לתרומה
חפש
סרטן השד
הטיפול הכירורגי

ניתוח מסטקטומי Mastectomy

עוד בנושא

Big-Bullet-SQR.gif מבוא

Big-Bullet-SQR.gif יד להחלמה
Big-Bullet-SQR.gif סוגי ניתוח הסרה מלאה של השד (mastectomy)
Big-Bullet-SQR.gif שיחזור השד
Big-Bullet-SQR.gif סוגי הטיפול
Big-Bullet-SQR.gif המשך הטיפול ומעקב
Big-Bullet-SQR.gif בצקת לימפטית
Big-Bullet-SQR.gif עם הפנים לעתיד
Big-Bullet-SQR.gif מידעון

 

 


 

 

מבוא

דברים רבים משתנים בן לילה עם גילוי מחלת סרטן השד. יתכן כי זו הפעם הראשונה בה יש לך קשר עם רופאים, בתי חולים וכל הקשור בכך.

 

הכל נראה לא מוכר: עולות הרבה שאלות, את רוצה לקבל את כל המידע האפשרי, את רוצה לדעת אלו זכויות מגיעות לך ועוד ועוד.

 

מחלת ה"סרטן" אינה מוציאה אותך משליטה על חייך!

 

אבחנה של מחלת הסרטן עשויה להעניק לך הזדמנות לקחת אחריות על חייך.

על ידי השתתפותך בקבלת ההחלטות על הטיפולים הכרוכים במחלתך, את נמצאת בשליטה.

 

מידע זה נכתב ע"י צוות "יד להחלמה" באגודה למלחמה בסרטן ומתבסס על ניסיונן של נשים רבות שעמדו בפני אותן בעיות ושאלו את אותן שאלות.

המידע בא להדריך אותך כיצד לנהוג לאחר הניתוח ומסייע במספר עצות מעשיות.

 

כמו כן תמצאי מספר תרגילי התעמלות לתרגול לאחר הניתוח שיעזרו לך לשמור על פעילותן התקינה של הזרועות ויתרמו לחזרתך המהירה לשגרת החיים הרגילה.

חזרה למעלה >>


יד להחלמה

ארגון "יד להחלמה" הינו ארגון של נשים מתנדבות שהתמודדו עם מחלת סרטן השד והחלימו הפועל במסגרת האגודה למלחמה בסרטן.

גם הן, כמוך, התנסו בניתוח שד, עברו את תקופת החששות והפחדים, ורובן, שאלו שאלות הדומות לאלה המטרידות אותך ברגע זה.

נשים אלו עברו הכשרה מקצועית והתנדבו על מנת להשיב לך על שאלות אישיות העשויות להתעורר אצלך בכל הקשור להתמודדות עם מחלת סרטן השד, מהבחינה הגופנית, הנפשית והאסתטית. הן מעוניינות להקל עליך ולהתחלק איתך בניסיון האישי שלהן.

בארגון "יד להחלמה" פועלות נשים מתנדבות העומדות לרשותך. נשים מלאות אנרגיה ואופטימיות שהיו בעבר במקום בו את נמצאת היום, ויכולות לשמש לך מראה אופטימית לעתיד. 

חזרה למעלה >>


סוגי ניתוח הסרה מלאה של השד (mastectomy)

1. הסרה רדיקלית ממותנת של השד (Modified Radical Mastectomy - MRM)

בהליך זה מסירים את השד הנגוע כולו ואת כל קשריות הלשד ("בלוטות הלימפה") של בית השחי (כריתה מלאה של השד).

 

2. הסרה פשוטה של השד (Simple Mastectomy)

בהליך זה מוסר השד כולו, ללא הסרת קשריות הלשד מבית השחי.

 

3. הסרת השד כולו עם דגימת קשריות הזקיף בלבד.

 

4. הסרת רקמת השד והפטמה כולה תוך שימור, ככל הניתן, על שאר עור השד

(Skin-Sparing Mastectomy)

 

הרופא המנתח יעריך בכל מקרה לגופו את הצורך לבצע הסרה מלאה של השד, על בסיס הממוגרפיה, דרגת המחלה,מיקום ואופי הגידול, גודל השד, היכולת להשיג תוצאה קוסמטית טובה, וגיל האישה. חשוב לדעת כי גם כאשר מומלץ על ניתוח הסרה מלאה, אין פירוש הדבר בהכרח כי מדובר בגידול אשר דרגת חומרתו גבוהה.

 

לעיתים, יש צורך לדגום, או להסיר, גם את קשריות הלשד (בלוטות הלימפה) בבית השחי. מעורבות הבלוטות עשויה להשפיע על הטיפול והמעקב אחרי הניתוח ומלמדת על תוחלת החיים ועל הסיכוי להחלמה.

 

אצל חלק מן החולות, שעברו הסרה של קשריות הלימפה מבית השחי, עלולות להתפתח תופעות לוואי, כגון בצקת לימפטית. במרכזים רפואיים רבים מבצעים כיום ניתוח הכולל מיפוי לימפתי קדם ותוך ניתוחי, הנקרא איתור קשריות הזקיף ובדיקתן ( sentinel node ). אם תאי גידול הספיקו לנדוד בדרכי הלימפה, מרבית הסיכויים שהם יתמקמו קודם כל דווקא בקשריות אלו. לפיכך, בדיקה קפדנית שלהן היא מדויקת יותר מאשר בדיקה שטחית של כל הקשריות.

 

השיטה משלבת הזרקת כמות מזערית של נוזל רדיואקטיבי והזרקת חומר צבע כחול לאזור שסביב לגידול. בעזרת מכשור רפואי מתאים, ממפה הרופא המנתח את האזור, מסיר רק את קשרית הלימפה (לפעמים שתיים), בה/ן מצוי הנוזל הצבוע (קשרית הזקיף), ומעביר את הדגימה לבדיקה פתולוגית. ניתן לבצע בדיקה חלקית, מהירה של הקשריות תוך כדי הניתוח, אך תוצאותיה אינן סופיות. יש מנתחים המעדיפים לוותר על הבדיקה הדחופה. במקרים בהם לא יימצאו תאי גידול סרטני בקשריות הזקיף בתום בדיקה הקפדנית המלאה, קיימת סבירות גבוהה כי גם כל קשריות הלימפה האחרות אינן נגועות, ואין צורך בהסרתן. להסרת קשריות הזקיף בלבד שיעור נמוך מאד של סיבוכים, אם כי בחלק מן המקרים (2-3%), לא מאותרות גרורות לימפטיות, למרות שהן קיימות.

