לתרומה
חפש
סרטן השד
סרטן השד בגברים

סרטן השד בגברים

עוד בנושא

      

מהו סרטן

סרטן השד בגברים

סוגי סרטן השד בגברים

תסמינים

אבחון סרטן שד בגברים

קביעת שלב ודרגת המחלה

טיפול בסרטן שד בגברים

ניתוח

טיפול כימי (כימותרפיה)

טיפול הורמונלי

טיפול בקרינה (רדיותרפיה)

טיפול מכוונן (ממוקד מטרה)

מחקרים וניסויים קליניים

התמודדות רגשית עם מחלת הסרטן

מערך התמיכה והסיוע של האגודה למלחמה בסרטן לחולים, מחלימים ולבני משפחותיהם
 

מהו סרטן?

איברי הגוף ורקמותיו מורכבים מאבני בניין קטנות הקרויות תאים. סרטן הוא מחלה של תאים אלה. למרות שתאים בחלקים שונים של הגוף עשויים להיראות ולתפקד באופן שונה, רובם מתחדשים באותה צורה, כלומר, על ידי חלוקה. בדרך כלל, חלוקת תאים זו מתרחשת באופן מסודר ומבוקר. אם מסיבה כלשהי התהליך יוצא משליטה, ממשיכים התאים להתחלק ללא צורך. כתוצאה מכך, נוצר גוש תאים הקרוי 'גידול'. גידולים עשויים להיות שפירים או ממאירים (סרטניים).
סרטן השד בגברים (Male Breast Cancer)

תאים סרטניים יכולים להתפתח גם ברקמת השד המעטה המצויה בגוף הגבר, מאחורי הפטמות. סרטן השד נפוץ הרבה יותר בנשים מאשר בגברים, ושכיחות המחלה בגברים היא פחות מחולה אחד לכל 100 נשים חולות. על פי נתוני רישום הסרטן בישראל, בשנת 2013 אובחנו 4,454 נשים עם סרטן שד פולשני ו-66 גברים (המהווים 1.5% מסך כל החולים בסרטן שד פולשני).


הגורמים לסרטן השד בגברים:

הגורם לסרטן השד בקרב גברים עדיין אינו ברור לגמרי, אך נראה כי ישנם גברים שהם בעלי סיכון גבוה מהממוצע לחלות בסרטן השד. סרטן נדיר זה מופיע במרבית המקרים בגברים מעל גיל 60 ושכיח יותר בקרב גברים הנמצאים באוכלוסיות הבאות:

 • גברים שבני משפחתם הקרובים (גברים או נשים) חלו או חולים בסרטן השד.
 • גברים עם מוטציה בגן BRCA1/2 - בעיקר BRCA2 - נמצאים בסיכון מוגבר לסרטן השד במהלך חייהם (פי 8-5 לעומת הסיכון בקרב אלו שאינם נשאים).
 • גברים אשר קרוב משפחתם חלה בסרטן בשני השדיים.
 • גברים שבן משפחתם חלה בסרטן השד מתחת לגיל 40.
 • הסיכון לחלות בסרטן השד בגברים עולה כאשר מספר בני משפחה חלו בסרטן השחלות או בסרטן הלבלב.
 • במקרים נדירים גברים בעלי רמות אסטרוגן  גבוהות, או גברים אשר נחשפו למינונים חוזרים של טיפול בקרינה (בעיקר בגיל צעיר), עלולים להיות בעלי סיכון רב יותר לחלות בסרטן השד.
 • גברים עם תסמונת ע"ש קליינפלטר - תסמונת גנטית נדירה שבה קיימים בגבר שני כרומוזומי מין נשיים מסוג X, על כן תסמונת זו מעלה את הסיכון לחלות בסרטן השד.


אם הנך שייך לאחת מקבוצות הסיכון הללו, רופא המשפחה יפנה אותך לבדיקה באחת ממרפאות הייעוץ הגנטי, המיועדות לאנשים שייתכן שהם בעלי סיכון רב יותר לחלות בסרטן עקב היסטוריה משפחתית.
סוגי סרטן השד בגברים

גברים יכולים לחלות בסוגי סרטן שד שונים. בירור סוג הגידול יסייע לרופאים לתכנן את הטיפול הטוב ביותר עבורך.


