן קיים סיכון מינימלי לנזק ולתגובה על פני העור.

מכשירי הקרינה ממוקמים בחדרים מיוחדים, בעלי קירות עבים מאוד ובלתי חדירים לקרינה, כדי להגן על הסביבה. ההחלטה על סוג המכשיר מתקבלת בעת תכנון הטיפול.


מהלך הטיפול

בחדר הטיפול תשכב על מיטה בתנוחה הדומה לזו שבה שכבת במהלך התכנון (הסימולציה). רנטגנאי הריפוי יכוון את מכשיר הקרינה לאזור המטופל. כיוון המכשיר נמשך לעתים זמן רב יותר מהטיפול עצמו, אך זו פעולה חשובה.

לאחר שימקם אותך בתנוחה הרצויה, יעזוב הרנטגנאי את החדר ויפעיל את מכשיר הקרינה. במשך הטיפול (מספר דקות) הוא יצפה בך בטלוויזיה במעגל סגור. בזמן הטיפול לא תחוש דבר. חשוב לא לזוז אך ניתן כמובן לבלוע רוק ולנשום באופן רגיל.

טיפול בקרינה אינו גורם לגופך ‘לפלוט' קרינה רדיואקטיבית, שכן מקור הקרינה נותר במכשיר. ניתן לשהות בחברת אנשים, כולל ילדים ונשים בהיריון, במהלך תקופת הטיפולים ולאחר סיומם.

בתקופת הטיפולים תיבדק באופן סדיר על ידי רופא ו/או אחות. יילקחו בדיקות דם, ובמידת הצורך, גם בדיקות שתן. פרוטוקול המעקב הוא שונה בכל יחידת קרינה.


הרגשתך במהלך הטיפול

כתוצאה מהטיפול בקרינה ייתכנו תופעות לוואי שונות, כגון עייפות או שינויים בתדירות מתן שתן וצואה. עוצמת תופעות הלוואי ותדירותן משתנות מאדם לאדם (פירוט בפרק "תופעות הלוואי של הטיפול בקרינה"). תחושותיך האישיות הן המדד הטוב ביותר למידת חומרתן של תופעות הלוואי. מטופלים רבים מסוגלים להמשיך ולנהל אורח חיים רגיל במשך תקופת הטיפול, בעוד אחרים מרגישים כי הם צריכים להאט קצת את קצב שגרת חייהם.

תופעות הלוואי של הטיפול בקרינה

הטיפול בקרינה עלול להיות מלווה בתופעות לוואי, כלליות ומקומיות. מטופלים רבים עשויים לא לסבול כלל מתופעות לוואי במהלך הטיפולים, בעוד אחרים עלולים לסבול מתופעות לוואי זמניות שיחלפו בתום הטיפול. תופעות הלוואי משתנות בהתאם לתוכנית הטיפול ולאיברים המצויים באזור שמקבל את הטיפול בקרינה.


תופעות לוואי כלליות

עייפות

אחת מתופעות הלוואי השכיחות יותר היא עייפות המלווה בתשישות גדולה מהרגיל. בדומה לתופעות אחרות, רמת העייפות והתשישות היא אישית, אך מרבית המטופלים ממשיכים לנהל אורח חיים רגיל. יש לדווח לצוות המטפל על שינויים חריגים במידת העייפות והתפקוד.

למידע נוסף ולקבלת החוברת "תשישות ועייפות אצל אנשים המתמודדים עם מחלת הסרטן" ניתן לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע'® של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 1-800-599-995


שינויים על פני העור

תופעה שכיחה נוספת קשורה בשינויים בעור באזור הטיפול. חלק מהמטופלים חווים תגובה בעור בעקבות הטיפול בקרינה. חומרת התגובה משתנה מאדם לאדם, ומאזור טיפול אחד לאחר. עם זאת, חלק מהמטופלים לא מפתחים כל תגובה בעור. התגובה בעור אינה מיידית, אלא מופיעה לאחר מספר שבועות של טיפול.

אם אתה חווה תגובה בעור, מכל סוג שהוא - חום, שינוי צבע, גרד, יובש - דווח לצוות המטפל. הנחיות לטיפול בעור במהלך הטיפול הקרינתי מובאות בהמשך.


נשירת שיער

שיער הראש אינו צפוי לנשור כתוצאה מטיפולים בקרינה, להוציא מקרים בהם הקרינה מתבצעת באזור הראש. השיער נושר רק במקום אליו מכוון הטיפול הקרינתי.


