לתרומה
חפש
ילדים ומתבגרים חולי סרטן
סוגי מחלות בילדים

גידול בכליות בילדים

עוד בנושא

הכליות הן זוג איברים הממוקם בחלקה האחורי של הבטן. תפקידן של הכליות בגוף הוא לסנן את זרם הדם ולסלק עודפי נוזלים ופסולת, המופרשים מחוץ לגוף על ידי השתן.


גידול ע"ש וילמס (Wilms Tumour) - נפרובלסטומה (Nephroblastoma)

מחלה זו, הנקראת על שמו של ד"ר מקס וילמס, שתיאר אותה לראשונה, מופיעה בעיקר בילדים מתחת לגיל 5. מחלה זו מתפתחת מתאים מיוחדים הנקראים נפרובלסטים (Nephoroblasts) המסייעים בהתפתחות הכליות של הילד בעת היותו עובר ברחם אימו. לרוב, תאים אלו נעלמים מגוף התינוק עם לידתו, אך אצל ילדים החולים בגידול ע"ש וילמס - תאים אלו מצויים בגוף.


הגורמים למחלה

ברוב המקרים הסיבה למחלה זו אינה ידועה. לעתים נדירות מאוד מוצאים אצל ילדים עם גידול ע״ש וילמס מצבים מולדים מסוימים שאינם תורשתיים, כמו היעדר קשתית בעין (אנאירידיה - Aniridia), פגמים באיברי המין, ומצב בו צד אחד של הגוף מעט יותר גדול מהצד השני (המיהיפרטרופיה - Hemihypertrophy).


תסמיני המחלה

רוב הילדים אצלם מופיע גידול מסוג זה הם מתחת לגיל 5, לפעמים בני כמה ימים עד חודשים בלבד. סימן המחלה הנפוץ ביותר הוא נפיחות בבטן, אשר בדרך כלל אינה גורמת לכאבים. לעתים, הגידול יכול לדמם מעט ולגרום לגירוי של האזור ואז מופיעים כאבים. ייתכן שיופיעו דם בשתן של הילד או עלייה בלחץ הדם שלו. סימנים אחרים, נדירים, שיכולים להופיע הם חום, כאבי בטן, ירידה במשקל או חוסר תיאבון, עצבנות יתר והקאות. אבחון המחלה: בתהליך האבחון יבוצעו בדיקות דם ושתן, ובדיקות הדמיה: צילומי חזה, אולטרה-סאונד, MRI בטן 1-CT, בכדי לבדוק את היקף ושלב המחלה (Staging).


הטיפול

הטיפול הראשוני הוא ניתוח להוצאת הגידול יחד עם הכליה שנפגעה (נפרקטומיה). בחלק מהמקרים תתבצע ביופסיה מהגידול בכדי לאשר את האבחנה. לאחר הניתוח יינתן טיפול כימי, ולעתים גם טיפול בקרינה. הצורך בטיפול בקרינה ייקבע בהתאם לשלב המחלה.


מעקב

כאשר מסירים כליה אחת, הכליה שנותרה תתפקד כרגיל, גם עבור הכליה שהוסרה מהגוף. הילד יהיה במעקב רפואי תקופתי צמוד בכדי לוודא שהמחלה אינה חוזרת. שיעור הריפוי מחלה זו עומד על כ-90%. אם המחלה חוזרת, מצב זה מתרחש בדרך כלל בשנתיים הראשונות, וגם אז ניתן לטפל בה עם אפשרות לרפא את הילד ממחלתו.

גידול בבלוטת יותרת הכליה (Adrenal Carcinoma)

בלוטת יותרת הכליה, הנמצאת מעל הכליה, מייצרת ומפרישה הורמונים חיוניים ביותר לגדילה ולהתפתחות הגוף (כגון קטכולאמינים, הורמוני מין, וסטרואידים). ילדים המפתחים גידול בבלוטת יותרת הכליה (האדרנל) נמצאים בקבוצת סיכון גבוה לחלות במחלות סרטן נוספות, כגון גידולי מוח, מלנומה וסרקומה. חלק מהמחלות העוברות בתורשה מגבירות את הסיכון להופעת גידולים באדרנל בילדים. לכן, אם ילד חלה בסרטן בבלוטת האדרנל, יש לפנות לייעוץ גנטי.