סרטן שד לא חודרני (DCIS)

סרטן שד בשלב המוקדם ביותר שנמצא בתוך צינוריות החלב בלבד ולא התפשט לרקמות סמוכות או לאיברים אחרים. גידולי DCIS  עלולים לעיתים להפוך לחודרניים. סוג זה של סרטן שד נפוץ פחות בגברים מאשר נשים - כ-10% ממקרי סרטן השד בקרב גברים הם מסוג זה.


סרטן שד חודרני

מרבית גידולי השד בקרב גברים הם גידולים חודרניים אשר פלשו לרקמות הסמוכות לשד. ישנם סוגים שונים של סרטן שד חודרני:

 • סרטן שד חודרני דוקטאלי (Invasive ductal carcinoma)
 • סרטן שד חודרני לובולארי (Invasive lobular breast cancer) – סרטן נדיר בקרב גברים.
 • סרטן שד דלקתי (Inflammatory breast cancer)
 • סרטן שד מדולארי (Medullary breast cancer)
 • סרטן שד טובולארי (Tubular breast cancer)
 • מחלת פאג'ט של השד, מחלה טרום-סרטנית (DCIS), שמופיעה כנגע בפטמה.
תסמינים

הסימן הנפוץ ביותר הוא גוש באזור השד. אולם עלולים להופיע גם סימנים אחרים, כגון שינוי בגודל או בצורת השד, כיבים בעור, הפרשות מהפטמה או שקיעת הפטמה פנימה. תסמינים אפשריים נוספים הם פריחה על הפטמה או מסביב לה, או גוש בבית השחי.

אבחון סרטן שד בגברים

האבחון יתחיל ברוב המקרים אצל רופא המשפחה. אם הרופא יחשוד בסרטן השד, הוא יפנה אותך למרפאת שד במרכז רפואי להמשך בדיקות. ייתכן שתתבקש לעבור את אחת מהבדיקות המתוארות להלן או את כולן:


ממוגרפיה (בדיקת רנטגן בשד)

סריקת ממוגרפיה היא בדיקת רנטגן מהירה של השדיים, שמטרתה לזהות שינויים בשד. אולם בגברים סריקת אולטרסאונד בדרך כלל יעילה יותר לאבחון סרטן השד.


סריקת אולטרסאונד

אולטרסאונד עושה שימוש בסורק גלי קול באנרגיה גבוהה, הבונה תמונה תלת-ממדית שבאמצעותה ניתן לראות אם הגוש מוצק או מכיל נוזלים. במהלך הבדיקה יימרח מעט ג'ל שקוף על אזור השד ועליו יועבר מכשיר דמוי מיקרופון אשר יסרוק את השד ויציג תמונה תלת-ממדית שלו.


ביופסיה

מהאזור החשוד בשד נלקחת דגימה של תאים באמצעות מחט דקה, ונבדקת במיקרוסקופ כדי לברר אם קיימים תאים סרטניים. בטרם הביופסיה תבוצע הרדמה מקומית באמצעות זריקה.


בדיקות דם

בדיקות דם יבוצעו כדי להעריך את מצב בריאותך הכללי.
קביעת שלב ודרגת המחלה

שלב מחלה

המונח "שלב המחלה" (stage) מתייחס להיקף הגידול הממאיר ולמידת התפשטותו. זיהוי הסוג הספציפי של הגידול ושלב המחלה יסייע לרופאים בקבלת החלטות לגבי הטיפול המתאים ביותר בשבילך.


הגידול הסרטני עלול להתפשט לאיברים אחרים בגוף, באמצעות זרימת הדם או דרך מערכת הלימפה, שהיא חלק ממנגנוני ההגנה של הגוף המסייעים לו להתמודד נגד דלקות ומחלות. המערכת עשויה מרשת בלוטות לימפה (קשריות) המחוברות בצינוריות עדינות המכילות נוזל לימפה. הרופאים בדרך כלל יבדקו את בלוטות הלימפה הקרובות לאזור הגידול כאשר יבקשו לקבוע את שלב המחלה.


השיטה המקובלת לתיאור שלב סרטן השד בגברים נקראת TNM:

T - מתייחס להיקף הגידול הסרטני (Tumor) ומידת התפשטותו לרקמות סמוכות, כגון כלי דם.

N - מתייחס למידת התפשטות הגידול הסרטני לבלוטות לימפה (Nodes).

M - מתייחס להתפשטות הגידול הסרטני לאזורים אחרים בגוף (סרטן שניוני או גרורתי -

Metastatic).