 

ברוב המקרים, בהם יסתבר כי קשרית הזקיף נגועה, יסיר המנתח את כל שאר קשריות הלימפה באותו אזור. אם המידע כי הקשרית נגועה הושג כבר בזמן הניתוח, יבוצע ניקוי כל הקשריות באותו ניתוח עצמו. אם הכירורג בחר שלא לבצע בדיקה דחופה, או אם הגרורות לקשרית הזקיף אותרו רק בבדיקה הקפדנית לאחר הניתוח, יעלה הצורך בניתוח נוסף לניקוי כל קשריות הלימפה.

 

בדיקת קשריות הזקיף מתבצעת ע"י כירורג המיומן בטכניקה זו, הפועל בשיתוף עם פתולוג ומומחה לרפואה גרעינית המנוסים בתחום.

 

שיטה זו מפחיתה את מספר המקרים של בהן מוסרות כל בלוטות הלימפה, וממילא מקטינה את שיעור המקרים עם בצקת לימפטית והסיבוכים הכרוכים בה בקרב נשים העוברות ניתוחים לטיפול בסרטן השד.

 

מקובל בעולם, כמו גם בישראל, כי לאחר ניתוח לכריתה מלאה של השד, מפנה הכירורג את המנותחת להתייעצות עם אונקולוג ,כדי להחליט על המשך הטיפול. קיימים מקרים, בהם רצויה התייעצות כירורגית-אונקולוגית משותפת לפני החלטה על הניתוח.

התייעצות זו חשובה ועליך לבקש את הפניית הרופא המנתח אל האונקולוג.

 

אפשרויות המשך הטיפול הן: טיפול קרינתי, טיפול כימותרפי, טיפול הורמונאלי, טיפול ביולוגי או שילוב של כמה טיפולים יחד.

חזרה למעלה >>


שיחזור השד

ישנן נשים המבקשות לעבור ניתוח לשיחזור השד. מטרת הניתוח היא בנייה מחדש של השד החסר.

 

אופן השחזור מותאם לצורה בה נעשתה הכריתה. כמו כל ניתוח, התהליך דורש הרדמה מלאה ואשפוז.

 

ההחלטה לעבור ניתוח שיחזור נובעת, לרוב, ממניעים הקשורים בתחושתה האישית של האישה.

 

המנתח הפלסטיקאי יצביע בפני האישה על האפשרויות השונות לשחזור ועל הפעולות הכירורגיות הכרוכות בהן.

 

בעיקרון, ניתן לבצע שיחזור מיידי, יחד עם ניתוח הכריתה, או ניתוח שיחזור בתקופת זמן כלשהי לאחר ניתוח הכריתה.

 

לרב, השחזור ייעשה בעזרת רקמה המועברת מאזור אחר בגוף, או על ידי השתלת תותב סיליקון המכילים נוזל מיוחד.

המטרה היא להתאים את ניתוח השחזור לצרכי האישה וכך לסייע לה בתהליכי השיקום.

 

חשוב להתייעץ עם אונקולוג ביחס לעיתוי ביצוע ניתוח השחזור.

 

למידע נרחב בנושא ראי "שיחזור השד" 

חזרה למעלה >>


סוגי הטיפול

טיפול קרינתי (רדיותרפיה)

בטיפול קרינתי נעשה שימוש בקרניים בעלות אנרגיה גבוהה המתמקדות בהרס תאי הגידול הסרטני, תוך גרימת נזק קטן, ככל האפשר, לתאים הבריאים ולרקמות הבריאות סביב הגידול.

הטיפול נמשך שבועות אחדים. על עור גופך יסמנו את המקומות אליהם יכוונו קרני האנרגיה.

למידע נרחב ראי "הטיפול הקרינתי לאזור השד"

 

טיפול כימי (כימותרפיה)

בטיפול כימותרפי נעשה שימוש בתרופות אנטי סרטניות (ציטוטוקסיות) על מנת להשמיד תאי גידול סרטניים. ניתן להשתמש בכימותרפיה לפני הניתוח או אחריו (טיפול אדג'ובנטי) . התרופות ניתנות בהזרקה לתוך הוריד.

הטיפול הכימותרפי פועל על ידי הפרעה לתהליכי הגידול והחלוקה של תאי הסרטן. ייתכן שהתרופות יפחיתו באופן זמני את מספר הכדוריות בדם. כאשר ספירת הדם נמוכה, קיימת נטייה מוגברת לזיהומים ולעייפות יתר.

 

האגודה למלחמה בסרטן הוציאה לאור את חוברת העוסקת בכימותרפיה ונקראת "הטיפול הכימי - כימותרפיה" העוסקת בנושא זה בהרחבה. ניתן לקבלה ללא תשלום באמצעות פנייה ל'טלמידע' : 1-800-599-995.

 

 

טיפול הורמונאלי

התפתחותם ופעילותם של תאי השד הבריאים מושפעים על ידי הורמונים נשיים שונים, אשר החשובים ביניהם הם האסטרוגן והפרוגסטרון, שמקורם בשחלות. לתאי השד המושפעים על ידי ההורמונים יש קולטנים (רצפטורים) מיוחדים, העוזרים לקלוט את ההורמונים מתוך הדם ולהעבירם לתאים. בשנים האחרונות נמצא כי גם תאי סרטן השד, בדומה לתאי השד הבריאים, יכולים להיות מושפעים על ידי ההורמונים אסטרוגן ופרוגסטרון.

 

הוכח, כי שינוי מכוון בסביבה ההורמונלית מעכב את התפתחות סרטן השד. מסיבה זאת, נהוג לבדוק את כמות הקולטנים לאסטרוגן ופרוגסטרון בכל גידולי השד, מיד לאחר הוצאתם בניתוח. הבדיקה היא כמותית, וככל שכמות הקולטנים הנמצאת בבדיקה גבוהה יותר, הסיכויים להשפעת הטיפול המנטרל את השפעת ההורמונים הללו טובה יותר.

 

טיפולים הורמונלים מכוונים רק כנגד גידולי שד עם קולטנים חיוביים לאסטרוגן ו/או לפרוגסטרון, ואינם ניתנים לחולות עם גידולים שליליים לרצפטורים. קיימים מספר סוגים של טיפולים הורמונליים. סוגי הטיפולים ניתנים בהתאם לגיל האישה, שלב המחלה, הפרופיל הרפואי שלה והחלטת הרופא והמטופלת.

 

טיפול בתרופות מקבוצת אנטי אסטרוגן - טיפול זה נמצא בשימוש רחב בנשים בכל הגילאים. תרופות אלה מדכאות את תהליך קשירת האסטרוגן לקולטן שעל פני התא הממאיר. לדוגמא: טמוקסיפן, הקיים גם בשמות הבאים 'וולודקס' ( Valodex ), 'נולוודקס' ( Nolvadex ), ו'טמוקסי' ( Tamoxi ).