תופעות לוואי מקומיות

טיפול בקרינה באזור הבטן והאגן עלול לגרום לתופעות מקומיות, אשר לרוב מופיעות שבוע או יותר לאחר תחילת הטיפול. חלק מהתופעות עלולות להופיע בסיום הטיפול, ו/או להימשך גם יותר מחודש לאחר סיום הטיפולים. בדומה לתופעות הלוואי הכלליות, גם כאן עוצמתן של תופעות הלוואי משתנה מאדם לאדם.

טיפול קרינתי באזור הבטן או האגן עלול לפגוע ברירית המעיים, בתפקוד שלפוחית השתן ובאיברי המין.

הפרעה בתפקוד רירית המעיים

פגיעה ברירית המעיים עלולה להתבטא בשלשולים, הנגרמים כתוצאה מבעיות בספיגת המזון, ולגרום לאובדן ניכר של נוזלים ומינרלים. אם אתה חווה שינוי כלשהו בתדירות היציאות או בהרכבן - דווח לרופא או לאחות.

כשתדירות היציאות עולה על שלוש פעמים ביום או יותר, נדרש טיפול תרופתי, הניתן על פי הנחיית הרופא. תזונה נכונה עשויה להקל עליך.

להלן מספר הצעות לתזונה במצבי שלשול:

 • יש להרבות בשתייה. אם מופיעות בחילות, ייתכן שיהיה צורך במתן עירוי נוזלים.
 • יש להפחית את כמות הסיבים התזונתיים, המצויים בפירות וירקות טריים. יש לאכול ירקות ופירות מבושלים, ולהמעיט באכילת ירקות עתירי סיבים, כגון פלפל, חסה וכדומה. יש לקלף את הירקות והפירות טרם אכילתם (קליפתם מכילה סיבים).
 • יש להימנע מאכילת סובין.
 • יש להימנע ממזונות עשירים בתאית כגון קטניות למיניהן ואורז מלא.
 • יש להימנע ממזונות עשירים בשומן, כגון חמאה, שמן, מיונז לסוגיו, טחינה, זיתים, אבוקדו, אגוזים וגרעינים שונים.
 • יש להימנע מחלב ומוצריו בשל הפגיעה בספיגת סוכר החלב במצבי שלשול. אם השלשולים קשים מאוד - מומלץ לצרוך חלב דל לקטוז.


מומלצת תזונה שאינה עשירה בסיבים, כגון תפוחי עץ, בננה, גזר, דלעת, אורז לבן, תפוחי אדמה מבושלים, שיבולת שועל.

חשוב לזכור, שגם בתקופת החלמתה של רירית המעיים (עם סיום הטיפולים) חשוב לשמור על תזונה זו. רצוי שהחזרה לתזונה רגילה תתבצע בהדרגה.

במקרים נדירים, עלולה הפגיעה ברירית המעיים לגרום לעצירות. הדבר קורה בעיקר אצל אנשים הסובלים מעצירות כרונית. אם תחווה קושי ביציאות, ההנחיות לתזונה והטיפול התרופתי הנדרש הם שונים. פנה לצוות הרפואי שינחה אותך בנושא זה.

למידע נוסף בנושא תזונה מותאמת במצבי שלשול או בעת טיפולים, ולקבלת חוברת "המלצות תזונתיות למתמודדים עם מחלת הסרטן" ללא תשלום, ניתן לפנות ל'טלמידע'® של האגודה למלחמה בסרטן בשיחת חינם בטל. 1-800-599-995.
כמו כן, ניתן להתייעץ בפורום בנושא "תזונה למתמודדים ולמחלימים מסרטן" באתר האגודה למלחמה בסרטן באינטרנט.


כאבים באזור פי הטבעת

יציאות ושלשולים מרובים עלולים לגרום לגירוי פי הטבעת. שמירה על היגיינה נאותה באזור עשויה למנוע את הגירוי. רצוי, לפיכך, לשטוף את המקום במים פושרים ולנגב במגבת רכה. חשוב לשמור על האזור יבש ככל האפשר.

טנזמוס - לחץ על פי הטבעת, גם כשאין צורך ביציאה. הנטייה של מרבית האנשים היא להפעיל לחץ כדי להוציא את תוכן המעי, אך לחץ רב עלול לגרום להופעת טחורים, לכן מומלץ להימנע מכך ככל הניתן.