שיטה רווחת נוספת לקביעת שלבי מחלת סרטן השד בגברים:

שלב 0:

גידול שאינו חודרני, השלב המוקדם ביותר של סרטן השד. סרטן שד מסוגDCIS  מוגדר גידול בשלב 0.


שלב 1:

1A - גידול בגודל 2 ס"מ או פחות. בלוטות הלימפה בבית השחי לא נפגעו, ואין סימנים לכך שהסרטן התפשט למקומות אחרים בגוף.

1B - לא נמצאו תאים סרטניים ברקמת השד, (או שהגידול פחות מ-2 ס"מ), וישנם כמה תאים סרטניים בבלוטות הלימפה.


שלב 2:

2A - לא נמצאו תאים סרטניים ברקמת השד (או שגודלו פחות מ-2 ס"מ), והתפשט גם לבלוטות הלימפה, או גידול גדול מ-2 ס"מ (אך לא יותר מ-5 ס"מ) ולא התפשט לבלוטות הלימפה.

2B - הגידול גדול מ-2 ס"מ, אך לא גדול מ-5 ס"מ והתפשט לבלוטות הלימפה בבית השחי, או שהגידול גדול מ-5 ס"מ אך לא התפשט לבלוטות הלימפה.

שלבים 1 ו-2 נקראים לעיתים 'סרטן שד בשלב מוקדם'.


שלב 3:

3A - הגידול אינו ממוקם בשד, או שהגידול הוא בכל גודל והתפשט ל-4 עד 9 בלוטות לימפה בבית השחי, או שהגידול גדול מ-5 ס"מ והתפשט לכמה בלוטות לימפה.

3B - הגידול התפשט לרקמות סמוך לשד. לרוב ישנם גם תאים סרטניים בבלוטות הלימפה.

3C - הגידול התפשט לעשר בלוטות לימפה או יותר באזור בית השחי, מתחת לעצם החזה, ליד הצוואר או מתחת לעצם הבריח.

שלב 4:

שלב זה מתאר מחלה גרורתית, כאשר הסרטן התפשט לאיברים אחרים בגוף, כגון עצמות, כבד או ריאות.


דירוג המחלה

קביעת הדרגה מתבצעת בהתאם למראה תאי הגידול הסרטני תחת מיקרוסקופ. הדרגה מסייעת לקבוע באיזו מהירות עלול הגידול הסרטני להתפתח. קיימות שלוש דרגות:


דרגה 1 - דרגה נמוכה שמשמעותה שהתאים הסרטניים ממוינים היטב ודומים מאוד לתאי השד התקינים. לרוב מדובר בגידול אשר מתפתח לאט ואינו נוטה להתפשט.

דרגה 2 - דרגה מתונה משמעה שהתאים הסרטניים נראים מעט בלתי תקינים לעומת תאי השד הבריאים.

דרגה 3 - דרגה גבוהה משמעה שהתאים נראים בלתי תקינים. במקרה זה צפוי שיגדלו במהירות רבה יותר וקיים סיכון גדול יותר שיתפשטו.
טיפול בסרטן שד בגברים

הגידול הסרטני בשד בגברים מתפתח בדרך דומה לזו של סרטן השד בנשים, ולכן גם הטיפול בדרך כלל זהה. ההחלטה לגבי הטיפול תלויה  במצב בריאותך הכללי, בשלב המחלה ודרגתה, וכן במאפייני הגידול, כלומר האם הוא רגיש להורמונים, האם יש בו חלבונים מסוג HER2 וכד'.

ניתן להפנות שאלות לרופא מומחה בפורום סרטן השד באתר האגודה למלחמה בסרטן.

תכנון הטיפול

צוות רב-תחומי המורכב מאנשי מקצוע בתחום הרפואי ידון במשותף על הטיפול המתאים לך ביותר בהתאם לתוצאות הבדיקות. הצוות עשוי לכלול מומחים כגון כירורג, אונקולוג  קליני המתמחה בשד, אונקולוג מומחה ברדיותרפיה, רדיולוג, אחות אונקולוגית, עובדת סוציאלית וגנטיקאי.