 

טיפול בתרופות אנטי-אסטרוגניות מהדור החדש - טיפול חדש בעל מנגנון פעולה ייחודי החוסם את הקולטן לאסטרוגן באופן מוחלט ואף הורס אותו, כדוגמת ה'פסלודקס .(Faslodex) טיפול זה ניתן לנשים בגיל אל ווסת עם סרטן שד מתקדם אשר מחלתן התקדמה לאחר טיפול ב'טמוקסיפן'.

 

טיפול בתרופות מקבוצת מעכבי ארומטז - ארומטז הינו אנזים, שאחראי על השלב האחרון בתהליך ייצור אסטרוגן, בבלוטת יותרת הכליה וברקמת השומן. הטיפול בתרופות אלו מדכא את ייצור האסטרוגנים על ידי הארומטז, ומונע את הגעת האסטרוגן לתאי הגידול הסרטני. טיפול זה יעיל בקרב נשים ששחלותיהן אינן פעילות. לדוגמא: 'ארימידיקס' ( Arimidex ), 'פמרה' ( Femara ), 'ארומזין' ( Aromasin ).

טיפול בתרופות מקבוצת אנלוגים להורמון LHRH - טיפול המעכב לחלוטין את פעילות השחלות ומחקה מצב של בלות שחלתית. ניתן לנשים באופן זמני או קבוע. לדוגמא: 'זולדקס' ( Zoladex ) ולוקרין ( Leuprolide acetate ).

טיפול בתרופות פרוגסטיניות - הפועלות כמו הורמון הפרוגסטרון. נראה כי תרופות אלו משנות את הסביבה ההורמונלית סביב הגידול. בטיפול ותיק זה משתמשים בעיקר כאשר מספר טיפולים ההורמונאליים שניתנו הפסיקו להשפיע. לדוגמא:'מגייס' ( (Megace ופרוורה Provera) ).

 

מאחר שמקורותיו של ההורמון אסטרוגן שונים בין נשים צעירות ופוריות לבין נשים בגיל האל-ווסת, מותאמים טיפולים הורמונאליים שונים לשתי קבוצות הגיל הללו, עם דגש על שלב המחלה של האישה, מוקדם או מתקדם.

למידע נרחב בנושא ראי: "הטיפול ההורמונאלי בסרטן השד".

 

טיפול ביולוגי

טיפולים ביולוגיים במחלת סרטן השד מבוססים על העיקרון של הכוונת התרופה כנגד מטרה אופיינית וייחודית לתא הסרטני.

הרצפטין הינו נוגדן שדומה לנוגדנים המיוצרים בגוף האדם ומיוצר בשיטות של הנדסה גנטית.

ההרצפטין נקשר לקולטן HER-2 על דופן התא ועל ידי כך מעכב את התחלקותו המהירה של התא הסרטני ואת התפתחות הגידול. הטיפול בהרצפטין מחייב בחירה של חולות מתאימות.

כדי להימצא מתאימה לטיפול זה, יש לעבור בדיקה מקדימה, שבוחנת את רמת החלבון HER -2 בתאי הגידול. חלבון ה- HER-2 מצוי על פני התא הסרטני ברמות שונות ומסייע בהתפתחותו ובהתחלקותו המהירה של התא. כשתוצאות הבדיקה מצביעות על שיעורים גבוהים של החלבון, יש מקום לבחון טיפול בהרצפטין.

 

תפיסת טיפול זו הינה חדשנית וכוונתה להתאים לכל חולה את הטיפול המיטבי עבורה. להרצפטין תופעות לוואי מעטות, אך ככל הידוע ממחקרים, משך פעולת התרופה מוגבל.

טייקרב (Tykerb) היא תרופה ביולוגית מקבוצה חדשה - מולקולה קטנה המעכבת קינזות . מנגנון התרופה מבוסס על תהליך עיכוב פעילות ייחודי של הקולטנים HER1 ו- HER2 הנמצאים בסוגים שונים של גידולים סרטניים, ובכללם סרטן השד. הטייקרב נקשרת לקולטן בתוך התא וכך מעכבת את תהליך שגשוג התא הסרטני ומונעת את התפתחותו הפולשנית. הטייקרב ניתנת באמצעות כדורים לבליעה ואינה מצריכה אשפוז או עירוי.

 

השימוש בטייקרב בשילוב עם קסלודה (תרופה כימותרפית הניתנת כטיפול בסוגים מסוימים של מחלת הסרטן, כמו סרטן המעי הגס וסרטן השד) הוכח כיעיל בעיכוב התפתחות הגידול הסרטני אצל חולות עם סרטן שד מתקדם או סרטן שד גרורתי, בעלות HER2 חיובי שמחלתן התקדמה לאחר טיפול בהרצפטין, או טיפולים אחרים לסרטן. התרופה אושרה ונרשמה כטיפול לחולות סרטן שד גרורתי או מתקדם אשר כשלו בטיפול עם הרצפטין אך אינה נמצאת בסל הבריאות.

 

ראי מידע נוסף על תרופות כנגד סרטן השד

 

אפיון גנטי של הגידול

רוב ניתוחי סרטן השד מתבצעים היום לאחר שהגוש עצמו נדגם ע"י מחט מיוחדת בהנחיית אולטראסאונד, בהנחיית ממוגרפיה (ממוטומיה), או בדיקור ישיר, ולאחר שהדגימה נבדקה במיקרוסקופ. רצוי, שהדוח הפתולוגי של דגימה זו, לרבות בדיקת קולטנים לאסטרוגן, לפרוגסטרון ולהרספטין יהיו בידי המנתח מספר ימים לפני הניתוח.

 

יש לכך חשיבות במספר מישורים:

 1. הערכת מידת אלימות הגידול
 2. הערכה מקדמית לגבי הסיכוי שהגידול יגיב לטיפול הורמונלי או בהרספטין
 3. לאפשר בדיקה גנטית של הגידול.

לאחרונה פותחו ואושרו לשימוש שתי בדיקות המאפיינות את הגידול עצמו באופן גנטי. שתי הבדיקות מסוגלות לסייע רבות בהחלטה אם טיפול כימי לאחר הניתוח יתרום משמעותית למניעת חזרת המחלה. בדיקה אחת מכונה "אונקוטייפ" ( Oncotype ) - היא ויכולה להתבצע גם לאחר הניתוח, בכל עת שרוצים. הבדיקה השנייה מכונה "מאמא פרינט" (Mammaprint) והיא חייבת להתבצע תוך כדי הניתוח, כי לביצועה דרוש חומר טרי מהגידול.

 

לפיכך, התאמת הגידול לבדיקה זו או זו לאחת מהבדיקות צריכה להיות ידועה קודם לניתוח, כפי שהודגש למעלה. בדיקות אלו ממומנות חלקית או במלואן ע"י חלק מקופות החולים וחלק מן הביטוחים הפרטיים. כדאי לברר פרטים אלו עם הגורמים המבטחים.

