לתרומה
חפש
ילדים ומתבגרים חולי סרטן
סוגי מחלות בילדים

גידולים בתאי נבט

עוד בנושא

גידולים בתאי נבט (Germ Cell Tumors)

גידולים המתפתחים בתאים המייצרים ביציות או זרעים. לעתים, מהלך ההתפתחות התקין של תאים אלו נפגם, והם נותרים בגוף התינוק לאחר לידתו באזורים שונים בגוף ומייצרים גידולים. המיקומים השכיחים ביותר לגידולים אלו הם האשכים, השחלות, האזור בתחתית עמוד השדרה (Sacrococcygeal), חלקו האמצעי של המוח, בית החזה או הבטן. בגידולי תאי נבט נכללים דיסגרמינומה (Dysgerminoma), טרטומה (Teratoma), וגידולים הנקראים בהתאם לאזור בו הם התפתחו, למשל גידול שק החלמון.


היכנסו לפורום להורים שילדם חלה בסרטן למענה על שאלות בנושאים מגוונים, כגון: אבחנה, בדיקות, התמודדות עם המחלה, טיפולים, טיפולים חדשניים שיעילותם עד כה לא הוכחה ועוד.

 

גידולים אלו יכולים להיות שפירים (לא סרטניים) או ממאירים (סרטניים). גידולים סרטניים בעלי יכולת לגדול ולהתפשט לחלקים אחרים בגוף. גידולים שפירים אינם מתפשטים לאזורי גוף אחרים, אך עלולים לגרום לבעיות בעקבות הלחץ שהם מפעילים על רקמות ומבנים הנמצאים סביבם. הגורמים למחלה זו, בדומה לסוגי מחלות סרטן אחרות, אינם ידועים.

 

Big-Bullet-SQR.gif תסמיני המחלה: תסמיני המחלה תלויים במקום בו מתפתח הגידול הסרטני. בדרך כלל מופיע גוש אותו ניתן למשש או שמופיעים תסמינים כתוצאה מהלחץ הנגרם על איברים ורקמות בסביבת הגידול.

 

Big-Bullet-SQR.gif דרכי האבחון: קרוב לוודאי שתילקח ביופסיה מהאזור החשוד, ויבוצע צילום חזה בכדי לבדוק את מצב הריאות. בדיקות CT ו/או MRI מסייעות בקביעת היקף ושלב המחלה, ובבדיקות דם ניתן לאתר את החלבונים אלפא פטופרוטאין (AFP) וגונדוטרופין כוריוני אנושי (HCG), המיוצרים על ידי גידולים אלו.

 

Big-Bullet-SQR.gif הטיפול: אם הגידול שפיר וניתן להסירו בניתוח - ניתן יהיה לרפא את החולה. אם הגידול הסרטני ממוקם באשך או בשחלה - לעתים יהיה צורך בהסרתם. אם מדובר בגידול סרטני, גם אם מסירים את כולו בניתוח, יהיה צורך בטיפול כימי, מכיוון שייתכן שחלק מהתאים הסרטניים התפשטו לחלקים אחרים בגוף. כימותרפיה נחשבת כטיפול יעיל מאד בגידולים של תאי נבט. בדרך כלל משתמשים בשילוב של מספר תרופות, בהתאם ליעילות הטיפול. במקרים בהם המחלה מופיעה שוב - ניתן לבצע השתלת מח עצם.

 

Big-Bullet-SQR.gif מעקב: בתקופת הטיפול ולאחריו, יילקחו בדיקות דם בקביעות מהילד בכדי לעקוב אחר רמות ההורמונים המופרשים מהגידול (AFP ו-HCG). אם המדדים יהיו גבוהים - ייתכן ויהיה צורך בטיפול נוסף. אם מסירים שחלה אחת או אשך אחד בניתוח - קרוב לוודאי שיכולת הפוריות של הילד תישמר (מידע נוסף בנושא זה בעמ׳ 41). מרבית הילדים החולי בגידולים של תאי נבט - מחלימים ממחלתם. 

 מידע נוסף בנושא

היבטים לימודיים וחברתיים בהתמודדות עם ילד חולה סרטן

תזונה לילד חולה סרטן

שירותי הרווחה של האגודה למען ילדים וצעירים חולי סרטן

על עדכון מהדורת אוקטובר 2016 תודתנו נתונה ל:
ד"ר שפרה אש, מנהלת יחידת אשפוז יום אונקולוגי, המערך להמטולוגיה-אונקולוגיה לילדים ע"ש פרופ' רנה זייצוב, מרכז שניידר לרפואת ילדים,

פרופ' מרים בן הרוש, מנהלת המחלקה להמטו-אונקולוגיה והשתלןת מח עצם בילדים, סגנית מנהלת בית החולים לילדים ע"ש רות רפפורט, המרכז הרפואי רמב"ם, חיפה,

פרופ' יצחק יניב, מנהל המערך להמטולוגיה-אונקולוגיה לילדים ע"ש פרופ' רנה זייצוב, מרכז שניידר לרפואת ילדים,

עו"ס מחלקת שיקום ורווחה באגודה למלחמה בסרטן.פברואר 2021 
מסגרת סל הבריאות הורחבה לכלול פרופיל מולקולארי רחב של גידולים סולידיים והמטולוגיים לצורך התאמת טיפול עבור ילדים ומתבגרים 


מידע זה נכתב בכדי לסייע לך ולבני משפחתך להבין ולדעת יותר על סרטן בילדים. אנו מקווים שהמידע יוכל לענות על חלק משאלותיך. איננו יכולים לייעץ לך מהו הטיפול הטוב ביותר עבורך, כיוון שעצה כזאת יכול לתת לך רק הרופא המטפל בך, המכיר את כל הרקע הרפואי שלך ואת עובדות מחלתך בהווה. הכתוב מנוסח בלשון זכר, אך מתייחס לנשים וגברים כאחד, מטופלים ומטפלים כאחד.


© כל הזכויות שמורות לאגודה למלחמה בסרטן.