יתרונות וחסרונות הטיפולים השונים

חולים רבים חוששים לקבל טיפולים בעיקר בשל תופעות הלוואי הצפויות להם. חשוב לדעת, כי למרות תופעות הלוואי האפשריות, ניתן להתמודד ביעילות עם תופעות הלוואי באמצעים שונים, כולל טיפול תרופתי. כאמור, הטיפולים ניתנים לכל חולה בהתאם למצבו הייחודי. במקרים בהם הטיפול המוצע לחולה צפוי לרפא אותו ממחלתו - ההחלטה על קבלתו קלה יחסית. אך כאשר לחולה מוצע טיפול שמטרתו להפחית את התסמינים או לשלוט בהתקדמות המחלה, ההחלטה על קבלתו מורכבת וקשה יותר. גם אם תחליט שלא לקבל טיפול - תוכל לקבל טיפול תומך שיסייע לך בשמירה על איכות החיים ככל הניתן.


חוות דעת רפואית נוספת

למרות שצוות רב-תחומי מומחה יקבע מהו הטיפול המתאים ביותר עבורך, ייתכן שתרצה לקבל חוות דעת רפואית נוספת, וזו זכותך המלאה. על פי סעיף 3 לחוק זכויות החולה, תשנ"ו- 1996: "מטופל זכאי להשיג מיוזמתו דעה נוספת לעניין הטיפול בו; המטפל והמוסד הרפואי יסייעו למטופל בכל הדרוש למימוש זכות זו". אם תבחר לקבל חוות דעת נוספת, כדאי שתכין מראש רשימת שאלות ותגיע בלוויית חבר קרוב או בן משפחה, כדי להבטיח שבפגישה תדונו בכל הנושאים המדאיגים אותך.


מתן הסכמה מדעת

לפני שתקבל טיפול כלשהו, הרופא יסביר לך על מטרותיו, ויבקש ממך לחתום על טופס שמצהיר כי אתה מסכים לקבל את הטיפול מהצוות הרפואי. לא יינתן לך טיפול רפואי ללא הסכמתך. לפני חתימתך על הטופס אתה אמור לקבל את מלוא המידע על אודות סוג הטיפול המומלץ לך והיקפו, יתרונותיו וחסרונותיו, טיפולים אפשריים אחרים, סיכונים ותופעות לוואי.


אם אינך מבין את כל הפרטים שהוסברו לך, ספר זאת מיד לצוות הרפואי כדי שתוכל לקבל הסבר נוסף. מומלץ שקרוב משפחה או חבר יתלוו אליך לפגישה, כדי שיוכלו לסייע לך לזכור את כל הנאמר. רצוי גם להכין מראש רשימת שאלות, ולבקש זמן נוסף כדי להחליט. לאחר הסבריו של הרופא תוכל להחליט מהי האפשרות הטובה ביותר עבורך. חשוב לספר לרופא או לאחות האחראית על החלטתך, גם אם תבחר שלא לקבל את הטיפול כדי שהם יוכלו לתעד זאת בתיק הרפואי.
ניתוח

ניתוח הוא הבחירה הראשונה של טיפול, במרבית הגברים. אולם גברים בדרך כלל אינם יכולים להסתפק רק בהסרת הגוש (Lumpectomy - כריתת שד חלקית). הסיבות לכך הן שכמות רקמת השד במרבית הגברים היא קטנה מאוד, וכן שהגידול לעיתים קרובות נמצא ליד הפטמה או מתחתיה. במרבית המקרים יש להסיר את כל רקמת השד ואת הפטמה (Mastectomy - כריתת שד מלאה). כאשר קיימת רקמה שד מספקת, ניתן לבצע ניתוח משמר שד, ובהמשך מקובל גם לטפל בקרינה (רדיותרפיה).


ייתכן שבניתוח יוסרו גם בלוטות הלימפה בקרבת השד, חלקן או כולן. אם הגידול קטן והאולטרסאונד באזור בית השחי תקין, ייתכן שתוסר רק בלוטת לימפה שנקראת 'בלוטת הזקיף' כדי לבדוק שאין בה תאים סרטניים. אם היא תקינה, לא יוסרו בלוטות לימפה נוספות, וכך יפחת הסיכון לתופעות לוואי עקב כריתת בלוטות לימפה. הסרה מלאה של בלוטות תתבצע אם בדיקות האולטרסאונד והביופסיה אינן תקינות ומעידות על קיומם של תאים סרטניים. הסרה מלאה של בלוטות הלימפה עלולה להגדיל את הסיכון לנפיחות של הזרוע, הידועה בשם בצקת לימפטית או לימפדמה.