 

שתי בדיקות חדשניות אלו, מהוות אבן דרך מתקדמת ביותר בהתאמת הטיפול באופן פרטני לחולה ולסוג הגידול הייחודי שלה.

חזרה למעלה >>


המשך הטיפול ומעקב

לאחר הניתוח תוזמני לבקורת מעקב בבית החולים. המעקב יכלול בדיקת אונקולוג ובדיקת הכירורג המנתח. רגישותו של הכירורג לשינויים באזור הניתוח גבוהה יחסית, ויש ערך מוסף לבדיקתו, בעיקר אם הוא בעל התמחות כירורגית-אונקולוגית.

קיימות שיטות שונות של טיפול ומעקב לאחר הניתוח!

הימנעי מהשוואה עם נשים אחרות אשר עלולה לגרור אותך להסקת מסקנות מוטעות!

 

המראה שלך

ניתוח שד אינו מחייב מלתחה חדשה. תוכלי להשתמש בבגדייך, כולל החזיות, גם בעתיד.

יידרש אולי תיקון והתאמה פה ושם. הקדישי תשומת לב למראה שלך. הופעה נאה ומטופחת ולבוש מסודר בבית, כמו גם ברחוב, יבטאו את רצונך האמיתי להחלים במהרה ולחזור לאורח חיים תקין.

אם מתעוררות בעיות של מראה מסודר בשדיים, בעקבות הניתוח, ניתן לפנות ל"יד להחלמה" כדי לקבל ממתנדבות "יד להחלמה" ייעוץ בנושא מתוך ניסיונן, וסיוע במציאת פתרון הולם.

 

"להיראות טוב להרגיש טוב יותר"

האגודה למלחמה בסרטן מפעילה תכנית מיוחדת הנקראת  "להיראות טוב להרגיש טוב יותר" במסגרתה מוענקים לחולות הסרטן יעוץ תדמיתי, טיפולי טיפוח, איפור וקוסמטיקה, כאשר הקו המנחה הוא לסייע בהתמודדות עם תופעות הלוואי הקשורות במראה החיצוני, לשפר את ההרגשה האישית ואת הדימוי העצמי וכך לסייע לחולה להתמודד טוב יותר עם מחלתה. יזמה ומפעילה בהתנדבות את הפרויקט ד"ר פרנסין רובינסון.

 

להצטרפות ומידע ניתן להתקשר לסילביה אלשוילי, מרכזת הפרויקט במח' השיקום והרווחה של האגודה למלחמה בסרטן בטל: 03-5721618.

 

התפקוד בבית

החזרה הביתה

בבית החולים הגישו לך אוכל, סידרו את מיטתך ועזרו לך בכל. עם כל רצונך לחזור הביתה מהר ככל האפשר, החזרה תלווה בחששות ואי ודאות. חשוב שתזכרי כי בימים הראשונים, תרגישי עייפות וחולשה ואולי אף כאבים. זהו דבר טבעי אשר אינו צריך להדאיג אותך.

הרגילי עצמך, בקצב שלך, לקצב חיי הבית. בתקופה הראשונה לאחר הניתוח, כדאי שתרבי במנוחה ולא תתאמצי מעל לכוחותיך. מותר לבקש עזרה ולבטא את הרגשתך האמיתית.

תחושת אי הנוחות תחלוף עם הזמן, את תשובי לאיתנך ותוכלי לחזור לתפקוד מלא מכל הבחינות.

 

פיזיותרפיה לאחר הניתוח

למנתחים שונים העדפות שונות לגבי הפעלת הכתף לאחר הניתוח. ככלל, עלייך לקבל הנחיות מפיזיותרפיסט טרם עזיבתך את בית החולים. אם הוסרו רק קשריות הזקיף, מומלצת הפעלת הכתף לטווחים מלאים בכל הכיוונים עד לגבול הכאב, כדי למנוע יצירת צלקת נוקשה באזור המנותח. אם הוסרו כל קשריות הלשד, יש לבצע הפעלה מתונה יותר, על פי ההנחיות המפורטות בהמשך. בשבוע הראשון הפעלת הכתף עד 90 מעלות, או אם מופיע כאב לפני כן, רק עד לגבול הכאב, וזאת עד הוצאת הנקז שהושאר בניתוח.

התרגילים חשובים למתיחת הצלקת, להבטחת תנועה חופשית של הכתף והזרוע, ולשמירה על גוף זקוף.

 

השינה

בתקופת ההחלמה, חלק מהנשים מגלות שנוח להן לישון עם כרית מתחת לכתף בצד של הניתוח.

בתנוחה זו, הזרוע מונחת לצד הגוף, או מכופפת קלות מעבר לראש. אם את רגילה לישון על הבטן, את יכולה להשתמש בכרית אחת, או שתיים, כדי לתמוך את האיזור הרגיש של מקום הניתוח.

 

הקשר עם בן הזוג

חשוב כי תחלקי את רגשותיך עם בן הזוג, מוקדם ככל האפשר.

בן זוגך בחר בך בזכות אישיותך ותכונותייך. הקשר ביניכם עמוק יותר מאשר היחס לגופך. תני לו אפשרות לעבור את המשבר שלך, יחד איתך ואל תדחי אותו מעלייך.

גם הוא חווה חששות ופחדים ואם תסתגרי בפניו, יקשה עליו לשמש לך אוזן קשבת וכתף תומכת.

 

לעיתים נוצרים "קצרים בתקשורת" כאשר האישה חוששת כי חדלה להיות מושכת בעיני בעלה ואילו הוא מהסס להתקרב אליה מחשש שאינה מוכנה עדיין לכך.

שניכם זקוקים לאותה קירבה, לכן עדיף לשוחח ולהתחלק בתחושות העוברות עליכם.

במידה והיית רגילה להתפשט בנוכחות בן זוגך-המשיכי לעשות כך. לא כדאי שתסתירי את עצמך מעיניו, בכך שאת מסתירה את עצמך - את מסתירה את עצמך מעצמך.

 

הוא יתרגל לצלקת: אהבתו ותמיכתו יקלו על שניכם. קבלי את אהבתו והעזרה שהוא מעניק לך. אם תנהגי בטבעיות, הוא יקבל אותך בטבעיות. לאחר שובך הביתה, יתחדשו היחסים האינטימיים ביניכם. רגישות יתר של מקום הניתוח תדרוש אולי שינוי תנוחה, פתרו זאת יחד. זו בעיה זמנית בלבד.

 

לאגודה למלחמה בסרטן חוברת "מיניות האישה" המכילה מידע נרחב בנושא זה.

