לתרומה
חפש
ילדים ומתבגרים חולי סרטן
סוגי מחלות בילדים

גידולים בכבד בילדים

עוד בנושא

ישנם שני סוגים עיקריים של גידולי כבד:

הפטובלסטומה (Hepatoblastoma) המאובחנת בדרך כלל בילדים מתחת לגיל חמש, וקרצינומה הפטוצלולרית (Hepatocellular carcinoma) המאובחנת לרוב בילדים גדולים יותר. הגורמים למחלה זו אינם ידועים.


היכנסו לפורום להורים שילדם חלה בסרטן למענה על שאלות בנושאים מגוונים, כגון: אבחנה, בדיקות, התמודדות עם המחלה, טיפולים, טיפולים חדשניים שיעילותם עד כה לא הוכחה ועוד.

 

Big-Bullet-SQR.gif תסמיני המחלה: התסמינים הנפוצים ביותר הם גוש בבטן או תחושת מלאות בבטן, המלווים לעתים בכאבים.

 

Big-Bullet-SQR.gif דרכי האבחון: בדיקות אולטרה-סאונד, CT ו/או MRI - מסייעות בקביעת שלב והיקף המחלה (staging). מרבית ההפטובלסטומות וחלק מהקרצינומות ההפטוצלולריות מייצרות חומר כימי הנקרא אלפא פטופרוטאין AFP - (Alpha Fetoprotein) המשתחרר לזרם הדם - לכן בדיקות דם מסייעות באיתור המחלה, במעקב אחר יעילות הטיפול ובבדיקת הישנות מחלה.

 

Big-Bullet-SQR.gif הטיפול: קביעת היקף המחלה (אם הגידול מוגבל לחלק אחד או פגע במספר חלקים בכבד) תשפיע על התכנית הטיפולית והניתוח. בכדי לרפא את החולה - חייבים להסיר את הגידול בניתוח. כאשר לא ניתן לבצע ניתוח - יינתנו טיפולים כימיים במטרה לצמצם את היקף הגידול הסרטני ולאפשר הסרה יעילה של הגידול בניתוח. מרבית הילדים יקבלו טיפול כימי לפני ולאחר הניתוח. במקרים נדירים, ייתכן שתיבחן אפשרות ביצוע השתלת כבד.

 

Big-Bullet-SQR.gif מעקב: עם סיום הטיפול יבוצעו סריקות וצילומי חזה ובמידת הצורך גם בדיקות דם תקופתיות כדי למדוד את רמת ה-AFP. רבים מהסובלים מהפטובלסטומה נרפאים, וככל שהגידולים קטנים - הסיכויים לריפוי טובים יותר.

 מידע נוסף בנושא

היבטים לימודיים וחברתיים בהתמודדות עם ילד חולה סרטן

תזונה לילד חולה סרטן

שירותי הרווחה של האגודה למען ילדים וצעירים חולי סרטן

על עדכון מהדורת אוקטובר 2016 תודתנו נתונה ל:
ד"ר שפרה אש, מנהלת יחידת אשפוז יום אונקולוגי, המערך להמטולוגיה-אונקולוגיה לילדים ע"ש פרופ' רנה זייצוב, מרכז שניידר לרפואת ילדים,

פרופ' מרים בן הרוש, מנהלת המחלקה להמטו-אונקולוגיה והשתלןת מח עצם בילדים, סגנית מנהלת בית החולים לילדים ע"ש רות רפפורט, המרכז הרפואי רמב"ם, חיפה,

פרופ' יצחק יניב, מנהל המערך להמטולוגיה-אונקולוגיה לילדים ע"ש פרופ' רנה זייצוב, מרכז שניידר לרפואת ילדים,

עו"ס מחלקת שיקום ורווחה באגודה למלחמה בסרטן.
פברואר 2021 
מסגרת סל הבריאות הורחבה לכלול פרופיל מולקולארי רחב של גידולים סולידיים והמטולוגיים לצורך התאמת טיפול עבור ילדים ומתבגרים מידע זה נכתב בכדי לסייע לך ולבני משפחתך להבין ולדעת יותר על סרטן בילדים. אנו מקווים שהמידע יוכל לענות על חלק משאלותיך. איננו יכולים לייעץ לך מהו הטיפול הטוב ביותר עבורך, כיוון שעצה כזאת יכול לתת לך רק הרופא המטפל בך, המכיר את כל הרקע הרפואי שלך ואת עובדות מחלתך בהווה. הכתוב מנוסח בלשון זכר, אך מתייחס לנשים וגברים כאחד, מטופלים ומטפלים כאחד.


© כל הזכויות שמורות לאגודה למלחמה בסרטן.