טחורים - לעתים עלול הטיפול הקרינתי להחמיר בעיית טחורים אצל מי שסובל בדרך כלל מהבעיה. הטיפול בטחורים במהלך הטיפול בקרינה דומה לטיפול השגרתי: אמבטיות ישיבה פושרות, ושימוש בנרות ובמשחות המסייעים בהקלה. מומלץ להתייעץ עם הרופא או האחות בנושא זה.

בחילות והקאות

טיפול קרינתי לאזור הבטן עלול לגרום גם לבחילות והקאות. אם אתה סובל מתופעות אלו פנה לרופא המטפל בך, לקבלת טיפול תרופתי נגד בחילות, וכן תזונה מתאימה, דלת שומן ועשירה בקלוריות. במקרה שאתה סובל מבחילות עליך להימנע ממזונות מטוגנים או מתובלים, כדי שלא לגרות את חוש הטעם והריח. כמו כן, מומלץ להקפיד על אכילת ארוחות קלות לפני הטיפול, וגם במשך מספר שעות אחריו.


במקרה של הקאות, יש להחזיר לגוף נוזלים, כדי למנוע התייבשות, ולדאוג להחזרת המינרלים שהגוף איבד במהלך ההקאות. יש לאכול מזונות עתירי מינרלים, כגון פירות וירקות, ולהקפיד על שתייה מרובה. רצוי להימנע ממזונות מתובלים וממזונות העלולים לגרום לך לבחילה.

מומלץ לאכול מאכלים קרים ולשתות משקאות קרים. מומלץ גם להקטין את כמות השומנים במזון, הגורמים לשהות ממושכת של המזון בקיבה, ועלולים להגביר את ההקאות. מידע נוסף בנושא זה ניתן למצוא בחוברות "בחילות והקאות הנלוות לטיפול כימי וקרינתי" ו"המלצות תזונתיות למתמודדים עם מחלת הסרטן".
לקבלת החוברות ללא תשלום ניתן לפנות ל'טלמידע'® של האגודה למלחמה בסרטן בשיחת חינם בטל. 1-800-599-995.


השפעה על שלפוחית השתן

טיפול קרינה לאזור האגן עלול להשפיע על תפקודה של שלפוחית השתן, לגרום לדלקת מקומית בשלפוחית, להשפיע על אופן מתן השתן ותדירותו, כמו גם על הרכבו. ייתכנו דם בשתן ו/או תחושת צריבה. כדי להקל את הגירוי בשלפוחית השתן מומלץ:

 • לשתות 3-2 ליטר מים ליום.
 • להימנע מעישון.
 • להימנע משתיית משקאות המכילים אלכוהול וקפאין (כגון קפה ותה) - המגרים את השלפוחית וגורמים להחרפת התסמינים.
 • להימנע מאכילת מאכלים מתובלים.

אם מופיעה צריבה במתן שתן - פנה לאחות ו/או לרופא המטפל. במקרים אלה ניתן לעתים לקבל טיפול תרופתי שמקל את תחושת הצריבה.


השפעת הקרינה על תפקודו המיני של הגבר

טיפול קרינתי במינון גבוה לאזור האגן עלול לגרום לפגיעה בזקפה אצל חלק מהחולים, בשל נזק לכלי הדם. הפגיעה מתפתחת, בדרך כלל, מספר חודשים או אפילו שנים לאחר סיום הטיפול.

ככלל, ניתן להמשיך בפעילות מינית בתקופת הטיפולים בהקרנות חיצוניות, אלא אם כן יש כוויות בעור באזור איברי המין, או אם פליטת הזרע גורמת כאב. אין חשש מהעברת קרינה לבת הזוג בזמן פעילות מינית.

למידע נוסף ולקבלת החוברת "מיניות הגבר" או חוברת המותאמת למגזר הדתי, ללא תשלום, ניתן לפנות ל'טלמידע'® של האגודה למלחמה בסרטן בשיחת חינם בטל. 1-800-599-995.


השפעת הקרינה על תפקודה המיני של האישה

טיפול בקרינה לאזור האגן משפיע על תפקוד האיברים המצויים בטווח האזור בו בוצע הטיפול, בין השאר על איברי המין הנשיים, כמו השחלות, הרחם, הנרתיק והחצוצרות. לכן, אישה העוברת טיפול קרינתי עלולה לחוש במהלך הטיפול ולאחריו, בתסמיני גיל המעבר, כגון: הפסקת הווסת (המחזור החודשי), גלי חום, יובש בעור ויובש נרתיקי.