 

בנוסף, ניתן לפנות ליועצת האגודה למלחמה בסרטן בנושאי מיניות ודימוי הגוף, בטל. 03-5721643 .

 

הקשר עם ילדיך

שהייתך בבית החולים ותקופת ההחלמה יעוררו אצל ילדייך מחשבות ואולי אף בעיות. כדאי שתשקלי היטב מה עדיף: קיומו של סוד ביניכם שיביא במשך הזמן ל"שקרים לבנים", לתירוצים ולהתחמקויות, או שיחה חופשית וגלויה על מה שעברת. רצוי שתסבירי להם את המידע הנדרש ביחס למחלתך, בהתאם לגילם, גם אם הם צעירים. מענה ישיר לשאלותיהם,יסייע ויקל על פחדיהם. דמיונם המפותח של ילדים, עלול ליצור תמונה מעוותת ושונה מהמציאות, כמו גם "שמועות" שיגיעו לאוזניהם בסביבתם (בית הספר, חברים וכו').

 

אם תאפשרי לילדייך לבטא את שמחתם על שחזרת אליהם הביתה ולהיות לך לעזר - ייטב לכולם! כדאי לשתף את הילדים בקשיים העוברים על המשפחה כולה. הם עצמם יעריכו את העובדה כי מתייחסים אליהם כבוגרים וכי יש להם תפקיד. ישנם ילדים המבטאים חרדה וחשש על ידי הימנעות משאלות כלשהן. הם מפגינים כביכול התנהגות אדישה לנושא. הם זקוקים לעזרה בפתיחת אפיקי תקשורת בנושא שכה מאיים עליהם. אם את זקוקה לסיוע בתחום זה, תוכלי לפנות ל"יד להחלמה", או לעובדת הסוציאלית בבית החולים שבו את מטופלת.

 

האגודה למלחמה בסרטן הוציאה לאור את החוברת "מה אספר לילדי על מחלת הסרטן שלי" העוסקת בנושא זה בהרחבה.

אם אינך בזוגיות

ניתוח שד אינו מהווה מחסום מפני התקשרות עם גבר! נשים רבות מוצאות את בני זוגן לאחר הניתוח. את תחליטי מתי לגלות לגבר שהכרת, כי עברת ניתוח. זה לא חייב להיות מיד עם היכרותכם, כמו דברים אחרים אינטימיים של שניכם שאינם מוצגים במפגש הראשון בין גבר ואישה. כאשר נרקמים יחסים של הערכה והבנה הדדיים, יגיע גם הרגע לגילויים אישיים, כולל הניתוח, הצפוי להעמיק את הקשר ביניכם, אם הוא אמיתי.

 

הקשר עם הקרובים לך

אדם אינו חי לבד! יש לך הורים, אחיות, ידידים, חברים לעבודה וכדאי לזכור שיחסים הבנויים על התחמקות מהאמת מאבדים מערכם. אינך חייבת לגלות לאיש את דבר הניתוח, אך מי שקרוב אלייך, וודאי ירצה להיות לך לעזר. במידה ולא תבטאי את מה שמעיק עלייך, תקום ביניכם מחיצה. רק את יכולה להחליט עם מי את רוצה לחלוק את מה שעובר עלייך!

 

רחצה בים או בבריכה

שחיה מאד מומלצת לא רק כתרגול, אלא גם להרגשת בריאות ורעננות כללית. תוכלי להשתמש בבגד הים הקודם שלך, לאחר שתתקיני בחזייה, כיס להבטחת יציבות הפרוטזה החלקית.

(בחלק מהניתוחים משמרי השד, אין צורך בשינויים אלו). אם את זקוקה לבגד ים חדש - קיימים דגמים אופנתיים בשוק שיתאימו לצרכייך.

 

אין צורך בהזמנת בגד ים מיוחד!

 

חשוב לזכור, כל אזור בגוף שעבר טיפול בקרינה הינו רגיש לקרני השמש, יש להיעזר במסנן קרינה בעל מקדם הגנה גבוה ולהימנע משיזוף מוגזם.

 

בזמן הטיפול הקרינתי, יש להימנע לחלוטין מחשיפת האזורים הרגישים לשמש!

 

ראי מידע נוסף והדרכה בנושא "התנהגות חכמה בשמש".

 

עצות מעשיות

 • הגיון בריא וגישה חיובית יעזרו לך למצוא שוב את מקומך בסביבתך הטבעית. שובך המהיר ככל האפשר לאורח חיים רגיל,יוסיף הרבה להרגשתך הטובה.
 • קבלי את עזרת הסובבים אותך בחיוך ובתודה, הרי בעתיד הקרוב תשובי להיות עצמאית.
 • התרגלי לשאת את הארנק או החבילות בתוך זרועך,,כאשר המרפק כפוף (כמו החזקת תינוק) וזאת כדי למנוע משיכת הכתף בצד המנותח.
 • בעת שכיבה - השתדלי להחזיק את זרועך מעל ראשך. בעת ישיבה- השעיני את הזרוע בגובה הכתף על גבי הספה, או משענת הכסא.
 • המשיכי לתרגל את פעילות היד. עם הזמן ישתחרר מתח הצלקת. כשתשובי לאיתנך, יהיו עבודות הבית השגרתיות חלק גדול של תרגול עבורך. הצעת מיטות, גיהוץ, או ניגוב אבק, הינן פעולות הדורשות את הרמת הזרוע ויישורה. על ידי כך, מתחזקים השרירים והיד תחזור לכושר שלה.
 • תוכלי לחזור בהדרגה לסוגי הספורט והתחביבים בהם עסקת קודם לניתוח. יש לשים לב שכל עוד הצלקת טרם הגלידה יש להיזהר בחזרה לפעילויות הדורשות את מאמץ הזרועות, כגון: נהיגה, שחייה, או טניס, ולעשות זאת בהדרגה.
 • טפחי את עצמך ואל תזניחי את ההופעה החיצונית שלך. הופעה נאה תביא לשיפור מצב הרוח שכן ידוע כי: "להיראות טוב זה להרגיש טוב יותר".
 • בתקופה הראשונה לאחר הניתוח, עלול העור מסביב למקום הניתוח, להיות רגיש. התייעצי עם הרופא ואל תשתמשי על דעת עצמך במשחות שונות. אם את עוברת טיפול קרינתי, יתכן ויינתנו לך הוראות מיוחדות כיצד לטפל בעור באזור הטיפול - הקפידי למלא אחריהן.
 • כשאת רוחצת את מקום הניתוח, עשי זאת בעדינות ונגבי ללא שפשוף.
 • כשיש פצע ניתוחי בבית השחי, אסור למרוח משחות וקרם גוף. אם אינך עוברת טיפול קרינתי והפצע הניתוחי החלים, אין מניעה להשתמש בדאודורנט. אם הצוות הרפואי אישר לך שימוש בדאודוראנט בעת קבלת הטיפול הקרינתי יש להקפיד לבחור כזה שהינו נטול אלומיניום ואלכוהול.
 • קיימות שיטות שונות בכל הקשור בניתוח ובטיפולים שלאחריו. אין מקרה אחד דומה למשנהו, ולכן אל תשווי את עצמך עם אחרות והימנעי מהסקת מסקנות שעלולות להיות מוטעות.
 • עלייך להיות מודעת לשינויים בשדייך ובגופך ולהקפיד על ביקורי מעקב אצל הרופא/ה המטפ/תל בך במכון האונקולוגי, עפ"י התדירות שתקבע לך.