לאגודה למלחמה בסרטן חוברת 'לימפדמה – בצקת לימפטית או נפיחות בגפיים' המכילה מידע רב ועצות להתמודדות. לקבלתה ללא תשלום ניתן לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע'® של האגודה בטל': 1-800-599-995 או להכנס לאתר האגודה באניטרנט.

טיפול כימי (כימותרפיה)

כימותרפיה הינה שימוש בתרופות אנטי סרטניות (ציטוטוקסיות) כדי להשמיד תאים סרטניים. לטיפול בסרטן שד בגברים כימותרפיה ניתנת לרוב לצורך צמצום הסיכון להישנות המחלה (טיפול אדג'ובנטי). לעיתים כימותרפיה ניתנת גם על מנת לצמצם את היקף הגידול לפני ניתוח (טיפול נאו-אדג'ובנטי).


בדומה לטיפול בסרטן שד בנשים, גם בגברים החלטות טיפוליות מתקבלות בהתאם לסוג הגידול ומאפייניו. הרופא ישוחח עמך בנוגע לצורך בכימותרפיה במצבך.


בטיפולים אדג'ובנטיים ניתנים לרוב שילובים של כמה תרופות כימיות. אלה הם חלק מהמשלבים המקובלים: 

AC – אדריאמיצין-דוקסורוביצין ציקלופוספאמיד - Cyclophosphamide (אנדוקסן® - ®Endoxan)*

ECאפירוביצין - epirubicin (אפירוביצין אינבומד® - ®epirubicin invomed)* וציקלופוספאמיד

EC- D - משלב EC והתרופה דוסיטקסל -  Docetaxel (טקסוטר® - ®Taxotere)*

AC-T או EC-T - משלב AC או EC ותרופה נוספת: פקליטקסל – Paclitaxel (פקליטקסל טבע® -®Paclitaxel Teva)*

CMFציקלופוספאמיד ומתוטרקסאט - Methotrexate (מתוטרקסאט אבווה® - ®methotrexate EBEWE)*


במקרה של סרטן שד שנשנה (חזר), הטיפול שיוצע לך תלוי בטיפולים הקודמים שקיבלת. לרוב הטיפול מוגבל לתרופה אחת. התרופות המקובלות הן: דוסיטקסל, פקליטקסל, וינורלבין - Vinorelbine (נבלבין® - ® Navelbin)*

*או תרופות המכילות חומר פעיל זהה, בעלות שמות מסחריים אחרים.

לאגודה למלחמה בסרטן חוברת 'הטיפול הכימי - כימותרפיה' המכילה מידע רב ועצות להתמודדות. לקבלתה ללא תשלום ניתן לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע'® של האגודה בטל': 1-800-599-995 או להכנס לאתר האגודה באינטרנט.                                                                                                                                                            


טיפול הורמונלי

מרבית סוגי סרטן השד זקוקים להורמון אסטרוגן כדי להתפתח ולגדול. אסטרוגן הוא הורמון המין הנשי, אך גם בקרב גברים מצויה כמות קטנה של הורמון זה במערכת הדם. טיפול הורמונלי הוא בעל השפעה מכרעת בצמצום כמות האסטרוגן בגוף, ומשתמשים בו כדי למנוע את חזרת מחלת הסרטן לאחר הניתוח, במקרים בהם מדובר בגידולים שנמצאו חיוביים להורמונים (ER positive cancers). כמו כן, נעשה שימוש בטיפול הורמונלי על מנת לצמצם את הגידול הסרטני אם הוא מופיע שוב לאחר הניתוח הראשוני.


הטיפול ההורמונלי המקובל ביותר במקרה של סרטן שד בגברים הוא התרופה טמוקסיפן -Tamoxifen (טמוקסיפן טבע® - ®Tamoxifen Teva)*. טיפול הורמונלי אחר כולל תרופות ממשפחת מעכבי ארומטאז (Aromatase inhibitors), כגון:

לטרזול - Letrozole (לטרוזול אינבומד® - ®Letrozole invomed)*

אנאסטרזול - Anastrazole (אנסטרול® - ®Anastrol)*

אקסמסטאן - Exemestane (אקסמסטאן אינבומד® - ®Exemestane invomed)*


תרופות אלו מפחיתות את רמות האסטרוגן בגברים. מעכבי ארומטאז ניתנים בדרך כלל כאשר לא ניתן ליטול טמוקיספן, או אם הטמוקסיפן הפסיק להשפיע, או אם הסרטן נשנה.


