לתרומה

ילדים ומתבגרים חולי סרטן
סוגי מחלות בילדים

לימפומה בילדים

עוד בנושא

לימפומה (Lymphoma)

המערכת הלימפטית (מערכת הלימפה) מהווה חלק מהמערכת החיסונית של הגוף, המסייעת לו להילחם במחלות ובזיהומים שונים. המערכת הלימפטית כוללת כלי דם ורקמה הפרושים בכל חלקי הגוף. מערכת הלימפה מורכבת מצינורות דקים ואיברים קטנים הנקראים בלוטות הלימפה. בלוטות אלו ממוקמות בבתי השחי, במפשעה, בצוואר, בבטן ובבית החזה. חלקים נוספים של מערכת זו ממוקמים בטחול, בשקדים, בבלוטת התימוס, במח העצם, בקיבה, במעי ובעור.

 

לימפומה היא מחלת הסרטן השלישית בשכיחותה אצל ילדים (אחרי לוקמיה וגידולי מוח). המונח 'לימפומה' מתייחס לאי תקינותם של תאי הלימפה, המתרבים במהירות, ללא שליטה או פיקוח של הגוף. מאחר והמערכת הלימפטית ממוקמת בכל הגוף, לימפומות עלולות להתפתח בכל אזורי הגוף. מחלות לימפומה השכיחות בילדים הן לימפומה ע"ש הודג'קין ולימפומה שאינה הודג'קין (NHL), הכוללת שני סוגי לימפומה נוספות: לימפומה ע"ש בירקיט (הפוגעת בתאי B) ולימפומה לימפובלסטית (הפוגעת בתאי T).

 

לימפומה ע"ש הודג׳קין (Hodgkin's Disease)

מחלה זו, שתוארה לראשונה על ידי ד"ר תומאס הודג'קין ב-1832, נדירה אצל ילדים מתחת לגיל 5, ושכיחה יותר בקרב מתבגרים, בעיקר אצל בנים. בדומה למחלות סרטן אחרות, גם הגורם למחלה זו אינו ידוע.

 

Big-Bullet-SQR.gif תסמיני המחלה: הסימן הראשון למחלה הוא בדרך כלל נפיחות לא מכאיבה באחת מבלוטות הלימפה במשך מספר שבועות. הבלוטות הראשונות עליהן משפיעה המחלה הן בדרך כלל בלוטות הלימפה בצוואר, לרב בצד אחד בלבד, באזור מעל עצם הבריח. לפעמים ניתן לחוש בבלוטות מוגדלות בבית השחי או במפשעה.

 

אם המחלה פוגעת בבלוטות הלימפה בבית החזה, היא יכולה לגרום לשיעול או לקוצר נשימה. בחלק מהמקרים, ״תכנו עלייה בחום הגוף, גירויים בעור או ירידה במשקל.

 

Big-Bullet-SQR.gif דרכי האבחון: בכדי לקבוע את היקף המחלה יבצע הרופא המטפל בדיקות נוספות, כגון בדיקות דם, צילומי רנטגן, CT ו/או PET CT. תהליך זה נקרא קביעת שלב המחלה (Staging). אם תוצאות הבדיקות יצביעו על פגיעה במח העצם - תילקח דגימת מח עצם.

 

Big-Bullet-SQR.gif טיפול: הטיפול העיקרי הוא כימותרפיה, הניתן לעתים בשילוב עם טיפול בקרינה. הרופא המטפל בילדכם ישוחח אתכם על אפשרויות הטיפול המתאימות ויידע אתכם על תופעות הלוואי הצפויות כתוצאה מהטיפול שיינתן לו.

 

Big-Bullet-SQR.gif מעקב: עם סיום הטיפול, הילד יגיע לבדיקות מעקב תקופתיות, הכוללות סריקות ובדיקות דם, בבית החולים. תשעה מתוך עשרה ילדים חולי לימפומה ע"ש הודג'קין מחלימים ממחלתם. במקרים בהם המחלה חוזרת - ניתן לטפל בה שוב בהצלחה ולבצע השתלת מח עצם.

 

 

 

לימפומה שאינה הודג'קין (NHL - Non Hodgkin's Lymphoma)

לימפומה שאינה הודג'קין היא שם כולל לקבוצת לימפומות, להן אין את המאפיינים של לימפומה ע"ש הודג'קין, ולכן הן נקראות לימפומות שאינן הודג'קין (NHL). מחלות אלו ניתנות, ברוב המקרים, לריפוי מלא, אך דרכי הטיפול בהן שונות.

 

בקבוצת מחלות לימפומה שאינה הודג'קין נכללות שתי מחלות עיקריות: לימפומה ע"ש בירקיט (של תאי B) הפוגעת בדרך כלל בבלוטות הלימפה בצוואר, בראש, בגרון ובבטן.

הסוג השני הוא לימפומה של תאי T, הפוגעת בדרך כלל בבלוטות הלימפה בבית החזה, ומטופלת בדרך כלל בפרוטוקולים הדומים לטיפול בלוקמיה לימפובלסטית חריפה (ALL).