 

חזרה למעלה >>


בצקת לימפטית

לאחר הסרת כל קשריות הלשד של בית השחי, תיתכן נטייה להתנפחות היד והזרוע בשל הוצאצן. המערכת הלימפטית מהווה מרכיב מרכזי במערכת החיסונית של הגוף ואחראית על החזרת נוזלים וחלבונים מהרקמה הבין תאית אל מחזור הדם, על סינון גורמים זרים כמו חיידקים, וירוסים ותאים סרטניים. בהיעדר קשריות הלימפה וכתוצאה מהצלקת הניתוחית והידבקויות גורמים זרים סביבה, עלולה להיפגע יכולת ההובלה והספיגה של מערכת הלימפה בצד המנותח, דבר הגורם בחלק מהמקרים, להתפתחות בצקת (נפיחות) הקרויה: "לימפאדמה" או "בצקת לימפטית". ברוב המקרים, הנפיחות קלה וכמעט בלתי נראית לעין. לעיתים, הנפיחות ניכרת.

 

לא כל הנשים שנותחו מפתחות בצקת לימפטית משמעותית והניסיון מראה שהקפדה על כללים מסוימים, או הימנעות מפעילויות שונות, מפחיתים את הסיכון.

 

כללים להפחתת הסיכון להתפתחות בצקת לימפטית

 • לבשי כפפות על ידך בעת עבודת בית וגינה או כל עבודה העלולה לגרום לפציעה ואפילו הקטנה ביותר.
 • הימנעי מגילוח בית השחי והמפשעה בסכין גילוח, (מומלץ להשתמש במכשיר גילוח חשמלי), ומחיתוך העור סביב הציפורניים.
 • היזהרי גם מעקיצת יתושים ומשריטות על ידי בעלי חיים.
 • הימנעי מטיפול בדיקור סיני ביד בצד המנותח.
 • במקרה של פציעה הקפידי לחטא את המקום. פגיעה בעור מאפשרת חדירה של חיידקים לרקמת התאים ולגרימת דלקת העלולה להוביל להתפתחות בצקת, בשל ניקוז לא תקין באזור, בהעדר קשריות לימפה.
 • הימנעי מלקיחת דם, מהחדרת עירוי, או ממתן זריקה בזרוע העלולה להתפתח לבצקת, או שבעבר סבלה מבצקת. זריקות גורמות לניקוב העור ומאפשרות חדירת חיידקים ויצירת זיהום המוביל ליצירת בצקת.
 • זכרי! חשוב מאד להפעיל את הזרוע והיד בצד המנותח ולחזק את הגפה בהדרגה.
 • מומלץ שתמדדי לחץ דם בזרוע שאינה בצד המנותח. רצוי שתימנעי מענידת תכשיטים כמו טבעת, שעון וכדומה, הלוחצים על הזרוע, או על כף היד בצד המנותח.
 • השרוול המנופח של מכשיר מדידת לחץ הדם מגביל את הזרימה הלימפטית ועלול למוטט את כלי הלימפה העדינים. כך נגרמת חסימה נוספת במערכת הלימפה באזור, העלולה להביא ליצירת בצקת.
 • הימנעי מנשיאת תיק על הכתף שבצד המנותח ורוקני את התיק מחפצים לא נחוצים. הימנעי מסחיבת חפצים כבדים, מתרגילי ספורט לא מבוקרים, או מפעילויות אחרות הדורשות את הפעלת האיברים שבסיכון. כמו כן, רצוי להימנע מפעולת דחיפה ע"י היד שבצד המנותח.
 • סחיבה ועבודה מאומצת דורשות עבודה מוגברת של השרירים הזקוקים לחמצן ומזון, ולכן מזרים הגוף כמות גדולה יותר של דם לאיבר הפעיל. יכולת הניקוז של מערכת הלימפה מוגבלת בשל הניתוח.
 • הנוזלים שבאופן טבעי יוצאים מכלי הדם לרקמה, נשארים ברקמה, ולא מנוקזים ע"י מערכת הלימפה, משום שיכולת הניקוז של המערכת מוגבלת. דבר זה עשוי לגרום להתנפחות הגפה.
 • הימנעי מחשיפה לטמפרטורות קיצוניות, כגון: בעת חשיפה לשמש, חשיפה לקור עז, מקלחות חמות או סאונה. חום מגביר את זרימת הדם ברקמות ובעקבות זאת עלול להיווצר גודש שאינו מתנקז ביעילות בשל הפגיעה בקשריות הלימפה.
 • מדי פעם, חשוב להניח לזמן מה את הזרוע שבצד המנותח, גבוה ככל האפשר, המסייעת לניקוז הדם. בעת שהזרוע מורמת, הדם יורד ממנה ומתנקז לתוך מערכת הניקוז של הגוף.
 • שמרי על ניקיון קפדני של עורך ויבשי היטב ובעדינות את הזרוע שבסיכון לבצקת,לאחר רחיצה יומיומית. רצוי למרוח קרם גוף.
 • חשוב לשמור על גמישות ושלמות העור למניעת גירויים ודלקות.
 • מומלץ לבצע פעילות גופנית, מאוזנת, כגון: הליכה, רכיבה על אופניים, או שחייה. כיווץ השרירים, כפי שקורה בעת פעילות ספורטיבית, פועל כמו משאבה ועוזר לזרימת הנוזל הלימפטי ומונע יצירת בצקת.
 • במידה והופיעה נפיחות, מומלץ לבצע את הפעילות עם חבישה אלסטית. יש להקפיד שהפעילות לא תגרום לעייפות או למאמץ יתר בגפה ולא תגרום לכאב או בצקת.
 • לפני טיסה, מומלץ לחבוש את היד או ללבוש שרוול אלסטי ולהשאירה באופן זה עד לאחר הנחיתה. לחץ האוויר הנמוך עלול לגרום להופעת בצקת או להחמרתה.
 • הימנעי מהשמנת יתר. שמרי על דיאטה עשירה בסיבים ודלת מלח. עליה במשקל יכולה להגדיל את הנפיחות בזרועך. עם הופעת נפיחות, התייעצי עם רופאך בנוגע לטיפול הרצוי ולתרופות מתאימות.