חלק מהאסטרוגן בגברים מיוצר ישירות באשכים. בהתאם לכך, ייתכן שהרופא יירשום לך, בנוסף לתרופה ממשפחת מעכבי ארומטאז, גם את התרופה גוסרלין - Goserelin (זולדקס® - ®Zoladex)* אשר חוסמת את ייצור ההורמון באשכים.


תרופה הורמונלית נוספת אשר ניתנת לעיתים לאחר שכבר ניתן טיפול הורמונלי בעבר, היא התרופה פולבסטראנט - Fulvestrant (פסלודקס® - ®Faslodex)*


*או תרופות המכילות חומר פעיל זהה, בעלות שמות מסחריים אחרים.


תופעות לוואי של הטיפול ההורמונלי

לגברים יש בדרך כלל תופעות לוואי זהות לאלו שיש לנשים, כגון גלי חום והזעות, כאבי ראש, בחילות, שינויים במצבי הרוח, כאבי מפרקים וירידה בחשק המיני. לגברים גם עלול להיות קושי להגיע לזקפה.

לאגודה למלחמה בסרטן חוברת 'הטיפול ההורמונלי (אנדוקריני) בסרטן השד' המכילה מידע רב בנושא. לקבלתה ללא תשלום ניתן לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע'® של האגודה בטל': 1-800-599-995 או להכנס לאגודה למלחמה בסרטן באינטרנט.

טיפול בקרינה (רדיותרפיה)

בטיפול זה נעשה שימוש בקרניים בעלות אנרגיה גבוהה המסייעות בהשמדת תאים סרטניים. הטיפול משמש להפחתת הביכון כי הסרטן ישוב להתפתח במקום הצלקת לאחר הניתוח. אפשר גם להשתמש בטיפול בקרינה כדי להקל תחושות כאב או חוסר נוחות הנגרמות ממחלת הסרטן אשר התפשטה לחלקים אחרים בגוף, למשל, לעצמות.

לאגודה למלחמה בסרטן חוברת 'קרינה לאזור השד' המכילה מידע רב בנושא. לקבלתה ללא תשלום ניתן לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע'® של האגודה בטל': 1-800-599-995 או להכנס לאתר האגודה באינטרנט.

טיפול מכוונן (ממוקד מטרה)

טיפול מכוונן (לעיתים נקרא טיפול ביולוגי)  פועל ספציפית נגד התא הסרטני, ומטרתו היא לחסום את הצמיחה וההתפשטות של התאים הסרטניים. חלק מהטיפולים המכווננים המקובלים בסרטן שד בגברים.

בחלק מגידולי השד יש נוכחות של חלבון בשם HER2 על פני השטח של הגידול הסרטני. גידולים עם ביטוי יתר של חלבון זה הם אגרסיביים יותר ומתפשטים מהר יותר, כיוון שחלבון המיוצר באופן טבעי בגוף (הנקרא 'גורם גדילה', Human epidermal growth factor) נצמד לחלבוןHER2  ומעודד את ההתחלקות והגידול של התאים הסרטניים. התרופה הרצפטין בולמת פעולה זו על ידי כך שהיא נצמדת לחלבון HER2. כך, גורם הגדילה לא יכול לפעול על תאי סרטן השד, ונעצרת החלוקה וההתפשטות של התאים. הרצפטין גם מושכת אליה את תאי המערכת החיסונית של הגוף, כדי שיסייעו להרוס את התאים הסרטניים. התרופה ניתנת באמצעות עירוי תוך-ורידי במסגרת טיפול יום בבתי החולים.

תרופה המורכבת מהרצפטין, המכוונת נגד החלבון HER2, שאליו מוצמדת תרופה בשם אמטנזין. התרופה פועלת על ידי היצמדות של ההרצפטין לחלבון HER2 וחדירתה של התרופה אמנטנזין אל תוך התא הסרטני. התרופה ניתנת באמצעות עירוי תוך-ורידי במסגרת טיפול יום בבתי החולים. 

פרטוזומאב היא תרופה מכוונת מטרה מסוג נוגדן חד-שבטי (monoclonal antibody), הפועלת באופן ממוקד נגד תאים סרטניים המאופיינים ברמות גבוהות של חלבון (קולטן) HER2. התרופה ניתנת באמצעות עירוי תוך-ורידי במסגרת טיפול יום בבתי החולים. 