 

Big-Bullet-SQR.gif תסמיני המחלה: הסימן הראשון הוא בדרך כלל נפיחות לא מכאיבה של בלוטות לימפה באזור כלשהו בגוף. אם בלוטות הלימפה בבית החזה נפוחות מאוד, הילד עלול לסבול מקשיי נשימה, שיעול, ופניו וצווארו יהיו נפוחים. בלימפומה ע"ש בירקיט הממוקמת בצוואר או בראש, ייתכנו קשיי בליעה, נפיחות בלחי או בצוואר, וכאבים מקומיים.

 

כאשר המחלה ממוקמת לאזור הבטן ייתכנו נפיחות בבטן, כאבי בטן, עצירות וקשיים במתן שתן. תסמינים נוספים הם חום, צמרמורות והזעות לילה. אם המחלה פגעה בבלוטות לימפה בבטן, מערכת העיכול עלולה להיחסם, ולעתים יהיה צורך לבצע ניתוח לשחרור החסימה. תסמינים אפשריים נוספים הם חום, עייפות, ירידה במשקל וירידה בתיאבון. אצל חלק מהחולים, לימפומה שאינה הודג'קין עלולה לפגוע במח העצם או בנוזל השדרה.

 

Big-Bullet-SQR.gif דרכי האבחון: בתהליך האבחון יבוצעו צילומי רנטגן, CT ובדיקות דם בכדי לקבוע את היקף ושלב המחלה (Staging). לעתים, בכדי לבדוק את הנוזל המקיף את המוח וחוט השדרה (CSF), נלקחת דגימה מנוזל זה בניקור מותני.

 

בלימפומה ע"ש בירקיט יבוצעו צילומים ממוקדים לאיבר הנגוע (CT ואולטרה-סאונד). האבחנה תיקבע על ידי ביופסיה מהגוש הבטני או הצווארי, שתתבצע בניתוח בהרדמה כללית. בכדי לאבחן את מידת התפשטות המחלה ולקבוע את הטיפול המתאים ביותר, יבוצעו דגימת מח עצם, ניקור מותני, CT בטן ואגן, ו-PET CT.

 

Big-Bullet-SQR.gif הטיפול: הטיפול העיקרי בסוג של לימפומה הוא כימותרפיה. הטיפול הכימי יכול לגרום לתופעות לוואי קצרות וארוכות טווח והרופא של הילד ידבר אתכם על התופעות האלה לפני תחילת הטיפול. טיפול נוסף הוא טיפול בנוגדנים כנגד תאי הלימפומה המשולב יחד עם הטיפול הכימי בחלק מהמקרים. אם מדובר בבלוטה בודדה בבטן היא תוסר, ולאחר מכן יינתן טיפול כימי. כאשר המחלה מפוזרת בגוף, כימותרפיה היא הטיפול הטוב ביותר. הטיפול יינתן לתוך הווריד ובניקור מותני לתוך נוזל עמוד השדרה, למניעת התפשטות המחלה אל אזור הראש.

 

Big-Bullet-SQR.gif מעקב: לאחר סיום הטיפול, הרופא יבצע מעקב צמוד אחר החלמתו של ילדכם בעזרת סריקות ובדיקות דם תקופתיות במרפאות החוץ של בית החולים. כ-80% מהילדים הסובלים מ-NHL מחלימים לחלוטין ממחלתם. סיכויי ההצלחה של הטיפול תלויים בסוג הלימפומה ובהיקף המחלה הראשונית. הרופא המטפל יוכל להסביר לכם על כך בפירוט. במקרים בהם המחלה חוזרת ניתן לבצע השתלת מח עצם.

 מידע נוסף בנושא

היבטים לימודיים וחברתיים בהתמודדות עם ילד חולה סרטן

תזונה לילד חולה סרטן

שירותי הרווחה של האגודה למען ילדים וצעירים חולי סרטן
לחצו כאן לפתיחת קובץ PDF

של החוברת בנושא:

ילדים ומתבגרים חולי סרטן

ילדים ומתבגרים חולי סרטן

על עדכון מהדורת 2016 תודתנו נתונה ל:
ד"ר שפרה אש, מנהלת יחידת אשפוז יום אונקולוגי, המערך להמטולוגיה-אונקולוגיה לילדים ע"ש פרופ' רנה זייצוב, מרכז שניידר לרפואת ילדים,

פרופ' מרים בן הרוש, מנהלת המחלקה להמטו-אונקולוגיה והשתלןת מח עצם בילדים, סגנית מנהלת בית החולים לילדים ע"ש רות רפפורט, המרכז הרפואי רמב"ם, חיפה,

פרופ' יצחק יניב, מנהל המערך להמטולוגיה-אונקולוגיה לילדים ע"ש פרופ' רנה זייצוב, מרכז שניידר לרפואת ילדים,

עו"ס מחלקת שיקום ורווחה באגודה למלחמה בסרטן.


אוקטובר 2016


מידע זה נכתב בכדי לסייע לך ולבני משפחתך להבין ולדעת יותר על סרטן בילדים. אנו מקווים שהמידע יוכל לענות על חלק משאלותיך. איננו יכולים לייעץ לך מהו הטיפול הטוב ביותר עבורך, כיוון שעצה כזאת יכול לתת לך רק הרופא המטפל בך, המכיר את כל הרקע הרפואי שלך ואת עובדות מחלתך בהווה. הכתוב מנוסח בלשון זכר, אך מתייחס לנשים וגברים כאחד, מטופלים ומטפלים כאחד.


© כל הזכויות שמורות לאגודה למלחמה בסרטן.