התמידי בתרגול פיזיותרפי עם שובך הביתה.

 

בארגון "יד להחלמה", בטל. 1-800-360707, תוכלי לקבל מידע על פיזיותרפיסטים המתמחים בטיפול בניקוז לימפטי בקופות החולים, ברחבי הארץ וכן ניתן לקרוא על "לימפדמה", חוברת של האגודה למלחמה בסרטן המכילה מידע נוסף.

תרגילי גוף

בבית החולים, התחלת בתרגול פיזיותרפי בהדרכת פיזיותרפיסט/ית שביקר/ה אצלך באישור הרופא (אם לא הייתה אצלך פיזיותרפיסט/ית, שאלי בנושא זה את הצוות הרפואי בבואך לביקורת). זכרי כי הניתוח שעברת שונה מאישה לאישה. משום כך, יש להישמע להוראות הפיזיותרפיסט/ית.

התרגילים חשובים למתיחת הצלקת, להבטחת תנועה חופשית של הכתף והזרוע ולשמירה על גוף זקוף.

 

כללי יסוד לתרגול

התחילי כל תרגיל ממצב הרפיה.

בצעי רק  מספר קטן של תרגילים בכל פעם. חזרי עליהם מספר פעמים.

בצעי את התרגילים באיטיות.

בימים הראשונים, הימנעי מביצוע תרגילים הגורמים להופעת כאב.תרגלי רק עד לנקודת הכאב.

 

היום הראשון לאחר הניתוח: בשכיבה על הגב עם ברכיים כפופות.

בצעי תרגילי נשימה

דחפי את הכתפיים אל המזרון ושחררי

כשאת שוכבת על המיטה , סגרי את כל היד בתנועת אגרוף, כופפי את המרפק, ישרי את המרפק ופתחי את האגרוף.

 

מהיום השני עד היום השישי לאחר הניתוח

חזרי על התרגילים של היום הראשון והוסיפי את התרגילים הבאים:

עמידת מוצא: ישיבה על כסא עם תמיכה בגב, ירכיים משוחררות לצידי הגוף, רצוי מול מראה.

 

תרגיל 1

מתחי את צווארך למעלה עד כמה שניתן, כשהסנטר מופנה פנימה. הפני ראשך מצד לצד והשתדלי להביט מעבר ומעל לכתף, בגבול היכולת שלך. כופפי את ראשך מצד לצד כך שהאוזן תתקרב לכתף, בגבול היכולת שלך. אל תרימי את הכתף!

 

תרגיל 2

הרימי את הכתפיים לכיוון האוזניים, הישארי במצב זה שניות מספר ושחררי. נסי לעבוד באפן שווה עם שתי הכתפיים.

בעת הרמת הכתפיים, שאפי אויר וכשאת מורידה אותן, נשפי את האוויר החוצה.

 

תרגיל 3

משכי את הכתפיים אחורה כשהכתפיים שמוטות והגב זקוף. הישארי במצב זה מספר שניות ושחררי.

 

תרגיל 4

משכי את הכתפיים למעלה ובתנועה סיבובית, אחורה. הורידי אותן, תוך שמירה על גב זקוף.

 

תרגיל 5

שבי מול מראה, שלבי אצבעות רפויות, ישרי את המרפקים והרימי את הידיים עד לגובה הכתפיים או עד לסף הכאב. ניתן לבצע את התרגיל גם בשכיבה על הגב. לאחר שבוע, נסי להרים את הידיים מעבר לגובה הכתפיים . (בתנאי שהדבר אינו גורם לכאב).

 

מהיום השביעי לניתוח ואילך

עמידת מוצא: שכיבה על הגב, או ישיבה על כסא.

 

תרגיל 6

שלבי את כפות הידיים והניחי אותן מאחורי העורף. פתחי את המרפקים לצדדים עד כמה שניתן. סגרי את המרפקים והוסיפי שאיפת אויר כשאת סוגרת אותם.

אל תבצעי את התרגיל בטווח הכאב!

 

תרגיל 7

קחי חבל קפיצה שאורכו פי שלוש מאורך זרועך וקשרי כל קצה בקשר מסיים כפול.

חברי קצה אחד של החבל לידית של דלת סגורה, במרחק של 1.50 מ' (7-8 מרצפות) כאשר הצד המנותח מופנה לדלת ואת קצה החבל השני אחזי בידך. הניחי את היד השנייה על המותן לשמירת שיווי המשקל. התחילי לסובב את החבל כשם שאת מסובבת חבל קפיצה.תחילה סובבי במעגלים קטנים כשאת מרחיבה אותם בהדרגה עד כמה שאפשר. הקפידי שזרועך תישאר ישרה ואל תכופפי את המרפק.

 

התרגיל מעייף מאד - יש להקפיד על מנוחה והפסקות!

 

תרגיל 8

השליכי קצה אחד של החבל מעל לדלת פתוחה, או מעל מוט ברזל המשמש את וילון המקלחת,כך ששני הקצוות יהיו תלויים חופשיים למטה. שבי מתחת למוט הברזל . אם את משתמשת בדלת פתוחה, שבי כאשר הדלת בין ברכייך. החזיקי את החבל בשתי הידיים בקצות החבל בין האמה לקמיצה. התחילי בתרגיל כאשר הזרוע שבצד המנותח כפופה והזרוע השנייה ישרה. כעת. משכי את החבל ע"י כיפוף הזרוע הישרה ועל ידי כך, משכי את הזרוע שבצד המנותח כלפי מעלה עד שתתיישר. כך עשי לסירוגין הלוך וחזור. (תנועה המזכירה פעולת משור). בשעת התרגיל הביטי תמיד קדימה ולא כלפי מעלה.

 

תרגיל 9

עמדי עם הגב צמוד לקיר. הרימי זרועותיך לאט עד גובה הכתפיים והמשיכי עד שהן מוגבהות מעל לראשך. השתדלי שהמרפקים והידיים יגעו בקיר במשך כל זמן התרגיל.

שמרי על גובה שווה לשתי הזרועות. חזרי לאט לנקודת המוצא.

 

תרגיל 10

עמדי זקופה עם פנייך לקיר, בפישוק רגליים קל. השעיני את מצחך אל הקיר.הניחי את כפות ידייך על הקיר בגובה הכתפיים. טפסי באצבעותייך על הקיר למעלה, עד למצב בו יהיו שתי זרועותיך פשוטות לכל אורכן וצמודות אל אוזנייך.

שמרי כל הזמן על גובה שווה של שתי הזרועות. חזרי באיטיות למצב ההתחלתי.