טיפול בקרינה באזור זה עלול לגרום להיצרות הנרתיק ולהקשות על פעילות מינית. במצב זה ניתן לעשות שימוש במאמנים נרתיקיים, המסייעים בשיפור גמישותו של הנרתיק ותפקודו, ובג׳ל על בסיס מים, המסייע בשמירה על לחות הנרתיק. טיפול במאמנים מומלץ לבצע במשך כחצי שנה לאחר הטיפול בקרינה.


אם לא קיימת פעילות מינית, מומלץ להשתמש במאמנים גם לאחר פרק זמן זה במטרה לשמור על הנרתיק ולהקל בעת ביקורת רפואית (על ידי גינקולוג/ית). ככלל, מותר ורצוי לקיים יחסי מין בתקופת הטיפולים בקרינה. חלק מהנשים חשות חוסר נוחות פיזית ונפשית לקיים יחסי מין, וזוהי תופעה נורמלית וצפויה. החשק המיני ישתפר לאחר שתופעות הלוואי תחלופנה.

מומלץ לשתף את בן הזוג בתחושות האישיות, בחששות ובפחדים, כמו גם לשתף את הצוות הרפואי המטפל בך, שיעניק לך תמיכה, מידע ועצות מעשיות.

למידע נוסף ולקבלת החוברת "מיניות ופוריות האישה" או חוברת המותאמת למגזר הדתי, ללא תשלום, ניתן לפנות ל'טלמידע'® של האגודה למלחמה בסרטן בשיחת חינם בטל. 1-800-599-995.
האגודה למלחמה בסרטן מציעה ייעוץ בנושאי דימוי גוף, מיניות, אינטימיות ופוריות לחולים/ות ולבני/בנות זוגם/ן וכן לחולים/ות שאינם בקשר זוגי, בכל הגילים. השירות ניתן ללא תשלום וללא צורך בהפניה, על ידי מטפלת במיניות בטל. 03-572643. כמו כן, ניתן להתייעץ בפורום בנושא מיניות למתמודדים עם מחלת הסרטן באתר האגודה למלחמה בסרטן.


הטיפול בעור

אנא עקוב אחר ההוראות הכלולות בפרק זה, אשר יסייעו בידך במניעה או בהפחתת תופעות הלוואי בעור הנגרמות כתוצאה מהטיפול.

 • אין צורך בהכנת האזור המטופל אלא אם כן קיבלת הנחיות לכך מהרופא או האחות.
 • אם נעשו סימונים על העור בדיו מיוחד - אין להסיר אותם בתקופת הטיפולים. הם נחוצים כדי להבטיח את הדיוק בטיפול. אם הבחנת שחלק מהסימנים נמחקו - הודע לצוות המטפל, כדי שיהיה ניתן לחדש אותם. אם נעשו סימונים בקעקוע נקודות קטנות, אין חשש ממחיקתם.
 • רחץ את האזור המוקרן במים פושרים וסבון תינוקות בלבד. ספוג את המים באמצעות מגבת רכה. חשוב לשמור על אזור הטיפול יבש, ולהימנע משפשוף העור.
 • אין להשתמש בקרם, בושם או סבון רגיל באזור הטיפול, שכן שימוש בהם עלול לגרום לתגובה על פני העור בזמן הטיפול, ולכאב רב יותר באזור.
 • אין לחמם את האזור המוקרן או לקררו (למשל, בקוביות קרח או בבקבוק חם) במהלך תקופת הטיפול. יש גם להימנע מאמבטיות חמות במשך אותה תקופה.
 • לבש בגדים רופפים ונוחים באזור המטופל. במהלך הטיפול ודאי יתברר לך שנוח יותר ללבוש תחתוני כותנה, מכנסי בוקסר לגבר ושמלות משוחררות לאישה.
 • אין לחשוף את האזור המוקרן לשמש. גם לאחר סיום הטיפול עליך להמשיך ולהימנע משמש ישירה. יש להקפיד ולהימנע מכך לפחות למשך שנה מסיום הטיפול, שכן העור הופך בעקבות הטיפול לרגיש יותר. אם יש אילוץ להיחשף לשמש, יש לדאוג לכיסוי האיברים הרגישים, ולהשתמש בתכשיר מסנן קרינה בעל דרגת הגנה של 30 SPF לפחות. אם תכננת חופשה בתאריכים הסמוכים לתום הטיפול, אנא היוועץ ברופאך.
 • אין להדביק גזות, פלסטרים או כל סוג חבישה אחר באזור הטיפול, אלא אם כן קיבלת לכך הוראה מהרופא המטפל ו/או האחות.
 • אם שחייה היא חלק מפעילותך היומיומית עליך להיוועץ ברופאך באשר להמשך פעילות זו, גם במהלך הטיפול. מים מלוחים או כלור עלולים לגרום לגירוי בעור.
 • במידה ויש צורך להשתמש בתכשיר לחות, רצוי להשתמש באלה העשויים על בסיס מים ולא שומן. הצוות המטפל ינחה אותך לגבי התכשיר המתאים לך ויספק הנחיות לשימוש. התכשיר מסייע למניעת התייבשות העור ו/או קילופו. יש להקפיד לא להשתמש בתכשיר במשך 4-2 שעות לפני הטיפול.
 • יש לדווח לרופא או לאחות עם הופעת הסימנים הבאים: חום, כאב, פריחה, סדקים בעור, הפרשת נוזל מהעור וכל תחושה שונה או יוצאת דופן.