תסמיני המחלה

80% מהילדים מפתחים סימנים של יתר הפרשת הורמונים. אצל חלקם מופיעים כאבי בטן, עייפות, וירידה בתיאבון. לעתים ניתן לחוש בבדיקה גופנית גוש בבטן.


דרכי האבחון

במהלך האבחון יבוצעו בדיקות אולטרה-סאונד 1-CT או MRI בטן, המספקות מידע מדויק על היקף הגידול ומיקומו. בנוסף, תילקח ביופסיה מהגידול בפעולה ניתוחית על ידי מנתח/ת ילדים, ויבוצעו בדיקות דם, בהן ניתן יהיה לבדוק את רמות ההורמונים. אם הגידול הסרטני מתפשט לאזורים נוספים, הוא בדרך כלל יימצא בבלוטות נוספות בחלל הבטן, בכבד ו/או בריאות.


הטיפול

הטיפול היעיל והמקובל במחלה זו הוא ניתוח להסרה מלאה של הגידול, יחד עם בלוטת יותרת הכליה. התפקוד ההורמונלי של הילד יישמר הודות לבלוטת יותרת הכליה השנייה, אשר תתפקד גם עבור הבלוטה שהוסרה בניתוח. אם תבוצע כריתה חלקית (מצב נדיר ביותר) או אם הופיעו גרורות, יומלץ על טיפול כימי. אם מדובר בגידול מקומי שלא התפשט לאזורים נוספים - סיכויי ההחלמה מצוינים. במקרים של מחלה גרורתית יש צורך בטיפול סיסטמי, המגיע לכל מערכות ואיברי הגוף.

ילד חולה סרטן עם אבא שלו
פורום להורים שילדם חולה בסרטן
קרא עוד
חוברת ילדים ומתבגרים חולי סרטן
תודתנו נתונה ל:
ד"ר שפרה אש, מנהלת המערך להמטו-אוקולוגיה והשתלות מח עצם בילדים, בית החולים לילדים ע"ש רות רפפורט, המרכז הרפואי רמב"ם, חיפה; יו"ר האיגוד להמטו-אונקולוגיה ילדים,

פרופ' מרים בן הרוש, לשעבר מנהלת המערך להמטו-אונקולוגיה והשתלות מח עצם בילדים, סגנית מנהלת בית החולים לילדים ע"ש רות רפפורט, המרכז הרפואי רמב"ם, חיפה,

פרופ' יצחק יניב, מנהל המערך להמטולוגיה-אונקולוגיה לילדים ע"ש פרופ' רנה זייצוב, מרכז שניידר לרפואת ילדים,

עו"ס מחלקת שיקום ורווחה באגודה למלחמה בסרטן.
עודכן לאחרונה: מאי 2020
פברואר 2021 
מסגרת סל הבריאות הורחבה לכלול פרופיל מולקולארי רחב של גידולים סולידיים והמטולוגיים לצורך התאמת טיפול עבור ילדים ומתבגרים 
מידע זה נכתב בכדי לסייע לך ולבני משפחתך להבין ולדעת יותר על סרטן בילדים. אנו מקווים שהמידע יוכל לענות על חלק משאלותיך. איננו יכולים לייעץ לך מהו הטיפול הטוב ביותר עבורך, כיוון שעצה כזאת יכול לתת לך רק הרופא המטפל בך, המכיר את כל הרקע הרפואי שלך ואת עובדות מחלתך בהווה. הכתוב מנוסח בלשון זכר, אך מתייחס לנשים וגברים כאחד, מטופלים ומטפלים כאחד.
© כל הזכויות שמורות לאגודה למלחמה בסרטן.