 

בשני התרגילים 9 ו-10 רצוי לסמן בעיפרון על הקיר, את המקום אליו הגעת, כדי שתוכלי לעקוב אחר התקדמותך.

 

תרגיל 11

החזיקי מקל בשתי ידייך, כאשר המרחק ביניהן גדול מרוחב גופך. עמדי בפישוק קל, הרימי את המקל בזרועות ישרות קדימה ולמעלה. אם את מגיעה עד מעל לראשך, העבירי את המקל אל מאחורי העורף בכיפוף מרפקים. חזרי והרימי את המקל מעל ראשך ובאיטיות חזרי לתנוחת המוצא.

חזרה למעלה >>


עם הפנים לעתיד

נתגלה אצלך גוש בשד ועברת את הניתוח שהותאם לך ונועד להבטיח את בריאותך.

המועקה, העצב ואי הנוחות המלווים אותך בימים אלה,יחלפו עם הזמן. הצלקת סמויה ובידייך ההחלטה מי ידע עליה ומתי, ואת תשובי לאורח חיים תקין ולתפקוד מלא.

 

כפי שתציגי את עצמך- כך תתייחס אליך הסביבה. נשארת אותה אישה כמקודם, באישיותך, בנשיותך, ובהופעתך החיצונית לא השתנה דבר.

 

כל אחת מאיתנו הינה מיוחדת. התגובות וההחלמה תהיינה שונות מאישה לרעותה וזאת בשל העובדה שישנם סוגים שונים של ניתוח וסוגי טיפול.

 

אין שני מקרים זהים. השוואות אינן תורמות ואינן מעידות על דבר!

 

חשוב לשאול שאלות. זה עוזר לצוות הרפואי להכיר אותך ואת צרכייך. אין שאלות "לא טובות" או "טיפשיות". כל שאלה המעניינת אותך - היא חשובה וטובה. כדאי לרשום את השאלות לפני פגישתך עם הרופא ,כדי שתוכלי לזכור אותן בעת הפגישה.

 

האמיני בעצמך

אנו רוצות להאמין כי גופנו לא ישתנה עם השנים. הדימוי הנשי העצמי שלנו מבוסס על כך. עם אבדן איבר מגופנו, נוצר עיוות בדימוי העצמי שלנו. לבנות אותו מחדש - זהו תהליך ההבראה. אל תפחיתי מערך עצמך. עמדי על רגלייך. הביטי בחיוב על הסביבה

כוחותייך הנפשיים יתגברו ויתחזקו אם תתרמי מהם לזולת. נשיותך האמיתית היא ביצירת אוירה של אהבה וחמימות סביבך. במהרה תלמדי לחיות עם הצלקת. זכרי כי תהיי מסוגלת לעשות כל דבר שעשית בעבר. זכרי כי בן זוגך, ילדייך ומקורבייך אוהבים אותך כתמיד. על פי התנהגותך, כך תהא תגובתם: קדרות ודכדוך ירפו את ידיהם ויצרו אווירת דיכאון ואילו פנים מחייכות, אומץ ואמונה, יעודדו גם אותם. עליך להאמין באנשים שיאהבו אותך תמיד , בגלל אישיותך. את לא השתנית והם לא השתנו!

 

אמרה סינית אומרת כי:

"במשבר יש מסר כפול: אחד- סכנה שני- הזדמנויות חדשות"

חפשי את ההזדמנויות החדשות.

חזרה למעלה >>


מידעון

רכישת פרוטזה קבועה

ניתן לרכוש פרוטזה קבועה לשד במימון משרד הבריאות.

 

למידע נוסף ראי - "מדריך לרכישת פרוטזות שד ובגדי ים" המכיל את רשימת הסלונים והחנויות ברחבי הארץ וכן את מחירון האביזרים.

 

'יד להחלמה' - 1-800-36-07-07

'טלמידע' - 1-800-599-995

 

רשימת עובדות סוציאליות ואחיות מתאמות בריאות השד

האגודה למלחמה בסרטן מסייעת במימון התקנים המיוחדים של האחיות והעובדות הסוציאליות הפועלות ברחבי הארץ לתאום הטיפול בחולות סרטן השד, בכל שלבי האבחון, הטיפול והמעקב. כמו כן, האגודה מדריכה ומעדכנת את הצוותים הרב מקצועיים הרלוונטיים לאבחון ולטיפול בסרטן השד.

 

בנוסף לקורסי הכשרה יחודיים, מתקיימים מפגשים משותפים של הצוותים לאורך השנה הדנים באספקטים השונים בתחוום.

 

בקישורים הבאים מפורטת רשית העובדות הסוציאליות והאחיות מתאמות בריאות השד המסייעות ומדריכות את החולות במהלך הטיפול במחלתן:

 

bullet_3 עובדות סוציאליות מתאמות סרטן השד

bullet_3 אחיות מתאמות בריאות השד

חזרה למעלה >>


יד להחלמה
נשים שהחלימו מסרטן השד תומכות בנשים שזה עתה חלו
קראי עוד
כתיבת המידע המקורי:
יונינה רנדלר, רכזת "יד להחלמה", מח' שיקום ורווחה באגודה למלחמה בסרטן.
תודתנו נתונה ל:
פרופ' חיים גוטמן, מנהל השירות לכירורגיה אונקולוגית, במרכז רפואי רבין, קמפוס ביילינסון,

דר' אייל וינקלר, סגן מנהל המחלקה לכירורגיה פלסטית, המרכז הרפואי ע"ש שיבא, תל השומר,

דר' אלה עברון, אחראית תחום סרטן השד, במכון האונקולוגי, המרכז הרפואי אסף הרופא,

פרופ' משה פפא, מנהל המחלקה לכירורגיה כללית ואונקולוגית, המרכז הרפואי ע"ש שיבא, תל השומר

רותי פלג, פיזיותרפיסטית מוסמכת, המרכז הרפואי תל אביב,

חברי ועדת העדכון לנושא סרטן השד באגודה למלחמה בסרטן, על עדכון המידע הרפואי.
יוני 2014
מידע זה נכתב בכדי לסייע לך ולבני משפחתך להבין ולדעת יותר על ניתוח למפקטומי. אנו מקווים שהמידע יוכל לענות על חלק משאלותיך בנוגע לאבחנה ולטיפול. איננו יכולים לייעץ לך מהו הטיפול הטוב ביותר עבורך, כיוון שעצה כזאת יכול לתת לך רק הרופא המטפל בך, המכיר את כל הרקע הרפואי שלך ואת עובדות מחלתך בהווה. הכתוב מנוסח בלשון זכר, אך מתייחס לנשים וגברים כאחד, מטופלים ומטפלים כאחד.