לפטיניב היא תרופה ממשפחת "מעכבי קינאזות" (על שם האנזים טירוזין קינאז). קינאזות הם חלבונים המווסתים את התפתחותם וצמיחתם של תאי הגוף. התרופה חוסמת את פעילותם של חלבונים שמאיצים את הגדילה והחלוקה של התאים הסרטניים: החלבון erbB1 הידוע גם בשם EGRF (קולטן של גורם הצמיחה האפידרמלי) והחלבון erbB2 הידוע בשם HER2. חסימתם של חלבונים אלו גורמת למותם של התאים הסרטניים. לפטיניב זמין בצורת טבליות. 

פלבוציקליב היא תרופה מכווננת ממשפחת מעכבי חלבון קינאז תלויי-ציקלין (Cyclin-dependent kinase) מסוג CDK4/6. התרופה פועלת לחסימת חלבוני CDK הגורמים לשגשוג בלתי נשלט של התאים הסרטניים, ועל ידי כך מאיטה את התפשטות הגידול ומעכבת את התקדמותו. תרופה זו ניתנת יחד עם טיפולים הורמונליים ממשפחת מעכבי ארומטאז או עם פולבסטראנט. התרופה זמינה בצורת טבליות. 

אברולימוס היא תרופה המתערבת בפעילות החלבון טירוזין קינאז ומהווה חלק מקבוצת התרופות "מעכבי קינאזות". החלבון שנמצא באופן מוגבר בתאים סרטניים שונים מעודד את ההתחלקות והצמיחה שלהם. על ידי עיכוב פעילותו מתעכבת צמיחתו והתפתחותו של הגידול הסרטני. התרופה זמינה בצורת טבליות.

*או תרופות המכילות חומר פעיל דומה, בעלות שמות מסחריים אחרים.
התמודדות רגשית

לעיתים קרובות קשה למצוא מידע או תמיכה לאחר שמאובחן סרטן מסוג נדיר. גברים מגלים כי הם חווים רגשות רבים ושונים, כולל כעס, תרעומת, אשמה, חרדה ופחד. יש גברים החשים כי קשה להם לדבר על אודות מחלתם בשל המבוכה הכרוכה בכך, בעיקר מכיוון שהמחלה פוגעת בעיקר בנשים. תגובות אלו הן נורמליות, והן חלק מהתהליך שעוברים אנשים רבים בניסיון להשלים עם מחלתם ולהתמודד עמה. שיחה עם רופא או אחות, יכולה לעזור. גם חברים קרובים ובני משפחה יכולים להיות מקור לתמיכה.

האגודה למלחמה בסרטן מפעילה את מוקד התמיכה הטלפוני בשפות עברית ורוסית, המעניק סיוע ראשוני מיידי לחולי סרטן והקרובים אליהם, הנמצאים במצוקה נפשית וזקוקים לתמיכה ולאוזן קשבת. בהתאם לצורך, הפונים מנותבים להמשך טיפול בבית החולים או במסגרת הקהילה. למוקד 'טלתמיכה'® ניתן לפנות בטל. 1-800-200-444.


מחקרים וניסויים קליניים

מחקרים למציאת דרכים חדשות לטיפול בגידולי מוח נערכים כל העת, במטרה לשפר את הטיפול במחלה, ובתי חולים רבים משתתפים בניסויים אלה. כאשר מחקרים מוקדמים מצביעים על כך שטיפול חדש עשוי להיות טוב יותר מהטיפול המקובל, האונקולוגים עורכים ניסויים להשוואה בין הטיפול החדש והטיפולים המקובלים הטובים ביותר בנמצא. ניסוי כזה נקרא ניסוי קליני מבוקר, וזוהי הדרך האמינה היחידה לבחינת טיפול חדש. בניסויים אלה משתתפים כמה בתי חולים בארץ, במקביל למרכזים רפואיים במדינות אחרות.

כדי שתתאפשר השוואה מדויקת בין הטיפולים, נקבע סוג הטיפול שיינתן לחולה באופן אקראי, בדרך כלל באמצעות מחשב, ולא ביד׳ הרופא המטפל. מחקרים הוכיחו שאם הרופא בוחר את הטיפול או מציע לחולה אפשרות בחירה, הוא עשוי להטות שלא במודע את תוצאות הניסוי. משום כך נדרשת הקצאה אקראית זו.