בסיום הטיפול

חלק מתופעות הלוואי של הטיפול בקרינה נמשכות גם מספר שבועות לאחר הטיפול. עם הזמן, תתחיל לחוש בהדרגה שאתה חוזר לתפקודך הרגיל. חשוב כי תמשיך לנוח ולאכול בהתאם להמלצות שניתנו לך.

בתום הטיפול עליך לוודא שנקבע עבורך תור למעקב אצל הרופא המטפל. אחות היחידה תהיה איתך בקשר גם במהלך תקופה זו. אם תרגיש בעיה כלשהי - צור קשר עם הרופא המטפל בך.

זכויות ושירותים

מטופל המקבל טיפולים בקרינה זכאי להחזר עבור הוצאות נסיעות לטיפולים. ההחזר ניתן בקופות החולים. להסדרת העניין ולמילוי טפסים יש לפנות למזכירות יחידת הקרינה.

מטופלים המקבלים טיפול בקרינה במרכזים הרפואיים בגוש דן וזקוקים לשירותי לינה, יכולים להיעזר בשירותי המעון ע"ש סר ציארלס קלור, הסמוך לבית מטי - מטה האגודה למלחמה בסרטן, רחוב רביבים 7, גבעתיים. למידע נוסף ניתן לפנות לצוות מעון קלור, בטל. 03-5721623/4 או בפקס: 03-7313812 או בדוא"ל: maon-clore@cancer.org.il.

מטופלים המתגוררים באזור הצפון, הדרום וירושלים יכולים לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע'® של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 1-800-599-995, או לעובדות הסוציאליות במרכזים שבהם הם מטופלים, לקבלת מידע באשר לאפשרויות הלינה בסמוך ליחידות הטיפול בקרינה.

למידע נוסף בנוגע לזכויותיך ולקבלת החוברת "זכויות ושירותים לחולים ולמחלימים מסרטן" הניתנת ללא תשלום, פנה בשיחת חינם ל'טלמידע'® של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 1-800-599-995.

ניתן להתייעץ בפורום זכויות חולים באתר האגודה למלחמה בסרטן.

מערך הסיוע, המידע והתמיכה של האגודה למלחמה בסרטן לחולים, למחלימים ולבני משפחותיהם


למידע על מערך התמיכה של האגודה למלחמה בסרטן
מרכז תמיכה "חזקים ביחד"
באגודה למלחמה בסרטן
קרא עוד
כתיבה:

שרה גרדין, R.N.M.A
, אחות אחראית יחידת הקרינה, מרכז דוידוף לסרטן, המרכז הרפואי רבין, פתח תקווה
תודתנו נתונה ל:

פרופ' אברהם קוטן, יו"ר האגודה למלחמה בסרטן, על הערותיו והארותיו.

ד"ר עודד איכט, יחידת הקרינה, מרכז דוידוף לסרטן, המרכז הרפואי רבין, פתח תקווה
יולי 2021
התכנים המופיעים כאן נועדו לספק מידע בלבד ואינם בגדר עצה רפואית, חוות דעת מקצועית או תחליף להתייעצות עם מומחה בכל תחום. במקרה של בעיה רפואית כלשהי יש לפנות לרופא/ה.
מטעמי נוחות דף המידע מנוסח בלשון זכר, אך פונה לגברים ולנשים כאחד.