בניסוי קליני אקראי ומבוקר, מקבלים חלק מהחולים את הטיפול המקובל הטוב ביותר, בשד שאחרים מקבלים את הטיפול החדש, אשר עשוי להתגלות כטוב יותר מהטיפול המקובל. טיפול מסוים מוגדר כטוב יותר אם פעולתו נגד הגידול יעילה יותר מהטיפול המקובל או אם הוא יעיל באותה המידה כמו הטיפול המקובל, אך גורם לפחות תופעות לוואי בלתי נעימות.


רופאים מעוניינים לעודד את מטופליהם להשתתף בניסויים קליניים - או במחקרים קליניים, כפי שהם נקראים לפעמים - משום שכל עוד לא נבחן טיפול חדש בדרך מדעית זו, אין הרופאים יכולים לדעת מהו הטיפול הטוב ביותר עבור החולים.


לפני שניתן אישור לניסוי כלשהו, על הניסוי לקבל אישור מוועדת הלסינקי לאתיקה. הרופא שלך חייב לקבל ממך הסכמה מדעת, לפני שישתף אותך בניסוי קליני כלשהו. הסכמה מדעת פירושה שידוע לך במה עוסק הניסוי, שאתה מבין מדוע הוא מבוצע ומדוע הוזמנת להשתתף בו, וכן שאתה מבין בדיוק באיזה אופן תהיה מעורב בו.


גם לאחר שתסכים להשתתף בניסוי, תוכל עדיין לפרוש ממנו בכל עת אם תשנה את דעתך. החלטתך לא תשפיע בכל דרך על יחסו של הרופא אליך. אם תבחר שלא להשתתף בניסוי או שתחליט לפרוש ממנו, ״נתן לך הטיפול המקובל הטוב ביותר, במקום הטיפול החדש הנבחן בהשוואה אליו.


אם תחליט להשתתף בניסוי, חשוב שתזכור שכל טיפול שתקבל נבדק ביסודיות במחקרים מוקדמים לפני שטסה בניסויים קליניים אקראיים ומבוקרים. בהשתתפותך בניסוי תסייע לקדם את מדע הרפואה ובכך תשפר גם את סיכוייהם של חולים אחרים בעתיד.

חוברת 'ניסויים קליניים בטיפול במחלת הסרטן' של האגודה למלחמה בסרטן עוסקת ביתר פירוט בנושא. לקבלתה ללא תשלום ניתן לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע'® בטל. 1-800-599-995.

לאגודה למלחמה בסרטן מאגר מחקרים קליניים המתעדכן באופן שוטף באתר האגודה באינטרנט ובו מרוכזים ומעודכנים מגוון המחקרים הקליניים המתבצעים במרכזים הרפואיים בארץ. מחקרים אלה פתוחים לציבור המטופלים, על פי תנאי הקבלה המפורטים בכל מחקר.התמודדות רגשית עם מחלת הסרטן

תהליך אבחון מחלת הסרטן מלווה ברוב המקרים בתנודות רגשיות ובמחשבות הנעות בין תקווה לבין פחד וחשש. התגובה לאבחנה מושפעת מתכונות אישיות, מניסיון קודם עם מחלות סרטן במשפחה או בסביבה הקרובה ומסוג המחלה והסיכוי להירפא או להשיג הקלה. כל אדם מגיב בצורה שונה ובעוצמה שונה, אבל לכולם דרוש זמן כדי להסתגל למציאות של מחלה. 

להמשך


מערך התמיכה והסיוע של האגודה למלחמה בסרטן - לחולים, למחלימים ולבני משפחותיהם

למידע על מערך התמיכה של האגודה למלחמה בסרטן


פורום סרטן השד
פורום בנושא סרטן השד
קרא עוד
תודתנו נתונה ל:
דר' גאורגיטה פריד, מנהלת יחידת השד, המכון האונקולוגי, בית החולים רמב"ם, על הערותיה והארותיה.
אוקטובר 2018
מידע זה נכתב בכדי לסייע לך ולבני משפחתך להבין ולדעת יותר על סרטן השד בגברים. אנו מקווים שהמידע יוכל לענות על חלק משאלותיך בנוגע לאבחנה ולטיפול. איננו יכולים לייעץ לך מהו הטיפול הטוב ביותר עבורך, כיוון שעצה כזאת יכול לתת לך רק הרופא המטפל בך, המכיר את כל הרקע הרפואי שלך ואת עובדות מחלתך בהווה.